yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (1)

  1. enfeksiyon riskine karşın kimi bölgelere batikon uygulanması, okyanus suyu uygulanması ( şu burun spreyinden hani, bildiğiniz tuzlu su) tavsiye edilirken, kimi bölgeye fucidin, stafin,bactraban türevi merhemler önerilir ilk evrede. bazen ne kullanırsanız kullanın ne kadar iyi bakarsanız bakın enfeksiyon kapar veya her zaman yaraymış gibi kalır. bu bünyenizin delme işlemine veya nerenin delindiğine göre değişen bir tepkisi olabilir. önemli olan inat edip, ters giden akıntı yapan bir piercing i kullanmakta ısrarcı olmamak ( dedi kaşını 3 defa deldiren kız )

  travma- delme etkisi geçtikten sonraysa belli periyotlarla piercingi çıkartıp alkol ile temizleyip, takılan bölgeye de benzer antiseptik özelliği olan ürünlerin uygulaması yapılabilir. ta ki kulak deliği gibi piercing deliği alışıp yerleşene kadar. sonrası keyfinize kalmış.

  15 nisan 2016 02:35

  2. özellikle ilk delindiğinde deniz suyu kullanmak çok faydalı oluyor. çünkü oradaki kabuklaşmış dokuyu yumuşatıp piercing'inizi canınız acımadan oynatmanızı sağlıyor. deniz suyuyla yumuşatıp kuruladıktan sonra antibiyotikli krem kullanmak gerekiyor. furacin, veya terramycin gibi.

  batticonu ben delindikten çok sonra eğer bi hassasiyet hissedersem hemen dezenfekte edip alevlenmeyi durdurmak için kullanıyorum. yeni delinmiş piercing'de batticon her ne kadar bakterileri öldürse de, bölgeyi kuruttuğu için süreci biraz acılı hale getirebiliyor :/

  15 nisan 2016 14:23

  3. dudağımı deldirdiğimde 1 hafta okyanus suyu batikon ekstra krem ıvır zıvır sürmemi söylediler, 3 gün sadece batikon sürüp geçtim. maşallah hiçbir sorun da yaşamadım 2 yıldır. uzun süre çıkarmadığım için kapanma gibi bir durum olmadı. siz yine yapan kişinin önerdiğini yapın ne olur ne olmaz.

  15 nisan 2016 14:30


  4. fucidin pomad ve okyanus suyunun en az bir ay boyunca sabah-akşam ihmal edilmeden uygulanması gerekir. (gizlinot: en azından göbek piercingi için bu bakım şart). bir de benden size tavsiye; piercinginizi yazdan ziyade kışın yaptırmalısınız; böylece havuzdan ya da denizden mikrop kapıp iyileşme süresinin uzama ihtimalini sıfıra indirirsiniz.

  15 nisan 2016 15:23

  5. Ben göbeğimi deldirdiğimde yurtdışında erasmus yapıyordum. Temizliğine çok dikkat etmemiştim ve derim biraz enfeksiyon kapmıştı. 1 -2 sürdü iyileşmesi. Ama şimdi benim bir parçam gibi.. 7 sene olmuş, 2 defa değiştirdim.

  15 nisan 2016 20:45 ed.9 haziran 2016 01:12

  6. kulak deldirme başlığındaki girdimin piercing ile ilgili kısmını buraya taşırsam daha faydalı olacağını düşündüm.

  benim sol kulağımda bir tane helix piercing var, yaklaşık 5 sene önce taksim'deki gate tattoo'da 50 tlye deldirmiştim. piercingin dışında iki kulağımda toplam 6 tane delik var.

  elbet daha fazla piercing deneyimi olanlar vardır ama başıma gelenlerden edindiğim tecrübelerimi paylaşmak istiyorum, umarım işinize yarar :)

  *piercingi kesinlikle eczanede deldirmeyin çünkü piercing iğne ile delinir sakın ama sakın tabancayla deldirmeyin.

  *deldirdikten sonra mümkün olduğunda ellememeye çalışın çünkü elinizdeki kirden dolayı mikrop kapabilir.

  *deldireceğiniz mekanı iyice araştırın, hijyen bir yer olması gerekiyor. ben deldirirken her şeyi sıfır steril ambalajlarından açarak kullanmışlardı mesela, baya içimi rahat ettirmişti.

  *çok büyük ihtimalle söylenecektir ama bir adet antibiyotikli pomat edinin ve aklınıza her geldiğinde sürün. en az 2 ay boyunca veya dönem dönem acının arttığını hissettiğiniz her seferde falan sürün. antibiyotikli pomadı eksik etmeyin. thiocilline veya terramicyn işinizi görecektir.

  *denize ve havuza girmeyin. yine enfeksiyon söz konusu olabilir. yok valla olmaz denizsiz yapamam diyorsanız böyle bir parmak pomadı deliğin üstünü kapayacak şekilde sürün öyle girin ki yaranın denizle falan teması olmasın ama tabi yapmasanız daha iyi.

  *küpeyi olabildiğince çıkarmayın, en azından artık acımamaya başlayana kadar değiştirmeyin de.

  *biraz acıdan söz etmek gerekirse, deldirirken acımıyor hiç uyuşturdukları için ama iyileşmesi gerçekten uzun sürüyor. bazı günler üzerine yatmak acıyı daha da arttırıyor. hele benimki gibi el şakasından hoşlanan bir çevreniz varsa dikkatli olmanız gerekiyor (gizlinot: babam iki sefer kulağıma fiske atmıştı yara olduğunu unutup, hatırladıkça bile gözümden yaş geliyor......)

  *aynı günde iki tane deldirmeyin aynı kulağa, iyileşme süresi uzayacaktır.

  *cerrahi bir operasyon olduğunu göz önüne alarak kesinlikle tek başınıza deldirmeye gitmeyin. tansiyonunuz düşebilir, gözünüz kararabilir hiçbiri olmazsa bile korkabilirsiniz o yüzden mutlaka yanınızda birisi olsun.

  *benim kulağım deldirdiğimin ertesi günü kanamıştı. uyandığımda yastığım hep kan iziydi. ıslak bir pamukla bastırıp temizlemeye çalıştık ama pıhtıyı fazla temizleyemedik üzerini bol kremle kapadık, pıhtı kuruyunca kırılıp düştü zaten. daha sonrasında sürekli kulağımın üstüne yattığım halde hiç öyle bir şey olmadı sadece ilk güne hastı zannediyorum ama baya korkmuştum neyse ki tekrarlamadı.

  *bir defalık kanamasından bir şey olmayabilir ama tekrar ederse deldirdiğiniz yeri arayıp durumu anlatmakta fayda var.

  *ilk günkü acıyla 2 ay sonraki acısı bir değil. evet iyileşmesi zaman alıyor (gizlinot: benimki 4 ay sürdü) ama git gide azalıyor. biraz sabır işi

  *iyileşmesi ve acısı tamamen bünyeden bünyeye değişir elbette. benim cildim çok hassastır ve acı eşiğim de çok yüksek değildir ona rağmen 4 ayda iyileşti. bir başkasında 1 hafta da sürebilir 12 ay da sürebilir, bu çok değişken bir durum.

  *iyileştikten sonra bile piercinginize gidip bijuteriden küpe almayın. piercingciden titanyum küpe alın. titanyum vücutla en dost metaldir ve vücut kendinden bir parça falan sanıyor titanyumu, o yüzden alacağınız titanyum küpe herhangi bir reaksiyona yol açmayacaktır. (gizlinot: yazar biyomalzemeden aa'yla geçtiğini belirtmek istiyor) (gizlinot: swh)

  *bu baya bonus olacak ama, kulağınız bütün vücudu etkileyen sinirlerin geçtiği organ. olmadık bir yeri deldirirseniz yemek yiyip doymama, kronik ağrılar, depresyon gibi garip garip şeyleri tetikleyen bir noktaya zarar verebilirsiniz. ben bir akupunkturcuya sorup yerini belirlemiştim hatta solak olduğum için sağlaklarla tersmiş kulaklardaki sinirlerin yerleri. (gizlinot: ailem bu olaydan dolayı izin vermiyordu, yalnızca bu şartla izin vermişlerdi doktorun işaretlediği yeri piercingciye göstermiştim orayı deldiler)

  *halen bazı günler nasıl uyuyorsam sanırım kulağım katlanıyor uyurken, uyandığımda piercing yerim çok acıyor. böyle şeyler olacaktır ama bir gün sızlayıp ertesi güne bir şey kalmıyor.

  (link: http://www.suslusozluk.net/n/456363/ kulak deldirme ile ilgili entry)

  3 ekim 2016 22:48

  7. Daha 3 gün oldu ama sanırım ilk anla ilgili her şeyi anlatabilirim. Bildiğiniz üzere tabiki iğneyle delinmesi gerekiyor. Hiç acımadığını delinirken hemen hemen garanti edebilirim çünkü uyuşturulmadım bile. Piercingi takan ablamız bana antibiyotikli krem bile sürmemem gerektiğini söyledi ama ben dinlemedim. Çok önerilen bir yer olmasına rağmen açıkçası çoğunluğun dediğine uydum ve günde 2 kere batikonla temizleyip antibiyotikli ve vazelinli pomad uyguluyorum ek olarak da piercing bakım suyu kullanıyorum. İlk gün sanırım temizlememem gerektiğine güvenip temizlemediğimden inanılmaz kaşıntım ve minik yanmalarım oldu batikonla bu da geçti. Titanyum küpe taktırdım ama. Halka küpe tercih etmedim saçıma takılır diye buna rağmen takılıyor. Ama temizliğini yapınca inanın üstüne bile hiç acımadan yatıyorum.

  14 temmuz 2019 20:19


  8. 1 ay önce göbeğimi deldirdim. delinirken uyuşturulmadım. iğnenin pek bir acısı yok sadece giriş anını hissediyorsunuz o da dayanılmayacak gibi değil. benim sorunum o rahat delmek için göbeği tutan makas gibi aletti. göbeğim çok sert olduğundan yapan kişiyi baya zorladı, o da bu yüzden makası biraz sıkmak zorunda kaldı, hissettiğim acı sadece oydu. taktırdığım küpe titanyumdu başka bir şey asla takmam.

  piercingcim bakımı için sadece optimus bakım spreyi kullanmamı söyledi, bepanthol vs iyi temizlenemediği için sıkıntı yaratabiliyormuş. günde 6-7 sefer sıkmamı, 1-2 kez de aşağı yukarı hareket ettirmemi söyledi. optimus'un dövme bakım kremini kullanmıştım daha önce ve çok memnun kalmıştım hem bu yüzden hem de piercingi yapan kişiye güvendiğimden söylediklerini uyguladım ve başka bir şey kullanmadım. gün içinde ne zaman aklıma gelse ya da kuruduğunu hissetsem spreyi sıktım. hiçbir sıkıntı yaşamadım, hiç iltihaplanmadı. ilk deldirdiğim gün 2 damla kanaması haricinde(gizlinot: o da normal bir şey) bir daha hiç kanamadı. bir süre yüksel bel giymememi de önermişti. sanırım en zor olay bir yere takılmaması için uğraşmak. geçenlerde elim takıldığı için biraz kabuk tutmuştu o da geçti sonra.

   edit: 9 ay oldu hala %100 iyileşmedi. bazen çok uzun süre sıkıntı yaşamıyorum iyileşti sanıyorum sonra hoop acımaya başlıyor otururken. anlamıyorum benim derimde bir sorun mu var.

  14 temmuz 2019 20:32 1 nisan 2020 17:44

  9. Vücuda uygulanan işleme ve yerine göre değişen bakımdır. dermal piercingler ve normal piercinglerin bakımı(gizlinot: Kendi aralarında bile.) farklıdır. şöyle ki genel olarak uymanız gereken kurallar oldukça basittir; 

  - Yeni delinmiş/iyileşme sürecini tamamlamamış piercingi enfeksiyon gibi bir durum yoksa çıkarmayın.

  - Ellerinizi dezenfekte etmeden piercinginize dokunmayın ve bakım aşamaları haricinde dokunmayın.

  - piercinginizin konumuna göre vücut kıllarından, darbeden, makyaj/cilt bakım ürünlerinden, Sudan ve nemden koruyun ve olduğu bölgeyi sıkacak dar kıyafetler giymeyin. 

  Bu kurallara uyulduğu sürece düzgün yapılmış ve bakımı aksatılmamış çoğu piercing vücudun kabul etmesi dahilinde çabucak iyileşiyor. Kıkırdak, klitoris, Smile ve dermal piercing(boynumda ve parmağımda) kullandım. Dolayısıyla bu konuda bir miktar tecrübeliyim diyebilirim. Öncelikle dermal piercing kullanacaksanız bilmeniz gereken şey şu ki; Evet, enfeksiyon kapması sonucu çıkarttırırsanız feci iz kalacak. Diğer piercinglerde de bu olasılık çok yüksek ancak iyileşme süreci başarılı geçen bir piercingin kötü bir izden öte kötü bir anı bırakması ihtimali de yok. 

  Bakım için cilt yapınız, piercingin konumu çok önemli noktalar. Klitoris, göğüs ucu, dermal/normal boyun ve parmak piercingleri gibi daha hassas, tahrişe ve enfeksiyona yatkın bölgelerde dezenfeksiyon(temizleme) işlemine bir tık daha önem vermelisiniz. 

  -piercinginiz dermal ise günde iki defa nazikçe oynatmanız gerekiyor. (Nazikçe) eğer normal pierciginiz varsa mümkün olduğunca hareketten kaçınmalısınız. Kıkırdak gibi sert bölgelerde fazla hareket bül oluşumuna sebebiyet verebilir.ardından;

  -bir temizleme sıvısı edinin. Batticon, oksijenli su, fizyolojik serum, okyanus suyu, hazır piercing temizleme suyu herhangi birisi olur. Alkol, alkol içerikli ürün ve alkol türevi herhangi bir sıvı kullanmayın. Akıntı ve kanamayı artırarak hem iyileşme sürecini hem enfeksiyon riskini artırır. Batticon ve fizyolojik serumu dönüşümlü olarak da kullanabilirsiniz. Bu sıvıları işlem görmüş yere direk sıkabileceğiniz gibi her seferinde temiz olan bir pamuklu çubukla nazikçe silmeniz de iş görecektir. Eğer silecekseniz; içten-dışa gidecek şekilde dairesel hareketler ile temizleme yapın.

  - iyileşmeyi destekleyici/ antibiyotik bir merhem kullanın. terramycin, thiocilline gibi merhemler olabilir. 

  - mümkün oldukça az su değdirin. İyileşme sürecinin ilk iki haftası sonrasında normal piercingler hasar almasa da dermal piercingler için problemler oluşabiliyor. Yaranız tamamen iyileşene kadar Sudan nemden uzak durun veya bölgeyi koruyun. 

  - iyileşme sürecinde güneşte yanmamaya çalışın. Çıkartma işlemi ardından leke/iz ihtimalini çok çok arttırıyor. 

  - bu çok önemli ve iyileşmeyi en çok etkileyen şey olduğu için tekrar ediyorum. Piercingin bulunduğu bölgeyi sıkacak dar kıyafetler giymeyin ve kıl/tüyden uzak tutun. İyileşme süreci boyunca hem kıyafetlere hem saçınıza takılarak bol bol acı verebilir. Piercingin yara girişini değiştirebilir, bül oluşumuna ve enfeksiyona sebebiyet verebilir, tahriş edebilir, yarayı genişletebilir ve birçok sebep...

  - piercinginizi yapan kişi eğer sizi kontrol için çağırmış ise gidin. Kaliteli iş yapan salonlar iyileşme sürecini de takip ediyor genelde.

  - eğer tetanoz aşınız yoksa, ne zaman yapıldığını hatırlamıyorsanız, yaptıralı 5 yıldan uzun süre olmuşsa; piercing yaptırmadan önce tetanoz aşınızı yaptırın. Buna dikkat etmeyen bir kişiye denk gelebilirsiniz ve hayatınız siz tetanoz korumasız piercing sebebini hatırlayana kadar çoktan tehlikeye girecek olabilir. Doğru teknikle ve kaliteli malzemeyle yapılmış, bakımı aksatılmamış ve sorunsuz iyileşmiş çoğu piercingler çıkartıldığında sanılanın aksine çok derin veya kötü görünen iz bırakmıyor. Bu sebepten dolayı yapılma aşamalarına ek olarak iyileşme süreci ve bakımı da çöm önemli. aklıma şimdilik bu kadar geldi ancak eklemek istediğim/ hatırladığım olursa editlerim girdiyi. Umarım faydalı olur.

  14 temmuz 2019 20:59 14 temmuz 2019 21:13

  10. 8 ay oldu hala göbek piercingim iyileşmedi. Yabancı youtuberlardan gördüğüm üzere iyileşmesi 1-1 buçuk yılı bulabiliyormuş o yüzden hala şans veriyorum kendisine. Benim gibi göbek piercingine iyi baktığı halde yüksek bel giymesinden vs ötürü piercingi akıntı/kanama yapan varsa tek ve kesinn önerim fucicort kremdir. Onun dışında ne kullandıysam kısa vadede etki yapmadı ama bu kremi sürüyorum ve maks 2 gün içinde iyileşiyor.

  22 şubat 15:16