yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (115)
  • medya (1)

  1. sözlük formatı ile yeni tanışmış veya halihazırda formata aşina olan ancak süslü sözlüğe yeni katılmış insanların sözlüğe yazarken yararlı bulacaklarını düşündüğüm önerilerdir. bu öneriler ile sadece yazan kişi açısından değil herkes için daha iyi bir sözlük okuma deneyimi amaçlanmaktadır. bu önerileri dikkate almanız kişisel anlamda beni sevindireceği gibi, diğer süslülerin keyifli zaman geçirmesine de yarayacaktır.

  1- adından da anlaşılacağı gibi burası bir makyaj/kozmetik/güzellik ağırlıklı bir sözlüktür. sözlük olması girdilerin tanım niteliğinde olması, okuyan kişinin o başlık hakkında aynen bir sözlük okur gibi okuması anlamına gelir. girdi yazarken girdilerinizin tanım niteliği taşıdığına ve sadece birkaç cümleden ibaret olmadığına özen gösterin. örneğin (gbkz: kozmetik alışveriş bağımlılığı) başlığı bir bağımlılık çeşidini tanımlamaktadır ve girdinizde bu bağımlılığı tanımlamaya özen gösterin. bunu yaparken "benim de muzdarip olduğum bağımlılık" şeklinde bir girdi yazmak okuyan açısından pek bir şey ifade etmeyecektir. neden bağımlı olduğunuzu, neler yaşadığınızı, nasıl üstesinden geldiğinizi eklerseniz okuyucu açısından çok daha yararlı bir girdi olacaktır. aynı şekilde (gbkz: mac paint pot painterly far) bir far çeşididir ve bunu tanımlarken neler yaşadığınızı, sizde nasıl bir etki bıraktığını, fiyat performans açısından nasıl olduğunu yazabilirseniz çok daha iyi olacaktır.

  unutmayın. girdileri sadece kendi içinizi dökmek için değil, ilerde diğer insanların da yararlı bulacağı bir referans olarak yazıyorsunuz. girdi girmeden önce aynen bir yazar gibi diğer insanların nasıl okuyacağını düşünün.

  sözlük formatı neden gerekli diye sorarsanız çok popüler ve içerisinde 'koçişimle şunu yptık :))))', 'ay geçen gn şu ürünü aldm hiç bğnmdm, hıh!', 'cnm yha hiç tavsiye etmem, sivilce yapıyooo :(((' şeklindeki cümlelerin çok normal karşılandığı forumu hatırlayın. süslü sözlüğün var olma amacı bu gibi içi boş, imla kurallarından çok uzak, insanlara hiçbir yararı olmayan yazılar yerine imla kurallarına uygun, dolu dolu, insanların bir ürün hakkında tarafsız bilgi alabileceği bir platform sunmaktır.

  2- imla kurallarına dikkat edin. hiçbir okuyucu nokta ve virgüllere dikkat edilmemiş, bağlaçları düzgün kullanılmamış bir girdiyi okumak istemez. bu yüzden girdinizin okunmasını ve daha fazla insana ulaşmasını amaçlıyorsanız imla kurallarına dikkat edin.

  3- yazdığınız girdide bir problem varsa ve moderatörler tarafından sizin gözden geçirmeniz ve sonrasında canlandırılmak için geri dönüşüm kutusuna gönderildiğinde bunu kişisel algılamayın. herkes sözlük formatını her daim uygulayamıyor olabilir. moderatörler bu girdilerin düzeltilip, format içerisinde kalmasını sağlamak için var ve gerçekten sizi kişisel olarak tanımıyorlar. bu yüzden gdk'de bir girdi gördüğünüzde bunu kişisel algılamayın. formata uymuyorsa veya geri gönderilme sebebi neyse onları düzelterek gönderin ve tekrar yayına alınsın. girdinin gdk'ye gönderilmesi silindiği anlamına gelmiyor, aksine daha da güzelleşip okuyucunun önüne konması için var.

  4- girdi yazarken bkz, gbkz, link gibi araçları kullanmaya özen gösterin. daha önce söylediğim gibi girdilerinizi bir okuyucu gözünden yazmaya başladığınızda, bunun neden önemli olduğunu görebilirsiniz. bir okuyucu gözünden bakarsak, bir girdinizde makyaj malzemesi referansı vermişseniz, ona tek bir tık ile ulaşmak ve o ürün hakkında bilgi almak çok daha keyifli olacaktır. girdiniz içerisinde ürün listeliyor veya bir üründen bahsediyorsanız bunun sözlük içerisindeki başlığına bkz veya gbkz ile link vermeye özen gösterin.

  5- kişisel tartışmaları, nick altı atışmaları gibi şeyleri yapmaktan kaçının. her ne kadar sözlük formatı içerisinde kalsanız da sözlük içerisinde kişisel tartışmalar tercih edilen bir şey değil. eğer herkesi ilgilendirmeyen, sadece bir ya da birkaç yazarı ilgilendiren bir girdi yazacaksanız bunu özel mesaj yolu ile yapmayı deneyebilirsiniz. böylelikle süslü sözlük amacından sapmamış olacaktır.

  şimdilik aklıma gelenler bunlar, ilerleyen zamanlarda bu girdiyi düzenleyerek eklemeler yapacağım.

  11 eylül 2014 11:15 11 eylül 2014 11:17

  2. bence önerilerimizi bu başlık altında yazsak ne güzel olur!:)

  mesela ben gül suyunu makyaj temizleme suyuma katıyorum. hem cildimi besliyo, hem de makyajımı temizlememe yardım ediyorum. makyaj temizleme suyu olarak da garnier kullanıyorum. şişe 400 ml lik. ben içine 50 ml e yakın gül suyu ekliyorum kızlar. bu da bu başlığın ilk önerisi olsun.

  9 ocak 2015 12:18

  3. Tonik olarak elma sirkesi kullananlardanım. biliyosunuz tonik olarak kullanırken saf sirke değil de suyla birlikte seyreltilmiş halini kullanıyoruz. ben su yerine gül suyu koyuyorum. hem cildimi besliyo, hemde sirkenin o keskin kokusunu azcık hafifletiyo. oran olarak da koyacağım şişenin üçte ikisini elma sirkesi üçte birini de saf gül suyu oluşturuyo. anladığınız üzere bu aralar gül suyuna ve doğal ürünlere kafayı takmış durumdayım.

  9 ocak 2015 12:21


  4. Evde kendiniz pasta yaptığınız zaman krem şantiyle kapladığınız pastanın üstünü rondoda çekilmiş kakaolu petit beurre bisküvi ile kaplamanızı öneririm. O koku o hafif lezzet immmhhh..

  Herkes ne olduğunu soruyor. Hatta kuzenimin küçük kızı bu pastayı yerken dönüp bana "bu şey (bisküvileri gösteriyor :d) çok cücel olmuş dedi (gizlinot: swh)

  Her geldiğinde üstü bisküvili pasta isteyip duruyor artık. Rondoda çekip bi kavanozda bekletiyoruz biz de, pasta yaptığımız zaman elimizin altinda olmuş oluyor böylece.

  28 temmuz 2015 17:07 28 temmuz 2015 17:58

  5. Noktalama isaretlerini kullanabiliriz hep birlikte mesela. Bence cok guzel olur.

  16 ağustos 2015 22:40

  6. Keşke girdiler eksilenirken sebebini de mesaj yoluyla aktarsalar da mantıklı gerekçelerini öğrenebilsek. Şahsen ilk üye olduğum zaman girdim eksi oy aldığımda üzülürdüm ama sözlük formatına alışınca bazı eksikleri anladım hak verdim ama bazen görüyorum takas listesini bile eksilemişler buna anlam veremiyorum sadece insanlardaki yazma hevesini kaçırabileceklerini düşünüyorum. Benimki sadece yazarlara bir öneri ama uygulanırsa herkes sözlük formatının nasıl olması gerektiğini öğrenebilir bende dahil çünkü hala öğrenemediğim şeyler var.

  29 ağustos 2015 23:14

  7. ben pek kendimi yazırmsı görmediğimden midir nedir " ne haddime " diyesim gelen başlıktır .

  15 eylül 2015 10:47


  8. "(gbkz: ürün indeksi)'ni" koruyun, kollayın hatta pamuklara sarın. buralarda ondan ala bi arama butonu yok çünkü.

  alakasız edit: ha bi de gece saat 02.00'den sonra hiçbir şey iyi olmaz. bu saatlerde ani kararlar almayın(gizlinot: yapmaktan vazgeçilen saçma şeyden sonra öneride bulunmam lazımdı ahahah).

  18 eylül 2015 01:53 18 eylül 2015 01:57

  9. Yeni bir başlık açtığımızda mutlaka uygun etiket(ler)i girelim. Yoksa konu dışı başlıklarını süslü sekmesinde görüyoruz.

  Yine bu başlıklara mümkünse görsel ekleyip sözlüğümüzü zenginleştirelim. Görseller söz konusu ürün (ya da konu) hakkında okuyana çok güzel fikir verebiliyor.

  İmla kurallarına dikkat edelim. Ben nasıl yazıldığından emin olmadığım kelimeler için tdk sözlüğüne bakıyorum, en fazla on saniyemi alıyor. Sözlüğün kalitesini yazarların ürettiği içeriğin niteliği oluşturuyor, unutmayalım.

  23 eylül 2015 18:49

  10. ürünler hakkında kısa da olsa yazdığınız yorumlarınızı sadece marka başlığına, son alınanlar'a falan yazmayın lütfen. Oraya da yazabilirsiniz tabi ama ürünün adına sanına özel açılmış başlığa da yazsanız veya başlık açsanız Daha iyi olur. Ya da bkz. Verebilirsiniz. Sözlüğün süslü kısmında fazlasıyla dağınık, düzensiz girdiler var.

  Neden bunu rica ediyorum? bir şey alacağımda ilk buraya bakıyorum. ürünün adını yazınca hakkında hiç yorum göremiyorum ama eminim daha önce yazılmış. Belki marka başlığındadır belki son alınanlardadır diye bakarken inanılmaz vakit kaybı oluyor. Onca girdinin içinde istediğiniz ürünü bulmak da eziyet.

  Demek istediğim loreal'den ruj aldınız. Loreal başlığına "x rujunu çok sevdim bla bla özelliklerde" değil de "x serisi rujları başarılı olan marka " yazıp ürünün adını bkz. verebilirsiniz. Çok da güzel olur.

  İmza: Galerisi "Bu girdiyi bir daha bulamam belki" diyerek çekilmiş ekran görüntüleriyle dolan yazar

  24 eylül 2015 14:46 24 eylül 2015 14:47