sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (26)
 • medya (3)

1. Öncelikle ukte için (yazar: uyurbalon)'a teşekkür ederim :)

Kına bitkisinin toz halini su ve çeşitli malzemelerle karıştırarak elde edilen macunu saça sürmek ve sürdükten sonra bir gece bekletmek suretiyle rengini değiştirmek veya saça bakım yapmak için kullanılan eski ve doğal bir yöntem.

Çok uzun zamandır, özellikle anadolu'da ve ortadoğu'da bir güzellik veya sağlık rutini olarak uygulanmaktadır. Kınalı saça bit gelmez diye erkeklerin de çokça tercih ettiği bir yöntemmiş.

Benim saçlarım uzun ve kıvırcık. Boyanın saçlarımı çok yıpratacağını bildiğimden saçıma bir senedir kına yapıyorum. Kınanın verdiği rengi ben boyadan daha çok beğeniyorum. Özellikte aktıkça renk daha da oturuyor, güneşte belli olan kızıl, turuncu hatta bazen ışığa veya kıyafete göre patlıcan moruna çalan yansımalar çok farklı duruyor. Ayrıca yaptıktan sonra saçımda ciddi anlamda bir uzama ve gürleşme de gördüm. Tek kötü yanı kokusu, o koku kınayı yaktıktan sonraki 2-3 banyoda devam ediyor sonra bitiyor. Ama kına kokusunun seveni de var tabi.

Benim uyguladığım tarif şu şekilde:

200 gr. kına (uzun ve hacimli saç için)

1 su bardağı önceden demlenmiş ve beklemiş çay (gizlinot: akşam saatlerinde yapıyorsanız sabah demlediğiniz çay iyi olacaktır.)

1 yk Badem yağı

1 yk Hint yağı

1 yk Zeytinyağı

Yarım limon veya 2 yemek kaşığı sirke

Evigen ve bemiks ampulden birer tane

Göz kararı kaynamış su.

Bu karışımı kıvamlı, fakat ne çok cıvık ne de çok yoğun olmayacak şekilde bir macun haline getiriyorsunuz. Diplerden başlayıp uca doğru saçınıza iyice yediriyorsunuz. Kınalı saçı taramak çok zor, benim saçıma zaten tarak girmediği için ben plastik eldivenle kınayı alıp direk kafama daldırarak yapıyorum hem parmaklarımla diplere de iyice yedirmiş oluyorum. Bir gece onunla bekleyip ertesi sabaha yıkanıyorum.

Yapmak isteyenlere tavsiye ederim, bence boya için çok daha güzel ve sağlıklı bir alternatif :)

1 buçuk sene sonra gelen edit: kuru ve kıvırcık saçlıyım. evet, kına ilk başta kesinlikle uzatıp gürleştiriyor. ancak uzun vadede saçı çok kurutuyor ve keçe gibi yapıyor. en azından bende böyle oldu. düz ve yağlı saçlarda çok daha fazla bakım yaptığı ve onlara iyi geldiği, onlar da bendeki gibi sorunlar olmadığını duydum. onlar deneyebilirler belki. kuaförüm bana kınanın boya gibi saç içine nüfuz etmediğini, saçın üzerini film gibi sardığını; dolayısıyla bakım yağı, saçın kendi yağı, hava gibi şeyleri geçirmediğini söyledi. evet, ben de kesinlikle böyle bir uçlarda kırılmalar, kurumalar gözlemledim. şimdi saçlarımı omuz hizasında kestirdim çünkü uçlarını toparlayacak, nemini getirecek hiçbir girişimim olumlu cevap vermedi -ki benim genetik olarak çok kuru saçlarım vardır zaten- ve siyaha boyattım hem o renkten kurtulmak için hem de değiişiklik olsun diye. kına üstüne boya tutmaz derler, evet ilk sefer siyaha boyattığımda gerçekten 1 hafta sonra siyahı bile kustu saçlarım, iki hafta sonra tekrar siyaha boyattım. şimdi bir boya atması yok, gayet siyah duruyor saçlarım. açıcı kullanmadığım için boyada kesinlikle yıpranma olmadı şimdilik ama uzun vadede ne olur bilemiyorum.

28 ocak 2016 01:57 18 ocak 2017 17:28

2. saça boya yerine kına sürülerek renk verme işlemi. benim de yıllar önce yaptığım şey. kumral saçıma kızıl kına ne güzel olmuştu, ben öyle düşünmüştüm.

Lakin.. iyi düşünün bunu yapmadan önce.

Kına boya olmadığından boyayı da tutmuyor. Sonra o kınalı saçlarınızın dibi geliyor ve iki seçeneğiniz kalıyor ya yeniden ve sürekli kına yapacaksınız ya da o diplerle yaşayacaksınız. İnsan artık ben kınaya mahkum muyum diye düşünüp üzülüyor- yani bana öyle olmuştu nerden yaptım demiştim. Sonra baya bir dibi geldi, kumral saçlarım gri gri geldi hem de devamındaki kızıl saçtan dolayı öyle gözüktü, iki ay sonra da usta bir kuaför kahverengiyi tutturdu, o şekilde tüm saçlarımdan attım iki yıl içinde.

28 ocak 2016 09:23

3. yaklaşık 1 yıl kadar koyu kestane saçlarıma kına yakmıştım. içine zerdeçal, nar çiçeği gibi neler koymadım hatta. güzel ışıltıları olmuştu daha sonra sıkılık önce ombre sonra da tamamen kırmızıya boyattım saçımı. benim saçımda boyayı tuttu belki de kuaförden kaynaklı. gerçekten saçı beslese de, doğal da olsa yapmadan önce uzunca düşünülmeli.

6 haziran 2016 21:06

4. saçın üzerinde katman oluşturduğu için sağlıklı "gibi" gösteren olay. ama bazen olmuyor olmuyor işte. arkadaşımın saçlarını kına bile sağlıklı gösteremiyor mesela.

neyse, biraz uğraştıran ve pis bir iş aslında. etrafa dökülüyor/bulaşıyor, saçtan arındırması ayrı bir dert. bunları göz önünde bulundurmak lazım.

6 haziran 2016 23:14

5. Saçıma doğallık şeylerine taktığım için inat edip kına yakmıştım. Tam istediğim renk olmuştu saçlarım kalınlaştığı için bukleleri biraz bozulması dışında problemim yoktu.

Ardından marjinal renkler moda oldu dedim bunu yapacam. Hangi kuaför gitsem hayır olmaz vs dedi ya da inanılmaz fiyatlar istediler. Ben de aldım boyaları açtım youtube u önce beyaza açtım sonra boyadım.

Gittiğim kuaförler hep soruyo kim açtı harika olmuş vs diye. Kendim açtım diyorum.

İşin özü

Kına yaktım.

3-4 ay sonra beyaza açıp yeşile boyadım.

Saçlarım sağlam.

Kolay açıldı.

Yarı kalıcı olmasına rağmen inanılmaz tuttu boya. Directions marka boyaydı ve 6 aydır saçımda. Üzerine boyamadım.

7 haziran 2016 02:39

6. 10 yıl boyunca yapıp kendimi dünyanın en güZel saçlı insanı hissettim ne zaman beyazlar çıktı boyaya geçtim anladım ki keramet saçımda değil kınada. özellikle koyu renkli saçları olanlara ve açık tenlilere şiddetle tavsiye ederim

7 haziran 2016 15:19 ed.15 ağustos 2016 15:42

7. senelerdir saçlarıma yaptığım işlem. dün gece yine yaptım ve yine memnun kaldım. özellikle kupkuru saçlarımı kendine getirdiği için en azından senede bir yapıyorum. özellikle güneşteki o yansımasını çok seviyorum. tarifi ise çokça araştırma sonucu kendim oluşturdum. koyu kızıl-mor güzel bir renk elde ediliyor.

öncelikle boynuma, alnıma, kulaklarıma vazelin sürüyorum ki kına izi olmasın. daha sonra eldiven takmak önemli yoksa eller gitti demektir.

biraz ıhlamur, toz zerdeçal, kuşburnu, tarçın, soğan kabuğunu büyük bir cezvede yarım saat kadar kaynatıyorum. süzdüğüm bu suyu 150 gr kınaya yavaş yavaş ekliyorum. kıvamı çok vıcık olmayacak şekilde elma sirkesi ve limon suyu da ekliyorum.

kınayı herhangi bir tarak veya fırça ile uygulamak çok zor oluyor bu yüzden önce saçlarımı tutam tutam ayırıp aralarına kınadan koyuyorum ve her yerine masaj yaparak yediriyorum. saçlarımı küçük bir topuz şekline sokup önce alüminyum folyo ile ardından streç film ile sarıyorum. kullanılamayacak bir tülbent veya bone ile de sabitleyip 3 saat kadar bekletiyorum ama isterseniz akşamdan yapıp sabaha kadar bekletebilirsiniz ama yıkama süresini de göz önünde bulundurmalısınız.

3 saatin sonunda önce dayanabileceğim en sıcak su ile saçı kınadan arındırıyorum. suyun rengi kahverengiden çıkıp da sarımsı bir hal alınca şampuanlayıp yine sıcak su ile duruluyorum. en sonunda da buz gibi suyla duruluyorum ki akmasın. böylece kınanın rengi sabitleniyor. burada en önemlisi o soğuk su. yoksa artık her eşyanız kıyafetiniz bir miktar turuncu olabilir.

eğer besleyici bir takım şeyler de olsun derseniz ampul vitaminler ve 1 adet yumurta da ekleyebilirsiniz.

14 temmuz 2016 18:10

8. Sedef hastalığımdan dolayı boya kullanamıyorum. Ama kızıl rengini de çok seviyorum. O yüzden 4-5 aydır saçıma kına yakıyorum ve çok memnunum, tam istediğim tonda bir kızıllık veriyor (bakırımsı kahvemsi gibi) ve doğal duruyor. Tabi akmıyor orası var :D

Saça kına yakarken gerçek saç renginiz çok önemli, eğer sarışınsanız kına cartlak bir turuncu tutar. Tabi bunu kınaya şarap, pancar suyu vs ekleyerek kızıllaştırabilirsiniz. Benim kendi saç rengim kumraldı. Kendi kınamı ise şöyle hazırlıyorum; Demlenmiş çay, zeytinyağı, kına, saç bakım yağı(tatlıbadem yağı, çam terebenti vs...), yarım limon, tuz

Tuz rengin sabitlenmesine, limon ise rengin biraz daha koyu çıkmasına yardımcı oluyor. İlk kına yapıldığında yağlar kullanılmasa daha iyi olur çünkü, kınanın işleyişini baya azaltıyor çok beklemeniz gerekebilir^

Fotoğraf ekleyeceğim.

ilgili medya:
1
6 mart 2017 00:27

9. asla ama asla tavsiye etmedigim olay. lisedeyken saçlarımı boyatmak için çıldırıyordum ve annem ısrarla izin vermiyordu. bu yüzden saclarima kına yakiyordum. kafamda o iğrenç kokulu çamurla 8-9 saat oturuyordum ve sonucunda çok güzel olduğumu sanıyordum fakat şu an o zamanki fotograflarima bakamıyorum (gizlinot:swh )

saçlarım inanılmaz sertlesmisti ve tiftik tiftik görünüyordu. bu durumdan kurtulmam iki yılımı almıştı. yapmayın.

6 mart 2017 17:33

10. ne kına ne boya saçıma böyle şeyler yapmaya cesaret edemiyorum ama kınanın genel olarak antibakteriyel bir özelliği var büyük ihtimalle saçları da besler. çünkü mantarlı ayaklarınıza falan kına yakarsanız düzenli olarak mantarların azaldığını göreceksinizdir. eskiden de hep temizlik amaçlı kullanılırmış. küçükken annem ablam ve benim ellerimize yakardı bayramdan önce çok severdim. heyecanlı oluyordur. gece boyu elimizde mendil ya da çoraplarla uyurduk. bayram sabahı bir uyanırdık ellerimizi yıkardık heyecanla. kokla kokla doyamazdık. ama şimdi nedense pek sevmiyorum.

6 mart 2017 17:46