yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (144)
  • medya (4)

  1. Alerji, egzama gibi kötü sonuçlar doğurabilecek eylem.

  Hayatımda bu durumu ilk kez birkaç ay önce yaşadım. Aylarca aşk yaşadığım maybelline color tattoo bronze farım yüzünden. O kadar çok seviyordum ki nerdeyse her gün kullanıyordum. Aylarca sorunsuz kullandıktan sonra birden bire sol göz kapağımda egzama oluşmaya başladı. Önceleri ürün yüzünden olabileceği hiç aklıma gelmedi fakat sonra jetonum düştü ve kullanmayı bıraktım. Bırakır bırakmaz egzamam geçti. Başta alerji yaptığını düşündüm ama aylarca yapmayıp sonradan yapması çok saçma geldi. Anladım ki ben ürünü bitiremeden son kullanma tarihi geçmiş.

  Aman dikkat.

  Ukte: (yazar: balmlover)

  13 mart 2016 01:30

  2. fondöten ya da pudra söz konusuysa eğer; cildinize geri dönüşü minik minik sivilceler şeklinde olacaktır

  14 mart 2016 01:31

  3. toz ürünlerde pek problem yarattığını düşünmüyorum.

  hassas, alerjik, kuru-karma cildim var. 5 yıllık farlarım var hala aynı şekilde duruyorlar. hala ilk gün aldığım performansı alıyorum. hem farların ömürleri ya 6 ay ya 12 ay kim bitirebilir o sürede yani. bir sürü palet alıyoruz, tekli far alıyoruz.

  zaten checkcosmetics, checkfresh gibi sitelere bakıldığında toz ürünlerin ömürlerinin 5 yıl olduğu yazıyor.

  14 mart 2016 02:52

  4. skt'si geçenleri kullanmıyorum desem yalan olur. kimyasal bozulma için ürünleri güneş ışığı ve rutubetten korumak, mikrobiyolojik bozulmadan koruma için ürünleri buzdolabında tutmak, alkol ile temizlemek veya preslemek yaptıklarım arasında. henüz bir sıkıntı yaşamadım. hadi hayırlısı.

  edit: eksileyen süslüler, siz tüm malzemelerinizi 6 ay içinde atabilirsiniz, gelip elinize vurup niye atıyorsunuz diye kızmam emin olun. 6 ay içinde malzemeyi çöpe atmayana da siz karışmayın bence, risk riski alanındır sonuçta.

  14 mart 2016 05:10 14 mart 2016 06:54

  5. Ürününe göre değişir ama genelde kullaniyorum. Mesela far. Evet kullanıyorum. Mesela 15 ki mac paletim var.seneler içinde yavaşça dizdim o paleti. Ne yani çöpe mi atayim ;) yok daha neler. ;)) mesela gecen The Face shop dan BB krem aldim. Ağustos da son kullanma tarihleri. Eğer yapilari bozulmazsa ağustos sonrasında da kullanirim ben. Ama acali bir yili gecseydi ve tarihi de gecseydi kullanmazdim. Saklama koşullarini da göz önüne alirsak diyebilirim sık sık olmasa da yaptigim bir eylemdir. Rujlarda hic yapmam. Zaten hemen yapilari ele veriyor kendini. Doğru çöpe atiyorum o zaman. Çok rujum öyle gitmiştir. Kokusu bile değişiyor ve midem atiyor o kokudan.

  14 mart 2016 08:48

  6. Kuaförde makyaj yaptıran herkesin başına gelen olay...

  14 mart 2016 09:22

  7. Bolca eksi gelceğini tahmin ederek yazıyorum kimseye benim gibi yapın demiyorum, önermiyorum. Sadece ben skt olayına pek inanmıyorum.

  Saklama koşulları vs iyiyse bence de ürünler kokusu, yapısı boZulana kadar kullanılabilir. Benim de Alerjik bir cildim var bu arada. fondöten, likit kapatıcı ve likit rujlarda daha çabuk oluyor bu değişim.

  mesela rimeli 3, max 4 ayda bir değiştiririm. glosslar keza 1 yıldan sonra sapıtıyor. mesele, açıldıktan sonraki saklama şekli diye düşünüyorum. büyük bir ilaç fabrikasında kontrol müdürü akrabam iade gelen sktsi geçmiş ilaçları test edip bozulmayanları, tekrar yeni skt ile piyasaya sürdüklerini anlatana kadar daha hassastım.

  Not:eksiciler artık başka görüşler olduğunu da kabul edin bi zahmet... sen eksiledin diye benim fikrim, görüşüm değişmiyor.

  14 mart 2016 09:25 ed.14 mart 2016 14:16

  8. son kullanma tarihi geçmiş ilaçların belli bir süre daha kullanılabildiği bilgisi doğru. bunu ilaç sektörü ile uzaktan yakından temas eden herkes bilir. firmalara mevzuat gereği son kullanma tarihi bilgisini yazmak zorundalar. o süre geçtiğinde o ürünün tamamen bozulduğu anlamına gelmiyor. aynı şey kozmetik ürünleri için de geçerli. üzerinde 6 ay bilgisi var diye 6 ay dolar dolmaz ürünü çöpe atıp yenisini almak için koşmak bir yönüyle paranızı da çöpe atıp kapitalizme katkı sağlamak oluyor. bence son kullanma tarihinden daha önemlisi ürünlerin içeriği. bu konuda ilaç ve tıbbi cihaz kurumunun yayınladığı güvensiz ürünler listelerine bakılabilir. ama tabii ki neye hassasiyet göstereceği konusunda karar kişinin. örnek olsun diye aşağıya güvensiz ürünlere ilişkin bir liste koydum. bildiğim kadarıyla bu listeler düzenli olarak yayınlanıyor.

  https://www.titck.gov.tr/PortalAdmin/Uploads/UnitPageAttachment/d1d79e6619031.pdf

  14 mart 2016 09:38

  9. bildiğim kadarı ile ilaç ve kozmetik türü şeylere zaten 12m ibaresinin basılması zorunlu kanunen. yani açıldıktan sonra 24 ay da kullanılsa da 12 m yazmak zorundalar. ben de yapıları bozulmadıkça bitene kadar kullananlardanım. bir ürünü sırf skt si geçti diye çöpü boylatmak kendi tüketim yapma istediğimize yardımcı olmaktır sadece. atalım ki hemen yenilerini alalım dimi?

  14 mart 2016 10:49

  10. bitirmediğim ürünü bozulmamışsa atmıyorum. bozulmamışsa derken, en uzun kullanım ömrü olan kozmetik ürünleri 2 yıl gidiyor. allık ruj belki ama farlarımı o kadar sürede bitiremem zaten. her ne kadar en çok göz çevreme sürdüğüm ürünlere hassas yaklaşmaya çalışsam da ürün bozulma işareti vermemişse atmıyorum. rengi, kokusu filan değişir o zaman ok, başka türlü atmam yani.

  14 mart 2016 12:00