yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  9 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  para biriktirme konusunda belgesel, video vs.?

  para biriktirmek istiyorum ama nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum. önerebileceğiniz belgesel ya da video var mı? şimdiden teşekkürler 

  1. Kendi yöntemimi soyleyeyim belgesele gerek yok bence. Maasiniz yattiktan sonra ceyrek ya da gram altın alıp kenara atiyorsunuz. Kalan para sanki sizin yatan maasinizmis gibi geçiniyorsunuz ve birikiyor.

  25 nisan 23:02

  2. Ben cimrilerli bir seri vardı adını unuttum kusura bakma süslü, onu izleyip taktik bulmaya çalışıyorum arada :d 

  25 nisan 23:08

  3. tlc aşırı pintiler

  25 nisan 23:20

  4. Bence minimalizm konusunda belgesel ve videolar izlemelisin. Sonuçta bunu bir yaşam tarzı haline getirince para zaten elinizde kalır kendilinden birikir.youtubede the financial diet adlı kanala bakabilirsiniz. Bunlar size zor gelirse altın hesabı açmak mantıklı bence

  25 nisan 23:36

  5. Onları uygulamıyoruz heralde süslü :dd her gördüğümüzü uygulasaydık... 

  25 nisan 23:55

  6. belgesel ya da video önerisi yapamam ama kendimce önerilerimi yazayım. türkiye ekonomisinde kimsenin ne olacağı belli değil o yüzden ben elime geçen üç beşi dövize yatırıyorum. her sene avrupa tatili yaptığım için euro yapıyorum ama siz tamamen birikim amaçlı yapacaksanız %40 dolar %40 euro %20 altın öneririm. maaş alıyorsanız ayın başında kalem kalem yazın o ay neye ne kadar para harcayacağınızı. en çok para götüren şeyler dışarda yeme içme, sigara ve alkol, gece hayatı, taksi kullanımı, benzin. bunları elinizden geldiğince azaltın ama hayat kalitenizi de birden düşürmeyin. üç beş kuruş biriktireceksiniz diye kendininize hayatı zehir etmenize gerek yok bence. maaşınız 3000 liraysa ve kiralar, faturalar, temel ihtiyaçlardan sonra elinize 500 lira kalıyorsa bu 500 ün 200 lirasını kenara atıp kalan 300üyle sosyal hayatınıza devam edebilirsiniz. dışardayken sürekli cafelere para yedirirdim ben eskiden mesela. artık parklarda kitap okuyorum, kahvemi suyumu yanıma alıyorum. 0 tl. her gün 2 şişe su alıyordum en az 2 tl yapıyor. aylık 60 tl cebimde. çok kitap okuyorum, kütüphaneden almaya başladım. elimdeki makyaj malzemeleri bitene kadar yenisini almıyorum. kıyafet alışverişi de pek yapmıyorum çünkü piyasa çok kötü ve parasını hak etmeyen şeyler almak istemiyorum, özellikle polyester kıyafetler. bütçenizi vs yazarsanız daha güzel öneriler gelir diye düşünüyorum.

  26 nisan 01:04

  7. Öncelikle harcamalarınızı takip edin. Para harcama alışkanlığınızın ne şekilde olduğuna bir süre dikkat edin. Ayarı bi yerde kaçırdığınız özelliğiniz mutlaka vardır. Kimi alışverişi sever, kimi yemek yemeyi, kimi gezmeyi, kimi kuaförü. Bunu farkedince zaten paraların o çın çın sesi gelmeye başlayacak kulaklarınıza :D

  Ayrıca anonim 5e katılıyorum. Dikkat etmeye başlayınca farkedeceksiniz, ufak sandığınız ne harcamalar çıkacak. Bunun önüne geçmek için de evde yapılabilecek her şey evde yapılır kuralına geçiş öneriyorum.

  Ek olarak, market çarşı pazar gezme ve alınacak herhangi bir şey için en az 3 ayrı fiyat karşılaştırması yapmanızı tavsiye ederim. Hiç ihtiyacınız olmadığı halde yolunuzun üzerindeki marketlere şöyle bi gezmek için de olsa mutlaka günaşırı girin. İstemsiz olarak piyasa fiyatlarını beyninize almış olacaksınız. Zamanı gelip de örneğin 500 grlık neskafe almaya çıktığınızda markete girip 27 lirayı görünce yok canım daha neler 18 liraya bulurum ben bunu diyebilin.

  Giyim, mobilya, beyaz eşya gibi alışverişlerde ise tek tavsiyem var: "ucuz mal alacak kadar zengin miyim?" diye soruyorum. yanlış hatırlamıyorsam Sakıp Sabancı'nın sözüymüş. 3 giyişte rengi atacak pantolona 50 TL vermektense 2 yıl giyip bana mısın demeyen 250 TLlik pantolonu tercih edin. Daha az eşyaya daha uzun süre daha kaliteli yaşayın. İlk alırken insan bi üzülüyor tabi ama zaman geçtikçe iyi ki demek daha önemli.

  26 nisan 01:34

  8. ben bir excel hazırladım, aylık tüm harcamaları yazıyorum çok uzun zamandır, nisan 2019: 100 fatura, 100 akbil gibi, 50 kozmetik gibi. o harcama kalemlerini gördükçe ne kadar gereksiz para harcadığımı gördüm, bana baya iyi geldi bu yöntem. telefon uygulamaları pratik gelmiyor bana, excel'de daha geniş görüyorsunuz her şeyi, tavsiye ederim.

  26 nisan 10:38

  9. Aşırı olmasa zaten program olmazdı? :dd 

  26 nisan 17:48