yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  1. uzun yıllar depresyonda kalmama sebep olan durum. türkiye'de sözelciyseniz insanlar her zaman başarısız olduğunuzu düşünür. özellikle orta yaş ve eski nesiller böyle düşünüyor. matematik yapamıyorsanız aptal olduğunuzu, çalışkan olmadığınızı düşünürler. örnek verecek olursak vakti zamanında burada bir süslü soru sormuştu. ''oğlum matematik yapamıyor, sözelci olmak istiyor. oğlumun zekasını geliştirmek için nereye göndermeliyim?''

  türkçede, edebiyatta okul birincisi de olsanız bir işe yaramaz. matematik yapamıyorsunuz bir kere. türkçe yapsanız ne olacak? başarınız her zaman görmezden gelinir.

  bir keresinde bir kadına ''ben sözelciyim'' dediğimde, ''hmm olsun üzülme. daha çok çalışıp yaparsın'' demişti mesela.

  sözel bölümleri adam yerine bile konmaz. matematikle hiçbir alakası olmayan bölümler eşit ağırlıktadır bir kere. meslek bırakmazlar size. ya öğretmen olacaksınız ya halkla ilişkiler okuyacaksınız ya da radyo sinema televizyon.

  hukuk ve siyaset bilimi zamanında sırf herkes kazanıyor diye sözelden eşit ağırlığa geçmiştir. bu ülkedeki eğitim sisteminin vasatlığından kaynaklıdır.

  aileler hep zorla matematik kursuna gönderir sözelci çocuklarını. asla anlamazlar. benim çocuğumun tarihi, türkçesi çok iyi, gurur duyuyorum demezler.

  edebiyattan 100 almanın sevinciyle ailenize koşup haber verirsiniz. bir aferin demezler. direkt ''peki ya matematik?'' diye sorarlar. ama her şeye rağmen sözelci olduğum için kendimle gurur duyuyorum. dünyaya bir daha gelsem bir daha sözelci olurdum. sorun asla bende değil. sorun hayatında tek bir kitap dahi okumamış insanların milli eğitim bakanı olmasında. sorun bizim ülkemizde.

  31 temmuz 2018 20:28

  2. çoklu zeka teoreminden bihaber insanlar tarafından aptal yerine konmaktır. iki toplama işlemi görünce sen sözelcisin anlamazsın ehehe diyen insanlarla muhatap olmaktır.

  bilgi birikiminizden, hafızanızın yeterliklerinden, başarınızdan habersiz insanların yorumlarına tahammül etmektir..

  edit: bugün direksiyon dersinde hocam da ilk iş sayısalcı mı sözelci mi olduğumu sorup sözelcilerin zor öğrendiğini söyleyip durdu. ilk defa direksiyon başına geçmiş birine üst üste 4-5 defa zor öğrenirsin demek güzel kafa gerçekten..

  31 temmuz 2018 21:02 2 ağustos 2018 16:15

  3. başarısız olduğunuz için sözelcisiniz önyargısı vardır. sayısalı seçen ama iki matematik sorusu çözemeyen kişiler sizi sözelcisiniz diye ezer. “üniversite sınavında derece yaptım.” dediğinizde “ama sözelde” diye kendince sizi bozar. e pardon kardeş de maden sözelde derece yapmak kolaydı yapamadığın sayısala gideceğine sözelci olsaydın. 

  üstelik son açıklanan üniversite sonuçları gösteriyor ki sözel netleri çok iyi olmasa da bir tık önde. 

  1 ağustos 2018 00:38 1 ağustos 2018 00:39


  4. türkiye’de dilci olmak kadar kötü değildir.

  1 ağustos 2018 01:32

  5. Arkadaşlar açıklıyorum. Güzide ülkemizde felsefe arkeoloji sosyoloji gibi değerli bölümler çöp sayıldığı için, sözel puanla da buralara gidildiği için direkt işsiz muamelesi görürsünüz. Sanki tüm sayısalcılar fizik kuramı filan yazıyor. her branşta işini hakkıyla yapan ve yapmayan insanlar var. Olay bu...

  Düzenleme: sözel okumayı ezber yapmak sanan yazarlari göstermiş başlık.

  1 ağustos 2018 10:28 6 ağustos 2018 23:59

  6. Bir sözelci olarak yazıyorum. Genelde zeki olmadığımız için sözeli tercih ettiğimiz düşünülür. Matematiğe kafası basmayan, fen bilimlerini anlamayanlar geçer diyorlar genelde. Ve genelimize potansiyel işsiz gözüyle bakılır.

  Neden mi? çünkü ülkemizde zekaya tamamen matematiksel olarak bakılıyor. Oysaki birçok farklı zeka türü var. Çoklu zeka kuramı deniyor, hepsi tek tek açıklanmış. Hatta yenileri de ekleniyor keşfedildikçe. Matematiksel zeka türlerden yalnızca biri.

  Sözel-dilsel zeka, kinestetik zeka, sosyal zeka vb. gibi birçok tür var, toplumumuzun pek önemli yerlere koymadığı.

  Neyse bana gelirsek de, Evet matematik alanına ilgi duymuyorum ve pek başarılı da olamadım bu alanda. Ama başarılı olduğum ve çok sevdiğim başka bir alan var. Zaten nasıl her şeyde iyi olabilirim ki? Ki değilim de, bir uzmanlık alanım var zaten. Ben bu alanı kafam basmadığı için tercih etmedim ki. Belki eden de vardır, bilemem ama herkes aynı değil bunu bir kavramak lazım.

  Şimdi alanım şöyle zor, böyle matematikten üstün gibi şeyler yazmayacağım. Çünkü herkesin işi kendine önemli ve kendine göre zorlukları var. En önemlisi, toplumun bütün uzmanlık alanlarına ihtiyacı var. Birini överken diğerini yerin dibine sokup küçümsemek bu yüzden yanlış. Sosyal bilimlere üvey evlat muamelesi yapmayı keşke bırakabilsek.

  1 ağustos 2018 12:11

  7. hufflepuff olmak gibidir

  aptal olmak veya diğer bölümler için yeterince iyi olmamakla eş olarak görülür

  halbuki sözelci olmak sayısalcı olmak eşit ağırlıkçı olmak...bunların hepsi sadece sizin alacağınız dersleri sınırlamak ve belli bir düzene koymak için yapılan etiketlemelerdir.

  burada sözelci olarak yazıyorum ama eğer okuyan sayısalcı veya eşit ağırlıkçı arkadaşlarımız da varsa şunu söylemeliyim:

  okulun sizi hiçbir konuda sınırlandırmasına izin vermeyin

  dediğim gibi o etiketlemeler konular için ders saatleri düzenlemesi için yapıldı sizin için değil

  sözelci olup trigonometri de çözebilirsiniz kimya da sevebilirsiniz sadece sizin bunları nasıl yapabileceğinizi bulmanız gerek

  matematik yapamadığınız için sözel tercih ederseniz çoğu insan gibi size öğretilen çaresizlik içinde bir seçim yapmış olursunuz ki bu gerçekten çok acı bir şey çünkü çoğu arkadaşımda görüyorum hep bir "acaba?" kalıyor geride

  1 ağustos 2018 21:55


  8. özellikle instagram twitter gibi sosyal mecralarda “7x3+1 kaç eder sözelciler ağlıyor bilmem ne” gibi şeyler yazan hadsizler yüzünden sinirimi bozan durum. kendileri demek ki okuduğunu anlamaktan aciz, bağlaç nedir desen bilemeyecek, haritada istanbul’u sorsan gösteremeyecek birer vitaminsiz ki sözelcilerin hepsini de işlem önceliği nedir bilmekten aciz sanıyor. 

  sanılıyor ki sayısalcıların hepsinin iq seviyesi tavan. o halde sırf 2 senelik saçma sapan bir sağlık bölümü okumak ya da anadolunun en ücra yerlerinde fakülteden hallice okullarda mühendislik okumak için sayısal seçenler ne olacak? velev ki sözelciler tembel oldukları için sözel seçiyor, o halde sayısalcılar da çok bildiklerinden değil işsiz kalmamak için sayısal seçiyor. 

  ben eşit ağırlık çıkışlı bir sözelciyim.( yani ösym beni öyle tanımlıyor. oysa ben bu ayrımı gereksiz keskin buluyorum.) kendimi denemek için lys’lerin hepsine girmiştim ve sayısal puanım anadoluda mühendisliklere istanbulda bazı temel bilim bölümlerine yetiyordu. ama zevk alacağım şeyi okumak için tarih seçtim ve şu an bölümümden memnunum. ama değil ki sayısala dair her şeyden nefret ediyorum. şu anda okuduğum kitap hawkingin bir kitabı mesela, neil degrasse tyson türkiye’ye gelse de konferans verse diye hayal kuruyorum, evrim teorisine dair bir sürü kitap okudum. ama bunları okuduğumu gören insanlar hep sığ bir biçimde “allahın sözelcisi ne anlıyosun sanki” şeklinde yaklaştı. oysa bir sayısalcı ahmed arif okumaktan zevk alabiliyorsa ben de hawking’ten zevk alabilirim bence. bunda benim göremediğim garip olan şey ne? 

  bence sayısalcı-sözelci diye kendimize set çekiyoruz. birilerinin bizi bu şekilde etiketlemesiyle gerçek zevklerimizi göz ardı edebiliyoruz. arada zekanın niceliği değil, niteliği şeklinde fark var arkadaşlar, bunu atlıyoruz. kimsenin kimseyi yöneldiği meslek için ezemez, ezmemeli. bakın yoksa ilk paragraftaki gibi dengem bozuluyor, ben de karşı tarafa sallamaya başlıyorum.(gizlinot: :))

  6 ağustos 2018 01:38

  9. an itibariyle sayısalda 16 bin sıralama yapmış olan arkadaşımın aile baskılarını umursamayıp sözelde radyo televizyon sinema okuyacağını öğrendim. ''ben hayallerimin peşinden gideceğim'' dedi ve gitti. bu kadar iyi olan sayısal sıralamasını çöpe atmış olsa da kendisiyle cesaretinden dolayı gurur duydum. biliyorum, ileride çok iyi bir görüntü yönetmeni olacaksın ''u'' <3

  6 ağustos 2018 17:52

  10. Tüm türk mühendisler harıl hurul çalıştığı, ülke ilim irfandan geçilmediği için haklı olarak eziklenen güruh.

  7 ağustos 2018 01:29