yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. bence kozmetik sektörü açısından kesin bir ayrım yok. bazı ürünler minik paketlidir ve müşteriye verilir, müşteri evde dener. bazıları da sadece mağaza içinde denenen

  ürünlerdir. her ikisine de tester veya sample denebiliyor. illa ingilizce anlamına uygun olsun denirse "sample" için evde denenen küçük paketli ürün denebilir belki.

  en güzeli deneme ürünü demek, hem türkçe işte, hepsini kapsıyor. çok da kafa karıştırmaya gerek yok eğer türkiye içindeki mağazalar için konuşacak olursak. yurtdışında ise bu ayrım belki daha keskindir, onu da yurtdışında alışveriş yapmış yazarlar söyler bakalım ben de merak ettim.

  30 ağustos 2017 23:10

  2. tanım: tester olsun sample olsun ülkemizde çalışanların müşteriye vermek yerine kendi cebine attıkları, hatta utanmadan seyehat boy adı altında zebramoda vs satışını yaptıkları minik ürünler.

  31 ağustos 2017 00:52

  3. türkiye'de ikisi de bize uğramadığı için pek bir önemi olmayan farklardır:)

  31 ağustos 2017 21:30


  4. birini mağazada en fazla elinde, kolunda deneyip yapısını, tende bıraktığı hissi görüyorsun ki, test etmekten de aklımızda kalabilir onlara tester deniyor. diğerini de mağazada denemek çoğu zaman yanıltıcı sonuçlar verebilir, o yüzden cildimde, tenimde deneyip birkaç kullanımlık da olsa etkilerini, yani ürünün performansını görmek istiyorum diyorsan da bunlara örnek ürün anlamına gelen sample deniyor. parfüm, fondöten, bazen şampuan vs gibi genelde müşteri denesin diye alışverişlerin yanında verilen birkaç kullanımlık, bazı çalışanların kendilerine saklamayı sevdiği, bazı mağazalardaysa sadece hatırlı müşterilere verilip, siz istediğinizde yok denen ürünler var ya işte onlar sample oluyor. hatta çoğu kez üzerinde para ile satılamaz gibi bir ibare olur. onları üretici firma kendisi gönderir mağazalara, tüketiciler kısa süreli de olsa kullanıp, deneme şansı elde etsin, olur da hoşuna giderse tam boyunu gidip alabilsin diye.

  ancak tester denilen ürünleri genellikle mağaza kendisi gelen ürünlerden açar ve müşteriler ürünün yapısını görsün, denesin koku vs hassasiyeti olanlara fikir versin diye standa yerleştirir. bizde bir tester görevini sonuna kadar yapsın diyerek, artık iyice tanınmaz hale gelinceye dek standda tutulur. çoğu kez binbir bahaneyle geçiştirilen müşterinin reyonda yeni tester istiyoruz talebini 101.defa çalışana bildirmeniz, onun da gidip bunu mağaza müdürüne iletmesi ve müdürün tamam açın demesi sonucu ancak ondan sonra yeni bir tester konulur raflara. türkiye'de mağazacılık anlayışı ve insanların çok kısa sürede testerların canına okumaları nedeniyle işler ne yazık ki yurtdışındaki mağazalardan biraz daha farklı işliyor bizde. orada bunu müşteri belirtmeden yapılırken, bizde bu süreç ekstra çaba istiyor yani.

  neyse tekrar konuya dönersek, cildimde deneyip de sonucunu görmek için örnek ürün istiyorum derken, tester istiyorum dediğinizde aslında o biraz hatalı bir kullanım oluyor. testerların mağaza dışına çıkması işlevini yapamaması demek oluyor çünkü.

  kısaca bizim kendimizin kullanıp sonucunu görmek için istediğimiz minik boy ürünlerin adı sample'dır, mağazaların raflarında, standlarda görülen, bazen denenmekten leşe dönen, bazen de çalınanilen ürünlerse tester'dır. göz kremi, serum gibi ürünler istenildiği kadar el üzerinde vs denensin, oradan alarak kullanmayacağıma ve ona göre karar verip satın almayacağım için sample çok daha mantıklı bir seçimdir. hem tüketici hem üretici ve onu satıcı konumdaki mağaza için. özünde ikisi de tüketici olarak görmek istediğimiz ürünlerdir deyip konuyu toparlıyorum. mağaza çalışanları, dermokozmetik ürün satışı yapan siteler lütfen sample vermekten çekinmeyin. çünkü bize yüksek fiyatlı ama, şöyle etkili, böyle kolay emilen, ciltte ağırlık yapmadan cildi neme doyuran harikulade kremleri, serumları ancak o şekilde satabilirsiniz. sadece kendiniz kullanırsanız, bize de satmak için testerdan gösterirseniz o şekilde kimse almaz tabii. sonuçta hiçbirimiz parayı sokaktan toplamıyoruz. her ikisi de özünde satışı artırma, tüketiciye ürünle ilgili fikir vererek, doğru yönlendirme amacıyla kullanılan destek ürün niteliğindedir.

  31 ağustos 2017 22:32 3 eylül 2017 21:30

  5. sample için numune denebilir.

  1 eylül 2017 00:28