yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (20)
  • medya (0)

  1. bu seneye dek ciddi anlamda ihtiyacım olacağını düşünmediğim, tatilde yürümekten çatlayan topuklarım benim normal addeddiğim hızla iyileşmeyince metabolizma/cilt yaşlanmasını kendisine düzenli ihtiyaç duyurarak bana hatırlatmak suretiyle sinirlerimi kaldıran olgu. iyi bir ponza taşı, vazelin ya da benzer ağırlıkta bir krem ve çorap ile yaklaşık bir haftada tarla işçisi gibi görünmeyen topuklara sahip olmak mümkün.

  ekleme: (gbkz: fusswohl ayak çatlak bakım stiki)ni bu konuda tek geçerim ve şiddetle öneririm.

  17 ağustos 2013 10:20 15 şubat 2015 20:29

  2. birkaç aspirini havanda dövüp (efervesan olmasın) bir kutu vazelinle karıştırarak en harika kremi elde edebilirsiniz bu tip bir bakım için. gece bu karışımı sürüp, üzerine çorap giyip yatarsanız ponza taşına ihtiyaç bile kalmıyor.

  15 ekim 2014 22:31

  3. Benim için kırk yılda bir ponza taşı kullanmak ve nadiren kremlemekten ibaret olan bakım. Üşengecim napayım?

  15 ekim 2014 22:40

  4. topuk bakımında bertaraf edilmesi gereken 2 sorun oluyor genelde: sertleşme/nasırlaşma ve kuruma. kurumanın bakımı basit, bol nemlendirici sürüp çorap veya streç film geçirip uyumak. asıl sıkıntı sertleşmeden kurtulmakta. bir kere sertleşmeden tek seferde kurtulunamıyor maalesef, çünkü deri bunu baskı altında savunma mekanizması olarak gerçekleştiriyor ve ponzayla açığa çıkardığınız yumuşak deri üzerine basınca kısa sürede tekrar sertleşiyor. bunun çaresi de asitli ve üreli ürünler.

  eczanelerden alacağınız üresal merhem 1-2 haftada işinizi görecektir. tabii sertleşmeye sebep olan unsuru da ortadan kaldırmak, mesela sandaletlerin içine silikon taban yapıştırmak gerek.

  faydasını gördüğüm ve düzenli uygulamada fark yaratacağını düşündüğüm bir diğer yöntem ise ayakları sirkeli suda beklettikten sonra ponzalamak ve üre içeren bir krem sürüp streç filmle sarıp yatmak. ben ek olarak acıbadem sütleri, e vitamini kapsülleri, body butter'lar vs. ile de denedim nemlendirme aşamasını. hepsi de yumuşacık yapıyor topukları ama süreklilik şart. ürenin işe yarama sebebi ise diğerleri sadece nemi hapsederken ürenin nemi çekiyor ve nem kapasitesini artırıyor olması.

  24 ağustos 2015 12:45

  5. ölü derilerden ve o sertleşen tabakadan arındırmak için ponza taşı ve yumuşatmak için vazelin yeterli oluyor benim için.

  24 ağustos 2015 12:57

  6. normal bakım yaptığımda etki aldığım vazelinle fayda göremediğim işlem.

  vazelinin sadece yumuşattığına inanıyorum ama sonra gene aynı şey oluyor.

  suda bekletip, topuk törpüsü ile törpüleyip en azından ölü deriyi atmak gerekiyor.

  ne kadar doğaldan yana olmamla birlikte vazeline yönelsem de içerik olarak vazelin pek te sağlıklı görünmüyor.

  (petrol) den dolayı.

  vazelin kullanmadan önce düşünelim bir daha.

  ayak bakımımız için de en güzeli yumuşatıyoruz törpüleyip ölü deriyi atıyoruz kremimizi sürüyoruz. yumuşacık ayaklara sahip oluyoruz.

  24 ağustos 2015 16:29 24 ağustos 2015 16:29

  7. son zamanlarda topuğumda kuruma sorunu yaşıyorum.

  çok büyük bir sorun olmadığı için her duşta kabak lifi kesesi kullanıyorum sadece. bir kere de şeker ve zeytinyağı ile peeling yaptım. duştan sonra bebak bademli nemlendiriciyi sürüp çorap giyiyorum. şu anda baya düzeldi. sorun büyümeden önlem almak ve iyice nemlendirmek önemli.

  24 ağustos 2015 18:28

  8. Dün vazeline bulayıp çorap giyip yattım. Çünkü ponza değil baya ameliyat etmek filan lazım topuğumu, öyle sert. Bugün biraz soyuldu o ölü deri ama hala bitmemiş o sertlik. Bu akşam bir daha aynı şeyi yaptım. Sanırım buna bir süre devam ettikten sonra normale yakın hale gelince ponza işe yarar. Bu aşamada günlerce ponzalamam lazım. Ve bu sertliği ortopedik olan ceyo terlik yaptı. Şaka gibi. 

  24 ağustos 2017 01:29

  9. hiç ponzo taşı kullanmamak, topuğu törpületmemek aslında topuğu daha sağlıklı kılıyor. bir kere başlayınca, hep yaptırmak gerekiyor... Sertliğin giderilmesi için banyo sonrası bebe yağı da işe yarıyor.

  24 ağustos 2017 10:34

  10. ponza taşı v.b ürünlerle topuk törpüleme işlemi bir kere yaptığınızda ayak buna alışıyor devamlı törpüleme gereği duyuyorsunuz. çok eskiden sürekli topuklarımı törpülerdim şuanda uzun zamandır bu törpülememiyorum, ayağıma vazalin sürüp çorap geçirip yatıyorum. sabah kaltığımda ayağım yumuş yumuş olıuoyor.

  24 ağustos 2017 12:36