sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (3)
 • medya (0)

1. geçen ay kilo vermek için çok araştırıp sonunda karar verip aldığım spor aleti.

bugünden itibaren düzenli kullanmaya başlıyacağım.

sonuçlarını gerçekten çok merak ediyorum.

7 aralık 2014 15:41

2. aşırı eğlenceli ve inanılmaz etkili spor aleti.

bende decathlon'daki domyos marka olanından var, letgo'dan ikinci elini 50 lira gibi bir fiyata bulup aldım. sıfırı 150 liraydı en son.

ikinci el almamın sebebi çeşitli forumlarda insanların genelde bir heves aldıklarını ve üzerinde iki üç kere zıpladıktan sonra bir kenara kaldırdıklarını okumam ve kendime öyle yapmayacağım konusunda güvenememem. boşa para harcayacaksam bari az para harcamış olayım dedim ama hayatımda bundan daha mantıklı bir harcama yaptığımı da hatırlamıyorum o derece memnunum trambolinden.

ben youtube'da fayth caruso'nun egzersizlerini takip ediyorum, trambolin üzerindeki hareketleri gayet dengeli ve konuşması çok motive edici. ancak rebounding workout ya da bellicon workout diye aratınca çok başka antrenörlerin de güzel videolarına rastlanabiliyor. özellikle almanlar çok takıntılı bu alete, bi teyzenin yorumlarda "ben 70 yaşındayım ve bu yaptığınız hareketlerde çok zorlandım, bizim yaş grubumuza göre uyarlanmış halini neden paylaşmıyorsunuz" diye çıkıştığını gördüm (gizlinot: swh).

bendeki etkilerine değinmek istiyorum biraz da. 1.55 boyunda 53 kiloyum. bir ay boyunca haftada en fazla 4 kere ve yine en fazla 20 dakika süren egzersizler yaptım trambolin üzerinde, amacım 50 kiloya gerilemekti. bir ayın sonunda kilomda hiçbir değişiklik olmadığını görüp demek ki bir şeyleri yanlış ya da eksik yaptım diye düşündüm. sonra bir gün duştan sonra ayna karşısında giyinirken bacaklarıma baktım ki ne göreyim? selülitlerim gitmiş! ışıktan mı acaba dedim ama yok yani eviriyorum çeviriyorum baya baya yoklar. ha çok mu vardı, şöyle, yüzüstü yattığımda hiç gözükmezlerdi ama ayakta durduğumda baya dalga dalga dururlardı bacaklarımda (sanırım buna birinci aşama selülit deniyor) ve yürüyüşle de pilatesle de yok edememiştim kendilerini bugüne kadar. trambolin egzersizleri ile resmen bir ay içinde kayboldular ortadan. bunu gördükten sonra değil 50, 550 lira olsa değer diyorum ama yine de en uygununu almakta fayda var tabi (gizlinot: swh). karın bölgesini ayrı bir toparladığını da eklemeden geçmeyeyim.

bir aydan sonra -şehir dışına çıktığım için- kullanamadım ama her gün özlüyorum trambolinimi. dönünce bir sabah bir akşam olmak üzere günde iki kere 8 dakikalık tabata egzersizleri yapmayı planlıyorum üzerinde. amacım gözle görülür şekilde incelemek ve sıkılașmak. yapınca yeniden editleyeceğim.

1 eylül 2018 03:27

3. bir önceki süslü selülitler üzerindeki etkisini yazınca bir gazla ben de aldım. birkaç marka araştırdım; delta'nın tutamaçlısını satın alıp bazı yorumlardan sonra iptal ettim. sonra bir yükseldim profesyonel tutamaçlı olanlara kadar çıktım. ama ondan da vazgeçtim; dur dedim o kadar para verilir mi belki kenara atacaksın. başa döndüm decathlon'dan aldım; 1 günde kargoladılar. mağazadan kendiniz alacaksanız mutlaka aracınızın olması gerekiyor. kutuyu tek başınıza taşımanız zor, ince ama kocaman bir kutusu var, biraz da ağır.

kurulumu 5 dakika sürüyor; sadece ayaklarını çevire çevire monte ediyorsunuz. yaklaşık 1m2 yer kaplıyor. yorumlarda kimse ses çıkarıp çıkarmamasından bahsetmemiş. yaylarından ara ara ufak gıcırtı sesleri geliyor ama müzik falan açıksa zaten duyulmuyor bu. zemini korumak için altına spor aleti matı ya da halı serilmesi gerek. bir de ayakların ahşap zemini tutuşu çok iyi değil, zıpladıkça yerinde minik minik hareket ediyor. bu arada 80 kg'a kadar destekliyor; daha fazla kilodaysanız diğer markalara bakmanız gerekiyor.

ilk defa dün çıktım üstüne; 8 dakika egzersiz videosunu açtım ama videoya çok bağlı kalmadım. videoda çok sık duruyordu kişi, ben 20 dakika aralıksız hareket yaptım.

şu an bu başlığa yazmamın asıl nedenine geleyim. evde kullandığım koşu ayakkabısı ile yapmıştım hareketleri. fakat egzersizler bitince ayaklarımın olması gerekenden fazla yorulduğunu hissettim (özellikle orta kısımları). demek ki bu ayakkabı bu iş için hiç uygun değilmiş dedim; hatta uygun olmayan spor giysisi veya yanlış egzersiz nedeniyle oluşan sakatlıklar geldi aklıma ve arayışa girdim. ayağı daha iyi saran, orta kısım ve önden destekleyen, bu iş için daha uygun ayakkabılar ancak fitness ayakkabılarıydı. evde sadece yürüyüş ve koşu yaptığım için bugüne kadar bir fitness ayakkabısı edinmemiştim. decathlon'daki fitness ayakkabıları uygun gözüktü. nitekim fitness ayakkabılarından herhangi birinin ürün sayfasını açarsanız teknik bilgiler kısmında şöyle bir uyarı görebilirsiniz "Çalışmalar gösterdi ki fitness antrenmanında yaşanan yaralanmalar uygun olmayan ayakkabı kullanımından kaynaklanmaktadır. Fitness antrenmanında yaralanan kişilerin %86'sı Koşu ayakkabısı giymektedir. Yaptığımız çalışmalar, fitness antrenmanına uygun olmayan ayakkabı kullanan kişilerin uygun ayakkabı kullananlara göre daha fazla yaralanma risklerinin bulunduğunu ortaya koydu. Tüm bunlar, fitness antrenmanına uygun özel bir fitness ayakkabısı tasarlamanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir."

diyeceğim o ki spor için trambolin almayı düşünüyorsanız sağlığınız için bir fitness ayakkabısı masrafını da gözden çıkarmanız gerekiyor. selülitler gidecek diye ayak sağlığınızdan olmayın. hele hele çorapla vs aklınızdan bile geçirmeyin.

selülit demişken; trambolin egzersizleri sadece selülitler üzerinde değil, başka birçok konuda da vücut üzerinde olumlu etkileri olan egzersizlermiş. kardiyovasküler sistem, lenf sistemi üzerindeki etkileri, toksinleri atmada, bağışıklık sistemini güçlendirmede, iskelet sistemini sağlamlaştırmada ve kemik kütlesini güçlendirmede, vücuttaki oksijen sirkülasyonunu arttırmada ve buna bağlı olarak hücre enerjisini arttırmada, vücutta genel görünümde düzelmede, yağ oranını düşürüp kas oranının artmasına yardımcı olmada, varisli görünümü azaltmada, diğer egzersizlerde performansınızın artmasına yardımcı olmada, vücut dengesi ve koordinasyonunun sağlanmasında, regl dönemindeki hormonel yorgunluk ve ağırlığın azaltılmasında da etkiliymiş. hatta kanseri önlemede de başarılı yazıyor bir yerde; lenfomatik sıvının sirkülasyonunun iyileşmesi ile kansere meyilli hücrelerin yok edilmesinden söz ediliyor.

edit: bu arada evin tavanı yüksek değil. böyle spor amaçlı mini trambolinler üzerindeki sıçramalar da öyle filmlerde gördüğünüz gibi olmuyor. trambolin egzersiz videolarına bakarsanız anlarsınız. kafanızın tavana değmesi riski yok yani.

edit2: decathlon'un fitness ayakkabısını denedim fakat pek destekleyici bulamadım, iade ediyorum. arayışım sürüyor.

6 eylül 2018 13:47 9 eylül 2018 11:42