sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (70)
  • medya (0)

  1. çocukların makyaj yapmaya ne kadar erken başlarsa ergenliğe o kadar erken girdiğini okumuştum bir yerde..o günden itibaren küçük yeğenimin bana komik gelen makyaj yapma istekleri hiçte masum gelmemeye başladı!!

  15 kasım 2014 19:41

  2. benim 11-12 yaşındaki kuzenlerim bu videoları izleye izleye makyaj uzmanı olmuşlar. kendileri de şimdiden göz kalemi, şeffaf maskara ve renkli dudak kremi sürüyorlar. sanki rengi şeffaf olunca zararsız oluyor!!! ha bir de bu kızlar saçlarını da açtırdılar eczaneden bişeyler alıp... anneleri de bişey demiyor!

  mutlaka herkes bu yaşlarda özenip annesinin rujunu farını sürdüğü olmuştur ama eskiden bu tarz şeyler normal karşılanmazdı. devir mi değişiyor, nesil farkı mı var? eskiden babannelerimiz bizi yadırgardı biz gülerdik. bu da öyle bişey mi anlamadım valla.

  bir de sinir olduğum başka bir şey daha var: çocukları avmlerde palyaçolar suratlarını boyuyor. yanaklarına resim çiziyor! neymiş? onlar çocuk boyasıymış! pehh ! istediği kadar çocuk boyası desinler biz katkısız ürün alacaz diye cüzdanı boşaltıyoruz palyaçonun önüne gelene çizdiği çin malı boyaların doğal kozmetik ürünü olduğuna inanacam sanki...o körpecik yanaklara boya sürdürten ana babalara ne desem az.

  amaaaa...

  şimdi ben böyle konuşuyorum da ileride çocuğum olursa naparım bilmiyorum. kim bilir başımıza ne icatlar çıkaracak... off şimdiden dert oldu bak daha evlenmeden !!! anne olmak çok zor gerçekten.

  16 kasım 2014 00:34 16 kasım 2014 00:35

  3. Dünyanın en anlamsız eylemidir. Çocuklar güzeldir zaten çocuk oldukları için. Ama onlara kızamayız özenebilirler. Kızılması gereken toplum, popüler kültür ve ebeveynlerdir.

  16 kasım 2014 01:56

  4. Herseyin bi yaşı var ileride kızım olur da eğer çok özenirse ona oje çocuk parfümü gibi hevesini alıcı şeyler alırım heralde ama yüzüne bişeyler sürmesi yasak! (gizlinot: Benden de iyi anne olurmuş he)

  16 kasım 2014 03:14 ed.27 kasım 2014 17:57

  5. Bana belli bir yaşa kadar izin verilmedi, kimyasala maruz kalma diye. Bende çocuğum olursa izin vermem sanırım. Anneler bu konuda en iyisini biliyor. Kuzenim Beş altı yaşındayken çok özeniyordu sürekli ruj oje istiyordu, renkleri keşfetme zamanı tabi. Biz ona yine mümkün olan en az kimyasal olsun diye yenilebilir boyalardan ruj oje yapıyorduk. Bu özenme sanırım izlenilen filmlerle ve örnek olarak önünde duran kişilerle oluyor. Sonra annesi yasakladı onun yanına tırnaklarda, yüzde renkli birşeyle gelmemizi. Şimdi 9 yaşında ve nerdeyse tamamen geçti o özentilik. Bazen soruyo bende çok erken ablacım, sen büyü ben sana en iyisini alcam diyorum, tamam diyo.

  16 kasım 2014 05:10

  6. Buyuk konusmak istemediğim bir konu. Lakin beni çileden çıkartıyor. Nasıl bir anne baba bu gibi seylerin onune geçmez. Güzelim ciltlerine ne içerdiği belirsiz seylerin sürülmesi nasıl olur da etrafındakiler tarafından normal karşılanır. Evet karşılayanı da gordum,bunu anlatan da gordum. Yazıktr günahtır yahu kendi içinizden çıkan bir parça icin bu kadar da umursamaz olmayın.

  16 kasım 2014 16:48

  7. çok büyük konuşulmaması gereken konu, elbetteki kötü bir şey ve zararlı ama malesef çocuk kendini yerlere atıp ağlama krizlerine girince tamam demek zorunda kalınıyor.

  2,5 yaşında bir yeğenim var ellerimizde oje görür görmez soluğu benim odamın kapısında alıyor banada sür diye, mümkün olduğunca geçiştiriyoruz ama bir çocuk bir şeyi tutturunca önüne geçilmesi çok zor özellikle bu dönemlerinde.

  geçende annesinin çantasından rujunu bulmuş bulamış suratını.

  6-7 yaşlarına kadar olan dönemde çocukla iletişim kurmak çok zor ama bu dönemden sonrası için izin vermek bana ilgisizlik olarak geliyor, 12-13 yaşında çocukların fondöten-pudra kullanması, cart kırmızı, bordo ruj sürmesi, cat eye eyeliner ve far kullanmasına vs izin verilmemeli.

  çünkü gerçekten kötü bir görüntü olmasından öte ciddi şekilde zararlı.

  16 kasım 2014 17:37 16 kasım 2014 19:28

  8. Çok karşıyım. Çocuklar bu yaşta bazı hasta ruhlar tarafından sex objesi olarak görünmeye başlıyor. Kusura bakmasın kimse ama kadın gibi giydirilen bebekler olmasına da çok karşıyım. Bize sevimli geliyor ama herkes bizim gibi görmüyor. Ayrıca çocuğun ruh halinş etkiliyor. Çocuk yaşta seksi görünmek istiyor zamanla.

  16 kasım 2014 18:38

  9. Asla onaylamayacağım bir şey. Başlık bile irite edici. Sadece kızımın bale okulunun yıl sonu gösterileri için abartıya kaçılmadığı sürece tolere edebileceğim bir durum. Yani ancak sahne sanatları söz konusu olduğunda onay verilebilir. Hele ki 7-8 yaşındaki kız çocukları için topuklu ayakkabı üretenler/alıp çocuğuna giydirenler var ki, hapse filan atılmalılar bence. Sonra vay efendim ülkemizde pedofili neden bu kadar yaygın! Ortalık bir dolu küçük kadınla dolu, annelerinin umurumda değil hatta hoşlarına gidiyor. 12 yaşında makyaj vlogggerı olup fondöten, ruj filan tanıtan çocuklar var. Böyle nereye gidiyoruz bilmiyorum. Bir anne olarak dehşetle karşılıyorum!

  16 kasım 2014 19:25

  10. kız kardeşim (15 yaşında) yüzündeki sivilceleri kapamak için benden gizli fondötenlerimi kullanıyor :( bilinçsiz şekilde hem de. ne kadar örnek olmaya çalışsam da, kullanmaması gerektiğini anlatsam da, başka yollar denesem de.. yine de kullanıyor. kendimden hatırlıyorum ben o yaştayken mayın tarlası gibi bir suratım vardı, annem sabundan başka bir şey kullandırmazdı. şimdi izsiz lekesiz tertemiz bir cildim var şükür. yine hatırlıyorum daha birkaç yıl önce beni kaşlarımı düzeltmek için makasla kestiğimi görüp kendi kaşını neye çevirmişti :S

  7-8 yaşlarında kuzenlerim tırnaklarına oje süreyim diye peşimden ayrılmıyor.

  şimdi instagramı açın bakın mesela, minicik kız çocuklarını günümüz moda ikoncanları gibi giydirip bir de süslü sevimli tatlı şeker şey haline sokuyorlar. büyümüş de küçülmüş imajı. hiç doğru bulmuyorum.

  çocuklara kozmetik, güzellik, makyaj vb. konularda ciddi boyutta iyi eğitici olmak gerekiyor. çocukların ebeveyn ve yakın çevrelerindeki kişilerin davranışlarını izleyerek büyüdüklerini düşününce, taklit etmeleri çok normal. o yüzden bu gibi konularda daha titiz daha dikkatli olmakta fayda var. çocuk yetişip bilinçlenene kadar kendini olduğu gibi sevmeyi, olduğu gibi kabul etmesi gerektiğini aşılamak lazım.

  17 kasım 2014 15:07