yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (43)
  • medya (1)

  1. Makyaj ve özellikle cilt bakım ürünlerinin son kullanma tarihlerine dikkat etmek lazım. Marketten herhangi bir gıda ürünü alırken son kullanmasına bakıyorsak bu ürünlerinkine de bakmak lazım gelir. Çoğunun üzerinde üretim ve son tüketim zamanı tarih olarak yazıyor, bazıları da açıldıktan sonra 6 ay, 12 ay ya da 18 ay vs gibi sürelere sahip. bunun için de ambleme bakmak lazım.

  bakınız; görsel.

  hayvan testleri, geri dönüşüm vs gibi amblemler de paketin üstünde oluyor.

  14 ağustos 2014 09:01

  2. http://checkcosmetic.net/ sitesi sayesinde ürünlerin fabrika üretim tarihlerini kolayca öğrenebiliyorum. örneğin lidyana'dan chanel chance almıştım, bu siteden kodları girdiğimde ürünün orjinal ve 11 ay daha kullanım süresi olduğunu gördüm. internetten alışveriş yapan parfümseverlere paketi açmadan iade etme şansı veriyor, bu da çok önemli bir şey olsa gerek...

  14 ağustos 2014 22:12

  3. Bazı ürünlerde önemli olduğunu kabul ediyorum ama kimisinde de satış oranını artırma niyetli olduğu fikrindeyim.Bir far 3 sene dursa beni rahatsız etmiyor açıkçası

  14 ağustos 2014 23:58


  4. nemlendirici kremler, serumlar vesaire gibi ürünlerde çok çok önemli olduğunu düşündüğüm tarihlerdir. nispeten ruj vesaire gibi, yapısı ve kokusu bozmaya müsait makyaj malzemelerinde de önemlidir. ama far gibi, allık gibi ürünlerde çok dikkat etmiyorum son kullanma tarihine. cilt bakım ürünleri kadar önemli gelmiyorlar.

  15 ağustos 2014 00:43

  5. sadece ürünü ilk aldığımda dikkat ettiğim parametre. sonrasında 6 ay raf ömrü olan şeyi 2 yıla yakın kullandığımı itiraf etmek istiyorum :( kokusu ve yapısı bozulmadıysa kullanmaya devam yani.. (gizlinot: tam bir kimya mühendisine yakışacak alışkanlık değilmi hihi)

  15 ağustos 2014 07:36

  6. kokularında ve yapılarında görülen hissedilen bir farklılık, bozulma olmadığı sürece ben ne zaman vazgeçersem o zaman.

  beni emsal almayınız. (gizlinot: swh)

  15 ağustos 2014 09:48

  7. Cildime sürdüğüm ürünler ve tüplü ürünlerde (maskara, lipgloss) uymaya çalışıyorum. Yemek artıkları olan dudağımıza sürdüğümüz şeyi lipgloss tüpüne geri sokuyoruz sonuçta. Kim böyle bir şeyi yıllarca kullanmak ister?

  Onun dışında fardır, allıktır, rujdur pek önemsemiyorum son kullanma tarihlerini. Diyeceksiniz ki ruju da dudağımıza sürüyoruz. Ama sürülen yeri iyice temizlemek mümkün sonuçta. Bu ürünleri 2-5 yıl kullanabilirim. Bozulan ürün kokuyor, ya da mesela farlar tebeşirleşiyor bozulduklarında zaten. Öyle olduklarında atıyorum.

  Bazen biraz da daha fazla tüketmemiz için son kullanma tarihine uymaya teşvik ediliyoruz gibime geliyor. Maskarayı 3 ay kullanıp atanlar var sırf öyle yapmasını söyleyenler olduğu için. 3 ay kullanıp atmak bizim cebimize zarar, firmalarınkine yarar sonuçta... Benim bir yıl da kullandığım oldu, hiçbir şey olmadı çok şükür.

  Nude Tude paletin açıldıktan sonra kullanım süresi 12 ay güya. Çeyreğini bile kullanamamışken atıp yenisini mi alayım? Ya da oje dediğin şey bozulur mu hiç? 36 ay mı ne ömrü var onların da sanırım. Sıcaktan falan yapısı kötü olmadıysa koyarım içine oje çözücüyü devam ederim yoluma.

  Yine de benim sözüme güvenip de yapmayın, herkes kendinden sorumlu sonuçta. Ben kozmetik firmaların abartması olduğuna inanıyorum, o yüzden çok önem vermiyorum. Siz şansa bırakmayıp uyabilirsiniz de.

  15 ağustos 2014 16:41


  8. ''ünlülerin son kullanma tarihleri'' diye okuyunca noluyo lan dediğim başlık. sanırım çoğumuzun pek önemsemediği durum bu. yoğurt bile alırken son kullanma tarihine bakmayan bir millet olarak (gizlinot: öööhhh ne genelledim beee) (gizlinot: yazar abarttığının farkında üstüne gelmeyin nolur) şaşırtıcı bir durum olmasa gerek. ben hiç bilmiyorum mesela ne zaman aldım, ne kadar zaman geçti, son kullanması ne zaman. zaten bitmiyor maşallah küçücük kutu yıllarca gidiyor bana. yazın makyaj yapmadığımı düşünürsek 4-5 ay zaten bu şekilde geçiyor. napim atayım mı ben şimdi hepsini?

  15 ağustos 2014 21:02

  9. Likit ürünlerde uyarım kullanım ömrüne neticede sıvı ortamda bakteri üremesi kolaydır, ama geri kalan herşeyi kokusuna yapısına göre değerlendiririm. 12ayda hergün makyaj yapıp aynı paleti kullansam bile bitiremem ben farlarımı. belki sağlıksız ama içim acır çöpe atsam.

  16 ağustos 2014 03:24

  10. Fondöten gibi ürünlerde son kullanma tarihi geçer geçmez atarım lakin far gibi ürünlerde yapısı bozulmadığı sürece elimde tutarım :)

  16 ağustos 2014 19:43