yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (62)
  • medya (0)

  1. her şeyin başı korkudur. korkmayın efendim. korkunun ecele faydası yok. ben böyle dedim diye teselli mahiyetinde söylüyorum zannetmeyin, gerçekten öyle. bir kaza olacaksa hiçbir şey yapmasanız arkadan gelir çarparlar, tampon gider mazallah. araba park halindeyken gelir sürterler. acemi şoför park ederken çarpar. araba kullanan insanın başına her şey gelebilir yani.

  kuralları iyi öğrenin. bir sollamayı, sağ şeritte nasıl gidilir, sol şeritte nasıl gidilir, trafikte nasıl durulmalıdır vs. iyi bilin. hakeza şoförlerimiz allaha emanet gittiği için allah korusun her şeyin olabilme ihtimali vardır. hem kurallara uygun gitmek kötü bir şey değildir, disiplindir.

  özellikle bayan şoförleri çok sıkıştırıyorlar, evet bu da bir türkiye gerçeği. arabam küçük, bayan şoförüm gibi bahanelere aldırmadan kendi bildiğinizce gidin. ne yapacak sanki bana profesyonel şoför. bir sıkıştırır, iki sıkıştırır, selektör yapar; ee? sonra diğer şerit açılır defolur gider. kendi bildiğinizce, güvendiğiniz yapabildiğiniz hızda, kurallara uygun gidin. siz zaten öğrendikten sonra o kadar çok aldırmıyorsunuz. acemileri çok fena sıkıştırıyorlar ama.

  kendinize güvenin. sen bayansın süremezsin, aman öyle mi sürülür, şöyle mi park edilir vs. diyenlere aldırmayın. herkes sanki anasının karnında öğrendi araba sürmeyi. arabadan korkmayın. onu siz kontrol ediyorsunuz. sen ne yaparsan o öyle karşılık veriyor, araba da bir makine sonuçta. direksiyonu çok sıkı tutmayın. bol bol pratik yapın özellikle park ve yokuşlarda arabayı kaldırmak tamamen pratikten geçiyor. günlük 15 dakikalık bir sürüşle onu oturtuyorsunuz zaten. ben arabayı alır, mahalleyi dolaşır iki araba arası bulmaya çalışırdım. 5-10 kere park ettikten sonra bir de 5-10 kere yokuş çalışır, eve gelirdim.

  ha şimdi ne yapıyorum derseniz sormayın, çok fena bir şey oldum. (gizlinot: vallaha )

  26 kasım 2015 20:28

  2. Bende debriyaj sikintisi vardi o yuzden stop yapmamak icin bas gaza askim bas gaza...

  26 kasım 2015 20:47

  3. öncelikle kendinize güvenin,ehliyet nasılsa bir şekilde alınır ama iş tamamen pratikten geçiyor.bu da zamanla oluşacak bir durum. kimse anasının karnından araba kullanmayı bilerek usta şoför olarak çıkmadı.sıkıştıranlara,yavaş gittiğiniz için el kol yapanlara asla takılmayın.ilk kural size araba kullanmayı öğreten kişi babanız,abiniz,sevgiliniz gibi erkek taifesinden biri ise ve birazda agresif ise onu arabadan atın.o varsa olmuyor bu iş.önce trafiğe kapalı yerlerde çalışın.bol bol dur kalk yapın,vites atmayı seri hale getirin.sonra mahallede turlayın bir üst sokak bir arka sokak derken mesafeyi arttırın.en son gece geç saatlerde trafiğe çıkın yoğun olmaz hem farları kullanmaya trafik ışıklarına hem de gece sürüşüne alışabilirsiniz.sonra da normal trafiğe çıkarsınız zaten.

  benim motivasyonum gıcık olduğum sevmediğim bir kız üzerinden şu saftirik bile yapıyorsa bu işi bende yaparım şeklindeydi işe yarıyor sizde deneyin.ve bir kaç uyarı lütfen aynaları kullanmaya alışın.özellikle o sol ayna orada sağ ile uyumlu olsun diye yok.bir kaç saniye de bir gözünüz dikiz aynasını kontrol etsin.refleks olarak oturtmaya çalışın.stop edebilirsiniz iki seferde park edemeyebilirsiniz yada herhangi bir aksilikten dolayı hareket edemeyebilirsiniz. benim diyen şoförün başına bile gelebilir bazen ama o dörtlüleri yakın ki bizde bir sorun olduğunu anlayalım. son olarak birde sol şerit kullanma ve park etme sorunsalı var onlar için başka bir entyr de görüşmek üzere esen kalın

  26 kasım 2015 21:45 26 kasım 2015 21:49


  4. yeni trafiğe çıkanlar için;

  şeridinizde kalın. tehlikeleri minimum düzeye indirmiş olursunuz. korkmayın,

  zamanla sollamalar, makaslar..

  27 kasım 2015 16:06

  5. boş bir alanda otomatiğe bağlayana kadar gaz fren debriyaj çalışın.

  27 kasım 2015 16:09

  6. bu iş kullanmakla olur.fırsat buldukça trafiğe çıkın.uzun aralar vermeyin.

  27 kasım 2015 17:15

  7. Cesaretli ama kontrollü olun en başta yapamıyorsunuz diye her zaman yapamayacaksiniz diye bir dava yok ve mümkünse babanızla trafiğe çıkmayın kesinlikle en modern mükemmel baba bile bu olayda hiç başarılı değil hatta çok korkunç (gizlinot: swh)

  27 kasım 2015 18:05


  8. ehliyeti aldıktan sonra hiç ara vermeden, cesaretinizi kaybetmeden trafiğe çıkmaya başlayın. ancak bunu adım adım yapın. önce trafiğin en az olduğu saatlerde (gece 12'den sonra örneğin ya da sabaha karşı 4 gibi saatler) yolların çok daha boş olacağı şehir içi trafiğe çıkabilirsiniz. belirttiğim saatlerde çevre yoluna yine çıkmayın. uykusuz tır şoförleri ve şehirler arası otobüsler cirit atıyor olabilir. bu sayede gece kullanma korkunuzu da atmış olursunuz. daha sonra yavaş yavaş şehir içine girin. önce size destek olacak, sakin bir kişiyle trafiğe çıkın, yalnız başınıza olmak stresinizi arttırabilir. yanınızda olsun, sizi övsün gerekirse ama panik yaptırmasın. kendinize küçük küçük hedefler koyup, her gün o hedefleri aşmaya çalışın. "bugün evden markete kadar gideceğim, bugün evden işe gideceğim, bugün farklı bir yoldan işe gideceğim" derken bir bakmışsınız usta oluvermişsiniz. yine otomatik veya normal vites seçimi de önemli. normal vitesli bir araçsa önce trafiğe çıkmadan bol bol vites çalışın, ayağınız debriyajı kavramaya iyice hazır olsun.

  bir diğeri trafiği iyi bilmek. yola çıkmadan önce hangi yoldan gideceğinize karar verin. yanlış yollara sapıp panik olmayın. hangi saatte neresi kalabalık olur, nerede daha az ışıkta beklersiniz gibi birçok bilgiyi zihninize kaydedin.

  bunun yanı sıra otomobilde sevdiğiniz güzel müzikler dinleyin, rahatlayın ve kendinize güvenin. kadın şoför takıntılı erkeklere gününü gösterin. araç kullanmanın erkek işi olmadığını gösterin onlara.

  27 kasım 2015 23:24

  9. Arabaya biner binmez emniyet Kemerinizi takmayı ve sık sık aynaları kontrol etmeyi unutmayın en önemlisi kesinlikle bunlar. Dün çok fena bir kaza atlattım arabamda şimdilik yaklaşık 10bin liralık hasar var hatta perte bile çıkmış olabilir ama ben emniyet Kemerim takılı olduğu için burnum bile kanamadan çıktım arabadan lütfen ihmal etmeyin. Trafikte sarı yanarken bile sizi korna çalıp geren insanları hiç takmayın. Ha bir de kadın olduğunuzu görünce zaten kadın beceriksiz araba süremiyor hata yapıyor bakışlarına hiç ama hiç aldırmayın. Rahat olun 10 günde alışırsınız.

  28 kasım 2015 00:23

  10. Sakin ve temkinli olun.

  Başlarda sağ şeritten pek ayrılmayın.

  İstope ederseniz panik olmadan tekrar çalıştırın arabayı.

  Kornaları-selektörleri kendi üzerinize alınmayın. Allah bilir kim kime ne için yapıyor paniklemeyin hemen.

  Kornayı çok kullanmayın.

  Yeşil ışık yansa bile önünüzdeki araç hareket etmeden siz de kalkmayın.

  En en önemlisi yarım debriyajı iyi öğrenin. Özellikle ışıklarda ve dur-kalklarda çok işe yarıyor.

  30 kasım 2015 10:08