sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (28)
 • medya (0)

1. (bkz: susan miller )

16 ekim 2014 23:05

2. (bkz: yıldız haritası )

21 ekim 2014 13:37

3. (bkz: forer etkisi)

12 kasım 2014 20:03

4. Kendim astrolojiyle çok fazla ilgili değilim. Bence astroloji çok fazla uğraşılması üzerine ince düşünülmesi gereken bir konu. Yani balık burcu şöyle olur demek bana çok saçma geliyor bu yüzden burç yorumlarını ne okurum ne de inanırım. Bir insanın herşeyi ele alınmalı. Ben inanmıyorum balık burcu kadını böyledir şöyledir denmesine (gizlinot: kendim balık burcu olduğum için sürekli bunu örnek veriyorum). Çünkü bakıyorum söylenenle çok farklıyım. Ya da benimle aynı burç bir arkadaşımın benimle alakası yok. Yükselen devreye giriyor derler mesela böyle diyince. Yok bence çok daha spesifik şeylere bakılarak bir kişinin özellikleri belirlenebilir. Sadece yükselenle de olmaz bu işler. Yani demek istediğim insanoglu sadece 12 burca göre sınıflandırılamayacak kadar karmaşık bir varlık. O yüzden astroloji bence bu yorumlardan çok daha fazlası bana göre. Tabi ilgilenenler daha iyi bilir bunu. Ben sadece kendi düşüncelerimi dile getirdim. bir insana ben akrep burcuyla (gizlinot: bu ornegi de kardesim akrep burcu oldugu icin verdim) anlaşamam ya da çok iyi anlaşırım diye basmakalıp değerlerle yaklaşmak bana göre değil.

22 ocak 2015 15:38 22 ocak 2015 15:49

5. Astrolojiye inanmıyorum diye bişey yoktur zira astroloji fal değildir. Astrolojiyi bilmiyorum denir. Astroloji yıldız ve gezegen hareketlerini hesaplama tekniğidir esasen fal bilim merkezi değil. Şöyle ki; eğer doğduğunuz anda burcunuzda bulunan venüs ters açıda ise yani karanlık yönünde ise aşk hayatınız ömür billah düzgün gitmez ve bu değişmez kader gibi keskin ve nettir kaza gibi tercihlerin çok elimizde olacağı bir durum değildir. Astroloji budur. Siz doğarken eğer jüpiterin aydınlık yüzü dünyaya bakıyorsa 'şanslı' ya da 'kısmetli' olursunuz. Bunlar çok detay ve fazlasıyla matematik gerektiren işlerdir.

mantık şöyle işler 4 ana unsur. Ateş, hava, toprak, su. Bu guruplar sizin içsel özelliklerinizi belli eder. Mesela ben koç burcuyum ateş grubuna giriyorum evet ve gerçekten ateşe yaraşır şekilde özelliklerim var. Benimle su grubu erkeği ya da kadını mükemmel anlaşamaz sebebi ise su ateşi söndürür. huylarımız birbirine yakın değil aksine yeterince tezattır. Bu hiç su grubu arkadaşım olmicak mı yani? anlamına mı geliyor tabii ki hayır. anlaştığımız zamanda olur anlaşamadığımız zaman da. Yani kriterler buna göre belirleniyor.

22 ocak 2015 17:03

6. binlerce yıl önce insanlar göy yüzüne bakarak geleceği tahmin ediyordu, olan olayların nedenini bulmaya çalışıyordu. çünkü takvim gök yüzüydü, hava durumu gök yüzündeydi, bazı doğa olayları oradaydı.

ama sonra insanlar sebep sonuç ilişkisi olmadan yaptıkları gözlemleri ve kurdukları korelasyonu anlamlandırmayı başardı. mesela ayın görünüşünün büyümesi ve denizin yükselmesi arasındaki ilişkinin jenerik bir "etki" deyimiyle açıklamaklamanın gerçek bir açıklama olmadığını, (gbkz: kütle çekimi) diye bir şey olduğunu, bunun da kütleler arasındaki mesafenin karesiyle ters orantılı olduğunu anladılar, keşfettiler.

tabi bu süreçte eskiden gök sicimleriyle (hatırlayalım; bunlar takvim yani zaman anlatan işaretlerdi zamanında) ilişkilendirilen pek çok olayın rastlantı veya boş inanç olduğu da ortaya çıktı. yine de insanoğlu bir gariptir, büyük keşifler yapıp cesaret gösterirken eski alışkanlıklardan gizemli şeylerin çekiciliğinden kurtulamaz. işte astroloji de böyle eskiden kalma bir şey.

13 şubat 2015 13:11 13 şubat 2015 13:23

7. Şunu bir okumanızı tavsiye ediyoruum :') (link: http://www.evrimagaci.org/fotograf/73/6620 tık tık)

27 eylül 2015 21:26

8. uzmanı olmadığım bir konuyu bütünüyle reddetmem, bütünüyle de kabul etmem önce bunu bir belirteyim. yani tutup da astrolojiyi savunan birkaç şey okuyup körü körüne bağlı da olmam, ya da yerin dibine sokan hatta araştırmalara dayalı makaleleri okuyup körü körüne gömmem.

ancak bazen öyle şeyler oldu ki...

öyle günlük yorumlardan bahsetmiyorum. yani yüzeysel biçimde yazılan ve her astroloji karşıtı cümlede kullanılan "yolunda gitmeyen işlerin yolunda gidiyor ay aşk da kapıda kııız" türü yorumlardan bahsetmiyorum. yazın dinlediğim 3 farklı astrologun 3 farklı videosundan aynı tarih için birbirini tamamlayan yorumlar yapıldı ve ben o gün o 3 farklı yorumu da yaşadım. üstelik bu yorumlar benim algımla ilgili yorumlar değildi yani "o sana gaz verdi senin kendine güvenin arttı bu sayede gerçekleşti" denebilecek şeyler değildi. tesadüf desem o kadar spesifik bir şeydi ki, bilemiyorum.

hala açar açar okurum, hatta bazen geçmiş ayları okurum, sırf kendim okumam erkek arkadaşıma okuturum sonra ağzımız açık bakar kalırız vay anasını diyip.

ha bir de ben belli bir yaşa kadar yükselenimi farklı biliyordum ve yükselen burcumla alakam yok ya diyordum. yani yükselenimi ikizler sanıp ikizler burcu özelliklerini benimseme gibi bir durum tamamen kişiyle ve kişinin etkilenmesiyle alakalıdır. aynı kişi hastalık semptomlarını okuyup her gün farklı bir hastalıktan yakınabilir. genellemeyi eleştirirken genellemeden kaçınmak lazım.

çok açık noktası da var, bu nedenle komple savunamıyorum mesela. işin kötü tarafı bu işten para kırmak için çabalayan şovmenler yüzünden astroloji=fal denklemine dönüşmüş durumda. düşünsenize türkçesi "yıldız-bilimi/bilgisi" olan bir şeyi dilimize "yıldız falı" olarak çevirmişiz.

dolayısıyla seneler sonra torunlarımız astrolojiye bakıp "nelere inanmışlar yaa" diye alay da edebilir, "oha adamlar ne dogmatikmiş" diyip bize "dünya tepsi gibidir" diyen adam muamelesi de yapabilir.

bize düşen; bilimi savunurken ve bazı dalları dışlarken, bilimin ezelden beri değişime ve gelişime açık olduğunu, kesin olarak görülen her şeyin her an değişebildiğini, bazen bazı şeyleri ispat edemiyorsak belki uygun yöntemlerin henüz bulunamamış olabileceğini unutmamak. beyin görüntüleme teknikleri gelişmemiş olduğu için nelere saplanıp kalındı ve ne kadar insan yok yere lobotomiye kurban gitti bu dünyada.

bilemiyorum adnan.

6 aralık 2015 02:13

9. Sözde bilimdir (gizlinot: pseudoscience ). biz dogdugumuzda gezegenlerin uzerimizde yalnizca kutlecekimi etkisi vardir. Bu etki ise bizi dogurtan ebenin veya doktorun uzerimizdeki kutle cekiminden cok cok daha azdir.

6 aralık 2015 11:53

10. Bu konuyla ilgili carl saganin cosmos belgeselinden bir (link: https://youtu.be/MjTRHLsDomc kesit)

6 aralık 2015 11:56

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar