yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  5.0
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • oylar (1)
  • medya (0)

  1. Baş dönmesinden yürüyemeyecek hale geldiğimde sürünerek gittiğim doktorun vertigo tanısı sebebiyle şahsıma reçete ettiği ilaç.

  Komşum senelerdir kullandığını söylüyor ancak gerek var mı emin değilim. 1 kutu bittikten sonra tekrar kullanmadım ve 1 senedir aynı tatsız durumu da yaşamadım. Vertigonun ne zaman hortlayacağı belli olmuyor anladığım kadarıyla.

  Not. Final zamanı olduğunu ve hızlı toparlanmam gerektiğini söylediğim doktor b12 iğnesi de vermişti ek olarak. Bol su içmek ve kahve tüketimine dikkat etmek de gerekliymiş.

  14 mayıs 2016 16:59

  2. bir cumartesi sabahı yataktan kalkınca gece çok içmişim gibi tüm dünyanın ayağımdan kayması, mide bulantısı, baş ağrısı, bulanık görme, zihin sisi gibi şikayetlerle "hah geldi yine vertigo" dediğimde belirtiler uzun süre geçmediği için gittiğim acilde tomografi sonrası yazılan ilaçtır. (daha önce de atak geçirdiğim ve kbb tarafından bir takım uzay mekiği gibi araçlara sokularak tespit edildiği için tecrübeliyim). genel olarak vertigo denilen başdönmesi şikayetinde veriliyor.

  ancak 4 gün kullanıp hala belirtilerde azalma olmayınca bir kbb uzmanına görünmem söylendi ve uzmana "vertigom var ve yine tuttu" diye gidip, muayene sonucunda "sende vertigo yok" bilgisiyle nöroloji doktoruna yönlendirildim.

  bu sayede öğrendiklerim; her başdönmesi vertigo değildir, başdönmesi ve denge kaybı aynı şeyler değildir. ayrıca her başdönmesi şikayetinde ezbere yazılan bu ilaç sadece kbb uzmanlarınca ve gerçekten detaylı muayene sonrası yazılsa insanlar boş yere gereksiz ilaç kullanmazdı.

  8 aralık 2019 17:08

  3. BETASERC, etkin madde olarak 24 mg betahistin dihidroklorür içeren “histamin benzeri ” bir ilaçtır.

  Ilaç prospektüsünde,

  Meniere hastalığının tedavisinde kullanıldığı

  belirtilmiştir.

  Meniere hastalığının belirtileri aşağıdakileri içerir:

  - Baş dönmesi (vertigo) ve bulantı veya kusma

  - Kulak çınlaması

  - İşitme kaybı veya işitme zorluğu

  Olarak belirtilmiştir.

  Ben de yaklaşık iki sene arayla tekrar eden ve uzunca süre tedavi ve nekahat dönemi ile iyileşen "pozisyonel vertigo" ve "vestribüler nörit" tedavisinde bir süre bu ilacı kullanmıştım.

  Sadece bende değil annemde de pozisyonel vertigo rahatsızlığı var. Kendini fazla yorup üzüldüğü zamanlarda başı döndüğünden ötürü doktor tarafından verildiği için kullanır. Ertesi gün ya dinlendiğinden ötürü ya da ilacın etkisinden baş dönmesi geçmiş olur. Evimizin ecza dolabının demirbaş ilaçlarındandır bu sebeple. Ben bu hastalığa yakalandığım zaman annem gibi çabuk kurtulamadım. defalarca epley manevrası yapıldı. Kristaller yerine oturuyor; ancak ilerleyen günlerde tekrar daha şiddetle hani türk filmlerindeki kaza sahneleri benzeri dönüyordu her şey. Meniere mi vertigo mu derken tetkikleri derinleştirdikçe orta kulak sıvısına bakteri yerleşmesi kaynaklı olarak kristallerin yerinden oynadığı anlaşıldı. sonrasında betaserc ve farklı bir takım ilaçlarla bu baş dönmesi vertigodan kurtulabilmiştim. Tabi Bir buçuk ay kadar sürdü iyileşmem. Sonrasında kbb doktoru ilacı kullanmayı kesmişti. Yaklaşık 5 senedir de her hangi baş dönmesi şikayeti yaşamadım. Bu sebeple kullanmıyorum. Yine de çantamda - başak burcu olmanın mı yoksa o baş dönmesinin korkusundan mıdır bilmem-taşıdığım ilaçtır.

  8 aralık 2019 23:59 9 aralık 2019 00:25


  4. kulak çınlaması için kullandım, bir işe yaramadı. aynı şikayetle eşim de kullandı onda da işe yaramadı. zaten etki mekanizması bilinen bir ilaç değil. kulak çınlaması zaten bir muamma. o yüzden placebo olduğunu iddia edenler bile var.

  ayrıca aynısının tıpkısı için (bkz: vasoserc)

  9 aralık 2019 09:43 26 aralık 2019 14:39

  5

  5. 4 sene önce mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi şikayetleriyle gittiğim kulak burun boğaz uzmanı doktorumun reçete ettiği ilaç.

  Vertigo tanısı koydu ve kafein, çikolata ve fazla tuzlu yiyeceklerden mümkün mertebe uzak durmamı, çok canım isterse abartmadan yemem gerektiğini tembihledi. Kulak içi sıvısının dengesizliği olduğunu, tuzlu ve kafeinli içecek ve yiyeceklerin bunu tetiklediğini motional sickness (hareket hastalığı) ile birleşince hayatı zorlaştırdığını konuşmuştuk kendisiyle.

  İlk kullandığım dönem mide bulantımi arttırıp ayrıca baş ağrısına sebep olsa da alışınca yavaş yavaş etkisini görmüştüm. Bilenler bilir bu hastalık insanı yataklara düşürüyor ve resmen kıpırdayamıyorsunuz. En azından hayata devam etmemi sağlayacak kadar iyileştirmişti beni.

  Şimdi ataklar geldikçe içiyorum ve 1 saat içerisinde kesiliyor. Ne için üretildiği belli olmayan bir hap için Placebo ihtimali beni de düşündürse de etkisi için çantamda daima bulunduracağım bir ilaç kesinlikle.

  9 aralık 2019 22:27