sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (15)
  • medya (0)

  1. dilediğiniz gibi kişiselleştirebileceğiniz ve her türlü içeriğinizi bir arada tutabileceğiniz bir planlama sistemi (planner).

  yıllık, aylık, haftalık, günlük, günün kısımları gibi zaman dilimleri için tamamen kendinize özel planlamalar yapabileceğiniz bir sistem. herhangi bir defter ve kalem yeterli. süslü püslü, ayraçlı plannerlara ihtiyacınız yok, süslemek isterseniz de nasıl isterseniz öyle yapıyorsunuz zaten. not alacağınız her bir şey için (iş, etkinlik, ev işi, yemek planı, harcama vs) belli bir simge belirleyip, lejant oluşturursanız zamanla çok büyük kolaylık sağlıyor.

  tek bir ekstra olarak noktalı defter seçmenizi öneririm, özelleştirmeyi kolaylaştırıyor. ben Leuchtturm1917 marka noktalı bir defter kullanıyorum. bullet journalı da ilk bulan kişi bu firmayla anlaşmalı özel defterler üretti ama dediğim gibi şart değil. youtubeda n tane videosu var ama sıfırdan başlıyorsanız çok fazla izlemenizi tavsiye etmem, içerikten kopup süslemelere dalıyor insan.

  başlangıç videosu için (link: https://www.youtube.com/watch?v=fm15cmYU0IM link).

  ukte: (yazar: visnelibrowni)

  26 eylül 2016 00:36

  2. düzenli ajanda kullanan biri olarak çooook özendiğimdir. ama bu kadarına hazır değilim sanırım noktaları birleştirerek kendi programımı çizmek/yapmak gözümü korkutuyor. bu seneki ajandam da hazır ama belki seneye denerim yoksa içimde kalacak. lily pebbles (link: https://www.youtube.com/watch?v=jWt8HkOsW14 şu) videosunda kendi journalının anlatmış. merak edenler izleyebilir:)

  16 ocak 2017 12:03

  3. kendimi youtube'da onlarca bullet journal videosu izledikten sonra burda buldum ama girdiler beklediğimden azmış. acaba gerçekten yürütebilir miyim, işime yarar mı yoksa o kanallardaki güzel yazılar ve doodle'lar daha cazibeli bir hale getirdi de geçici bi heves mi oluştu içimde diye sorgulamaktayım şu an kendimi. başlarsam da o yazıları, doodleları yapmadan başlamam, görselliği çok hoşuma gitti ama bu konularda pek yaratıcı değilimdir, iyi kopyacıyımdır ama alskdjh

  neyse, sanırım tatilim bitmeden elime güzel bir defter geçirip deneyeceğim hede olur kendisi. yalnız bu amaçla satılan defterlerin fiyatı min. 80 lira falan, ben o kadar para vermem bi deftere :d neyse uygun fiyatlı ve güzel kapaklı bir şey bulduğum an başlayacağım, olur da o zamana kadar hevesim geçmezse gelir bi girdi daha yazarım inş

  tanım: hayat düzenleyicisi denebilecek, zamanı daha doğru kullanmanızı sağlamaya yönelik ajanda/maddeli günlük.

  13 ağustos 2017 17:11

  4. Bu iş için kullandığım ve tavsiye edebileceğim defter markası moleskine'dir (çizgisiz yumuşak kapak tercihen) 

  Şu hayattaki en büyük zevklerimden biri bullet journal videoları izlemek :d hiç plan yapan ve buna uyabilen biri değilimdir, o yüzden takvimli program yapmıyorum; task ve goals şeklinde ilerliyorum. Zaten bunun amacı tamamen kendinize göre bir ajanda oluşturmak. 

  Neyse ben çizim de yapıyorum, suluboya kağıdı olmadığı için biraz sıkıntı oluyor ama yine de normal bir defterden daha iyi dayanıyor. Aslında bunun için sketchbooklarından alınabilir. 

  Plannerımın kenarlarını da süslemeyi çok seviyorum, bu olayı eğlenceli kılan tarafı da o. Bütün bunlar için faber castell artist pit pen kullanıyorum, zorda kalınırsa tavsiye ederim. Arkaya geçmiyor ve akmıyor ama silgiyle yada suluboyayla üstünden geçince siliniyor. 

  14 ağustos 2017 01:08 14 ağustos 2017 01:16

  5. yapmayı çok istediğim fakat uygun fiyatlı noktalı defter bulamadıgım ajanda sistemi. gönül ister leuchhturm1917 alayım ama öğrenci bütçesiyle zor. uygun fiyatlı alternatiflerini bulanlar bilgilendirirse çok sevinirim.

  edit: minisoda açıkmavi defter buldum. ayrıca d&rda pantone markalı defterler var. bir de bir süslünün mesajıyla öğrendiğim kalemlik.comda noktalı defter diye aratınca çıkan dış kapakları şirin mi şirin defterler var. bakabilirsiniz

  31 ağustos 2017 23:45 26 kasım 2017 01:53

  6. bir süre önce akışta "bullet journal çok ıvır zıvır gerektiriyor" gibi bir cümle görmüştüm. hazır 2018 geliyorken ve insanlar ne tarz ajandalar kullanması gerektiğine karar veremiyorken belki faydası olur.

  bullet journal; yazarak not tutmanın dijital kayıtlara göre daha verimli/kalıcı olmasından dolayı, fazla bölünmemek ve dikkat dağınıklığı yaşamamak için oluşturulmuş basit, her şeyi bir yerde tutmayı hedefleyen, kişiselleştirilebilir bir ajanda sistemi. (one notebook to rule them all)

  noktalı defterler, yapışkanlar, yırtılabilir bantlar, mini çizimler, fırça uçlu kalemler işin ıvır zıvır olarak adlandırılan kısmı. tüm youtube journalcıları da bunu körükler tarzda videolar yüklediği için seyredenlerin gözü korkuyor sanırım; "ben bu doodleları çizemem.", "benim washitape im yok ama." bu kısma belki yaratıcılığı geliştirmek, kendini rahatlatmak ve defterin görünümünü güzelleştirmek olarak bakılırsa o kadar endişe yaşamaya da gerek olmaz sanırım. çünkü herkes denediğinde minik bir bulut, güneş, mektup zarfı vb. temel şeyleri çizebiliyordur.

  bullet journalın bir ajandadan farkı;

  *sizin bunu sıfırdan hazırlıyor olmanız (bana göre herhangi bir defter ve arkaya geçmeyen bir kalem ikilisi olabilir.)

  *neyi detaylandırmak istiyorsanız ona yer verebiliyor olmanız. (isterseniz bir hafta boyunca yapacağınız işleri alt alta listelersiniz, ister gün gün ister saat saat yoğunlaşıp detaylandırırsınız)

  (hafta hafta konu/ünite/proje bazlı çalışacaksanız "calendex", her gün hangi aktiviteye kaç saat ayırdığınızı takip etmek istiyorsanız "spiraldex", dakikalarınızın bile hesabını tutmaya ihtiyacınız varsa "chronodex" ile planlı ve verimli çalışmaya adım atabilirsiniz.)

  *günlük rutinlerinizde neyi kaçırmadan takip etmek istiyorsanız, aylık veya haftalık görünümde yaptığınız işle ilgili kendinize geri bildirim verebiliyor olmanız. (spor aktiviteleri, kaç adım attığınız, ne kadar su içtiğiniz, ne kadar para harcadığınız, anksiyete yaşayanlar için duygu durumu veya uyku durumu vb.)

  *hayatınızda genel olarak listelemek ya da detaylandırmak istediğiniz her şeyi ekleyebiliyor olmanız. (hobileriniz, okuduğunuz kitaplardan alıntılar, izleyeceklerinizin listesi vb. )

  burada her şeyin birbirine karışmasını engelleyen şey ise; sayfaların altına sayfa numarası yazarak ve defterin başına bir fihrist koyarak hangi sayfada ne olduğuna dair kendinize refere vermeniz. böylece ihtiyaç duyduğunuzda fihriste bakıp okunacaklarınız listesine kolaylıkla gidebiliyorsunuz.

  12 aralık 2017 16:21

  7. not almak, not defteri taşımak ve telefona not tutmak yerine kağıda yazmak her zaman favorim olmuştur ama bu bullet journal bana biraz işin bürokrasisi gibi görünüyor. Biraz angarya gibi sanki. o kadar mı takvim gibi tıkır tıkır gidiyor hayatımız.

  19 aralık 2017 21:53

  8. Kendime kendiliğinden ay, hafta ve günlere bölünmüş bir 2018 ajandası almıştım birkaç ay önce. Doldurulmayı bekleyen haZır bir bullet journal gibi düşünebilirsiniz. Hatta içinde özel günler, hedeflerim, dileklerim, bu yıl en güzel kahveni yap ve keşfedeceğim yerler gibi hazır kısımlar var. En sonda ise istediğiniz planlamaları yapabilmeniz için yeterli sayfa bırakılmış. Bullet journal'ı ay ay hatta gün gün nokta nokta kendisi hazırlayamayacak kadar üşengeç olanlar için güzel bir ajanda. Yani Takvim kısmı onlardan doldurması bizden.

  Ajandamı özelleştirmeye periyod takvimi hazırlayacak başlayacağım. Aynı şekilde okunacak kitaplar, izlenecek filmler listesi, spor günlüğü, üşengeçlikten öldüğümden kahvaltı yapmayı bile gün içinde erteleyip tabi ki yapmadığımdan günlük yapılacaklar listesi, alışveriş notları gibi gibi listeler hazırlayacağım. Tüketmiyoruz kampanyasına katılanlar, para biriktirenler kendilerine göre tablolar hazırlayabilirler. Ben renkli kozmetikte mesela bir fondöteni ilk açtığım tarihi not ederek kaç ayda bitirdiğimi yazılı olarak görmek istiyorum. Favorilerim, bitirmek istediklerim vs. Buna yönelik listeler. Ayrıca ne kadar fil hafızalı olsam da dışarda nerde ne yediğimi neyi hiç beğenmediğimi hep unuturum ve aynı iğrenç şeyleri sürekli yerim, bunlara yönelik notlar alabileceğim listeler hazırlamayı düşünüyorum. Ufak tefek ıvır zıvır çizimler de yapıp baktıkça içimin açılacağı bir ajanda oluşturacağım. Pinterestte yeni başlayanlar için çok güzel fikirler var. Doodle çizerim yetenekliyim diyene de basic olsun uğraşamam diyene de bir çok örnek var. genel olarak yazarak listeleme işi bende hep işe yaradığından çoktan alışkanlık haline getirmem gereken ama getirmediğim şeyleri bullet journal la iyice rutine bindiririm gibi geliyor. Umarım. 

  20 aralık 2017 02:18 20 aralık 2017 02:51

  9. Noktalı defter olmadan tövbe billah yapamam ben bunu, illaki noktalı olacak diyen arkadaşlar için ibeking nar ajanda diye bişey getirmiş fiyatı da uygun. Youtube videoları yüzünden para bayılmadan önce bi bakın derim.

  25 aralık 2017 20:54

  10. uzun zamandır yaptığım ama bu sene düzenli yapacağım defter tutma ve planlama biçimi. Yapıyorum ve yapmaya devam edeceğim çünkü engellenemez bir unutkanlığım ve plansızlık yüzünden başıma gelen bir çok şey var. klasik bullet journal sisteminden biraz farklı benimki. biraz açıklamam gerekirse

  -çok para harcamak istemedim çünkü biliyorum ki müthiş çizimler müthiş süslemeler yapmayacağım. düz uygun fiyatlı bir defter aldım.

  -index sayfam yok. kendi açımdan gereksiz buldum. ama işinizi kolaylaştıracaksa yapabilirsiniz tabii.

  -ilk sayfam , ocak ayı ve altında günlerin tarihleri var. tarihlerin yanına ufak ufak önemli bulduğum şeyleri yazdım. şimdilik sadece doğum günü ve doktor randevusu tarihi var. Ayrıca gün bittikçe üzerini çizmek eğlenceli olur diye düşündüm. Bir de motivasyon verici bir söz ekledim ufak bir yerine. Çok gerekli olduğunu düşünmüyorum gerçi.

  - 2. Sayfam "ocak ayı yapılacaklar". Bunlar belirli tarihi olmayan ama ocak ayında kesinlikle yapmam gereken veya yapmak istediklerimin listesi. Ben direk yazdım ama önem sırasını belirtsem daha iyi olacaktı.

  - 2. Sayfanin diger kismi "ocak ayı okuma listesi" . İçinde sadece kitap yok okumayı ertelediğim dergiler de var.

  - 3. Sayfa , burdan itibaren gün gün yazmaya başlayacağım. Örneğin 1 ocak 2018 pazartesi gününün içinde neler var anlatayım.

  +yapılacaklar

  +hedefler

  +yemek günlüğü

  +unutmamam gerekenler (ilaçlar gibi)

  asıl bullet journalımın olayı arka sayfalar bence.

  Peki arka sayfalarımda neler var ?

  -devasa bir alınacak+okunacak kitaplar listesi. bunun için ek olarak baya bir sayfa da bıraktım.

  -kullandığım ilaçlar. sabah akşam içtiklerim ve mg'ları. Bu benim aşırı işime yarayacak.

  -sınav netlerim.

  -yazarak oldukça güzel verim aldığım para biriktirme sistemim.

  -doğum günleri

  -hediye fikirleri -> birine hediye alırken kara kara ne alacağım diye düşünüyorsanız aylar öncesinden bir anda aklınıza bir şey geldiğinde hopp buraya not alabilirsiniz.

  - 2018 (yeni yıl) hedefleri.

  - gezilecek yerler

  - izlenecek belgeseller

  - izlenecek filmler

  - kilo vermek istiyorum. Bu yüzden ufak bir şema çizdim adım adım kilo şeklinde. yanlarına da irili ufaklı ödül hediyeleri koydum. Bu da tatlış oldu.

  - istek listesi (zevki) - şöyle bir şey yapacağım, bir süslü olarak tabii ki içinde bol bol kozmetik ürünü var bu listenin. eğer isteğim ihtiyaca dönüşmüşse alışveriş listeme girecek. Bu listeyi de minimum tutmak istiyorum.

  -alışveriş listesi (ihtiyaç)

  bir takım önerilerim var bullet journal'a başlamak isteyenlere.

  - pahalı bir defter almaya gerçekten gerek yok. ama çizgisiz defter olması sahiden de kullanışlı oluyor.

  - eğer tek defter üzerinden gitmek istiyorsanız yıl boyunca/uzun süre. olabildiğince kalın defter alın. benimki mesela yılın yarısına kadar dayanamayacak gibi duruyor.

  - bu da tercih meselesi tabii ama ben telli defterden yanayım. yırtıp atması kolay.

  - ben alırken hiç dikkat etmedim ama keşke etseymişim. Az da olsa keçeli kalem kullanıyorum ve arkasına geçiyor. Bu yüzden kalın kağıtlı bir defter bulursanız şahane olur.

  -eğer süsleyecekseniz masking tape , sticker ıvır zıvırları için aliexpress bulunmaz cennet. tabii fikir açısından da pinterest ve instagram.

  -yazınız mükemmel olmayabilir. Bunu söylüyorum çünkü ben bullet journal fotoğraflarına bakarak "neden benimki böyle değil ? " diye diye az sayfa yırtıp yırtıp tekrar tekrar yazmadım değil. En sonunda anlaşılır ve işe yarar olmasının daha önemli olduğuna karar verdim.

  Sanırım söyleyeceklerim bu kadar. Umarım ufak bir noktasında olsa yardımcı olmuşumdur.

  1 ocak 2018 08:17