sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  1. (link: https://www.suslusozluk.com/soru/art%C4%B1k-bu-%C3%A7ocu%C4%9Fun-medeniyetsizli%C4%9Fine-dayanam%C4%B1yorum?t=1518087140 şu) soru çok canımı sıktı görünce. çok çok çok canımı sıktı, cuma gününde olmamıza rağmen keyfim kaçtı. çünkü katlanamıyorum böyle davarlara, hazımsızlara, çiğlere, olmamışlara. soru sahibi adına da üzüldüm çok. eski sevgili terörü diye başlık açacaktım ki, -siz çok yaşayın süslüler- başlık açılmış bile. çevremizde o kadar çok ki, emin olun platforma gelenlerin hikayeleri böyle başlıyor hep. böyle ufak tefek şeyleri görmezden geldikleri için adam saplantı haline getirmiş. en son evinden kaçırmaya çalışpmış mesela, polis korumuyor. kadın can havliyle platforma geliyor. hikaye hep aynı, ''sevdiğimden yaptım, yapıyorum'' ya da '' reddedilince hırs yaptım, pişmanım''

  bu soruda hikaye de garip, çocuk kendisi ayrılmış kızdan ona rağmen takıntı haline getirmiş. o zaman niye ayrıldın davar oğlu davar? şimdi kız arkadaşın da varmış? ayıp değil mi her 2 kıza da? sen nasıl aşağılık bir şeysin? değerli süslülerimiz yok say demiş. evet en mantıklısı o görünüyor önce ama bazıları o kadar arsız oluyor ki, iyi bir ders almadan defolup gidemiyorlar. ben size uzun bir süre yok sayışın ardından nasıl çıldırdığımı ve çıldırdıktan sonra da konuyu çözebildiğimi anlatmak istiyorum, okumak isterseniz buyrun başlayalım.

  1. sınıftayım, 18 yaşındayım. platforma 23 yaşımda girdim henüz bu konularda aktif bir kadın değilim. neyse, daha okula girdiğim hafta sınıftan biri not isteme bahanesiyle yaklaştı. 2-3 güne hislerini açıkladı. kabul etmedim. kanser hastasıydım zor atlattım, tedavi oldum. stresle hastalığım tekrar nükseder falan diye baya yolunu yaptı, beni manipüle etti. görüşelim tamam dedim. 4 gün sonra '' ya bak bunlar duygularla, etkileşimle ilgili. sana karşı duygum olmadığı gibi bizi ortak paydada buluşturacak bir şey de yok, lütfen bu noktada bitirelim'' dedim. 4 gün boyunca derslere beraber girmek ve çıkışta 2 kez kahve içmek dışında bir şey de yapmamıştık. bir ilişki denir miydi bilemiyorum. ilişki deniliyorsa da ne yazık ki benim ilk ilişkimdi. o güne kadar erkek arkadaşım olmamıştı. keşke ilki bu olmasaydı. neyse, kabus bundan sonra başladı.

  - sınıfta sürekli kavga çıkarmak, insanlara şiddet eğiliminde bulunmak. derste aniden sırayı yumruklamak, delirmek. yokmuş gibi davrandım.

  - her gün ağlayarak bize bi şans ver diye önüme çıkmak, aramak, mesaj atmak, okulda sıkıştırmak, yurdumun önünde beklemek.

  - arkadaşlarımla dersten çıkıp otobüse giderken (fakülte ve ilk duraklar arası yürüyerek 10 dk bir mesafe idi, dolu otobüse binmemek için oraya kadar yürürdük genelde ) apaçi gibi telefonundan bangır bangır müzik açmak. şarkının serdar ortaç - sana değmez olması :( ve arkamdan bağıra bağıra bunu söylemek. ( buna biraz güldüm yalan yok). üstüme alınmadım hızlı hızlı otobüse gittim, benimle alakası yokmuş gibi yaptım. insanlara rezil oldum o ayrı.

  -derslerde laf sokmaya başlamak. makine mühendisliğine giriş dersi ödevimi '' amaaaan zaten max. 5 puan ekliyor finale, kim uğraşacak onunla şimdi 3-4 gün yaz yaz pfff '' diyerek sallamadığım ve teslim etmediğim için hocanın biraz kırılması '' cherie senin ödevini göremedim, önce kendim kaybettim sandım, panik yaptım ama sanırım hiç teslim etmemişsin. dersime aktif katılıyorsun vizen de yüksek. final için de kendine güvenip 5 puana tenezzül etmemen güzel ama ben biraz üzüldüm buna'' demesi. bunu araya çıktığımızda yanına çağırarak söylemişti insanların içinde kırmamak adına, bu sinsi arkamda beni dinliyormuş diğer arkadaşlar sınıftan çıkarken. ''cherie herkese karşı böyle hocam kendisi biraz vicdansız hahahahahah'' dedi gitti. hocayla birbirimize bakakaldık. sonra o gidince biz de güldük:d

  - 2. dönem sınıftan yakın arkadaşlarımız benim yurdumun tam yanındaki eve çıktı. evi de ben haber vermiştim onlara. sınıftan 3 kız zaten bu grupla yakın arkadaştık. eve yerleşecekleri pazar günü 3ümüz sabahtan akşama bu arkadaşlarımıza yardım ettik. 4 erkek 3 kız bir günde evi temizledik yerleştirdik bitirdik, yorgunluktan ölüyoruz. bu çocuk da yine arkadaşlarımla arkadaştı doğal olarak, aynı sınıftayız sonuçta. o da bizim orada olduğumuzu da bilerek, ya bunlar yorulmuştur diye bize pide yaptırıp getirmiş. sivas'ta ona etli ekmek derler hatta pide demezler, meşhurdur:) neyse ben önce yemek istemedim doğal olarak ama ayıp da olacak bir yandan. ben yurduma geçeyim yan taraf zaten, yerim orada çok yorgunum falan dedim. bu bi delirdi. yerleştirdiğimiz evde sandalyeleri atmaya bağırmaya başladı. içip gelmiş geri zekalı meğerse. ben çocuklardan biriyle çıktım yan taraftaki yurda gittim. bunda da sustum. allah kahretsin ki bunda da boşver dedim.

  -isimsiz sapığım olmak: yurda zarf içinde mektup geldi, bilgisayarda yazılmış herhalde el yazısından anlaşılır diye korktu . yine de mektup gibi ucu mucu yakılmış hsdgashd sapık ama romantik. seni izliyorum, gözüm üzerinde, aldığın nefesten haberim var. seni seven seni koruyacak insanları çevrenden uzaklaştırıyorsun benim de işime geliyor. böyle kendini yalnızlaştırırsan sana daha çabuk ulaşırım falan yazmış. ben de korkacağım ay bu sapık beni bi yerlerde kaçırmasın beni koruyacak ve sevecek x var, bari ona geri döneyim diyeceğim. 3 yaşındaki yeğeninle mi yaptın bu planı kral? burada ilk tepkimi verdim. derse geç gittim zarfla birlikte. girdim hocadan özür diledim. yerime geçmeden çöp kutusunun başına geçtim. zarfı ağır ağır yırttım. attım yerime geçtim. yerime geçince mesaj engelini kaldırdım. sms tabi o zamanlar, whatsapp falan yok. '' bunu insanların içinde sana yedirirdim ama ben senin için kendimi rezil etmeyeceğim. bu sana son uyarımdır'' dedim. yeniden engelledim. dersten çıktı gitti.

  - bu sırada aynı fakültede karşı dersliklerde maden mühendisliği var. buradan bir çocuk ile sürekli göz göze geliyoruz ama ben bakışlarımı kaçırıyorum çünkü başımda bi bela var ve o an bir flörtle bile ulaşacak gücüm/takatim/hevesim kalmamış. bu çocuğun bizim yurtta sınıf arkadaşı olan kızlar da var 2 tane. onlara falan soruyormuş kızlar da demiş ki biz tanımıyoruz o başka katta kalıyor, kızla da iletişimimiz yok. ama istersen sorarız. kızlar oda arkadaşıma sormuşlar sevgilisi var mıdır falan diye. o da yok ama o biraz bu konularda ketumdur, yani direkt yüzüne söylenmeden bir şeyin ima edilmesini falan anlamaz. anlar da net olunsun ister, görmezden gelir net olunmazsa. çocuk ciddi ise bir şekilde geçsin karşısına konuşsun. işi de zor, kız makinede okuyor çevresinde erkek çok yol yakınken vazgeçin demiş geri zekalı :ddd bu kısmı espri tabi, ama kızlar ciddiye almışlar. ertesi gün ders bitti araya çıkacağım. bi arkadaş araya çıkmadan sınıftan çıkmıştı '' aa salağa bak 5 dk sonra hoca bırakacak zaten, 5 dk çişini tutamadın mı keriz:ddd'' diye düşünmüştüm. ara oldu sınıftan ilk arkadaşımız çıktı bu tuvalete giden çocuk kapı önünde bekliyormuş zaten. çiçekle yanıma geldi, cherie bunu maden 1'den y gönderdi notunu da mutlaka okumanı rica ediyor, aşağıda kantinde olacakmış bildirmemi istedi dedi. sınıf bana bakıyor ben yerin dibine girdim. çocuk, ''çiçeklerin hatrına, araya çıkmışken bi kahve:)'' yazmış sevimli sevimli. hoşuma da gitti aslında ama ne bileyim lisede miyiz gel söyle kendin. ne o öyle '' al şu mektubu yengene götür'' tarzı hareketler aksdjhsjsdfh. neyse sınıfta olay çıktı. belalım x ve tayfası önce çiçeği getiren arkadaşımızı ablukaya aldılar kim gönderdi onu diye sonra da çocuğu bulmaya gittiler. gittim kantine, çocuk bekliyor bir güzel kahvemi içtim. aramız çok az 15 dk, burası da çok göz önü zaten burada yapmak istemem bunu. müsait olduğunda dışarıda bir yerde devam edebiliriz istersen, yalnız bugün olmaz dersim geç bitecek yarına planlarız hem cumartesi yarın daha çok vakit olur dedim. telefonlarımızı aldık verdik ayrıldık derslere gittik.

  o akşam yurda döndüm. bu arada bu belalı x 2008 girişliler bilmem ne diye uuzn adlı bir facebook grubu kurmuştu. sınıf whatsapp grubu yok tabi o zamanlar, orada yapılıyor paylaşımlar duyurular notlar sorular. ben de grupta paylaşımı genel olarak o yaptığı için çıkartmadım facebooktan kendisini. duvarımı falan gönderilerimi kısıtladım sadece kendisine. ama arkadaşız hala çünkü grupta önemli şeyler paylaşılıyor derslerle ilgili. neyse o gece baktım kendi duvarında ( allahtan kendi duvarında, grupta paylaşacak kadar da densizdi ama şaşırtıcı bir biçimde yapmadı bunu) şöyle bir şey paylaşmış '' sen sınıfa girdiğinde, sınıf kaşar kokardı'' evet bana diyor, muhtemelen haberimin bile olmadığı çiçek konusu ve benim olaya yaklaşımım sebebiyle suddenly hayatının aşkından kaşara evrildim. sakin kalmaya çalıştım, ağladım. engelini açıp küfredeyim dedim zor tuttum. haftasonum berbat oldu, çocukla da ertesi gün pek iyi hissetmiyorum kendimi pazartesi okulda görüşürüz diyerek buluşmadım. 2 gün bunalıma girdim. sınıf arkadaşlarım da elbette gördülerse kime yazıldığını anlarlardı, anladılar da. 2 gün nasıl geçti bilmiyorum. derse gittim pazartesi, millet fısır fısır konuşuyo gülüyo bana bakıp. bu da böyle zafer kazanmış edalarında bi kasılıyo, kahkahalar atıyo. dersin bitimini zor bekledim. koşa koşa kantine gittim. çift kaşarlı tost yaptırdım. aranın bitmesini bekledim. sınıfa girmedim. hoca girdi, ardından ben girdim 1 dk sonra. doğruca bu terbiyesizin yanına gittim. ağzına soktum o tostu '' al sen böyle şeyleri seversin, sen kaşar seversin doya doya ye. sen kaşar sevdiğin için benimle anlaşamıyorsun ben seni istemiyorum ondan olmuyor benimle. ben kaşar değilim, bir kez daha bana hakaret etmeye cüret ettiğinde seni öldürürüm'' dedim. bir tane de patlattım suratına. çıktım gittim. dersimiz genel fizik'ti, canım hocam hatice hanım bana akşamına ulaştı, arkadaşlarımdan numaramı almış. aradı konuyu dinledi, neden o kadar çıldırdığımı anladı. ertesi gün çocuk hakkında sınıf arkadaşını rahatsız ve taciz etmekten soruşturma açılmasını talep etti. 3 hafta uzaklaştırma aldı okuldan. yine ufak tefek hareketleri oldu ama bir daha asla bu kadar cüretkar olmadı. 4 yıllık ufak sinir harpleriyle okuduk geçti gitti bitti.

  size elalemin adamının ağzına tost sokup tokatlayın demiyorum elbette ama bir şey yapın. yapın yoksa bu hayasız bu iğrenç yaratıklar limitlerini bilmiyorlar. kendinizi tehlikeye atmadan bir şey yapın. soru sahibi lütfen sen de yap, haddini bildir. ya da cherie ablana haber ver, tostumla koşa koşa gelirim o okula. yaparım bunu:dd

  9 şubat 2018 14:37

  2. Benim de uzun bir süre yaşadığım olay. Eski sevgilimle ayrılalı yaklaşık 1,5 yıl oldu. Ama kurtulalı 2,5 ay sadece. Ayrıldıktan sonra barışmaya çalıştığını düşünmemi sağlayarak, ona olan sevgim dolayısıyla bazı şeyleri göremememin de etkisiyle yaklaşık 3-4 ay bi adım atıp bi kendini geri çekerek psikolojimi bozdu. sonra herşeyin farkına vardığımda engelledim. Ben engelledikçe farklı farklı sosyal medya plartformlarından belirli aralıklarla ekleyerek hiçbişey olmamış gibi saçma sapan mesajlar atarak iyice psikolojimi mahvetti. Bu böyle 1 sene falan gitti. Artık çok kötü bi haldeydim en son polise gideceğimi söyledim. Pek ciddiye almadı. Bi gün bi mesajda küfür etti bana ki ayrılma sebebimiz de küfürdü. Bunun üzerine artık kesin olarak polise gideceğimi ve o mesajları kanıt olarak göstereceğimi söyledim ve ardından ordan da engelledim. Ondan sonra da bidaha mesaj atmadı zaten. çok şükür kurtuldum. Ama o süre içinde depresyondaydım çünkü sürekli evine geleceğim vs diyodu. Uzun bi süre psikolojik şiddet uyguladı bana. Ben yeni yeni kendime geliyorum. Kurtulduğum için çok mutluyum şuan. Ama yeniden peşime düşer diye de korkmuyo değilim.

  9 şubat 2018 20:47

  3. Sayesinde 2 tane hat değiştirdiğimdir.

  İsmini bile duyunca midem bulanıyor. Kesinlikle mübalağa değil ciddi anlamda hem de.

  Ayrıldık. Hem de beni aldattığı için ayrıldık. Bana süreklİ bi kızdan bahsederdi tiyatrodan aynı sahnede yer almışlar ordan tanışıyorlarmış kız eskiden ona açılmış da o kabul etmemiş filan. Ve kızla hala takipleşiyorlar bu arada. Ben pek kıskanç bi insan olmadığım için müdehale etmedim bu durum pek hoşuma gitmese de. Meğerse o kızla konuşuyorlarmış. Hatta yanımdayken attığı mesajı bana gösterdi bak rahatsız ediyor gibisinden. Aradan birkaç hafta geçtikten sonra kız mesaj attı bana sosyal hesapların birinden. Biz x'le konuşuyoruz hatta senin yanına geldiğinde bana mesaj atma diyor senin yanından ayrıldıktan sonra tekrar konuşmaya başlıyoruz vs. Tabi ben çıldırdım yine de önce ona Sormalıyım deyip sordum inkar etse de başta soğuk kanlı tavrıma tav oldu sanırsam döküldü her şeyi. Tabi ki affetmedim bitirdim. Ki bu olaya kadar birçok şeyini görmezden gelmiştim annesini kardeşini çok seviyordum sırf annesi ve kardeşi hatrına. Bitirdikten sonra önce gururuna yediremedi çok da umrumda havasında takıldı daha sonra başladı tehditler rahatsız etmeler. Güzellikle anlattım rahatsız etmemesini hiçbi şey hissetmediğimi anlamadı engelledim. Annesinden ulaşmaya çalıştı mecbur onu da engelledim. Kardeşinden kardeşiymiş gibi mesaj attı cevap verince orda da kendini belli etti yine engelledim. Bir gecede 5 arkadaşının numarasını engelledim ben engelledikçe ya farklı farklı ev arkadaşlarından yazıp arıyordu ya da yanında olmayan başka arkadaşlarına numaramı verip attığı mesajları o numaradan screenshot şeklinde bana attırıyordu. Öyle paranoyak olmuştum ki tanımadığım hiçbir numarayı açmıyor dönmüyordum. Evimin önüne gelip ergen ergen kapıdan snapler atmalar (bunları daha sonradan ortak arkadaşlarımızdan öğrendim) üniversitede hiç tanımadığım adamları peşime takıp takip ettirmeler. Issız yolda tek başıma yürüyemez oldum korkudan ya o çıkarsa karşıma diye.Numara değiştirdim yine buldu bi şekilde numaramı ve yine aynı şeyler. Bi ara sesi kesildi diye seviniyordum meğer kız arkadaşı olmuş. O kadar mutlu oldum ki resmen her gün ayrılmasınlar da bana sarmasın diye dua ediyordum. Birgün yine telefonum çaldı özel numara ve evet o. Hem de sevgilisi varken. Yine yalvarıp yakarmalar 2 dk dinle seni daha rahatsız etmicem diye söz verip dinledikçe konuşmayı uzatmalar konuyu çok pişmanıma bağlamalar. Ve hala kızla çıkmaya hatta kızla instagramda foto atmaya foto altında aşk destanı yazmaya devam ediyor o sıralar. Birkaç gün daha arkadaşlarından ulaşmaya çalıştı yalvar yakar pişmanım senden başka kimseyi sevmedim dalavereleri. Yine duruldu. 2 buçuk sene döngü halinde devam etti. Psikolojimi tamamen bozmuştu Allahın cezası şimdiki aklım olsa bana yaptığı psikolojik şiddeti burnundan fitil fitil getirirdim

  10 şubat 2018 00:33

  4. Bazen hayattan bezdiren bir olaydır,nalet olsun herşeye dedirttirendir.

   Bir insanın ne kadar vicdan yoksunu olabileceğini gösterdi bana.Çok sevdiğini söyleyen kişi bir zaman sonra rezil etmekle,işe girememekle tehdit,şantaj vs.her türlü kötülüğü yapıyor.Aileme ulaşıp herkese her şeyi detayına kadar anlatıp(tüm arkadaşlarıma da sosyal medyadan yazıp rezil etmesi de ayrı) şantaja devam edince şikayet ediyorum savcılığa.Daha sonra sabıkası olduğunu öğreniyorum.Duruşma günü verilince aylar sonra babamı arayip yine rezil ederim tarzı konuşuyor,hapsi boylayacağını bildiği için.Daha birsürü şeyler var psikolojimi mahveden..Bir türlü kurtulamadim süslüler ve bu tür bir kişinin hertürlü kötülüğü yapabileceğini düşünüyorum.

    İnsanı tanımadan nasıl bir ruh hastası olduğunu göremiyorsunuz bazen,hayatımın sınavı buymuş demekki diyorum,kader kısmet diyorum.

  10 şubat 2018 10:47

  5. Başlığı görünce midem kasıldı ciddiyim. Mevcut olan girdileri de okudum ve gerçekten çok üzüldüm. Bunlara maruz kaldığımız için çok çok üzgünüm elimde olsa hepinize sarılmak isterdim. 8 ay yaşadım bunu ve gerçekten delirecek gibi olmuştum. Engellediğim halde durmadan aramalar, ailemin numaralarını bulup beni bunlarla tehdit etmeler, arkadaşlarımı görünce olmayan şeyleri söylemeler (gerçekten çok ağırlardı) , okulda herkesin içinde bir ton küfür etmeler ve daha neler neler. Aklıma geldikçe kalbım sıkışıyor inanın abartmıyorum delireceğimi düşünüyordum. Sanki her köşe başında karşıma çıkacak hissini içimden atamıyordum. Aradığı zaman titremeye başlıyordum. Bazen hiçbir şey olmamış gibi canım napıyorsun diye arardı sevgilisi olmasına rağmen, bana yaptıklarına rağmen, ondan ne kadar nefret ettiğimi bilmesine rağmen. En yakın arkadaşlarım abarttığımı söyleyip durdular ve ben aylarca tek başıma bununla mücadele ettim. Bittiğini sandığım her anda tekrar başladı. Lütfen bu iğrenç insanlara yenilmeyin tahmin ettiğinizden daha güçlüsünüz başkaları sizin yaşadıklarınızı anlamıyor olabilirler ama eminim hepsi geçecek. Sizi seviyorum hiçbirinizin bir daha böyle şeyler yaşamaması temenisiyle.

  10 şubat 2018 17:26

  6. Sanıldığından çok daha yaygın olan şey. Bunu hafif veya ağır, bir şekilde tecrübe etmiş çok kadın tanıyorum, kendim de dahil. Benim eski sevgilim dışardan bakıldığında çok iyi bir mesleği ve ailesi olan, tıpı düzgün, elini sallasa ellisi diyeceğiniz bir adamdı. Ayrıldıktan sonra 1.5 yıla yakın tacizlerini devam ettirdi, günde 35 kere aramak, mail atmak, iş yerime gelmek vs aylarca sürdü. Önceleri herhalde beni seviyor hala diyordum, yoksa niye uğraşsın dimi? Ama sevmiyordu, her geri döndüğümde çok kötü davrandı. Baya aklımdan şüphe etmeye başlamıştım, bir gün önce ağza alınmayacak hakaretler eden adam bir gün sonra bütün gece yalvaran 17 tane msj atıyor falan.. Kısa süre sonra her yerden engelledim, ama yakın arkadaşlarım bile inanmakta güçlük çekiyordu dışardan bu kadar düzgün görünen birinin bu kadar takıntılı olabileceğine. Şimdiki aklım olsa savcılığa verirdim daha en başta, kısa yoldan kurtulurdum, bin tane kanıtım vardı. Olay büyümesin ve ekmeğiyle oynamayayım istedim (devlet personeliydi). Ama yanlış yaptım, çünkü devam etti. Genç süslülerime tavsiyem gözlerinin yaşına bakmayın, edin şikayetinizi. 

  10 şubat 2018 19:20

  7. Herkesin yaşaması ne acı bu kötülüğü. Allah onları yaşatıp bizim psikolojimizi bozan asalakları ıslah etsin inşallah. 

  Benimde var iki hikayem biri eski sevgilimdi biri de bana platonik biri. Eski sevgili olan çok fazla uğraşmadı ama o platonikten çok çektim

  Üniversitenin ilk yıllarında nerden bulduysa beni Facebook dan eklemiş tabi kabul etmedim tanımadığım dan Mesajlar yazmış selam tanışalım seni gördüm beğendim vs. Türü şeyler. Hiç cevap vermedim tabi sonra telefonu mu Bulmuş mesajlar atıyor arıyor engelliyorum başka numaradan arıyor. Tam 5 defa numaramı değiştirdim. Aileme de anlatamıyorum ne varsa sanki keşke anlatsaydım. Okula kadar takip ediyor. Yurdumun çevresinde takılıyor. Biriyle flört ettim onu tehdit etmiş aramızı bozdu. Sonra biri daha oldu ona başta anlattım böyle böyle biri var diye meğerse tanışıyorlar mış bir arkadaş çevresinden. Yine de biz konuşmaya devam ettik sevgili olduk. o da tehditlerine iftiralarına devam etti hiç sallamadık azalarak bitti şükür ki. 

  10 şubat 2018 21:25

  8. bana ettiği beddualara pek itibar etmediğim için , bi süre sonra kedilerime beddua etmeye başlamıştı. gerçekten çok kanıma dokunmuştu. hadi benden nefret ettin, benim küçücük can’larımla ne alıp veremediğin vardı? 5 sene geçti affetmedim, hiç bir zaman da affetmicem. inşallah hayatın boyunca sürünürsün.

  22 şubat 2018 13:13