yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (16)
  • medya (0)

  1. gerekli olup olmadığını bir türlü anlayamadığım eylem. dermatologlar iç mekanlarda da kesinlikle sürülmesini öneriyor. yaptığım araştırmalara göre pencereler uv ışınlarının çoğunu tutuyor, galiba uva ışınlarının bir kısmını engelleyemiyordu ki asıl yaşlandırıcı ve kanserojen etkisi olan ışınlar onlar. ama her ne kadar güneşten korusa da içinde cildin ihtiyacı olmayan da bir dolu kimyasaldan söz ediyoruz, dolayısıyla elimizdeki güneş kremi çok çok kaliteli (yani aşırı minimal içerikli ve neredeyse her güneş kreminde bulunan shea yağı gibi komedojenik içerikleri hiç içermeyen) bir krem değilse, kaş yaparken göz çıkarma durumu var gibi geliyor bana... siyah noktalarım zaten yeterince var, iyice arttırmaya değer mi mesela? kafam çok karışık :d

  6 kasım 2020 14:29

  2. sosyal eczacının uv ışınlarına göre renk değiştiren boncukları fotoğrafladığı bir instagram gönderisi var, bana bu konuda çok yardımcı olmuştu. (link: https://www.instagram.com/p/CD_-vcks85X/?igshid=18khezfu9s1sp Link)

  edit: imlâ

  6 kasım 2020 15:03 23 haziran 2021 01:18

  3. doğrudan guneş ışığı alınmayan yerlerde surmenin gereksiz olduğunu duşunuyorum ancak kendim mecbur olarak kullanıyorum. işim gereği tum gun bilgisayar başındayım ve mavi ışık da cilt için olumsuz olduğundan dolayı evde olduğum halde bilgisayardan dolayı kullanıyorum malesef :/

  edit : benim gibi mavi ışıktan korunmak için kullanacaksanız içeriğine dikkat etmeniz gerekir. ben yuzde 20 çinko içeren ışığı yansıtan fiziksel bir urun kullanıyorum. her guneş kremi mavi ışığı engellemiyor.

  6 kasım 2020 15:14 6 kasım 2020 15:16


  4. tartışılan bir konu. evde perde, cam açık olup olmamasına da bağlı. ama korkulan başlı başına elektronik kaynaklı mavi ışıksa ve uva korkunuz yoksa güneş kremi şart değil.okuduğum kadarıyla; b veya c vitaminli serumlar, antioksidan etkili kremler gayet yeterli oluşacak serbest radikallerle savaşmaya. bilgisayar ışığının verebileceği zarar güneşin yanında yok denecek kadar az kalıyor.

  6 kasım 2020 15:23 6 kasım 2020 15:28

  5. aktif kullanmıyor ve sürekli perdeler açık aydınlık odalarda oturmuyorsanız ve korkunuz ekranlardan gelen ışınlarsa gereksizdir. ekran ışığının zararı ekranı yüzünüze yapıştırıp yüzlerce yıl öyle beklemeyecekseniz pek de hatrı sayılır bir miktar değil çünkü dalga boyları güneşten ve spektrumun zararlı kısımlarından çok çok farklı. ama lekelenmeye müsaitseniz, aktif kullanıyorsanız ve 7/24 kalın perdeler kapalı oturmuyorsanız ne olur ne olmaz sürmelisiniz. Bunun dışında aktif madde kullanmıyor ve eviniz de ortalama derece aydınlıktaysa, bence, az biraz spf içeren nemlendiriciler yeterli içinizi rahatlatmaya, bol güneş kremiyle cildinizi de kendinizi de tıkamaya gerek yok 150 yıl yaşamak gibi planlarınız yoksa. İnsan ömründe ciddi fark edilir bir fayda sağlayacağını sanmıyorum böyle koşullarda.

  Hem mavi ışık abartısıyla ilgili, hem de evin güneş alma oranına göre olası uv etkisiyle ilgili videoları olan kimya phd'li lab muffin youtube kanalını ve referanslarıyla aynı konuları detaylı paylaştığı blogunu öneririm.

  7 kasım 2020 02:39

  6. aktifler kullanan ve cildi akneye meyilli/akneli biri olarak nisan sonu-kasım başı arasında ben de evde güneş kremi kullanıyorum. çünkü yeni iyileşmiş sivilce izleri korunmasız olarak uv ışınlarına maruz kalırsa lekeleri yer ediyor ne yazık ki. sadece güneş kremi kullanarak iz kalmasını önlediğim pek çok sivilcem oldu. kışları da aktifleri kullanmaya devam ediyorum ancak güneşlikler çekik panjurlar yarım kapalı iken işimin görüldüğünü düşünerek tüm gün evde olacaksam kışları evde güneş kremi kullanmıyorum.(gizlinot: pencere kenarı ve balkonda vakit geçirmiyorum) eğer aktifler kullanılmıyorsa, cilt akneye meyilli değilse ya da başka bir cilt rahatsızlığı yoksa, ev kuzey cephe ise ya da önü kapalı ise yani pek güneş almıyorsa, pencere kenarı ve balkonda vakit geçirilmiyorsa evde güneş kremi kullanmamanın çok çok büyük bir hata olduğunu düşünmüyorum. sosyaleczacı'nın uv ışınları nerede? şeklinde deneyli bir paylaşımı vardı. ona dayanarak da bahsettiğim şartlarda evde güneş kremi kullanmamak çok çok tehlikeli bir durum değil diye düşünüyorum.

  7 nisan 2021 12:23

  7. Öncelikle yaş ve cilt durumum hakkında bir iki şey söyleyerek başlamak istiyorum. 31 yaşındayım, cildim karmaya dönük yağlı, çok problemli bir cilt değil ama düzenli tam teşekkülü bir bakım da istiyor. Aha bha, niacinamide, retinol gibi aktif içerikleri üç dört yıldır kullanıyorum. 

  İki üç sene önceye kadar güneş kremini sadece sahilde sürerdim çünkü üzerine geniş bir araştırma yapmamıştım, bazı "doktorların" da güneş ülkemize Mayıs ayından sonra dik açılarla geliyor dolayısıyla öncesinde kreme gerek yok boşuna d vitamininizi düşürmeyin demesi nedeniyle yaz harici ve şehirdeyken kullanmıyordum.

   İki sene önce göz çevremde minik iki leke gördüm. Uv ışınlarının zararları ve güneş kremi konusu daha çok konuşulur olmaya başladı. Biraz araştırdığımda yaz kış dışarı çıktığımda sürmem gerektiğine karar verdim. Bunda kendi çevremdeki insanları da düşünüp gözden geçirmem etkili oldu. Özellikle 40-50 yaş aralığındaki tanıdığım kadınlar üzerinden gittiğimde şöyle bir bölünme farkettim: güneşe çıkmayan, tatile gitmeyen/gidemeyen, güneşlenmekten hoşlanmayan, kremle kendini koruyanlar cilt kalitesi ve yüz formu olarak 40 altı gibi dururken; bol bol güneşlenen, bronzlaşan, solaryuma girenler kesinlikle yaşından büyük gösteriyordu. ilk grup genelde lekesiz, daha diri, ovali kaybolmamış bir yüze sahipken ikinci grupta cilt lekeleri, kolajen kaybı nedeniyle sarkmaya başlamış bir yüz ve formunu kaybetmiş bir yüz ovali vardı. 

  Bu üstteki durumu da gözlemleyip keşfedince ben bu güneş kremi konusunu daha da araştırdım ve evde denemeye karar verdim. İlk başta bana inanılmaz pazarlama taktiği gibi geldi açıkçası ama hem bilimsel yayınlar ve testler, hem çevremde gözlemlediklerim, hem de kendimde gördüğüm etkiler sonucu denemeye karar verdim. Güneş kremi sürdüğüm ve cilt bakımını (profesyonel bakım değil evdeki uygulamaları kastediyorum) aksatmadığım zamanlarda cildimin daha dolgun göründüğünü, bariyerimin daha sağlıklı olduğunu, lekelerimin de silikleştiğini farkettim. 

  Malesef eski ben de dahil olmak üzere güneş kremi sürmek için güneşi görmeyi bekliyorduk ama artık bu çok doğru bir yaklaşım kabul edilmiyor. Yanmak için, melazma için güneşi görmek şart değil, gece hariç güneş ışınları hep etrafımızda. Örnek vermek gerekirse soğuk yanığı olarak bilinen durum aslında soğuk değil genellikle kardan yansıyan uva ışınları kaynaklı bir yanık. Özetle faydasını gördüğüm için devam edeceğim yöntemdir. 

  7 nisan 2021 17:32


  8. Eğer adanalıysanız güneşin insanlara ne kadar zararlı olduğunun bilincindesinizdir. buranın güneşi öyle ölümcül ki yazın insanı dışarı bile çıkmadan bronzlaştırır. Iki yıldır kollarım ellerim yüzüm ve boynuma her sabah güneş kremi sürerim. Beyaz doğmuş insanlara zamanla ırk değiştirten memleket..

  7 nisan 2021 17:47

  9. burada daha once de girdi yazmıştım, konuyu bugun tekrar gundemde gorunce ve yazılanları okuyunca şaşırdım acıkcası. bazıları aman bilgisayar ışığı bişi yapmaz vs modunda sanki bilimsel bir dayanağı varmış gibi atıp tutmuş.benim okuduğum kaynaklara gore de duzenli olarak 1 hafta bilgisayar başında kalmak 25 dk guneste kalmaya eşdeğer. Ve bu hayatınızın işi ise bu noktada sürmek saçmalamak olmuyor bana gore. ben mesela 15 yıldır duzenli bilgisayar başındayim.

  30 u coktan gecip, yuzunde cok şükür lekesi olmayan bir insan olarak sadece tavsiye edebilirim sürün. etkisi ispatlanmiş en iyi anti-aging ürünüdür. yaşıtlarıma gore ne botox ne de başka bir şeye ihtiyaç duymamam sadece genetik olamaz. mutlaka erken yaşta başladığım güneş kreminin de etkisi olduğunu dusunuyorum. hiç bişi yapmadıysa da acık tenimde leke ya da çil oluşmamasını sağlamış :)

  not: ekleme ihtiyacı duydum. aman hiç guneş gormeyin ocu vs diye dusunen bir insan değilim. aksine d vitamini eksikliğinin uzun vadede durumu terse çevireceğini dusunuyorum. yani dozunda guneş de alınmalı elbette :)

  7 nisan 2021 18:21 7 nisan 2021 18:31

  10. normalde doktorum evde güneş kremi sürmeme gerek olmadığını söylemişti. hatta kışın dışarı çıkarken hava güneşli değilse de sürmesen olur çok elzem değil demişti. fakat artık hem roaccutane tedavimin 3. ayına girdiğim hem de bahar geldiği için dün doktorum evde de güneş kremi kullanmamı tavsiye etti. hatta bizzat "ev çok güneş alıyorsa ve ekran başında çok fazla zaman geçiriyorsan sürsen iyi olur. 2 saatte bir tazelemene gerek yok ama sabah uyandığında nemlendirici yerine güneş kremi sürebilirsin mesela" dedi. bu sebeple bugün itibariyle evde de kullanmaya başladım. bir sabah uyandığımda bir de öğleden sonra sürdüm.

  cildi tedavi nedeniyle incelmiş ve lekeye müsait olanların kullanmasının iyi ve faydalı olacağı kanaatindeyim.

  7 nisan 2021 19:24