yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  1. ukte : (yazar: pinklipstick)

  kabızlık yapan diyet düşmanı (gizlinot: iştah açar) demir ilacı. Yatmadan önce alırsanız bu etkilerinden bir nebze daha korunmuş olursunuz

  18 ekim 2017 23:12 18 ekim 2017 23:12

  2. Adını görmek bile irkilmeme yetti. Doktorunuzdan alternatif bir ilaç isteyin. Mide bulantısı ve ishalden dolayı haftalarca evden çıkamadığımı bilirim

  19 ekim 2017 09:26

  3. demir eksikliği tedavisinde kullanılan ilaç. aç karnına içildiği için mide bulantısı yapabilir. bu yüzden gece yatmadan önce içebilirsiniz.

  midede çözünmeyip bağırsaklarda çözünüyor bu yüzden de mide hassasiyeti olanlar kullanabilir fakat mideyi daha fazla ağrıttığını söyleyenler de mevcut. (gizlinot: ülser başlangıcı olan biri olarak bende problem yapmadı)

  dışkı renginde koyulaşma yapabilir, görünce şaşırmayın diye söylüyorum. (gizlinot: yazar burda katran gibi bir koyuluktan bahsediyor)

  süt ve süt ürünleri, çay, kahve kullanımını en aza indirgeyin hatta ilacı aldıktan 2 saat geçmeden hiç kullanmayın çünkü bunlar demir emilimini azaltan maddeler. portakal, mandalina gibi c vitamini içeren maddeler ve kırmızı et tüketirseniz çok daha faydasını görürsünüz.

  edit: yazım yanlışı düzeltildi

  4 eylül 2018 14:12 4 eylül 2018 14:14


  4. Hiç bir zaman demir eksikliği yaşayan biri olmadım fakat uzun süreden beri saç dökülmesi sorunu yaşadığım için kan tahlili yaptırmam zorunluluk gibi bir şey oldu. Sonuçları doktora götürdüğümde demirim düşük olmamasına rağmen saçlarımın dökülmesini engelliyecek düzeydede değildi. Bu yüzden doktorum takviye amaçlı ferra sanol duodenal demir ilacını reçeteledi ve günde bir kapsül içecektim. Bende bir huy vardır ve hangi ilacı kullanacaksam kullanmadan yorumlara bakarım ve hangi yan etkileri yazmışlarsa genel olarak yaşamam ya da abartı bulurum. Bu ilacada herkes kabızlık,kusma,karın ağrısı gibi yan etkiler yazınca abartı olduğunu düşünmüştüm fakat bu ilacı aç karna içtiğim (demir aç karna içiliyormuş emilim eksikliği olmasın diye) an mide bulantısı, sürekli ağzıma gelen demir tadıyla beraber iki gün boyunca kustum. Bunda belki benim uzun yolculuğa çıkmamın ve yolun tutmasınında etkisi vardır fakat şu ana kadar bulantı hapıyla uzun yolculuklarıda sadece mide bulantısıyla atlatırken bu ilaç beni acillik etti. Ne yersem kustum, bulantı ilacı içtim onu da kustum. En son iğne yiyince rahatladım fakat tam bir kabustu. İlk defa bir ilacın yan etkisi beni bu kadar etkiledi. Eğer başka bir muadili varsa onu kullanın derim ya da tok karna (süt ve süt ürünleri tüketmeden) için. Emilimi az olacaktır belki ama en azından midenizden olmazsınız. Ben ettim siz etmeyin.

  8 ekim 2018 16:09 9 ekim 2018 13:03

  5. Demir eksikliği nedeniyle sürekli kullandığım hap. Genetik rahatsızlığım nedeniyle kullandığım ilaç yüzünden demir depolarım sürekli boşalır ve sürekli bu hapı kullanırım. ilk kullanmaya başladığımda sabah aç karına içiyordum. Hapı içmeden en az 2 saat önce ve içtikten 2 saat sonra çay,kahve,yoğurt,et vb. yenilmemesi tavsiye ediliyor. İlk kullandığımda demir hapının tadı midemi bulandırmıştı ve uzun süreli kabızlık yaptı. Daha sonra doktorum yatarken içmemi tavsiye etti. En geç 7 de akşam yemeğimi sonlandırıyorum. Akşam 11-12 arası da yatmadan önce ilacı içtiğimde herhangi bir sıkıntı yaratmadı bende.

  Ama yine demir eksikliğiniz varsa dikkat etmeniz gereken bir şey var. Yemeklerle birlikte de çay, kahve, süt, ayran,yoğurt vb. şeyleri tüketmemeniz lazım ki yiyeceklerden demir emilimi fazla olsun.

  edit: Bende herhangi bir iştah açma, ödem yapma gibi bir etki göstermedi. Yaklaşık 6-7 senedir aralıklarla kullanıyorum.

  8 ekim 2018 19:33 8 ekim 2018 19:51

  6. saç dökülmesi sebebiyle doktora gittiğimde, ferritinim 8 çıkınca doktorumun verdiği ilaç. Günde iki adet alıyorum. Ben sabah akşam tok karnına alıyorum çünkü sabahları euthyrox içmem gerekiyor aç karnına. Aksi takdirde tiroid hormonu emilimi sağlanmıyor. Neyse, Şu an 4. Kutumu bitiriyorum, bugün itibariyle saç dökülmem yavaşladı. Artık gerçekten baymıştım. İlacın işe yaramasına sevindim. Ben de bazen mide bulantısı yapıyor ama henüz kusturmadi. İlk hafta aşırı kötüydü, alışma süreci berbattı. (Peynir dışında) tüm süt ürünlerini kestim. Çay ve kahve zaten çok içmezdim şimdi hiç içmiyorum. Biraz dolaşım sistemini durdurdu doğru ama benim sistemim hep bir tembeldi zaten. Onun haricinde, regl dönemlerinde de hep almak gerekiyor dedi doktor (kadınlar için en çok kan kaybı o dönemlerde oluyormuş)

  8 ekim 2018 20:08

  7. demir seviyem çok düştüğü için doktorun yazdığı demir ilacım. 6 aylık bir dönemim var. şu an dördüncü ayımdayım. ağır bir ilaç. ilk kullandığım gün berbat bir mide bulantısı hissettim ve sanki demir yutmuşum gibi kıvranıyordum ve aç karnına içildiği için aşırı bir ağırlık vardı midemde. 2 ay böyle gitti doktoru aradım kesebilir miyiz dedim hayır dedi: ) mecbur devam ettim. yeni yeni düzeldi bu yan etkiler. ilacın yan etkisinden ziyade içme saati beni geriyor. sabah uyanıp içsem iki saat peynir çay kahve falan yasak. kahvaltı etmeden o mide ağrısıyla da işe gidilmiyor bir kere gittim beni mahvetmişti. kendimce bunu geceden içerek çözdüm. gece yarısı yatmadan içiyorum öyle idare ediyorum.

  23 eylül 2019 22:39


  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar