yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  1. ukte, (yazar: notalice)

  bunun tam tersi de mevcut. esmerler ve sarışınlar, kısa boylu ve uzun boylular vs. iddiası gibidir.

  koç burcu erkeği aslan burcu kadını süperdir iddiaları gibidir. evet insanların fiziksel özelliklerinden etkileniriz, fakat anlaştığımız onların kişilikleridir.

  17 haziran 2016 12:16

  2. mantıksal olarak yanlış olan iddiadır. bir insanla anlaşabilmek için fiziksel görünüşünden çok karakterinin ve zekasının size uygun olması gerekir, gerisi teferruattır. görünüş olarak hiç alakanız olmayan birisiyle mükemmel bir çift olabilirsiniz.

  17 haziran 2016 16:06

  3. liseden üniversiteye oradan da evliliğe gitmiş bir ilişki var bildiğim ve birbirlerine benzemiyorlar. etrafımda gördüğüm mutlu çiftlerin ancak 5'te 1'i birbirine benziyor.

  bu iddiadan farklı olarak bir de erkeklerin annesinin fiziksel olarak zıttı kadınlarla evlenmesi var ki o daha bir doğru önermeymiş gibi geliyor. çünkü çevremde örneğin annesi sarışın karısı esmer, annesi kısa karısı uzun olan o kadar çok erkek var ki.

  17 haziran 2016 17:19


  4. araştırmalara göre kendimize benzeyen ve cografi olarak yakın olduğumuz kişilere aşık olma oranımız yüksektir. Çünkü beynimiz bize benzeyen kişiyi tanıdık olarak algılar ve zararsız görür. Tüm bunları düşünerek doğru olabileceğine inandığım iddia :) (gizlinot: bahsi geçen bilgiler aile terapisi kaynaklıdır)

  25 haziran 2016 02:13 25 haziran 2016 02:14

  5. firestone un (no: 0) entrysini görünce çok mantıklı gelendir.

  Üşenmedim google a da sordum (link: http://serbestortam.blogspot.com.tr/2012/04/bukalemun-etkisi.html bukalemun etkisi)

  Ben benzediğimizi hiç düşünmesem de eğitmenimiz sizi kardeş sanan oldu mu hiç diye sormuştu. Hatta aralarında da konuşmuşlar bizi ilk gördüğünde akraba falan sananlar varmış. şaşırmıştım gerçekten.

  25 haziran 2016 02:20

  6. şimdi ismini hatırlayamadığım bir belgeselde (gizlinot: bbc yapımı şu klasik olanlardan biriydi galiba) tam tersini iddia ediyorlardı ve bana mantıklı gelmişti.akrabalık oranı azaldıkça daha sağlıklı çocuklar yapıldığından ister istemez bize en az benzeyen insanları çekici bulduğumuzu söylemişlerdi.genetik olarak çeşitlilik artsın doğacak çocuğa en sağlıklı gen taşınsın diye.

  pratikte bu durumun karşılığını hiç görmedim ama ben görmedim diye o şey yok değildir eminim birbirine çok benzeyip çok iyi anlaşan çiftler gibi hiç benzemeyip çok iyi anlaşanlar da vardır.

  25 haziran 2016 02:28

  7. Benim de ilginç bulduğum ve doğruluk payının olabileceğini düşündüğüm iddiadır. Bilimsel ya da değil, hatta belki takdir-i ilahi. :)

  Lakin ben de yalnızca sima olarak benzemek anlamında düşünüyorum bunu. Sima olarak benzeyen iki insan illa aynı ya da yakın memleketten ya da akraba vs. olur diye bir şey yok sonuçta.

  (yazar: narcisse)'nin bahsettiği ise genetik kodlar vesaire ile alakalı, ki ona da inanıyorum.(gizlinot: swh)

  Sanırım araştırılırken birden fazla terli tişörtü karşı cinse koklatıyorlar ve koklayandan tişörtleri çekiciliğe göre sıralamasını istiyorlar. Sonuçlar da genellikle genetik olarak en uzak kişilerin en çekici geldiğini gösteriyor. Sözlükte bunu çok daha iyi açıklayan bir girdi vardı, ben hiç beceremedim, farkındayım.(gizlinot: :/)

  25 haziran 2016 02:39


  8. Bizim yüzümüz pek benzemiyor, hatta hiç benzemiyor hemen hemen ama bir miktar andiriyoruz, fiziklerimiz de benzemiyor. Gelelim benzeyen hatta tıpatıp aynı olan kısımlara: retinalarimiz resmen kopyalanmis gibi. Ki herkesin retinasi kendine özgüdür. Bizim renk, desen, golgelendirme %95 aynı. Ellerimiz, el yapımız. Elimizdeki çizgiler, çizgilerin bogumlari, el şeklimiz, tirnaklarimiz aynı. Benim dişi versiyonu onun erkek versiyon. Aynı şekilde ayaklarımız ve ayak bileklerimiz de. Saçma ama, birbirimizi ilk görüşte sevdik, ilk görüşten itibaren 40 yıllık sevgiliymisiz gibi. 3 yıl olacak da beraberiz ilk günden beri.

  25 haziran 2016 04:05 25 haziran 2016 04:05

  9. Sevgilimle en ufak bir alakamız olmadığından çürüttüğüm tez. O uzun boylu ben kısayım, o incecik, uzun kemikli ben yuvarlak hatlıyım, ayrıca yüzümüzün de uzaktan yakından alakası yok, göz ve saç rengimiz de öyle. Yanlız şöyle bişey var. Bir önceki sevgilimle hayat görüşlerimiz zevklerimiz, ilgilendiğimiz konular tıpa tıp aynıydı ve inanılmaz benziyorduk. Herkes bu başlıktaki tezi söylüyordu, çok mutlu olacaksınız diyordu. Olamadık ki ayrıldık. Şimdikiyle fikir ayrılıklarımız falan oluyor, zevklerimiz farklı olabiliyor ama inanılmaz bir saygı olduğu için süper geçiniyoruz. Yani iyi anlaşmak nedir onu anlamadım ben. Konudan da saptım sorry :( iyi anlaşmak farklılıklar olsa bile uzlaşmak mıdır yoksa ruh eşiniz gibi bir adamla/kadınla sorunsuz akmak mıdır? Bilemedim :/

  26 haziran 2016 01:49

  10. görkem karmanın annesiyle babası birbirine çok benziyor maşallah nazar değmesin çok da iyi anlaşıyorlar birbirlerini sevdikleri belli yani. tabi bunu genelleme yapamayız ama arada çıkan bi iki vaka var böyle

  27 haziran 2016 18:29