sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (12)
 • medya (0)

1. Çift aşamalı  temizlik yapıyorum. İlk olarak yağ bazlı bir temizleyici ile sonrasında da su bazlı bir jelle temizliyorum. Yağ bazlı temizleyici piyasada çok var. uygun fiyatlı olarak ben cosmed markasının atopia cleansing oilini kullanıyorum, önerebilirim. (gizlinot: 400 ml ). Su bazlı temizleyicide ise dikkat ettiğim  şey sülfatsız olması. Ukte: (yazar: vanilladreams)

Edit:  güneş kremi gözenekleri tıkar ve gece iyi temizlenmediğinde sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olur. Ayrıca bir kremin içeriğindeki her madde suyla çözünmeyebilir, yağla çözünen maddeler de vardır. bu yüzden hem yağ bazlı hem de su bazlı bir temizleme rutini uygulamak, tamamen temizlendiğinden emin olmak istiyorsak mantıklıdır.

Ek bilgi: Çift aşamalı temizleme siyah noktalar için de önerilen bir temizleme rutinidir.

30 kasım 2018 18:21 1 aralık 2018 15:35

2. Ayrı bir şeye gerek var da ben mi bilmiyorum dediğim başlık. Plaj dönüşüyse komple duş alıyorum zaten çoktan emilmiş akmış gitmiş oluyor. Günlük sürülense zaten hergün fazla yağı ve kiri atmak için yüz yıkama jeliyle temizliyorum. Güneş kremine özel bir uygulamam yok.

30 kasım 2018 18:28

3. Icat çıkartmayın dediğim. Sonra birilerini zengin ediyosunuz kozmetiğin sonu yok. Sivilcelere aknelere bilerek kalıcı çözüm bulmuyorlar ki birilerinin gelir kapısı bitmesin. Welcome to kapitalizm. ve onu besleyen biricik süslüler.

1 aralık 2018 14:25

4. Sözde güneş kaynaklı cilt kanseri olmayalım diye bol miktarda boca ettiğimiz kimyasal içeren güneş kremlerini, yine bolca kimyasal içeren temizleyicilerle çıkarmaya çalışma girişimidir. Amacımız ne hala anlamış değilim. Güneş mi daha zararlı güneş kremi mi? Yüz temizleme jeliyle gayet çıkar diye düşünüyorum.

Edit: bu arada her mevsim güneş kremi kullanan biriyim. Ama artık 50 faktör krem kullanmama kararı aldım. Nemlendirici içerikli bir kremde, 30 faktör üzerine çıkmayacağım. Bir taraftan güneşten koruyoruz derken cilt sağlığımızı bozmanın manası yok. Zaten bu kadar kimyasal yükleme ve sert temizlikle cildi savunmasız bırakıyoruz. Güneş kremlerinin çoğu suya dayanıklı ama yukarıda da bahsettiğim gibi temizleme jeli ya da köpüğü yeterli olur diye düşünüyorum. Özellikle temizlemek için ekstra işlemlere gerek yok bence.

edit2: güneş kremleriyle ilgili kötü deneyimlerimi bolca yazmıştım. tıpkı domestos reklamlarında mikroplardan korkuttukları gibi güneşten korkutuyorlar. 6 ay boyunca avustralya'da öğlen sıcağında sörf yapmıyorsanız, bu derece güneşten korkmaya gerek yok diye düşünüyorum. piyasadaki güneş kremlerin çoğu plaj kullanımına yönelik. 15 günden fazla plaj tatili yapan süslü varsa ne mutlu ona. banyoda 2 saat kalarak çıkarabileceğiniz bir krem güneşten daha fazla zararlı bence. ha kullanmayalım mı, kullanalım ama abartmayalım diye düşünüyorum. cilt bakımına gittiğinizde o kadar peeling-maskeden sonra savunmasız cilde 50 faktör krem sürüyorlar. peki biz gündelik bu faktörde kremle neden cildimize eziyet ediyoruz? hemen herkes lekelerden şikayetçi ama bence lekelerin temel sebebi cildin doğal yapısını bozarak, savunmasız bırakmak. buna değinmeye çalıştım. senin sorunun benim sorunum meselesi değil yani. aynı problemleri ben de yaşadım, yaşıyorum. derseniz ki günlük makyajım var zaten onu çıkaracağım, çift aşamalı temizleme ile güneş kremi de çıkar zaten herhalde.

1 aralık 2018 15:32 3 aralık 2018 01:44

5. Yaz kış her gün güneş kremi kullanıyorum. Temizlik için cildime iyi gelen yağları kullanıyorum. Bir süre zeytinyağı kullandım, şuanda avokado yağı ile hem makyaj hem güneş kremimi temizliyorum. Sonrasında jel temizleyici ile yıkıyorum. Güneş kremi temizlemek nasıl olacak diye güneş kremi sürmemek çok büyük bir yanlış olur bana göre. Özellikle güneş cilt arasındaki araştırmaları okuduktan sonra böyle düşünüyorum.

1 aralık 2018 15:35

6. Hayır anlamıyorum kendi derdiniz olmayınca niye böyle düz yaklaşıyorsunuz olaya. Bence de göz makyajı temizlemek icat çıkarmak o zaman. Herhangi bir makyaj temizleyiciyle benim en ağır göz makyajım bile çıkıyor, gidip başlığına "amerika'nın oyunu bunlar göz çevrenizi yormayın boşuna." mı yazayım?

Gelelim konuya. Problemli cildi olanlar için güneş kreminin ne kadar büyük bir bela olduğunu çok iyi biliyorum. Ben kullandığım zamanlarda temizlemek için önce makyaj temizleyici, ardından jel kullanıyorum. Hatta minik taneli bir günlük peeling yapıyorum. Ama sorun bakayım çıkıyor mu? Hayır. Krem kullanmaya başladığımda ne kadar uğraşsam da cildim pürüz içinde kalıyor ve komedonlar kapanıyor. Her gün 1 saat duşta kalıp yumuşamış cilde çılgınlar gibi peeling yapmak dışında hiçbir yöntem güneş kremi kullanırken cildimi sağlıklı tutamıyor.

O yüzden eğer başıma bir şey gelmeyecekse ben artık güneş kremi kullanmıyorum arkadaşlar. Yok iz olmasın yok yaşlanmayayım derken sivilce probleminden kurtulamıyorum. Son zamanlarda kullanıp memnun kaldığım la roche posay effaclar duo'nun spf30 olanını almayı düşünüyorum bir ara. O da aynı problemi yaparsa demek ki cildimin güneş koruyucu maddelerle ilgili bir problemi var, kullanmamaya devam edeceğim.

Edit: güneş kreminin çıkmamasından kasıt, ciltten arınmamasıdır. Parlak görüntü yok+elime kremli his gelmiyor = çıkmış şeklinde bir olay yok yani. Öyle olsa bb krem de yıkayınca çıkar yahu. Islak mendille silelim bence.

1 aralık 2018 17:34 2 aralık 2018 16:02

7. Ben de önce elimde hangi yağ varsa onunla masaj yaparak güneş kreminin ve yapmışsam makyajın kabasını alıyorum çünkü benim kullandığım güneş kremi yağlı baya, sadece suyla yıkayınca çıkmıyor kesinlikle. Gerekirse bu işlemi bi daha tekrarlıyorum. Kullandığım özel bir yağ yok.

Sonraki aşama olarak da normal bir temizleyici+konjak süngerle yüzümü yıkıyorum. Benim cildim normalde kuru ama bu aşamada güçlü bir temizleme jeli kullanıyorum ki yağı arındırsın.

Yalnız, bi ara ben de bu temizleme rutininden bıkıp güneş kremi kullanmayı bırakmıştım. Günlük olarak makyaj yapmadığım için her gece bu kadar temizleme işlemi çok geliyordu ki hala gözüm yemediği zamanlar güneş kremi kullanmıyorum sırf bu nedenle.

1 aralık 2018 17:55

8. (bkz: Konjac sünger)

1 aralık 2018 17:56

9. (bkz: double cleansing )

1 aralık 2018 18:38

10. Misel su ile çok güzel olandır. Garnier veya bioderma micellar su ile temizleyip, sonra da yüz yıkama jeli ile yıkıyorum. 

1 aralık 2018 20:24