yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (56)
  • medya (2)

  1. Önceden böyle değildi. 34 alır hatta biraz bol dursun diye 36'sini denediğim de olurdu. Artık 34'ler üstüme bol gelmeye başladı. Kilom aynı yani herhangi bir küçülme yok. 32 bedeni de her mağaza üretmiyor, bende kıyafet bulmakta zorlanmaya başladım. Özellikle de paltolarda.

  Oversize olayını anlarım ama bunlar bildiğiniz büyük. Mango'da bir sene boyunca kendime uygun güzel bir palto bulamadım. S bedenine benden iki tane girer.

  Bir ara insanların psikolojisi için böyle üretildiğini duymuştum. Aslında 40 beden ama 38 diyorlar ki insanlar kendini iyi hissetsin.

  29 mart 2018 15:35 29 mart 2018 19:13

  2. bu kalıp olayı hem markadan markaya değişiyor hem de ülkeden ülkeye. örneğin daha uzun veya daha kilolu insanların ağırlıkli yaşadığı bir ülkede yaşayınca bedenlerin kalıbı daha geniş oluyor haliyle.

  Amerikanın kalipları fransızlara nazaran daha geniş. bunu ise uluslararası ölçü tablosunda görebiliriz.

  hatta kalıplarla alakali kuzey avrupa ulkelerinden birinde dava açılmıştı kaliplarin cok dar olduğu yönünde. kadın kendisinin ortalama bir fiziğe sahip oldugunu ama large giydiğini bu nedenle psikolojisinin bozulduğu iddiasıyla davayi açmıştı ve mahkeme bu talebi kabul etmişti. ama şimdi o haberi bulamadım bulunca ekleyeceğim.

  bu arada ilk girdideki durum var gerçekten, eskisine nazaran kalıplar genişledi. mesela eski bir mango pantalonda 38e sığmadım ama yenilerinde 36 oluyor 38 bol geliyor.

  bu arada büyük bedenlere ayrıca koleksiyon çıkarmak yerine her kıyafette o bedenleri , en azindan internet alışverişinde, bulundurulması gerektigini düşünüyorum.

  Bunun yanısıra ortalamadan uzun boylular nasıl kiyafet bulamiyorsa ortalamadan kısa boylular, ortalamadan kilolular, ortalamadan zayıflar da kıyafet bulamiyor. bunun nedeni ise ortalamadan farkli olmamız malesef.

  not: bir de sanki zayıf olmak sözlükte hava atma malzemesi gibi anlaşılıyor ancak boya göre veya vücut tipine göre bedenler farkli duruyor.

  ilgili medya:
  1
  29 mart 2018 16:34 29 mart 2018 16:53

  3. bugün yaptığım giyim alışverişinden sonra karşıma çıkıp, duygularıma tercüman olan başlık.

  aşırı zayıf bir insan olduğumu düşünmüyorum, hatta bence zayıf bile değil, normal ölçülerde bir vücudum var. Fakat kıyafet konusunda ne denesem artık bol duruyor. yanlış beden seçimi de değil, en küçük bedeni denediğim halde böyle. hemen hemen artık çoğu markada da karşıma çıkıyor bu durum.

  29 mart 2018 22:04


  4. Kanayan yaralarımdan biridir. Şu son aylarda 3-4 kilo almış olsam da, yıllardır 44-48 kilo bandında takılıyordum. Boy da 1.62-1.63 falan. Ama inanılmaz çelimsiz bir insanım, omuz falan hak getire. Bir de duruş bozukluğu da cabası.

  Mango, Zara ve koton’da ne zaman bir ceket-gömlek denesem içinde korkuluk gibi kalıyordum. Gömlekleri, ceketleri ve hatta pantolonları terziye tadilat yaptırmadan giyemiyorum genelde. Özellikle pantolonlarda terziye gidince, şekli şemal kayıyor. 

  Maksat Kadınlar iyi hissetsinse, 32 beden de çıkartılsın o zaman. Önemli olan kıyafetin etiketinde yazan beden değil, bana yakışıp yakışmaması. 32 beden olduğumu asla iddia etmiyorum, ama o 34 beden de 34 beden kalıbı değil.

  Neden bu zayıflık=güzellik algısı bilmiyorum? Estetik ise amaç, Önemli olan vücudun orantılı olmasıdır. O zaman ister 34 olsun, ister 42 olsun fark etmeden o kadının fiziği bana güzel geliyor, giydiği kıyafetleri de çok yakıştırıyorum.

  29 mart 2018 22:31 29 mart 2018 22:44

  5. Bu yüzden asla kendime uyan bir pantolon bulamıyorum. Hiçbir şey üstüme tam oturmuyor. Bıktım süslüler bıktım.

  29 mart 2018 22:51

  6. İnsanların dertleri ne kadar da farklı. Ben de bir yerde 42 ye giremezken öbür mağazada 38 giyiyorum. Özellikle tüm bluzler crop top adı altına küçücük kumaş parçası oldu artık neredeyse. Özellikle inditex grubunun kalıpları çok dar bence,defacto lcw gibi markalara göre. Benim aksine küçüklüğünden yakındığım durumdur :d (balık etliyim,kilolu da denebilir, kişiye göre değişir tabii)

  29 mart 2018 22:55

  7. Bana tam tersi küçük gibi geliyor. Geçtiğimiz yıllara nazaran 3kilo ya almışımdır ya almamışımdır ancak geçen sene m beden tam olurken şimdi xl tam oluyor. Bazen xxl alıyorum rahat giymek için. Ben kilo almadıysam sorun kimde çözemedim. 

  29 mart 2018 23:57


  8. ben ne alacaksam şöyle bir göz kararı bakıyorum, olursa olur olmazsa olmaz. "bedenim şu" demek her mağazanın kendi kafasına göre tutarsız beden algıları yüzünden inanın saçma olur. numarasız bedenlerde bazen extra small, genelde small, kimi zaman da medium şeyler oluyor. çok istisnai hallerde, aşırı yapışık ve streç parçalarda da, içinde nefes alabilmem mümkün olsun diye large kullanıyorum. standart yok demiştim...

  o halde numaralı kalıpları da neye göre değerlendireceğimizi bilemiyorum, bana göre 36 beden nereden baksan 38'dir ve bu böyle gider. hayırlı (alışver)işler.

  30 mart 2018 09:05 30 mart 2018 09:24

  9. son zamanlarda özellikle alt giyimde fark edilen, insanların vücuduna uygun kıyafet bulamaması ile sonuçlanan durum.

  kendi adıma konuşmam gerekirse, benim için xs, s ya da m giymem pek önemli olmuyor. önemsediğim tek şey kıyafetin bedenime oturması. ama bu bazen mümkün olamıyor çünkü bazı markalar kıyafetin belini büyük yapıp, bacaklarını dar yapıyor. beli bol gelirken bacaklarımı sıkan pantolonlar, etekler var. böyle pantolonları denediğimde ne küçük bedeni oluyor ne de büyük bedeni. halbuki bu ülkede bu durumda olan birçok kadın olduğunu düşünüyorum.

  markaların beden konusuna farklı bir bakış açısı getirip yelpazelerini beden konusunda genişletmelerini öneriyorum..

  30 mart 2018 12:30 30 mart 2018 13:11

  10. Bu yüzden online alışverişten soğuma durumuna geldim. Aldığım her şey ya terziye gidiyor ya da değişime. Kendi bedenimi almama rağmen, bir tane bile aldıktan sonra üstüme tam olan bir kıyafet hatırlamıyorum. Birde doğrumu bilmiyorum ama bu mağazalarda etiket olayına güvenmemek gerekiyormuş, m beden bir kıyafete s beden basabiliyorlarmış ellerinde malları çıkarmak için. Bilmiyorum o yüzdenmi her elimi attığım bana bol geliyor henüz anlamış değilim.

  30 mart 2018 12:49 30 mart 2018 16:28