yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (38)
  • medya (0)

  1. Yeni Tv8 dizisi. ben beğendim. Sadece Binnur Kaya kafasında karakterin nasıl birisi olduğunu pek oturtamamış sanki. Ya da ağır abla rolü gitmemiş kendisine. Keşke daha yoğun psikolojik çözümlemeler olsa içinde. 

  5 eylül 2020 02:01

  2. Çok beğendim. Her sahnesini ağlayarak izledim. Bilemiyorum belki duygusal tarafıma denk geldi belki de mesleğimle bağdaştırdım. Aslında sanırım nereden bakarsam bakayım yüreğime dokundu. Binnur Kaya'nın oyunculuğunu oldum olsası çok beğenmişimdir ama bu dizide farklı bir karakterle çıkmış. Bence olmuş ben yakıştırdım. Evrim Alasya... o ağladı ben ağladım, yaşamış resmen. Dizinin müzikleri cuk oturmuş. Dizide geçen alıntılar, sözler çok yüreğime dokundu diyorum ya belki hassas tarafıma denk geldi kim bilir ama müzikleri olsun, oyunculuklar olsun, hikayeler olsun beni çok etkiledi. Bir de Burak sevinç gerçeği var, söylemeden geçemem. Sanki daha bi yakışıklı olmuş. Yakışıklı ve karizmatik.

  5 eylül 2020 02:40

  3. Gülseren budayıcıoğlu'nun hayatından esinlenildiğini fragramınının ilk 2 saniyesinde anladım

  5 eylül 2020 07:23


  4. Aklına redrum gelen bir tek ben miyim?

  5 eylül 2020 10:17

  5. Dizinin 1. Bölümü izledim ve Binnur Kaya'ya yine hayran kaldım. Hem kendi terapi deneyimimden hem de tanıdığım tüm psikiyatristlerin mimikleri ile bir hayli benzeşiyor hareketleri.

   -Spoiler olabilir-

  Kadina şiddet, çocuğa şiddet vb. temaların her kesimden insanı temsil edecek şekilde incelenmesi çok hoşuma gitti. Bir de eşcinsel bir karakter yaratırlarsa enfes bir dizi olur. Tabi in treatment havasında değil ama Türk dizilerine nazaran baya baya beğendim. Yine beni rahatsız eden birkaç nokta var dizide, onu da söylemeden geçmiyim.Bir sonraki bölümde daha ayrıntılı açıklayabilirim sanırım. Gerçekten özellikle çocuğa şiddette biz eskiden ailemize bunu söylersek dayak yemiştik, ben ailem kadar çok dövmüyorum falan şiddeti özellikle ebeveynlerin kendine göre hak görmesi mükemmel ayrıntılardı. Adını Feriha Koydum daki Koray diyesim geliyor o adam da oynuyor galiba, oynadığı karakterden tiksindim, tam o karakteri özetliyor bence. Bunun dışında ensest, homofobi vb. Konulara da girerse çok çok iyi olur. Ha bir de keşke Acun'un kanalında girmeseydi yayına :( 

   -Spoiler bitti-

   Edit: Kerem degil Koraymis :) 

  Edit2: Salih bademci ile Yusuf Akgün'ü karistirmisim nasil olmussa. Ama benzeten sadece Ben miyim ? Neyse her türlü çok basarili canlandirmis kendisi. 

  5 eylül 2020 16:19 6 eylül 2020 01:18

  6. Diziyi duzenli olarak izlemedim açıkçası, aşırı dram içeren diziler beni boğuyor ama kesit kesit izlememe rağmen yine de fikir edinebildim. Dizide beni en çok rahatsız eden nokta hiçbir psikoloji eğitimi almamama rağmen psikolog hanımda kesinlikle bir olmamislik hissetmem. Binnur Kaya harika bir oyuncu buna sözüm yok. Belki de sorun kendisinde değil de repliklerde falandır bilemiyorum, belki de uzun zamandır komedilerde oynaması böyle hissettiriyordur ama kendisi bana hiç gerçekçi gelmiyor. Karakterin danisanlarina yaklaşımları da hiç profesyonelce gelmiyor. Dediğim gibi psikolojiyle hiç ilgili olmasam da bazı yerlerde "nasi yani bunu söylemesi doğru muydu şimdi" oldum defalarca. Özellikle Alya karakterine yaklaşımlarında mesela. En çok ilgimi çeken Meliha karakteri ve onu canlandıran evrim alasyanin karakteri ciddi anlamda yaşaması oldu. Etkilendim açıkçası. Yine de ülkemizde yayınlanan çoğu diziden daha anlamlı ve Bilmiyorum yine bir uyarlama mi ama farklı bir iş olmuş.

  12 eylül 2020 02:16

  7. İyi güzel de ne olurdu her akşam yayınlamasaydınız? Valla kanal değiştirirken sürekli görmekten sıkıldım. 

  Tanım: sadece cuma günleri severek izlediğim dizi.

  18 eylül 2020 19:47


  8. Çarpıcı noktalara değinse de bazı sahneler aşırı uzun tutulmuş bence. 2 buçuk saat yerine 1 saatte karşı tarafa aktarılabilir istenen mesaj. Kardeşim ilk bölümde çok duygulanıp ağlamış aşırı sulugöz biri olarak gözlerim bile dolmadı öyle diyeyim. Meliha karakterini hayranlıkla izlesem de bana geçmedi malesef duygular..aynı şekilde billur kayayı da çok severim ama o replikler aşırı zorlama ve yapmacık durmuş bence de diğer süslülere katılıyorum. Her karakteri mutlaka anne babaya bağlıyor bir şekilde aynı şeyleri tekrar ediyor gibi geldi bir sonraki hastayı da sorunlarını da tahmin edebiliyorsunuz o yüzden izlerken sıkıldım haliyle. Çok hevesle başlamış olsam da 2.Bölüme devam etmeyeceğim malesef.

  18 eylül 2020 22:36

  9. oyunculukların oturmadığını düşündüğüm için bir türlü sevemediğim dizi. Üzülerek izlemeyi bırakacağım. Üzüldüm çünkü beklentim büyüktü. Bekledim belki oturur oyunculuklar diye ama olmadı. Binnur Kaya'yı önceki çalışmalarından çok severek izledim, kıymetli bir oyuncu olduğunu düşünüyorum ama oyunculuğu çok yapmacık geliyor. bunu yazarken üzülüyorum ve çekiniyorum, kendisinin oyunculuğuna laf edecek cüretim ve haddim yok elbette ama bana geçmedi hiçbir şey, sanki karaktere girememiş gibi ya da belki senaryoda sorun vardır, elinde yeteri kadar veri yoktur karakterle ilgili bilemiyorum. Sadece o değil, bazı diğer oyuncuların da tarzını suni buldum. Ama ana karakter bana geçebilseydi, aldırmaz izlerdim yine de. Olmadı. Sevenlerin olduğuna sevindim ama, sonuçta donanımlarıyla, daha önceki çalışmalarıyla iyi olduğunu bildiğimiz oyuncular var, emeklerini beğenenlerin olması, onların arasında ben olmasam da sevindirdi. Bir de insanları psikolojik sorunları konusunda yardım almaya teşvik edebileceğini düşündüğüm için de takdir ettim diziyi ama çok üzgünüm beni etkilemedi.

  20 eylül 2020 12:24

  10. Bu diziyi tamamen kurgu olan bir diziymiş gibi incelediğimde; dizideki oyunculukların emmy veya oscar ayarında buldum. Türk dizilerinde boş ve uzun bakışmalar, anlamsız şiddet, yerli yersiz tepkiler derken insan gerçek duygu görmeyi özlüyormuş onu fark ettim.

  - Öte yandan diziyi eğer psikiyatri-psikoloji ekseninde değerlendirirsek, bir hastanın durup dururken psikiyatristine iltifat etmesi, onu güzellemesi oldukça acayip ve hiçbir mantığa oturtamadım. herkes nesrin isimli psikiyatristin etrafında pervane olmuş. yemek yemiyor bir öğlen diye gereksiz abartılı tepkiler verilmesi, sanki ortada bir tarikat var, tarikatın başında bu kadın var ve insanlar sadece bu kadının iyiliğini kendilerine üstün tutarak kadını aşırı idolleştirmişler gibi. Bunun sebebi olarak dizinin kitaptan uyarlandığı ve kitabı yazan gülseren budayıcıoğlu'nun gerçek hayatta kendisini çok beğenmiş, egomanyak bir insan olduğuna dair internette, onedio, twitter ve ekşide oluşturulmuş içerikler var. Bunun ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum tabii.

  - Psikiyatristin danışanlarını/hastalarını dinlerken duygudan arınmış olması kısmına ise net olarak doğru veya yanlış diyemiyorum, ben psikiyatrist değilim ama sonuçta zamanında seansa gitmiş bir insanım ve hasta bakış açısıyla 1-2 kelam edebilirim. ben şahsen duygu gösteren bir insan isterim. tamamen donuk olan insanların empati yapamadığını düşündüğümden o insanlara gidip dert anlatmak istemem, sonuçta duvara konuşmuyorum.

  Dizideki, çaycı sahnelerini inanılmaz gereksiz ve dizinin geri kalanına göre çok kopuk ve anlamsız buluyorum.

  onun haricinde, bir psikiyatristin sekreterinin millete deli demesi, onları yaftalayıp abartılı tepkiler vermesi -dizi icabı mı yoksa gerçek mi bilmiyorum- korkunç derecede hatalı ve üzücü. elbet o insanlar da hasta olmak istemez, oraya gelmelerinin nedeni iyileşmek. yıllardır bir psikiyatri kliniğinde çalışan bir insanın bu bilim dalından bir nebze nasibini almamış olması ve insanlara nasıl davranılması gerektiğini bilmemesi çok büyük ayıp. gerçekse çok vahim, dizi ise, tuna karakterini sadece daha da itici yapmaya neden oluyor.

  Odanın renginin kırmızı olması noktasında birçok kişi mantığa aykırı olduğuna dair değerlendirme yapmış, bu noktada ben sadece görsel açıdan yaklaşmayı tercih ediyorum: dekoru çok başarılı buldum, birçok antika ve vintage parça gördüm, houseofjunk veya diğer başka antikacılarla çalıştıklarını düşünüyorum dizi dekoru için.

  Dizinin ana dili acı ve belki de ikinci bölümü iyileşme olacak. iyileşmeyi görmeye toplumsal olarak ihtiyacımız var. dizideki mesajı doğru bir şekilde yönetirlerse yıllar sonrasında bile sözü edilen bir dizi olur.. kamu spotu da olmayacak şekilde ama insanları da rahatlatacak ve çözüm yaratacak bir şekilde ilerletirlerse tadından yenmez.

  Araya biraz espritüel, komik ve rahatlatıcı bir şeyler serpiştirmelerini isterim. 2.5 boyunca dram izlemek insanı mahvediyor.

  ..................................................................................

  BU KISIMDAN SONRASI İSTEMSİZ OLARAK SPOİLER İÇEREBİLİR.

  ..................................................................................

  meliha'nın dizlerine vura vura "öldü, ablam öldü" diye ağlayışı, feryat edişi içimi dağladı. yılların birikmiş acısını kimbilir kaç yaşında gelebildiği psikiyatriste anlatan bir insan ancak bu kadar gerçekçi resmedilebilirdi.

  mehmet karakterini canlandıran salih bademci ise rol yaparken adeta karakteri yaşıyor. türkiyenin gerçeği, etrafta mehmet dolu ne yazık ki. bir insan değişebilir mi, nature vs nurture (çevre mi, biyoloji/kalıtım mı) ikileminde hangisinin galip geleceğini göreceğiz.

  alya'yı canlandıran melisa sözen i de çok başarılı buldum. karakter çok karikatürize ama eminim dışarıda böyle insanlar da vardır. türkiyede berbat oyunculuğa o kadar alıştık ki, atiye'de beren saat ne öyle allasen, dişlerinin arkasına dilini koyup zorla gülmesi filan. 13 yaşında poz verirken yapıyordum onu - hayatımda gördüğüm en sahte oyunculuğa sahip. aşkı memnu'dan sonra çok ara vermiş. Neyse konu dağıldı ama Melisa Sözen'e helal olsun, bana mısın diyen dizi oyuncuları böyle rol yapamıyor. Tiyatro eğitimi var mı bilmiyorum ama kadın kendini izlettiriyor.

  Binnur kaya - bence kitaba sadık kalınarak oluşturulmuş bir karakter. komedi rolleri yapışmıştı kadının üzerine ama insanın hayatında bir kez karşısına çıkar böyle roller, iyi ki kabul etmiş. Binnur kaya'nın karakterinin dayandığı Gülseren Budayıcıoğlu ise başka hikaye. buram buram narsisizm kokuyor kadın. Çook itici, geçenlerde okurken bir seansının 1500 tl olduğunu duymuştum. geçenlerde de özel kurumlarda psikolog/psikiyatrist ücreti soruyorlardı, çok pahalı olduğunu düşündüğümü söyledim diye devlete kızacağınıza kurum/kuruluşlara kızamazsınız diye biri atarlanmıştı. Ben serbest piyasa diye insan sağlığına herhangi birinin dilediği fiyatı biçmesini yanlış buluyorum.

  Son olarak bu dizi vasıtasıyla Türkiyede alo intihar hattı olmadığını öğrendim. bu pandemi döneminde ve sonrasında bir ton intihar vakası olacak, bakalım nasıl yetişeceksiniz bu vakalara demek istiyorum devlete.

  ...........................................................................

  25 eylül 2020 11:42

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar