yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (1)

  1. yaygınlaşması gerektiğini düşündüğüm bir parfüm çeşidi. muhtemelen ya hiç alkol içermiyor ya da oldukça az miktarda içeriyor katı olması sebebiyle. bu yüzden daha kalıcı ve sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

  10 ocak 2014 19:06

  2. çok çok iyi bağlayıcılarla yapılmadıysa insanların ancak bununu boynunuza gömerek kokusunu alabileceği parfüm türü. oramıza buramıza fıslattığımız parfümlerden farkı şudur; şişelenmiş parfümlerde esans belli oranlarda alkolle karıştırılıp şişelenirken katı parfümde esans balmumu, karite yağı gibi bir baz içinde muhafaza edilir. evde en doğalından yapayım derseniz işlem adımları şöyledir. oda sıcaklığında katı halde bulunan baz benmari usulü ısıtılıp eritilir, içine oda sıcaklığında sıvı halde bulunan baz yağ eklenir ( badem yağı gibi ) ve esansiyel yağ kombinasyonu katılarak karıştırılır. hala sıcakken hangi kapta kullanacaksak ona boşaltılır ve kendi haline bırakılan parfümümüz burda tekrar katı forma döner.

  beğendiğiniz esansiyel yağlardan istediğiniz kombini yapabilirsiniz. yalnız içine sandalağacı, sedir ağacı yağı gibi sabitleyici yağlardan da eklemenizi tavsiye ederim. bu, kokunun kalıcılığını arttıracaktır. unutmayın ki tüm bunlar uçucu yağlardır ve cilde direk sürülmeleri halinde tahriş edebilirler. ayrıca iyi bir esans o yoğunlukta kokarca gibi kokar. bu yüzden tariflerdeki oranlara sadık kalınız. bir de yahu katı baz tamam, esansı da yaptım ama sıvı baza ne gerek var diyebilecek arkadaşlarıma bildirmek isterim ki esans miktarı katı bazı tekrar donduğunda sürülebilir kıvama getirmeye yetecek kadar çok değildir. özene bezene yaptığınız canım parfüm katı değil, kazık parfüm olursa üzülmeyiniz. muhtemelen sıvı bazı atlamışsınızdır. tekrar benmaride eritip sıvı baz yağı ekleyiniz. mevsimine göre sıvı bazı biraz arttırıp azaltabilirsiniz.

  nette bol miktarda tarif bulabileceğinizi düşünüyorum. burada işlem adımlarını özetlememin sebebi aslında kolay ve gayet yapılabilir olduğunu göstermektir. kendi kokunuzu tasarlar, içine tehlikeli kimyasallar girmediğine emin olduğunuz için gönül rahatlığıyla kullanırsınız. tek bir kusuru vardır, iyi bir katı parfümün maliyeti özellikle ilk malzeme alımında iyi marka bir parfümle başa baş çıkabilir. hatta benim gibi işi abartıp hayvanlara zarar vermeden temin edilmiş doğal fixative peşine düşerseniz belki dünyanın öbür ucunda bir dağ köyündeki aktarın tekinde karşılaşır, ateşin başında bira içeriz.

  11 ocak 2014 23:32

  3. Solid perfume da deniyor. Genellikle içlerinde alkol bulunmuyor.

  L'occitane'ın katı parfümünü kullanmıştım. Sevimli birşey lakin Bir parfüm kadar koku vermesini beklemeyiniz.

  15 mart 2014 14:51


  4. yanında taşıması kolay parfüm. vazelin gibi kıvamda oluyor. kulak arkası ve bilek gibi noktalara sürülüyor. l'occitane'ın gül kokulu katı parfümünü arada kullanıyorum. tabii ki bir parfüm kadar etkili olmuyor. birkaç saat sonra kokmuyor fakat dediğim gibi fazla yer kaplamaması, rahat taşınması açısından pratik bir ürün.

  24 mayıs 2014 12:21

  5. beğenirseniz sokakta sürekli bileğiniz burnunuzda gezmenizi sağlayacak parfüm çeşidi.

  inglot'un (nispeten) yeni çıkardığı katı parfümlerden mandarin crush'ı yeni kullanmaya başladım. çok hafif ve meyveden ziyade çiçeksi bir kokusu var. ne var ki evden çıkmadan fıs fıs fıs sıkmaya alışmış bünye kendi kendini koklayabilse de karşınızdaki kişi burnunuzun dibinde durmadıkça kokusunu duyması imkansız.

  sonuç olarak ancak kişinin kendisi için kullanılabilir, imza bir koku olarak değil.

  11 eylül 2014 22:40 12 eylül 2014 11:23

  6. H&M Stoğunda bulunan premium bir ürün. Ben de H&M sayesinde tanışmış oldum.

  (link: http://www.hm.com/tr/product/85595?article=85595-A bakınız)

  15 aralık 2016 08:49

  7. pacifica markasının pek çok çeşit katı parfümünü kullanıp memnun kaldığım ürün. özellikle gün içinde tazelemek için ideal buluyorum. kokuları da oldukça kalıcı oluyor

  15 aralık 2016 10:09


  8. Alerjik astım hastası olarak, mevsim geçişlerindeki tek kurtarıcım katı parfümdür. Hafif kokusu rahatsız etmez, öksürük krizine sokmaz. Koku Burna yerleşerek tıkanmanıza sebep olmaz.

  Lush katı parfüm lust bu dönemde kullanabildiğim tek parfümdür diyebilirim. Türkiye'de katı parfüm sorduğunuzda çoğu görevli yüzünüze sanki olmadık bir şey istemişçesine şaşırarak bakıyor. Seçeneğimiz yok denecek kadar az. Keşke daha da yaygınlaşsa ve koku hassasiyeti olan kişiler için daha fazla ve uygun seçenekler olabilse. Sırf kendi kokumu oluşturayım diye, ufak bir internet araştırması ile katı parfüm yapmayı denedim, lakin ilk denemede muvaffak olamayıp kıvamını tutturamadım. Çabalarım devam ediyor. Elbet ilerleyen denemelerde ideal formülümü oluşturacağım.

  8 nisan 2019 23:39 9 nisan 2019 07:09

  9. Sonunda yaptım.ilki buram buram yasemin ,lavanta çiçek koktu .ikincisini de hindistan cevizi ,vanilya aromalı yaptım pasta gibi kokuyor.balmumu,sabit yağ,uçucu, esansiyel yağlardan yaptım .katı parfüm ,alkol bazlı parfümler kadar yoğun kokmuyor ama kalıcılığı iyi.zaten oldum olası sevmem yoğun kokuları. Bence Parfüm kendi kokumu bastırmamalı hafif bir yapıya sahip olmalı .küçük şişelere koydum çantaya atar gün içinde tazelerim diye, en azından doğal,saf ve temiz içerikli yapacaklara ilham olsun.ben sevdim.

  24 temmuz 2020 18:14 24 temmuz 2020 19:48