yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (54)
  • medya (1)

  1. "kayınvalide" demek bile kurtarmaz, çünkü olumsuz bir kelimedir.

  25 kasım 2014 17:17

  2. 'Sezarın hakkını sezara verebilecek' hakkaniyette olanı yoktur. Kendi çocuğuna içinden hak vermese bile savunduğu hiçbir zaman 'el kızı' ya da 'el oğlu' olmaz. Dünyanın en iyi kayınvalidesini de gördüm, en kötüsünü de. Gerçekten adil olmaları gereken durumlarda arada kaldıklarında haklı taraf çocukları değil de çocuklarının evlendiği insan ise, iyi kayınvalide ve kötü kayınvalide arasında fark kalmıyor. Çünkü kimse çocuğum haksız diyemiyor. Bu nedenle hiçbir kayınvalide gelinine ya da damadına gerçek anlamda bir 'anne' olamaz. Bu özellikle erkek anneleri için geçerli. Ve özellikle de bu ülkede geçerli. Çünkü bu ülkede kadınlar mutsuz, eşleri onlara aşkla, tutkuyla, sevgi ve saygıyla yaklaşmıyorlar, genelin durumu bu. (Bu toplumsal yara, aynı zamanda tvdeki bayık aşk dizilerinin reyting rekorları kırma sebebidir) Hal böyle olunca onlar da oğullarına sarıyorlar kafayı ve tanrılaştırıyorlar onları. Sonuç ortada. Adliyeler fettan kayınvalideler tarafından araları bozulmuş, boşanmak üzere olan çiftlerle dolu. Fettan versiyonlara nazaran suya sabuna dokunmadan köşesinde oturanlar bile kritik anlarda tehlikeli olabiliyor.

  25 kasım 2014 17:33

  3. gereksiz ön yargıları gereksiz kaprisleri ve ne olursa olsun kendi egolarını tatmin etmeye çalışması yüzünden gözümden bir değil bin defa düşmüş,ve kendisine asla ve asla ısınamadığımdır. sevmiyorum,sevmeyeceğim. (önyargıya önyargı!)

  26 kasım 2014 02:12 26 kasım 2014 02:13


  4. Burdakilerin çoğunun gelecekte potansiyel birer kaynana olduğunu düşünerek, bir gün içinizden geçenleri birileri de size hissedecek o yüzden azıcık insancıl olun demek istiyorum. Bu bir kısır döngü eğer ki oğlunu biriyle paylaşmak istemiyorsan, kıza el gibi bakıyorsan zamanında sende bunları yaşadığını unuttun demektir. Gelen gelin senden oğlunu çalmak için gelmedi, sana ikinci bir evlat olmak için geldi. Güzel duygular karşılıklıdır benim gözümde. Ailemden böyle gördüm, bizde kızlardan ayrılmaz gelinler. Ama onlarda ananemi dedemi kendi ailelerinden ayırmazlar, en ufak bir saygıda kusurları olmamıştır. Bende aynı davrandım eski müstakbel kayınvalideme. Hatta oğlu beni acımasızca terketti diye kadıncağız beni arayıp özür diledi, ben iyi bir evlat yetiştirememişim kızım dedi.

  26 kasım 2014 02:26

  5. zihnimde "semra" ismiyle bütünleşen sözcük.

  26 kasım 2014 03:05

  6. Evlenmek, kayınvalide gibi kavramlar bana o kadar uzaktı ki. Belki de bu kadar uzak olmamın en başlıca sebebi annemin yıllarca babaannem ve halamdan kötülük görmesi olmuştur. Bu yüzden hayatım boyunca pamuk gibi bir kaynanam olması gibi ütopik bir isteğim vardı. Ütopik diyorum çünkü, tam bir kabusun içinde yaşıyorum aylardır. Düşünüyorum, empati kurmaya çalışıyorum, yok arkadaş istesem de anlayamıyorum. Anlam veremiyorum tüm bu yaptıklarına. Bizim olayımızda hiç de olay oğlunu paylaşamamak falan değil onu en baştan söyleyeyim. Bizim olayımız tamamen oğlunun kendi isteği dışında birine aşık olup, onu her şartta istemesi. Şimdi bu noktada şöyle bir empati kurmaya çalışıyorum. Benim oğlum olsa ve birine aşık olsa. Ben evleneceğim diye tuttursa ne yaparım? Bakarım önce oğluma nasıl davranıyor, bana karşı saygısız davranışları var mı, evine nasıl bakıyor? Yani bana göre bir erkek annesinin gelininde bakması gereken en önemli özellikler bunlar olmalı.

  Tüm bunları düşündükten sonra dönüp ben tüm bu özellikleri taşıyor muyum diye düşünüyorum. Kocama deli gibi aşığım ve ona bir anne çocuğuna nasıl bakıyorsa öyle bakıyorum. Eşimin annemden bile iyi bakıyorsun cümleleriyle sürekli karşılaşıyorum. Bu kadar zaman oldu kayınvalideme tek kötü bir sözüm, saygısızlığım olmadı (ilk tanıştığımız günden beri düşmanca tavırları olmasına rağmen hem de), eve bakmak deseniz çok şükür yemek, ütü, temizlik hepsi geliyor elimden. Eee bu kadın daha ne istiyor? Belasını mı?

  Tabi benim kayınvalidem tüm bunlara bakmak yerine, benim giydiğim kabana, ayakkabıya, taktığım çantaya sarmakla ve sürekli saçma sapan şekilde laf sokmakla meşgul. Beni tek yakaladığı her yerde arka arkaya laf sokarken, yanımızda eşim de dahil ikinci bir insan olduğunda oy canım kızım diye öpüp kucaklamakta. Öyle bir yamanlıktaki sizi kesip atsa kimseye kesip attığını ispat edemezsiniz. Bu yüzdendir ki eşimle çok çetin kavgalar etmişizdir. Kaç kere ayrılmak istedim de annesi yüzünden kocam bırakmadı sağ olsun.

  Tüm bunların yanında biz evlenirken, hiçbir şeye yardım etmeyip (tüm bunları sırf beni istemediği için yaptı) sorun üzerine sorun çıkardılar. Benim annem babam her şeye koşturdu. Biz karı koca tek başımıza helak olduk. Yine de siz bir şey yapmadınız demedik, başlarına kalkmadık. Şimdi tüm bunlar yetmezmiş gibi son bir aydır, siz benim giydiklerimi sürekli eleştiriyorsunuz diye ağladığım için benimle konuşmuyor. Gittiğimde yüzüme bakmıyor.

  Tüm bunları yaşamışken kimse kayınvalide kavramı önyargıdır demesin. Kayınvalide, sırf kendi egoları için bir gelini olmasını bekleyen gelini olduğunda da ego mastürbasyonu yapan insandır.

  22 nisan 2015 16:10

  7. Her şeyi bir şekilde kabul edebiliyor insan yeri gelince belki ama anne demek benim de zoruma gidiyor. Kim çıkarmış bu kuralı yahu! hele de anneciğim diyenleri görünce dehşete düşüyorum.

  22 nisan 2015 17:31


  8. İleride evlendiğim zaman mümkün olduğu kadar uzak durmak istediğim kişi. Samimiyet kurmayı kesinlikle istemiyorum. Hatta bana kalsa anne değil x hanım filan diye hitap ederim. Anne demezsem de iyice itici bir gelin olurum gözlerinde.(gizlinot: swh ) Bu kaynana konusunda çok ciddi endişelerim var. Korkarım korktuklarım başıma gelecek.

  22 nisan 2015 18:24

  9. Benim öteden beri niyeyse içimden hep kayınvalidem ile çok iyi anlaşıcakmışım gibi geçer. İnşallah! Bugün buradan bakınca ileride öyle olacak gibi görünüyor. gel gelelim şu "anne" demesi; ya bilmiyorum herkesin tek annesi var, "kayınvalidecim" demekte çok eğreti, en güzeli "belgin anne" bence. Bakalım göriciz.

  22 nisan 2015 21:06 ed.23 nisan 2015 00:33

  10. aslı kayın ana olan kaynana, eski bir hocamın söylediğine göre eski Türklerde kayın ağacının kutsallığından ötürü bu ismi almış ve günümüze dek ufak değişimlere uğrayarak bu şekilde ulaşmış bir kelime. esas mevzuya gelecek olursak, kaynana veya kayınvalide birbirinden sevimsiz iki kelime fakat birden annemiz olmayan bir insana 'anne' demek de zor olsa gerek. hele annesiyle arasında çok yakın bir bağ olanlar için -ben- çok daha zordur diye tahmin ediyorum. keşke kaynanalar için 'kaynana' ve 'kayınvalide' kelimeleri yerine 'valide' kelimesi kullanılsaydı ve sadece annemize 'anne' deseydik.

  edit: böyle dedim ya, kesin ilerde bayıla bayıla anne diyeceğim kayınvalideme.

  22 nisan 2015 21:26 22 nisan 2015 21:50

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar