yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (47)
  • medya (1)

  1. Ben oturdum düşündüm taşındım ve sözlükte "zayıflığın dezavantajları" gibi bir başlık varken bu başlığın da mutlaka olması gerektiğine karar kıldım.

  öncelikle şu bir gerçek ki toplum içinde birine "ne zayıfsın" demek kilolarını yüzüne vurmaktan daha kolay. Ancak zayıf insanların bundan yakınmasını ben nedense anlayamıyorum. Kendini güzel hissediyorsan (ki kabul edelim günümüz güzel tanımı mutlaka zayıf/fit olmayı gerektiriyor) bu yakınılacak bir şey değil. Sözüm diğer başlıkta bunu belirtmiş olan kişilere. 34, 36 beden incecik kızlar bundan rahatsızsa biz nerelere gidelim ey "şişman" süslüler??? Yaşadığımız toplumda normal kiloda bir kızın tayt giymesi bile abes karşılanırken asıl dezavantajın kimde olduğunu, kendi derdimizi nasıl anlatalım??

  yani kendimce taa ne zamandır var olması gereken başlığı açıyorum ve vatana millete hayırlı olsun diyorum

  Edit:yazım hatası

  23 mayıs 2015 01:58 23 mayıs 2015 02:00

  2. Evlendikten sonra kilolu hale gelmişseniz sürekli olarak "hamile misin?" sorularına maruz kalmak çok sinir bozucu oluyor. Sevdiğin eski giysilerini giyememek, belki zayıflarım umuduyla çok fazla kıyafet alamamak, sürekli aynı şeyleri giymek zorunda kalmak, bol ve güzel giysi bulamamak diye uzar gider... Bu arada benim hala umudum var evet zayıflayacağım :(

  23 mayıs 2015 03:46

  3. Dışarıda dolasirken yemek yemeye utanmak, spor yaparken bile aslında insanların karşısına çıkmaya çekinmek, alışverişe gidince hiçbi zaman istediğin/beğendiğin kıyafet yakismaZ, bi elbise alabilmek için bile saatlerce hatta günlerce aramak, kilo tabi sağlığa da zarar, özgüven de zedeler, yazları plaja çıkmaya cesaret edip sonra insanların ters ters bakışlarına maruz kalırsın, bikini zaten hayal, şahsen hicbi zaman rahatça yemek yiyemezdim, sürekli bi suçluluk duygusu, kendinizden bile nefret edersiniz bazı anlar. Hele ki tüm arkadaşlarınız zayifsa ve siz arkadaş grubunun şişmaniysaniz bu çok zordur.

  Gönül işleri zaten tam fiyasko olur. Aşkının karşılığını bulamayan ne yazık ki bi ton kilolu arkadaşim var. KAlpleri, yüzleri çok güzel olmasına rağmen. Psikolojiyi bozar fazla kilo ciddi anlamda zedeler. kendi kendime saatlerce ağladığımı bilirim. günümüz toplumunda fazla kilolu olmak çok zor. İnsanlar intihar bile ediyor bu mahalle baskısı yüzünden.

  (yazar: fakir kiz)ın da dediği gibi zayiflar yakınıyor falan kendilerince haklılar da belkide ama onlar hiçbir zaman şişman olmadıkları için yakınıyorlar. Şişman olmanın nedemek olduğunu bilen kimse zayıflıktan yakınmaz süslüler.

  23 mayıs 2015 07:31 23 mayıs 2015 07:36


  4. Aşikar olanlar ve olmayanlar diye gruplanabilecek dezavantajlardır.

  İşbu girdi uzayabilir. Kadın olarak kendi hislerimi ve 10 yıldır kadın oranı %3-4 olan ortamlarda okumama calısmama dayanarak erkeklerin yarattığı dezavantajlara dair gözlemlerimi listelemektedir.

  Aşikar olanlardan bence en önemlisi sağlıktır. Kilo sağlık sorunları riskini arttırır. Ancak kilolu bir kadınsanız neredeyse kimse sizin sağlığınızı düşünerek kilonuzla ilgili yorum yapmaz, aldıgınız dönüşlerin %95 i estetik içeriklidir.

  Aşikardır, hiçbir elbise üzerinizde bol durmaz, pot durmaz, tadilatla uğraşmak zorunda kalmazsınız.. Bu bir dezavantaj değil tabi yeter ki beğendiğimiz elbisenin fermuarı da kapanıyor olsun değil mi? İşte o dezavantaj olan nokta..

  Aşikar olmayan ise;

  "Şişman" ve özel hayatında mutlu biri iseniz hemcinsleriniz, özel hayatınjz konusunda biraz hassas bir dönemde iseniz "ilgi duydugunuz cins" sizi kırabilir ve ben fikrimi söyledim, iyiliğin için söyledim diyerek kendince hakkı çıkabilir.

  Şimdi bir realite üzerinden konuşalım, 27 yaşındayım, boyum 1.70 ve 68 kiloyum son 2 senedir. İnsanlar kilo konusunda bunları bilmeyi severler. Yüzme geçmişim var omuzlarım geniştir. Günümüz algısında ben şişmanım. 40-42 beden ürünleri tercih ederim kumaşa ve kalıba göre..

  Aşikar olmayan kısımları bunun üzerine yazalım;

  Genelde hemcinslerimden duyduklarım;

  İri, şişman, kapı gibi olduğum söylenir.

  "Biraz az yesem" tavsiyesini her daim duyarım.

  Tespit: Zamanında spor yapmasaydın kaslı olmazdın, şimdi incelebilirdin. Fitsin ama şişmansın (hımm peki canım)

  X in düğününde karşılaştığın Y: ay elbisene bayıldım ah biraz daha zayıf olsan fıstık gibi olurdun deme hakkını kendinde görür

  Etrafındaki bazı hemcinslerin benimle sadece kilo ve diyet konuşmayı tercih ederler, ben genelde dinlerim

  Teknik üniversite müh faküktesi mezunuyum, 3 yıldır fabrika şantiye duosunda çalışıyorum.. Sanayide sık sık gördüğümüz bir hanım daha var benden 2-3 cm kısa ve 63 kilo imiş, 38 beden. Kendi paylaştı. Güzel bir kadın. Bir de erkek dönüşlerine bakalım..

  Hatun dana gibi

  Yüzü güzel de vücut gitmiş

  Bence o yemesin

  Bıngıl bıngıl

  Kadın dediğin kıvrımlı olacak abi en fazla 36 beden, ne giyse yakışır taş (onların potluk sorunundan haberi yok tabi)

  Bu hatun bi 10 kilo verse yıkar ortalığı

  O vücuda ne giyse farketmez

  O kadın mı

  Sonuç: Her iki başlığı da hiç sevmedim. Önemli olan sağlıklı olmaktır modern dünya

  23 mayıs 2015 09:30

  5. estetik algısını tamamen bir kenara bırakıp, sağlık açısına yaklaşmak istediğim dezavantajlardır.

  uzun süredir 38 40 beden arası git gel yapan, çok dar olmadığı sürece genelde alt 38 üst M beden giyen biri olarak; son aldığım 6 7 kiloyla birlikte dümdüz 40 beden oldum. Ve vücudumda meydana gelen sağlık açısından kalite düşmesine gerçekten şahit oldum.

  - nefes darlığı

  - koşamama

  - merdiven çıkarken gereğinden fazla yorulma

  - esneklik kaybı

  - vücudun ağırlığı taşıyamaması, eklem yerlerinde ağrı, özellikle ayak bileklerinde ve dizlerde devamlı bir huzursuzluk hissi

  - mutsuzluk - psikolojinin kotu etkilenmesi

  Bunlar benim sadece 6 7 kilo aldıktan sonra yaşamış olduğum sorunlardır. Bir de obezite hastalığını çekenleri düşünmek lazım.

  23 mayıs 2015 09:57

  6. kilolu değilim ama Türkiye'de zayıfta olsan kilolu da olsan insanların sana söyleyeceği bir sıfat ya da saçma sapan eleştirileri mutlaka var.

  Bu yüzden dış görünüş ve insanların bakışları dezavantaj olmamalı.

  tek dezavantajı var bence o da sağlık sorunları.

  23 mayıs 2015 12:16

  7. Kilolu olmayan (hatta kilolu olan bile) insanların şekilciliğine maruz kalmak. Ay o bacağa o tayt giyilir mi, aaa bak o kiloyla bikini giyiyor, ya tamam fazla kilon var ama bari onu giyme şunu yapma vs vs vs…

  23 mayıs 2015 12:43


  8. Pantolonların iç kısımlarının çok hızlı yıpranması.

  Nefes darlığı.

  Bir yere otururken "burayı kırar mıyım" veya "buraya sığar mıyım" düşüncesi.

  İnsanların bakışları (gerçi bu o bakışları atan insanların sorunu ama rahatsız olmamak elde değil)

  Bir toplulukta yanyana boydan fotoğraf çekilince yandakilere göre çok büyük ve tuhaf çıkmak.

  Kıyafet bulamamak.

  Hayatının bi döneminde senden çok daha çirkin ama zayıf tiplerin şişman şakalarına maruz kalmak.

  23 mayıs 2015 20:57

  9. avantajları dendiği taktirde daha kısa olacak olan liste.

  edit: eksileyen arkadaşlar bana kilolu olmanın avantajlarından bahsedebilirler mi? burda hakaret filan edilmiyor, genel geçer bilgi bu. aşın yahu.

  eğer iyi gelecekse, kimse benim kilolu olmadığımı da iddia etmedi.

  24 mayıs 2015 11:07 24 mayıs 2015 15:12

  10. aklıma ilk gelen, üst bacakların sürtünmesi ve tahriştir.

  24 mayıs 2015 11:36