yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (24)
  • medya (2)

  1. Bendenizin dizilerini izledikten sonra bunlar nasıl bu kadar güzel böyle diyerek internette araştırdığım ve sonunda ulaştığım cilt bakım rutinidir.

  Rutinimiz şöyle. Makyajlarını iki aşama ile temizliyorlar. Önce yağlı bir ürün ile temizleyip sonra köpük temizleyici kullanıyorlar. Ardından tonik işlemi. Bunların değişik isimleri var korede. Freshner yada softener gibi. Tam tonik diyemesem de tonik basamağında yani yıkamadan sonra kullanılıyor. Tonikten sonra göz ürünleri ve Ardından esans yada serum. Yine esans yada serumun belli soruna karşı olan tipleri mevcut. Ondan sonra emülsiyon onun ardından da krem. Böyle ürünler silsilesi çok görünüyor ama benim en fazla 10 dakika alıyor. Ben emülsiyon kullanmıyorum, elimdeki kremim bitince krem almayıp emülsiyonla devam edeceğim daha hafif olması açısından.

  Bu günlük akşam cilt bakım rutini. Haftalık olarak maskeleri var yine.

  Araştırmalarım sonucunda öğrendiklerimi de sizlerle paylaşayım. Kore'de cilt bakım işi gerçekten manyaklık seviyesinde. Her köşe başında roadshop dedikleri cilt bakım ve makyaj mağazaları var. Bunlar daha ziyade uygun fiyatlı olanlar.

  Cilt bakımına hiç dikkat etmem diyen insanın bile düzenli kullandığı en az bir kremi varmış. Bunu koreli bir blogger yazmıştı malesef kaynağı unuttum şuan.

  Cilt bakımlarının tek yönü bu ürünler değil. Beslenmelerini de ciltleri için düzenliyorlar. Sürekli su içiyorlar. Güneş korumasına önem veriyorlar ve gün içinde spreylerle yüzlerinin nemsiz kalmasını engelliyorlar. Ayrıca ürün içeriği konusunda çok dikkatliler ve etiket okumayı iyi biliyorlar. Zararlı olandan uzak durdukları için markalar da ona göre ürün üretiyor. Zaten amerikalı kozmetik sektörü de korenin cilt bakımında 10 yıl önde olduğunu açıklamış. Bu kadar üst üste ürün kullanmak ne kadar sağlıklı ne kadar değil şuan için bilemiyorum malesef.

  8 temmuz 2015 23:56 9 temmuz 2015 00:01

  2. 5 ay süresince aynı odada kaldığım koreli arkadaşımdan yola çıkarak bildiğim tek şey; şappıdı şappıdı yüz kremledikleri. baya yüz yıkar gibi krem sürüyordu kız, önem verme, narin hareketler falan ı ıh. bizdeki versiyonu böyleydi en azından, kalanları bilemeyeceğim (gizlinot: swh)

  çok makyaj yaptığını da görmedim hiç, bu yüzden nasıl çıkardığını da görmedim haliyle ama sabah akşam hiç aksatmadı o yüz bakımını 5 ay boyunca. onun krem sürme sesine uyandığım çok olmuştur.

  cilt bakımını bilmem de, giderken bana bir şampuanını bırakmış, koreye taşınma sebebi! ben hayatımda böyle güzel bir şampuan kullanmadım yem nediyorum. geçen gün bir arkadaşım da "güzel şampuanla yıkamışsın sen saçlarını bugün." dedi, ki saçımı kazıtsam fark etmez (gizlinot: swh ) gerçi o da şampuan mı acaba ondan da emin değilim, üstünde korece yazıyor bir şeyler. kız tarif etmek için kağıda okla gösterip tek tek yazmış bir de, "bak bu şampuan" "bu yüz yıkama jeli" falan diye ama tam bir mal olduğum için kağıdı hunharca çektiğimden karıştı bıraktığı diğer ürünlerle neyin ne olduğu. neyse artık sağlık olsun, sonuçta çıkan sonuçtan hayli memnunum.

  dünya kore şampuanı olsun!

  Ekleme: işbu girdide mevzu bahis olan şampuanın fotoğrafı görsellere eklenmiştir.

  9 temmuz 2015 00:25 3 ağustos 2015 23:02

  3. kendi koreli arkadaşlarımdan yola çıkarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, (yazar: minnak)'ın da dediği gibi kremleri hakkaten şappıdı şappıdı sürüyorlar (gizlinot: swh). ilk gördüğümde "dövdün la dövdün!" dediysem de sonradan ben de öyle sürmeye alıştım, hatta cildimin iyice hassaslaştığı bir dönemde resmen beni kurtardı bu krem sürme şekli (tabi o dönem biraz daha yavaşlatılmış versiyonunu yaptım ben). açıkçası bence cilt ovalamaktan çok daha iyi, hem krem daha iyi yediriliyor hem de sürtünmeden oluşan bir tahriş olmuyor.zaten hiçbir zaman ciltlerini ovaladıklarını görmedim, ne temizlerken ne makyaj yaparken. gözlerini bile kaşımıyorlar, kaşımak yerine gözü kapatıp gözkapağına kirpik dibine doğru hafifçe bir baskı uyguluyorlar. ben haldır huldur girişirim mesela gözüm kaşındığında. bir de çok hızlılar, bütün cilt bakımı diş fırçalama vs. beş dakikada bitiyor. ha bir de mesela pamukları değişik, böyle küçük dikdörtgenler şeklinde genelde (missha'da var yanılmıyorsam) ve çok fazla yumuşak, yüzeyleri de epey pürüzsüz. neyse işte, o pamukları işaret ve serçe parmaklarının arasına sıkıştırıp, orta ve yüzük parmaklarının üstünde kalan kısmıyla hafifçe yüzlerinde geziriyorlar; tonik, makyaj temizleyici falan hep bu şekilde uygulanıyor. ben denedim ama beceremedim tabi ki. ya böyle yazınca çok saçma geliyor biliyorum ama bana çok garip gelmişti ilk gördüğümde. gerçi pamukları da pek beğenmedim zaten ya (gizlinot: swh). onun dışında güneş koruması kesinlikle çok önemli, zaten hemen her şeyde güneş koruması var ve bence dünya üstündeki en iyi güneş ürünlerini de koreliler üretiyor. bir de yüzlerini yıkayacakları şey ya köpük oluyor ya da sabun gibi bir şey kullanıyorlarsa, onu iyice köpürtmek için ufak bir file kullanıyorlar ve yüzlerini onun ürettiği yoğun (baya yoğun) köpükle yıkıyorlar. temizleyiciyi direkt sürmüyorlar yani yüzlerine. bunlar benim gördüklerim, tabi ki herkes böyle davranmıyordur ama öğrendiğime göre genellikle tarzları buymuş. görünüşe bakılırsa işe de yarıyor, ciltleri genelde pürüzsüz ve genç. gerçi arkadaşımın dediğine göre menopoza kadar genç kalıp, sonrasında bir gecede çöküyorlarmış ama şaka da olabilir, bilemiyorum (gizlinot: swh).

  9 temmuz 2015 04:00


  4. Koreli yakın arkadaşımı gözlemlediğim kadarıyla bu iş tek cilt bakımıyla değil aynı zamanda spor, sağlıklı beslenme ve bol su içmekle başlıyor. Kendisini bir kere bile çikolata yerken görmedim. Kesinlike fast food ve işlenmiş gıdaları yemiyorlar. Canı tatlı istediği zaman meyve yediğini söylemişti. Bunun dışında cilt bakımı için 10 ürün kullandığı doğru keza erkek arkadaşınında ondan geri kalır yanı yok. Çocuk spor salonundan çıkmayıp haftada 2 kere düzenli yosun maskesi yapan bir insan. Bunun dışında kore marketine girdiğimde gördüğüm şey mineral ve envai çeşitte cilt güzelleştiren kolojenli su çeşitleri bile var. Yüzlerinin küçük kalmasını isteyenler genellikle her türlü karbonhidratlı, tuzlu şeyden itinayla kaçınırlar. Bu kadar dış görünüme takık olmaları kültürlerinden kaynaklı. Korede zeki ve güzel olmak her türlü kapıyı açtığından eğitime ve güzellik ürünlerine para harcamak onlar için bir lüks değil zorunluluk.

  29 temmuz 2015 14:33

  5. son zamanlarda cilt bakımına iyice sarmamla birlikte tekrar radarıma giren ürün ve rutinler. cilt bakımı konusunda çok bilinçli olduklarını söylememe gerek yok. ürünlerine ph'larını kontrol edip ona göre sıralıyorlar. her üründen güneş koruması ve hyaluronik asit fışkırıyor. (gizlinot: asdgfdh )

  yüzlerini yıkadıktan sonra 3 saniye içinde nemlendirmeleri gerektiği(gizlinot: kurumasın diye) için buna yönelik mist'ler bile üretilmiş.

  yalnız şöyle bir nokta var, asyalıların cildindeki koruyucu tabaka bizden(gizlinot: daha doğrusu batılılardan) daha inceymiş. bu yüzden de nem kaybına bizden çok daha müsaitlermiş. nem kaybına bu kadar müsait olunca hidratize edici ürünlerin üstüne tabaka oluşturucu/silikonlu ya da yoğun içerikli nemlendiricileri kat kat sürebiliyorlar tabii. ben sürsem iki günde kapalı komedonlar oluşuyor, cilt sürekli parlıyor falan...

  bir de kremi pıt pıt ve hatta şap şap sürme olaylarından bahsedilmiş. ben bunun kan dolaşımını hızlandırmak amaçlı olduğunu düşünüyorum. çünkü kan dolaşımı hızlanınca sivilce izleri daha hızlı iyileşiyor, cilde bir canlılık geliyor.

  29 temmuz 2015 20:57

  6. valla bakım yapıyorlar ki onlardaki 50 yaşındaki adamla benim babam arasında dağlar kadar fark var :)) tabiki sağlıklıı beslenme de etkili ama cilt bakımı yapınca cildin güzelleştiğini kırışmadığını hepimiz biliyoruz. Doğal ürünler kullanmaları ve haftalık düzenli maske uygulamaları bence çok etkili. Birde şu hayalat gibi bembeyaz cilte hayranlık duymasalar daha hoş bulacağım kendilerini..

  30 temmuz 2015 09:28

  7. tamam illa ki genlerin de etkisi vardır ama 30 yaşındaki kadın 15 yaşında gibi görünürse onda bakımın da rolü vardır diye düşünüyorum. bu açıdan düşünecek olursam gözü kapalı güvenebileceğim bakımdır.

  ama şu da bir gerçek ki onların cilt yapıları, cilt kalınlıkları vs kültürleri gibi bizden çok farklı. onlara iyi gelen bize de iyi gelir mi, ters etki yapar mı o konuda garip bir şüphe içerisindeyim. bu kadar insan memnun olduğuna göre illa ki başarılı ürünleri vardır tabii. belki de türkiye'de satış yapan markalar ürünlerinin formülleri üzerinde ona göre ufak değişiklikler de yapıyor olabilirler diye düşünerek bu şüpheyi savuşturuyorum.

  30 temmuz 2015 10:02 30 temmuz 2015 10:03


  8. uyguladığım bakım rutini. kullandığım asitleri de eklediğimde(retinoik, aha, bha) 10 aşamayı çok rahat geçiyor. bu rutinin en önemli basamağı güneş kremidir, daha sonrasında düşük ph'lı yüz temizleme ürünü ve nemlendirici takip eder.

  çok fazla ürün kullanmak bu rutinin gerekliliği değildir, yukarıda belirttiğim gibi önemli noktası batı'da yer etmiş kurutan&köpüren temizleyici, alkollü tonik, güneş kremine verilmeyen önem üçlüsünün bırakılmasıdır. yani kore'de üretilen bir ürün almadan da bu rutini takip etmek mümkündür.

  uzun bir süre daha türkiye'de yaygınlaşacağını sanmıyorum insanlar arasında dayanağı olmayan "kimyasal" korkusu yüzünden. burada bile kaç kere okudum "kimyasallar" yüzünden çok güneş kremi sürmeyenleri, ne diyeyim.

  25 şubat 2017 20:11

  9. kore'nin kozmetik alaninda dunyanin bir kac yil ilerisinde oldugunu ve su anda bir cok markanin kore cilt bakimi rutinlerinden esinlendigini goruyoruz. zaten kadin ya da erkek ciltlerinin guzelligi ortada.

  ben de bir kac aydir uygulamaya basladim rutinlerini, ve kore markalarina yoneldim.

  cogu adimlarini zaten yapiyormusum.. ama ek olarak makyajimi yag ile cikartmaya basladim, dusuk ph'li gunduz yikama jeli ve esans kullanmaya basladim. sheet mask'ler zaten uzun yillardir vazgecilmezim olmustur. gunduz ve gece rutinime bir kac adim eklemis olsa da ben sonuctan memnunum..

  26 nisan 2017 15:29

  10. seul seyahatinden döndükten sonra aklıma giren rutindir. (link: http://www.sokoglam.com Soko glam) sitesini ve kurucusu charlotte cho'nun yazdığı yazıları okuduktan sonra ben de niyet ettim bir rutin oluşturmaya. fakat türkiye'den ulaşabileceğim tek marka missha sadece. kore'den ürün getirten web siteleri mevcut ama ilgimi çeken her ürün oralarda bulunmuyor. ah keşke bu araştırmayı seul'e gitmeden önce yapıp ürünleri daha ucuza toplasaymışım.

  2 temmuz 2017 22:28 17 temmuz 2017 00:21