yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (54)
  • medya (0)

  1. işin sırrı gece gündüz gözde kalabilen lens dahi olsa imkan varsa lensle uyumamak ve eller temizken gözden çıkarıp takmaktır. 8 senelik lens kullanımım sonucu hassas gözlere sahip olmama rağmen henüz bir enfeksiyon geçirmedim.

  31 mayıs 2014 14:21

  2. aynı eyeliner çekmek gibi(gizlinot: swh ) biraz yaptıktan sonra alışıyorsunuz takıp çıkartmak falan hiç sorun olmuyor iki saniyelik iş.

  en önemli olan konulardan biri bence solüsyon ve ben bu konuda bio true'yu tek geçerim, eğer bio true bulamadıysanız da synergi ile idare edebilirsiniz. çantanızda daima ekstra bir lens kabı ve minik bir solüsyon bulundurun, lensin nerde batacağı, kuruyup kayacağı belli olmuyor çünkü.

  bir diğer önemli konu da lensle uyumamak. lensiniz isterse dünyanın en pahalı en geçirgen en süper lensi olsun yine de gece lenslerinizi çıkartın.

  bugüne kadar sınav girmeyi, evimin adresini, telefon numaramı bile unuttum ama gece lensimi çıkarmayı hiç unutmadım. lise 2'den beri de sorunsuz kullanıyorum. temizliğinize de özen gösterip, titiz davranırsanız lensin icat edildiğine her gün şükredersiniz. özellikle de gözlük takınca tipi kayan biriyseniz (gizlinot: swh )

  30 ekim 2014 07:32 30 ekim 2014 07:33

  3. kesinlikle harika bir icat lens. ancak her şey gibi onun da zorlukları var gözü ovalamamak, su değdirmemek vb bir sürü dikkat edilecek konu var. kornea oksijenle beslendiği için ne olursa olsun çok uzun süre gözde kalmaması lazım. zaten rahatsız ediyor.

  11 kasım 2014 16:41


  4. hem günlük hem aylık versiyonlarını kullanmışlığım vardır. göz çapım normal gözlerden büyük ve gözün eğimi de sıkıntılı olduğu için her markada lens bulamıyordum. sırf bu yüzden ilk denemelerimi "başka markada yok" yalanı dinleyerek bir sene kazıklanarak günlük lens kullandım. elbette rahatlığı vardı, her gece uyumadan önce o sersemlikte hem yattığın yerden kalkıcan hem solüsyon dökücen hem elini yüzünü temizlicen sonra gözlerini oyucan uyku muyku kalmıyor aylıkta çünkü. günlük lenste uykun geldiği an (eller temizse elbette) kaydır ucundan lensleri çıkar at bitsin ne sen uykundan ol ne gözlerini oy. ama verdiğim paraya değer mi tabii ki değmez. biraz araştırdıktan öğrendiğim kadarıyla gözümün çapından 0.1 değer küçük almanın bir zararı yokmuş,(hem de şimdi anlıyorum tam tersine güzelliği var: normalde lens takanların gözlerinin kenarından lens hafif mavi rengiyle hemen belli eder kendini, benim gözümün tam çapına göre olduğu için şu ana kadar dışarıdan bakan kimse lens taktığımı anlayamadı koca kahve gözlerime rağmen) 1 seneden fazla oldu kullanıyorum, gayet de memnunum.

  bu arada söylemeden geçemicem, evet hijyene çok dikkat edin göz bu geri dönüşü yok ama çok da abartmayın. ben gün içinde lensim kaydığında hani sokakta değilsem evde falansam gayet ellerimle hemen düzeltirim, çıkarıp tekrar takarım, hiçbir sorununu görmedim. ayrıca göz doktorumdan son öğrendiklerim kadarıyla lensle uyumamak için de durum şöyle; aşırı istisna vakalarda geri dönüşü olmayan sıkıntılar doğuyormuş, o yüzden gözlük satanlar "uyursanız bir şey olmaz" demenin riskini almıyorlarmış haliyle. üniversiteliyim çevremde 1 hafta gözünden lens çıkarmayan da var, 1.5 ay olmuş hala aynı aylık lensi kullanan da var. kimsenin gözünde bir sorun var mı yok. tekrar söylüyorum elbette siz siz olun bu ayrıntılara dikkat edin öyle hemen rahata vermeyin kendinizi, ama şimdi yaşıtlarımı falan görüyorum ay çok temiz olmalıymışım ay bana göre değil uğraşamam diye diye koca çirkin çerçevelerin arkasına saklayıveriyorlar güzelim suratlarını. doktor izin verdikçe lensten korkmayın derim. bu uzun yazı için de özür dilerim süslülerim.

  12 ocak 2015 00:31

  5. uyarı: aşırı uzun ve konudan sapan girdi.

  renkli lens kullanımı bağımlılığım(dı). altı yılın sonunda bırakabildim. neredeyse bir yıl oluyor ve henüz alışabildim. ilk başlarda kendimi çok eksik hissediyordum ama bu his eksilerek kayboldu diyebilirim.

  freshlook ile başlayan serüvenimi bausch&lomb izledi daha sonra pek hatırlayamadığım bir iki marka derken gözümde en doğal duranı ve çoğunluğun fark bile etmediği solotica lenslerime kavuşmuştum.her ne kadar renkten memnun olsam da özellikle son iki yıl şikayetlerim artarak devam etti. göz kuruluğu, kızarıklık devam ederken ben hala vazgeçmek istemiyordum ama bir yandan da tırsıyordum. en son gözümün önünde çakan şimşekler,görmede belirgin bir azalma hissetmem,gözümün önünde gezinip duran siyah nokta ve bitmek tükenmek bilmeyen ağrılar derken lanet ettim ve en son aldığım yeni çifti bir yere saklayarak gerisini yırtıp attım. ha birde çevresel faktörler vardı tabi ;

  +gözlerin çok güzelmiş

  -teşekkür ederim ama lens

  (1) aaaaa öyle mi. olsun, gözünün şekli güzel demek ki herkese yakışmaz

  (2) kendi gözün ne renk peki ?

  (3)aslında pek de renkli gözlü tipi yok sende bakınca

  (4) hangi marka söylesene, bende alayım.

  (5) nasıl takabiliyosun yaaa!

  şuan çok rahatım sabah kalktığımda lens takma derdim yok, solüsyona buladığım lensler sayesinde ıslanıp yapış yapış olan eşyalar yok,eve geldiğimde koşarak söküp atmam gereken bir nesne hissetmiyorum gözlerimde. hele ki üniversitede ne çileydi be. yok arkadaşlar uğrayacak, not getirecek hemen git lensleri tekrar tak, habersiz misafirlerden nefret etme sebebiydi resmen.daha bir sürü engel var saymakla bitmez (erkek arkadaşın gözlerinin içine bakamamak, derslerde uyuklayamamak (gizlinot: çok fena yaşarıyordu) vs vs...)

  Özetle zordur renkli lens kullanımı.numaralı olanlar için tabi ki gözlüğe nazaran rahatlık sağlar ama kozmetik amaçla takıntı haline getirmek çok zordur. benim sebebim farklıydı. yıllarca veremediğim kiloların intikamını alırcasına taktım, hiçbir şeyi değiştiremiyorum bari göz rengimi değiştireyim. insanlar kilolu ama güzel gözleri varmış der belki, kabul gören bir yanım olur diye düşünüyordum.ve böyle düşünerek lens kullanan kilolu insanlara da çok rastladım. evet kendi adıma yanlış bir düşünce olduğuna inanıyorum şuan, pişmanım diyemem. her şeyi deneye yanıla öğreniyoruz. o yaşlarda asla dönmezdim fikrimden. ama artık üzerine para verseler günlük olarak kullanmam.insan yaş ilerledikçe işin sağlık boyutuna daha çok önem veriyor bırak lens kullanımını artık kiloyu bile sadece sağlık açısından önemsiyorum

  not: ne dolmuşum be :)

  12 ocak 2015 01:16

  6. dikkatli olunmazsa tehlikeli olabilecek bir iştir. eğer benim gibi bu mereti yıllar yılı çok da umursamadan kullandıysanız, gözünüzde kalabilen türlerini tercih edip sürekli gözlerinizi sömürdüyseniz korneanızda yaralar açıp önce bir yıl boyunca sadece gözlük kullanımına sonra da ömür boyu her şeye acıyan, yanan, kaşınan, yaşaran gözlere mahkum olursunuz. aman diyeyim. sorumlu şekilde kullanmaya gayret edin.

  12 ocak 2015 05:38

  7. 10yılı geciyor ben de kontakt lens kullanmaya başlayalı. bu süre zarfında bazen spontane bi şekilde kendi evimde değil de başka bi yerde kaldığımda lensimi çıkarıp koyacak bi yer olmayabiliyordu. bazen su şişesine koyduğum bile oldu. pek tavsiye edilmez ama yapısını bozduğu doğru değil denenmiştir. bazen de zarar gelemeyecek şekilde bişeyin içinde lens solüsyonu olmadan korudum. eğer böyle yaparsanız tam bir cam gibi oluyor. dokunduğunuzda kırılır. süresi geçmiş lenslerimle daha önce test etmiştim. ve mecbur kaldığım zaman da kullanmakta olduğum lensi aynı şekilde denedim. bu durumda kuru kuru dokunmuyosunuz üzerine solisyon döküp yumuşamasını bekliyosunuz tamamen eski haline dönüyor. ama cam kıvamındayken dokunmayın zarar verebilirsiniz.

  edit: renkli lens konusuna gelince. yeterince doğal görünmeyen lensleri kullanmamanınızı tavsiye ederim. kaş yapayım derken göz çıkarmaya benziyor. bu sebeple şuana kadar hiç renkli lens kullanmadım ama yakın zamanlarda youtuber sebibebi vasıtasyla klenspop.com dan haberim oldu. youtueda kendisiinin konuyla ilgili videolarını görebilirsiniz. lensler çok doğal görünüyorlar. bunca yıllık ön yargımdan sonra sanırım ben de renkli lens deniycem. aklımda.

  14 ocak 2015 20:07 14 ocak 2015 20:22


  8. Miyop olduğumdan dolayı 9 senedir lens kullanıyorum. Uzun süredir de bir ay boyunca çıkarılmayan (gbkz: air optix aqua night and day) (gizlinot: eskiden focus night and day olarak biliniyordu) markalı olanları alıyorum. Enfeksiyon vs. yaşamadım. Yaşadığım en kötü olay tatile giderken yanıma yeni lens almayı unutmam ve kullandığım lensin gözümde yırtılması oldu. Berbat bir durum. Suni göz yaşı damlasıyla minik minik lens parçalarını çıkarmaya çalışmak. Siz siz olun kullanım süresini aşmayın.

  Bir de ekleyeyim bir ay boyunca çıkarılmayan türünü kullanıyorum dedim ama bu olay ütopya zaten. Toz, kirpik vs. kaçınca batma hissi verdiği için anında çıkarıp temizlemek gerekiyor.

  24 mayıs 2015 15:38 24 mayıs 2015 15:42

  9. Miyop sebebiyle yaklaşık 10 yıldır kullandığım (gizlinot: benim için ) mucize. Gözlük takmaya bir türlü alışamadım. Uzun süre sadece tahtayı görmem vs. gerektiğinde taktım ama numaralar büyüyüp devamlı takmak zorunda kalınca hayat benim için işkence oldu. Neden bir türlü alışamadım bilmiyorum ama sonunda lens almaya karar verdim. Bence çok rahat. Hem görüş açısı geniş hem de burnunuzun üzerinde bir yük taşımıyorsunuz. Tabi takıp çıkarırken, kullanım süresine vs. özenli olmak gerek, özellikle de gözleriniz hassassa. Benim gözlerim bu konuda dayanıklı olduğu için ben bir çok kuralı ihlal ediyorum aslında. Lens sabahın köründen gece yatana kadar gözümde, banyo yaparken çıkarmadığım da oluyor. Bir tek gözümde uyumamaya dikkat ediyorum çünkü o zaman hem baş ağrısı yapıyor hem de gözleriniz bir süre bulanık görüyor. Ayrıca böyle durumlarda lensin gözün arkasına kaçma durumu da var.

  24 mayıs 2015 17:24

  10. şu hayatta çamaşır makinasından sonra iyi ki insan düşünebilen bir hayvan iyi ki mucitler var diyerek bunu icat edene hayır duaları yolladığım ikinci ürün. numaralı/numarasız renkli/şeffaf miyop-astigmat/hipermetrop tüm durumlar için üretilmiş ilk üretildiğinde cam iken teknolojinin gelişmesi ile günümüzde yumuşak lense dönüşmüştür. ben 13 senedir kullanıyorum aileden gelen bu yüzden de küçüklüğümden beri muzdarip olduğum miyopim var numaramı da ne siz sorun ne ben diyeyim öyle işte . 13 senedir denizden, spordan, banyodan, okumaktan, 3d sinemadan vs acayip keyif alıyorum sayesinde iyi ki var. temizliğine dikkat edildiği ve göz kuruluğu şikayeti olanlar düzenli suni göz yaşı preparatı kullandığı takdirde , düzenli göz doktoru denetiminde uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.

  24 mayıs 2015 18:11