yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (309)
  • medya (1)

  1. belli bir yaş vermenin anlamsız olacağı durum. çünkü nihayetinde makyajın cilde yararlı bir tarafı yok, tamamen isteğe bağlı bir durum yani. şöyle bir gerçeklik var ki ne kadar erken kozmetiğe başlarsan o kadar çok zararlı madde depoluyorsun vücuduna bunu kabullenmek lazım. gel gelelim ki makyaj güzellik için yapılan bir şey kimse amann ben 25 den sonra ya da 30 umdan sonra güzelleşeyim mantığında olamaz.

  kişinin önce her haliyle kendini beğenmesi ve kabullenmesi gerekiyor. benlik saygısı düşük olmamalı bir kere. kendiyle barışık insan her yaşta makyajın ayarını tutturuyor. gerektiği kadar yapmasını biliyor. 15 yaşında başlayan biri kendisi için sadece oje, göz kalemi, rimelin yeterli olabileceğinin farkındaysa bence sorun yoktur. kendi adıma allık, pudra gibi ürünleri sürmeye 22 yaşımda başladım.

  2 mart 2014 16:53

  2. Ben de liseye hatta ortaokula giden çocukların makyaj yapmasına üzülüyorum açıkcası boş yere bi büyüme çabası gibi geliyor. Lisede en fazla siyah göz kalemi sürerdim ki o da ben kırk yılda bir. Birde o zaman ergenliğin getirdiği rock ve metal müzik aşkıyla siyah oje sürerdim. Öss telaşı ile onuda bırakmıştım. Şuan bile hayatım da bir kez bile pudra, bb krem ıvır zıvır kullanmadım. Allık desen ayda yılda bir onu sürünce bile kendimi koca kadın gibi hissediyorum. Bence üniversite de bile bi rimel bi kalem kafi fazlasına lüzum yok. (gizlinot: onu bile üşenmekten yapmıyorum)İş hayatına atılınca nasıl olur bilemeyeceğim tabi.

  2 mart 2014 17:29 9 eylül 2014 21:33

  3. üniversiteye başlama yaşıyla paralellik göstermesi gerektiğini düşündüğüm yaştır. hele hele cilt makyajı için bu süre daha da uzatılmalıdır. 30una 3 kalmış halimle hala fondoteni sürmek için kırk kere düşünen çoğunlukla da sürmeyen biri olarak nasıl üzülüyorum zaten taptaze olan ciltlerine fondoten pudra değdirip cilt bekaretlerini erkenden kaybeden çıtırlar için. sadece düzenli peeling ve nemlendirmeyle, en kallavi fondotenlerin veremeyeceği güzelliği makyaj yaparak mahvetmeyi bir şey sanıyorlar ne yazık ki..

  2 mart 2014 18:06


  4. Tam anlamıyla yapılmış (cilt makyajının da dahil olduğu) bir makyaj bence 24-25 yaşın altındaki ciltler için gerekli değil. Tabii problemli bir cilde sahip değilseniz. Şahsen ben 23 yaşında göz altı kapatıcısı ile cilt makyajına başladım, sonrasında fondotendi, makyaj bazıydı derken devamı geldi. Ama şimdi cilt tonunu eşitleyen bb kremler var, ergenlik sivilcelerinin bittiği dönemlerde kullanılabilir elbette neden olmasın...

  Not : Bunu okuyan genç kızlarımıza tavsiyem; makyaj falan güzel hoş tabii ama ne olursa olsun 30 koruma faktörlü güneş kremi kullanmayı lütfen unutmayın diyorum.

  2 mart 2014 18:21

  5. hafif göz makyajları için lise 2-3 dudak makyajı için üniversite başlangıç, cilt makyajı içinse; ne zaman ihtiyaç duyulursa( sivilce leke ve renk düzensizlikleri için hafif bb krem ve kapatıcı için 15-20, fondoten için istenen cilt tonajı varsa sürülmesin tabi ama yoksa 20 ve sonrası ) bence uygun, sonuçta cilt ürünleri de eskisi kadar ilkel ağır yapılı ve gözenek tıkayıcı değil. Moral düzeltici etkisi ve özgüven sorunlaında yaratacağı artılar nedeniyle, bir kötü alışkanlık kadar kötü olmadığını, ve düzenli cilt bakımı ve 6-7 saatten fazla ciltte kalmadığı takdirde problem yaratmadığını düşünüyorum.

  10 mart 2014 00:33

  6. benim için 20 olan yaştır. sadece göz kalemi ve rimelle başlayıp, 24'üme gelene kadar pudradır fondötendir affetmeyip hunharca sürmemle 25 yaşımda geniş geniş gözeneklerimle beni başbaşa bırakmıştır.

  2 nisan 2014 13:57

  7. benim için 14 yaşında göz kalemiyle başladığım yaştır. bunu lisede pudra ve rimel takip etti. Cilt ve göz makyajına ise lise mezuniyetimden aldığım cesaretle başladım ve şuan kapatıcı sürmeden dışarı çıktığımda kendimi çıplak hissediyorum.

  7 nisan 2014 16:11


  8. ne başlayabildim ne bitirebildim ben bu makyajı. 17 yaşımda amatör olarak başladım. hala ustalık eserlerimi veremiyorum. sağ gözümü sol gözümle eşit yapamıyorum. ama ne varsa gençlikde var. makyaj bile o zaman yakışıyor. ilerleyen yaşlarda paralel yapı olacaz. yerçekimine karşı koyamayan gözlere makyaj yapmak zorlaşacak. en iyisi yormadan cildi yavaş yavaş.

  7 nisan 2014 17:48

  9. 22 yaşımdan önce, daha doğrusu 18-22 yaş arasında, nivea dudak nemlendiricisi dışında senede bir iki kere kullandığım göz kaleminden ibaretti. 22-29 yaş arasında sadece göz kalemi, hafif bir ruj ve rimel kullandım. bu yıl yani 29 yaşımda ilk kez bb krem, pudra, allık kullanmaya başladım. tabi göz kalemi ruj ve rimel'e ek olarak... 1 senedir cildimde sorunlar yaşadım, mesela ciltte ton farklılıkları oluştu. hem de kaliteli ürünler kullanmama rağmen.... haa bi de bb krem, allık ve pudrayı haftada bir kez anca kullanırım. ona rağmen böyle.

  iyi ki daha önce başlamadım diyorum. bu anlattıklarımı lisedeki öğrencilerime anlatınca pöfff deyip yüzlerini çeviriyorlar. inanmıyor ya da inanmak istemiyorlar. çünkü benim 29 yaşımda kullandığım ürünleri onlar bu yaşta kullanıyorlar...

  8 mayıs 2014 19:32 8 mayıs 2014 19:33

  10. tanım: günümüzde oldukça ufalmakla beraber kişiden kişiye değişen yaş. evet.

  Şimdi bu konuda - ne yazık ki- şöyle bir durum var. bilgiye ulaşma, ''her şeyi'' görebilme yaşı o kadar ufaldı ki... bir bakıma normal olanı da bu bugünlerde. genç kızlarımız makyaja hızlı ve direk bir giriş yapıyorlar. ve gelsin inanılmaz makyaj hataları, palyoçalara dönüşme gitsin cilt sorunları. youtube da yerli yabancı bir sürü 9 10 yaşında kızın ''makyaj malzemelerim'' adında videoları var; ki bence kabus (yemin ederim öyle kızım olsa güdümlü terliğimi güdümlerim kafasına kafasına. kalk kız soğan doğra hesabı ) ama anlaşılabilir. bu kızcağızımız büyüdükçe, kendini buldukça kişiliği çerçevesinde hem makyaj malzemelerinde hem de makyaj tarzında minimalleşmeye başlıyor. yine kişiden kişiye değişmekle beraber yaklaşık 23-25 yaş arası kişinin makyaj kimliği de oturmuş oluyor. hatta öyle ki belli durumlara belli makyaj prototipleri oturtuyor bu genç kadın kafasında. özel durum makyajı, günlük makyaj, düğün makyajı. hepsinin de hem malzemesi hem tarzı belirlenmiş, oturmuş oluyor. e bu da normal. hayat, iş, eş, çoluk, çocuk, hengame arasında....

  8 mayıs 2014 19:33