yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  1. Bir haftadır deneyimlediğim ve bugün sokakta da test ettikten sonra devamlı yapmayı düşündüğüm eylem. alın ve burun kısmı çok yağlanan ve aynı zamanda da terleyen bir insanım. normal bir sıkıştırılmış pudrayla ortalama 3 saatte parlamaya başlayan bir cildim var.

  matlaştırıcı pudra niyetine mısır nişastası kullanma fikrini, çok sevdiğim kozmetik kimyager Labmuffin'in (link: https://labmuffin.com/diy-mattifying-face-powder-just-a-bag-of-corn-starch/ blogunda) okudum. kendisi öncelikle nişastada mikrop üreyebilir mi onun araştırmasını yapmış ve birçok bebek pudrasında, talc yerine koruyucu ilave edilmeden mısır nişastasının kullanıldığını görmüş. ayrıca nişasta çok emici olduğu için mikropların beslenmesine sebep olacak nemli ortama da müsaade etmiyormuş. bu sebeple, yüzümde herhangi bir reaksiyon ya da sivilcelenmeye sebep olabileceği riskini elemiş oldum. denedikten sonra da ters bir etki yaşamadım zaten.

  (gbkz: mısır nişastası), zea mays (corn) starch powder ismiyle, genelde talk ile beraber piyasadaki pudraların tümünün içerik listesinde ilk sıralarda yer alıyor (yves rocher pudralarında var mesela). zaten pudraların ana maddesi olduğundan salt nişasta kullanmak kötü bir fikir gibi gelmedi, ancak tek başına normal bir pudra kadar kalıcı olup olmayacağına, ve terle beyaz beyaz akıp gidebileceğine dair şüphelerim vardı. onun için de 1 haftadır evde deniyordum.

  yüzümde kahverengi lekelenme olduğu için her gün düzenli güneş kremi kullanan bir insanım. evde kullandığım uygun fiyatlı güneş kremim biraz yağlı ve akşama dek iyice ayna gibi oluyorum. krem emildikten 5 dakika kadar sonra, bir çay kaşığının ucu kadar nişastayı bir kağıda döküyorum ve kabuki fırçayla yüzüme pıt pıt bastırarak uyguluyorum. fazla kalan yerleri de iyice süpürüyorum ki beyaz durmasın. abartmıyorum, cildimi kadife gibi yumuşacık yapıyor, hafif kırmızılıklarımı dengeliyor ve yüzümü yıkayana dek <capslock>tek bir nokta dahi </capslock> yağlanma olmasına izin vermiyor. 10-12 saat gibi bir süre, pürüzsüz ve mat kalan (ancak donuk ve cakey değil) bir ciltten bahsediyorum. böyle bir şey hayatımda hiç yaşamadım. inanılmaz bir performansı var gerçekten. hani clinique moisture surge extenden thirst relief gibi, cildi pürüzsüz ve dokunduğunuzda yumuşacık yapan kremler vardır ya, etkisi onlarla aynı. eğer normal veya kuru cildiniz varsa çok kurutabilir.

  bugün dışarıda yüzüm terledi ve peçeteyle kuruladım, mısır nişastası hala yüzümde! ayrıca altındaki güneş kremini de kilitledi diye tahmin ediyorum (bir nevi baking etkisi, ama çok daha az pudrayla), normalde gözlerimi yakan güneş kremim yüzümde yokmuş gibi hissettim. bir kokusu yok. gözeneklere dolma gibi ihtimali yok, cildin üstünde oturuyor fakat ciltte hiçbir ağırlık hissi yok. sürüyorum ve yüzümün yağlanmasını unutuyorum.

  eğer biraz koyu tenliyseniz beyazlık yapma ihtimali var. bunu önlemek için, normalde kullandığınız renkli toz pudra varsa, ona başka bir kapta mısır nişastası ekleyip kalıcılığını artırmayı deneyebilirsiniz.

  ben, evde bulduğum (gbkz: bim)’den alınmış yazgan marka mısır nişastasını kullandım. gayet inceydi ve topaklanma sorunu yoktu. isterseniz elekten de geçirebilirsiniz. herhangi bir etkiye karşı cildinizin bir noktasında önce denemenizi tavsiye ederim. artık 350 gramlık nişastayı bir ömür kullanırım herhalde diye düşünüyorum. labmuffin kuru şampuan olarak da kullanıyormuş, onu denemedim.

  düzeltme: düşük cümle.

  7 mart 2018 17:18 7 mart 2018 17:31

  2. tartışmalı bir konu. özellikle sivilceye yatkın ciltlerin kesinlikle mısır nişastası içeren kozmetik ürünleri kullanmaması öneriliyor. bunun sebebi mısır nişastasının neme maruz kaldığında mantar veya bakteri üretebiliyor olması. doğrudan mısır nişastası ise koruyucu içermeyen bir besin kaynağı, bu nedenle riski artırabilir. yüzde mısır nişastası bulunurken terlemeye başlamanız halinde bu durumun iltihaplı sivilcelere yol açabileceği söylenmekte.

  doğrudan mısır nişastası denememekle birlikte, içerisinde ana malzeme olarak mısır nişastası bulunan skin food'un pudrasından hiç memnun değilim. yağ emme özelliği muazzam olsa da yüzde kalın bir tabaka bırakıyor.

  27 ağustos 2018 11:18