yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  1. güneş koruyucular, her gün hepimizin kullanması gereken şeyler aslında. fakat aksine cilt bakım rutinimize dahil etmeyi en sık unuttuğumuz ürünler de bunlar. araştırıp, okuduklarıma göre mineral (fiziksel) ve kimyasal filtreli güneş koruyucular arasındaki temel farklar şunlar:

  - öncelikle bunlara neden fiziksel neden kimyasal deniyor onlarla başlayalım. fiziksel güneş koruyucular titanyum dioksit, çinko oksit gibi doğal mineralleri barındırıyor. kimyasal güneş koruyucular ise oksibenzon, avobenzon, oktinoksat gibi organik bileşikler içermekte. fiziksel güneş koruyucular cilt üzerinde bir bariyer oluşturur ve tıpkı bir ayna gibi güneş ışınlarını yansıtır. kimyasal güneş koruyucular ise sürüldükten sonra cilt tarafından emilir ve güneş ışınlarını absorbe eder. bu yüzden hassas ciltlerde iritasyona, yanmalara neden olabilir. hassas ve rosacealı ciltler için genellikle fiziksel güneş koruyucular önerilir. aynı zamanda akneye meyilli ciltler için de uygundur, çünkü gözenekleri daha az tıkar.

  - fiziksel güneş koruyucular uygulandıktan hemen sonra güneşe çıkılabilir fakat kimyasal güneş koruyucular güneşe çıkmadan 20 dakika önce uygulanmalıdır çünkü etkisini bu süre içinde ancak gösterebilir.

  - fiziksel koruyucular ciltten çok daha kolay çıkar. bu yüzden yüzmek, terlemek, duş almak vs. gibi her türlü aktiviteden sonra mutlaka yenilemek gerektiği gibi aktif bir güneşlenme sırasında 2 saatte bir yenilenmesi tavsiye edilir. kimyasal güneş koruyucular ise daha az yenileme ihtiyacı gerektirir.

  - fiziksel koruyucular ciltte daha çok beyaz tabaka bırakır.

  - fiziksel koruyucular biraz kalın yapılıyken, kimyasal koruyucular daha incedir. bu yüzden makyaj altında daha rahat kullanılabilir.

  - fiziksel koruyucularda daha fazla ürün uygulamak gerekir çünkü kimyasal koruyucularda moleküller arasında boşluk kalma riski daha azdır.

  benim deneyimlerime gelecek olursam: ten rengim açık buğday. nw20 civarıyım denebilir. fakat cildim oldukça hassas. 2 sene önce avene'in kimyasal güneş koruyucu kremini kullandığım ve tüm günü tekne turunda geçirdiğim bir günde, ürünü sık sık yenilememe rağmen yanaklarımın üst kısımlarında ciddi ciddi güneş yanıkları oluştu. şu an hala izleri mevcut. bu yüzden dediğim gibi açık renkli, hassas, kızarmaya meyilli ciltlerin fiziksel koruyucuları tercih etmesi daha sağlıklı olabilir. 1 seneden fazla bir süredir derma e kullanıyorum, memnunum. yağsız, hafif ve görevini gayet iyi yerine getiriyor. size de tavsiye ederim süslüler.

  ukte sahibi (yazar: jhronay)

  22 nisan 2018 22:47 22 nisan 2018 22:53

  2. - Mineral veya fiziksel güneş koruyucular çinko oksit veya titanyum dioksit içermelidir bunlar krem içerisine mineral tozlarının eklenmesiyle oluşturulur. Mineral korumanın mantığını örneklendirmek gerekirse cildinizin üzerine taş parçasını toz hale getirip sürdüğünüzde cildiniz onu emmez, fakat ışığı geri yansıtır; mineral koruyucular da epidermis tarafından emilmez, kana karışmaz. Cilt sağlığımız için güneşten korunmanın en iyi yolu aslında mineral güneş koruyuculardır.

  - kimyasal güneş koruyucular cilt tarafından emilir kan dolaşımına karışır ve organları etkiler, hormonal dengeyi bozarak hücre sisteminin anormalleșmesine veya kansere neden olur.

  - fiziksel koruyucular ciltte beyaz bir katman bırakırken (gizlinot: O bembayaz kireç gibi görüntü ) kimyasal olan koruyucular cilt tarafından sinsice ve şahane bir şekilde emilir yok olur, yüzeyde bir beyazlık bırakmaz, deri altına geçerek aktifleșir.

  - kimyasal koruyucularda Uva/uvb ışınlarını filtrelemek için kullanılan en yaygın kimyasal kanımca Benzophenone-3 ((link: https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/704372/OXYBENZONE/#.WxemlaBRVeY OXYBENZONE)) 'dur. Bu kimyasal bağışıklık sistemine zararlıdır, kansere, alerjiye de sebebiyet verebilir. Kimyasal güneş koruyucularının içinde başka zararları maddeler de vardır ancak o da ayrı bir başlık konusu.

  Tüm bunlarla birlikte her insan kanser olacak diye bir şey yoktur zaten yapılan araştırmalar kimyasal koruyucuların kanser riskini arttırdığı yönünde. Tek başına hormonların düzgün çalışmasını engellemesi bile aslında kimyasal güneş koruyucuları kullanmamak için bir sebep.

  * elbette isteyen istediğini kullanır ancak Yukarıdaki nedenlerden dolayı benim oyum mineral koruyuculardan yanadır. (gizlinot: swh)

  * konuyla ilgili (link: https://youtu.be/HpPK1UGjgdg video)

  6 haziran 2018 13:24