yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • medya (0)

  1. sevgili (yazar: cornerstone)'un uktesi aracılığı ile kendi deneyimlerimden yola çıkarak bir iki şey yazayım bu başlığa.

  ortalığın sahte parfüm/dubai üretimi/ outlet parfüm kaynadığı bu dönemde iyi satıcılardan parfüm bulmak ve satın almak gerçekten çok zor.

  parfüm almadan önce tavsiyem istediğiniz parfümün reformüle olup olmadığını kontrol etmeniz olur. bunun için fragrantica'dan, parfüm hobisi, parfüm merakı forum ya da kokuyorum.net'ten yorumlara bakabilir, faydalanabilirsiniz. önceden aldığım parfüm ile yeni aldığım parfüm arasında fark var şikayetleri varsa parfümde değişiklik yapılmıştır. örneğin eski batch chanel ile yeni batch chaneller arasında devasa bir kalıcılık farkı var. yeni batch aldığınızda kalıcılık sorunu yaşayıp parfümün sahte olduğu sonucuna varabilirsiniz. 

  öncelikle outlet parfüm diye bir şey olamaz, yoktur da. parfümler giysi gibi outlet olan şeyler değildir, hele ki bazı parfümler eskidikçe, üretimi sonlandırılmışsa daha da değerlenir, fiyatı artar. outlet parfümlerde en fazla gördüğüm şey "kılcal çizikler olabilir" meselesi. kılcal çizikli, outlet parfümlerden kaçıyoruz.

  tester parfüm meselesine gelirsek, tester parfümler onar, beşer bulunacak, satılacak şeyler değil. ayrıntılı anlatımı için youtube'dan parfüm yorumları kanalına bakabilirsiniz. burak bey eski bir parfümeri çalışanı ve bir parfümsever olarak çok detaylı şekilde açıklamış. benim tester parfümlerim var mı derseniz evet var. hem parfüm hem de dekant satın aldığım instagram hesabı kozmetikcim1 ve tester ve normal parfüm satışı yapan pitaneparfüm hesabı. bu iki hesabı tavsiye edebilirim. ama fiyatları gördüğünüzde 100- 150 liraya chaneli dior tester parfüm satan hesaplar kadar ucuz olmadığını görürsünüz zaten.

  sıfır aldığım parfümler için en çok dikkat ettiğim şey piyasa fiyatı, dolar fiyatı ile tl fiyatı arasında uçurum niteliğinde fiyat farkı olmamasıdır. internet alışverişi olduğu için bir miktar daha indirimli olabilir, n11 gibi yerlerde sepete ek yüzde 5 indirim yapılmış olabilir ama bir parfüm 300 lira iken 150 lira -eğer ikinci el değilse- asla(!) olmaz. fiyat araştırması yaparken böyle sitelere denk geliyorum, kesinlikle kanmayı. kimse bir chanel parfümü 400- 500 lira değil de 150 liraya almayacak kadar ahmak değil. 

  zebramo, gardrops, modacruz gibi yerler sahte parfüm cennetidir. burada tom ford'un özel seri parfümlerini 150 liraya, by killian gibi 50 ml'si 1500- 2000 liradan satılan parfümleri yine 250- 300 liraya bulabilirsiniz. bu parfümler sıfırdır mesela. bunların sahte olduğunu söylemeye gerek duymuyorum. sahte parfüm satışı yapan hesapları yakından incelerim genelde. bu ucuz fiyat numaraları giderek bayatladığı için sahte parfüm satan bazı hesaplar fiyatlarını şişirmeye başladılar. çok akıllıca bir numara ama bunun için eski satışlarına, yaptığı yorumlara bakmayı unutmayın. illa ki bir falso verecektir. 

  ikinci el sitelerinde sıfır değil, ikinci el parfüm alayım dediniz. maalesef size sahte parfümü kullanıp satmaya çalışanlar da mevcut. "siteden aldım ama kokusu bana uymadı", "eşim, akrabam, arkadaşım almış ama orijinal mi bilmiyorum" gibi yorumlar varsa direkt kaçının. belli ki yolunu yapmış, eleyin gitsin.

  ikinci elde uygun fiyatlı parfümlerin hepsi tabii ki sahte değil, bazı satıcılar parfüm sırf ellerinden çıksın diye uygun fiyat koyarlar. code'u kontrol ettiğinizde genelde en az 1,5- 2 yıllıktır. kullanmıyordur ve duracağına elimden çıksın diyordur. zaten yeni alıp kokusunu beğenmediği için satan hesaplar çok da ucuza satmazlar. böyle birkaç çok sevdiğim parfümü satın aldım ve memnun kaldığım alışverişlerdi hepsi. biri hariç, batchcode'una bakmadan aldığım parfüm bayat çıktı, iade etmeye her nedense üşendim ama kullanıp bitirmeye çalışıyorum :/ sonuç olarak, yine de tetikte olmak da fayda var tabii ki.

  ikinci el parfümlerimi parfümhobisi.com ve kokuyorum.net forum sitelerinden alıyorum. hem yorumlara bakıyorum hem de alışveriş yapıyorum. üyelerinin çoğunu başka parfüm forum istelerinden biliyorum ki ufak bir çevredir ve herkes bir diğerinin adına soyadına kadar bilir, o yüzden güvenerek satın alıyorum. buralarda genelde niş parfümler, niş parfüm dekantlarını bulursunuz. dekant alışverişlerini instagramda kozmetikcim1, dekant parfüm ve decantall hesaplarından yapıyorum. hepsi güvenilirdir, sıkıntı yaşamazsınız.

  internet sitelerinden ise genelde n11'deki dükkanlara bakıyorum. uzay exclusive, bayer kozmetik, ütopya kozmetik, dilay kozmetik, missliva, tuna parfümeri alışveriş yaptığım ve  memnun kaldığım satıcılar. bayer kozmetik ve uzay exc.'in satış yerleri eminönü, sirkeci tarafında. zaten elinize faturanız ile birlikte geçiyor parfümleriniz. memnun kalınan satıcılara yine parfüm forumlarında, gerçek kullanıcı yorumlarından ulaşırsanız aklınızda soru işareti kalmaz. 

  kısaca outletparfümlerden ve güvenilir hesaplardan olmadığı takdirde tester parfümlerden şiddetle kaçınır ve forumlardan elde ettiğimiz güvenilir yorumlara dayanarak iyi satıcılardan alışveriş yaparsak gönül rahatlığı ile alışveriş yapabiliriz. 

  buraya kadar okumaya dayanabildiyseniz teşekkürler :)

  11 eylül 2018 16:32