sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (9)
 • medya (0)

1. Parfüm hiç açılmadı ise uygun şartlarda üç dört yıl muhafaza edilebilir. Açmaktan kastım paketinin açılması değil kullanılması. Orijinal ve sıfır parfümler ilk kullanışta yani o atomizere ilk bir veya iki basmanızda parfüm değil pipetin içindeki havayı püskürtür dışarı. Bu ayni zamanda parfümün orijinal olduğunu anlama yöntemlerinden de biridir. Daha sonra şişenin içine hava girer ve bu kullanım ömrünü başlatır.

Kısaca hiç pıstlatmadığınız bir parfümü karanlık serin ve nemsiz bir ortamda üç dört yıl saklayabilirsiniz. 

Açtıktan sonra da yine uygun bir ortamda saklamak ömrünü uzatacaktır. Direkt almasa bile güneş ışığı parfüm ömrüne olumsuz etki eder. Özellikle yaz aylarında dolap içinde saklıyorum ben. 

Edit: Başlık başa kalmış. İlk entry gitmiş. 

23 temmuz 2018 09:16 24 temmuz 2018 00:34

2. Parfümleri eğer henüz kullanmayacaksak kutulu saklamak en iyisi. Fakat ben kutularını atıyorum hemen (şişelerini görmek daha estetik geliyor;)) 

Parfümlerimi iyi muhafaza etmemin yolu ise, makyaj masamın kapalı dolabında saklamak. Böylece hem güneş ışığı almamış oluyorlar hem de serin kaldıklarını düşünüyorum. Bitirmeyi hedeflediğim ve tarih olarak önce aldığım iki parfümü seçip onları da aynamın önünde kolay kullanılabilir şekilde tutuyorum ::) 

Böylece bi ürünü yarım kalmadan ve bozulmadan bitirebilmenin hazzını yaşıyorum : )

23 temmuz 2018 13:55

3. genelde 20 derecenin altındaki sıcaklıklarda, güneş görmeyen ve nemsiz ortamda, kutusunda saklanması gerektiği söyleniyor.

bu durum benim için pek geçerli olmuyor ne yazık ki. en üst katta oturup yalıtım iyi olmayınca yazın evin içi 30 derece ve nemli oluyor. bu nedenle parfümlerimi maalesef oda sıcaklığında saklayamıyorum. ve de 30 derece parfümü üzerime sıkasım gelmiyor. e parfüm saklama dolabı alacak kadar da zengin değilim. kısaca; buzdolabında, kendi karton kutularının içinde saklıyorum. en azından sabit bir sıcaklıkta bulunuyorlar. bu şekilde bozulmadan dayanan parfümlerim var. mesela estee lauder, guerlain parfümleri epey dayanıklı. bazı parfümler de ne yaparsan yap daha kısa ömürlü oluyor; bvlgari jasmin noir gibi.

bir yerde de parfümleri 6 aydan daha uzun süre kullanmayın diyor. o kadar da değil. sesli güldüm valla.

ha bir de özellikle siyah şişeli parfümlerin, çabuk bozulma olasılığı yüksek içerikten oluştuğunu düşünüyorum. siyah camı güzel göründüğü için kullanmıyorlar yani.

23 temmuz 2018 14:19 23 temmuz 2018 14:32

4. oda sıcaklığında tutuyorum ben ve güneşe yakın yere, kışın da kalorifere yakın yere koymuyorum ısınmasın diye. yazın havalar çok ısındığı zaman da en serin dolaba koyuyorum.

23 temmuz 2018 17:03

5. Önemli olan arkadaşlardan muhafaza edebilmektir.

Gerisi kolay.

24 temmuz 2018 09:16

6. tüm parfümlerimi buzdolabımda saklıyorum. En eskisi lancome midnight tresor rose olan yaklaşık 4 senedir buzdolabımda ve hala ilk günkü gibi aynı kokuyu alıyorum. Ek olarak soğumuş parfüm nedendir bilmiyorum ama benim tenimde daha fazla kalıcılık sağladı. tavsiye ederim.

10 eylül 2018 11:31

7. Parfümü ters çevirip pipette kalanı püskürtün bu şekilde buzdolabına koyun. Bozulmadan yıllarca saklayabilirsiniz. Bu tüyoyu bana ünlü bir parfümeride çalışan arkadaşım vermişti, kesinlikle işe yarıyor.

10 eylül 2018 11:51

8. doğrudan güneş ışığı zararlı olduğu gibi buzdolabı gibi fazla soğuk yerler de zarar verir, banyo gibi nemli yerler de. ben oda sıcaklığında güneşe maruz kalmayan ve kuru bir yer olarak gardrobumda tutuyorum parfümlerimi. takılarımın olduğu yerde parfümler için bir bölme ayırdım gözüme de batmıyor, bozulmuyor da. memnunum. tavsiye ederim.

11 eylül 2018 02:14

9. açılmamış kutulu, jelatinli parfümlerim vardı. geçen haftalarda hepsini açtım, kutularını falan attım hep.sonra ısı ve ışık geçirgenliği açısından kutulu muhafaza etmenin önemini okudum, ardından bu başlık denk geldi derken şu an parümlerime kutu aramakla meşgulüm.niye böyle bir şey yaptıysam halbuki bildiğim de bir şeydi.

yeni açtıklarım dışında eski parfümlerimi karanlık ve ısıdan uzak bir dolap içinde saklıyorum. eskiden buzdolabına koyardım orada da bir şey olmadı ama dışarıda daha güvenli geliyor.

çok eski olmadığı ve çok kötü koşullarda saklanmadığı müddetçe bence bir parfümün bayatlaması, renginin değişmesi zor bir şey.

geçtiğimiz kış sevdiğim fakat artık göremediğim bir parfümü (gizlinot: Lolita Lempicka L de Lolita ) beşiktaş çarşı içinde bir parfümeride buldum.kullanmaya başladığımda ağırlaştığını, ömrünü doldurmaya başladığını anladım. sıvının rengi de değişmeye yüz tutmuştu. piyasada olmadığından ve satış elemanının camekandan alıp vermesinden anlamalıydım (gizlinot: ama bir ihtimal yurtdışında hala satıştadır ithal ediyor olabilirler diye düşünmek istedim).daracık dükkanda ısıdan, ışıktan, nemden etkilenmemesi mümkün değil kim bilir kaç yıl o camdan güneş ışığı yedi..bu anlamda oralardaki dükkanları da önermiyorum ben, parfümü uygun koşullarda muhafaza etmekten bir haberler ve piyasada gözükmeyen, miadını doldurduğu düşünülen parfümleri kaldırmıyorlar nasıl olsa benim gibi bir alan çıkıyor.

11 eylül 2018 11:20