sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (8)
 • medya (0)

1. kullanım kadar seçiminde çok etkili olduğu hemen herkesin seçiminde güçlük yaşadığı büyük soru. parfüm seçimi konusunda uzmanların en çok üzerinde durdukları konu yemek öncesi aç şekilde yapılması yönünde. seçim yapılırken, gün içinde elin veya kollara farklı kokuların yapışmış olmasından dolayı, bilek içinin kullanılması. yeme alışkanlığıyla da oldukça yakın ilişki içinde. parfüm sıkılan bölgeden 20 cm kadar uzak olarak kullanılmalıdır, ayrıca sıcak bölgelere sıkılması hem yavaş yayılmasını hemde süreğenliğini sağlamakta.

kadınların parfüm seçimi yeme alışkanlığı ve giyim tarzlarına göre seçmeleri gerekiyor. ayakkabının dahi bunda çok büyük etkisi var. gün içinde spor ayakkabı kombinasyonu ile kıyafetler giyiyorlarsa daha fresh kokular tercih etmelidir. topuklu ayakkabı kullanan hanımefendilerin baharatlı kokuların tercih etmesi daha uygun olabilir. kadınlar tenin iç bölgesinde kullandıklarında daha uzun süreli olarak kokuyu tutabilirler. akşam için daha yoğun kokular tercih edilir. sabah saatleri için çiçek kokuları daha hoş durabilir.

18 ağustos 2013 02:33

2. parfüm seçerken yaş kriterinizi de göz önünde bulundurmalısınız. 20 li yaşlardaki genç hanımların seçimlerine daha taze, meyveli, çiçekli, fresh ağırlıklı, 30-40 lı yaşlardaki hanımların da baharatlı, çiçekli pudralı kokular eklenebilir. her mevsim aynı parfümü(gizlinot: imza niteliğinde ) kulllananlar ol-abil-sa da; yaz için daha hafif, kış için daha yoğun olmak üzere en azından 2 parfüm sahibi olunmasını tavsiye ederim.

18 ağustos 2013 12:26

3. yazın ağır parfümler seçmemek gibi düşünceli de olmak gerekir parfüm seçerken.

Ayrıca her parfüm herkeste aynı durmaz. Arkadaşınızda beğendiğiniz parfümü hemen gidip almanız aynı sonucu doğurmayabilir yani.

Yani zaten, arkadaşlar aynı da kokmamalı, copy paste bayanlar istemiyoruz.

yine, alerji yapmaması da önemli bir nokta, anti-alerjik olması gerekir.

Bir de, bazı parfümler kıyafette iz bırakır, bu da parfümü seçerken büyük bir etken bizler için.

19 ağustos 2013 08:47

4. her yerde "kendinize yakışan parfümü seçin" yazar.

ancak kimse bu "kendimize yakışan"ın ne olduğunu açıklamaz. her nedense "ten" gibi düşünülür.

ten, elbette ki vücudumuzun örtüsüdür ve parfüm seçiminde çok önemli bir kriterdir ancak tenden çok daha önce gelen bir kriter vardır ki o da "karakter"dir.

bu nedenle parfüm seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları yeniden bir toplayalım istedim.

* seçtiğiniz parfüm karakterinizle örtüşmelidir. iddialı, seksi, baharatlı bir koku seçiyorsanız siz de bu kokuyu taşıyacak bir "ruh hali" ve de "karakter" yapısına sahip olmalısınız. şahsen, kendimi kötü hissediğim günlerde iddialı kokularımı sıktığımda her zamanki gibi kokmadıklarını defalarca test etmişimdir.

* parfüm bulunduğunuz ortama uygun olmalıdır. iş yerine ağır kokan bir parfümle gitmek sizi sadece "ucuzlatır."

* bulunduğunuz ortama dikkat çekici bir parfümle giriyorsanız, bakışlar size döndüğünde siz de o parfümün hakkını verecek ölçüde dikkat çekici olmalısınız.

* her mevsim aynı parfümü kullanmak her mevsim kürk giymekten farksızdır. bu nedenle mevsime uygun koku kullanmalısınız.

* parfümünüzün tamamlayıcı ürünlerini de kullanırsanız kalıcılığı daha uzun olur ( deodorant, şampuan vsvs)

Gelelim parfüm seçimine:

Parfüm almak aceleye gelmez. İlk anda harika gelen bir koku 5 dk sonra hiç hoşunuza gitmeyebilirken, keza tam tersi de olabilir. Bu nedenle dikkatlice karar vermekte fayda var.

* asla regl iken parfüm denemeyin ve de almayın.

* teninizde denemeden asla parfüm almayın.

* parfümü teninize 15 cm mesafeden sıkarak deneyiniz. böylece notaların yavaşça ilerleyip teninize değmesini sağlarsınız. ilk anda aldığınız koku parfümün ana notaları olacaktır. daha sonra orta notalar ve bir süre sonra da dip notaların işlediği tam kokuyu algılayabilirsiniz. bu nedenle 10 dk sonra koklayıp kararınızı verin.

Parfüm mü edt mi almalıyız?

Bu da önemli bir soru?

aslolan parfümdür. esas kokudur. % 15-40 arası esans içerir. benim fikrim eğer ki kokunuzu çok seviyorsanız. aynı kokunun - ben öyle yapıyorum- hem parfüm hem de edt'sini alıp, günlük hayatta edt - ki edt =(gbkz: kolonya ) - sini kullanıp, diğer zamanlarda da parfümünü kullanabilirsiniz.

22 ağustos 2013 12:35

5. önemli olan unsurlardan bir tanesi parfümüm sahte olmamasıdır. orjinal parfümler önce çok sert bir koku alınır, birkaç dakika sonra gerçek koku alınmaya başlar. bu mağazalarda kullanılan deneme ürünleri içinde bir problem oluşturmaktadır. bunun üçün tester kullanıldıktan 30 dakika sonra kokunun nasıl durduğuna bakılmalıdır. sahte parfümler ise ilk alınan koku ile son alınan kokunun aynı olduğundan bahsetmemktedir uzmanlar. onun hangi uzman demiş diyorsanız, o uzman benim. şaka bir yana çok kaliteli sahte parfümler yapılmaktadır. sadece parfüm üreticileri ayırabilmektedir. orjinal parfümlerde uzun süreli performans alabilirsiniz, ama sahte parfümlerde bu performansı görebilmek mümkün değildir.

kokular arasında şeker kokuları menopoz dönemini geçirmiş bayanlar için tavsiye ediliyor. hareketli hayat içinde seri olarak koşturan femina için şekerli koku uygun görülmüyor; hızlı ter atışı şekerli kokunun ten üzerinde tutulması güçleşiyor. şekerli kokular için vanilya, kakao örnek olarak verilebilir. bunun için ununu elemiş, eleğini asmış grup için daha uygun görülüyor.

bunun dışında psikolojiye uygun koku seçimi mümkün. lavanta sakinlik veren bir koku olarak görülüyor, portakal çiçeği dikkati artıran bir öge olarak görülüyor. şahsen ben narı tercih ederim, daha kızmızı. çiçek kokuları daha çok genç grup için faydalı olabilir.

iş görüşmeleri için ideal olan baharatlı kokuların tercih edilmesi, kişinin kendini güvende hissetmesini sağlar. iş görüşmelerinden kastettiğimiz sunum, toplantı yönetme, sözleşme görüşmesi şeklindedir. bunun dışında iş için yapılan bir partide daha fresh kokular tercih etmek mantıklı olur. baharatlı kokular daha çok kış ayları için uygun görülür. bunun sebebi daha zarif olan koku molekülleri "bu ne soğuk anacım" diyerek uykuya geçebilir. bunun için daha güçlü ve mukavemeti yüksek baharatlı kokular soğuk havanın tüm agresifliğine bir güzel gider yapar ve direnir. kim galip gelir, kim yenilir onu bilmek mümkün değil. şahsen ben sibirya'da çalışırken dayanabilen delikanlı bir baharatlı koku göremedim. ama türkiye feminası elbetteki doğu, iç anadolu ve marmara'da kullanabilirler. izmirliler için en uygun koku bence çiçek kokuları. neyse istanbul hanımları özellikle akşam baharatlı kokular kullanmasın, bazen hoş dursa da genellikle çekilmez oluyorlar. baharatlı kokular 18-40 yaş arası için uygun görülür. 45 yaş sonrasında normal sosyal yaşam içinde baharatlı kokular saldırgan görülebiliyor.

orta yaş kadının en güzel yaşıdır. bunlar için fresh kokular mükemmel durur. ama iş dünyasında daha çok baharatlı kokular tercih edilmesi uygun görülür. orta yaş üzeri kadınlar için şekerli kokular ve tatlı kokular tavsiye edilmekte.

esmer ve yağlı tene sahip bayanlarda yasemin ve gül gibi kokulardan uzak durulması hassasiyetle tavsiye ediliyor. kuru ciltler için ve beyaz tenler için meyve ve çiçek karışımı parfüm tercih edilmesi tavsiyeler arasında yer alıyor; bunlara örnek olarak kayısı, nergis, karpuz kapuğu kokuları bulunabilir.

baharatlı kokuların en iyi taşındığı bedenler buğday ve beyaz ve nemli ten sahibi bayanlar olarak görülüyor. bu kadınlarda fresh kokular ve meyveli kokular da ço güzel durabiliyor.

parfüm sıkılırken olabildiğince tepeden ve çevirerek kullanmak gerekir. kısa saçlılar için uygun kullanım bölgesi boyun bölgesidir. iş toplantıları için omuzlara sıkılması uygun olur. yaz aylarında bel bölgesine kullanmak müthişşş etkilidir. ayrıca dekolte kıyafet içinde sırt bölgesi mükemmel olur ve pek tabii olarak gögüs bölgesi. kış ayları için kalın kıyafetlerin üzerine uygulandığında çok uzun süre gidebiliyor. bununla beraber temiz ten üzerine uygulanması gerekir.

24 ağustos 2013 15:20

6. zor zanaattir. parfüm seçerken en önemli faktör sizsiniz. önce kendinize ve hayatı nasıl yaşamaktan hoşlandığınıza dikkat edin. duruma ve mevsime göre birden fazla parfümünüzün olması doğaldır. alacağınız parfüm için aşağıdaki gruplardan hangisine düştüğünüze karar verin.

- giyim tarzında rahatlık ön planda, gittiği yerler casual, kendisi efil efil, enerjisi ferah--> üst ve orta notaları meyve ve çiçek, kalp notası yeşil kokular.

- giyim tarzı klasik, topuklu pabuçlara bayılır, enerjisi mistik, kendinden emin--> üst ve orta notaları baharat ve baharlı çiçekler, kalp notası odunsu ve hayvanat menşeli kokular. yalnız burda hayvanatın incitilmemiş olduğundan emin olunuz efenim.

elbette yaş da önemli bir faktördür ama diğer hiç bir faktör kişinin kim olduğunun önüne geçemez bence. onsekizinde bir hanım kızımız çelik ökçe giyip gündüz gözüne amy winehouse makyajı yapmışsa, artık channel no. 5 sıkmak suretiyle üzerine tüy dikmekte de serbesttir. o yüzden kişi parfüm seçerken önce kendine dikkat etmelidir.

11 ocak 2014 23:30

7. çiçek ağırlıklı kokular yazın etrafınızda arıların dolaşmasına sebeb olur. başıma geldiği için biliyorum. arıyı kovalarken saçımın içine girmişti arı. beynimin içinde vız vız. bir de parfümü dışarıya sıkıp içinden geçin. ben öyle yapıyorum. dışarı çıkarken diz arkasına sıkın. göğüs arasına. bileklere. neyse konudan saptım. yine ayar yemeden bayyy.

2 mayıs 2014 17:37

8. parfüm dükkanlarından gerçekten hoşlanmıyorum.

o kadar kokunun karışımı midemi bulandırdığı için internetten alışveriş yapıyorum.

hiç koklamadığım parfümleri bile gönül rahatlığıyla sipariş ediyorum.

nasıl seçiyorsun derseniz, en sevdiğim ve nefret ettiğim parfümlerin içeriğine (bkz: fragrantica ) adlı siteden bakıyorum.

önce genel başlık olarak çiçeksi, odunsu, pudramsı ve narenciye kokulu parfümlere uyup uymadıklarına bakıyorum.

sonra içeriklerine bakıyorum, mesela sevdiğim parfümlerin içinde karabiber, gül, frezya, amber, sevmediklerim de, tonka fasülyesi, hanımeli falan var.

ilgilendiğim parfümü bu şekilde araştırıp alışverişimi yapınca hiç pişman olmadım.

16 kasım 2015 12:47