yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  2.5
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • oylar (4)
  • medya (1)

  1. bir alışverişimde verilen sample üzerinden deneyimledim. 

  2022 yılında piyasaya çıkmış ve  Nadège Le Garlantezec, Antoine Maisondieu ve Shyamala Maisondieu tarafından tasarlanmış. 

  Üst Notalar: Kalabriya Bergamotu Kalp, Mandalina Özü, Armut Akoru

  Orta Notalar: Neroli Özü ve Neroli Tomurcuğu Özü, Tunus Portakal Çiçeği Kalp Özü, Arap Yasemini Özü

  Alt Notalar: Kehribar (Ambrofix™), Laos Benzoin Reçinesi, Madagaskar Premium Bourbon Vanilya İnfüzyonu, Beyaz Misk (Serenolide™)

  bergamuttan sebep sıkar sıkmaz aklıma Guerlain Nerolia Vetiver Harvest geldi. iki parfümu kıyaslamam gerekirse guerlain'da daha narenciye/bergamut daha sert kullanılmışken, prada'da daha hafif ve koku zamanla daha hızlı tatlılaşıyor. tatlı kokuları sevdiğim için benim hoşuma gitti ve fakat ardında misk'ten olduğunu düşündüğüm bir iz bırakıyor ve o izi pek sevmedim. yorumlarda valentino born in roma ile de kıyaslanmış. notalarda gidiş yolu benzer ancak born in roma oryantal kanatta daha baskın. son olarak da Dolce&Gabbana Light Blue da bana benzer hisleri vermişti. 

  fragrantica'daki şu iki eleştiriye katılıyorum:  bir trendi takip ediyor ve orijinal bir kokusu yok. 

  tatlı çiçeksi narenciye kokularını sevenlerin seveceğini düşünüyorum. çok ağır değil. yaz için uygun. 

  ilgili medya:
  1
  17 ağustos 2023 17:18 17 ağustos 2023 17:23

  2. çok bayıldım mı? hayır. ama şişesi olsun, vibe'ı olsun çok iyi bence. keza fragranticada bu parfüm için 'the girl next door' kokusu denmiş ki çok doğru. şöyle bi handikapı var ki gerçekten biraz jenerik bi koku. yine de bu kadar yerden yere vurulmasaydı belki alabilirdim.

  19 ağustos 2023 12:40

  2

  3. tek kelimeyle klişe. bu parfümü ilk kullandığımda bana öncelikle givenchy l'interdit'yi anımsattı (gizlinot: ki l'interdit' yi severim) bir süre sonra ysl libre gibi de gelmeye başladı. ve benim gibi birçok kişi farklı farklı parfümleri anımsattığını söylüyor.evet güzel, genel beğeniye uygun ama daha özgün birçok seçenek varken bence çok da tercih edilecek -en azından benim tercih edeceğim- bir koku değil. ayrıca bir designer parfüm için şişesi de çok basit görünüyor.

  4 eylül 2023 01:42


  1

  4. Sephora alışverişimde gelen testerını yılbaşı akşamı kullandım ve beğenmediğim bir parfüm oldu. Akılda kalıcı , özgün bir kokusu yok ve bana biraz fazla ağır ve karışık geldi koku. Hem çiçeksi, hem biraz tatlı hem de pudralı notaları var. Karmakarışık bir koku olmuş sonucu, merak ettiğim bir parfümdü ancak bir daha kesinlikle kullanmam.

  4 ocak 11:30

  4

  5. Silaj güçlü, kalıcılık efsane. İmza koku arıyorum alınır mı? Hayır. Portakal çiçeğinin, bergamotun, yaseminin, vanilya ve pek hissedilmeyen amberin birleşimiyle oluşan genel beğeniye %70 uygun, çiçeksi ama narenciyeli bir koku. 

  Bana ysl libre'yi anımsattı. Fakat daha feminen ve üst notadaki mandalinadan kaynaklı o 'citrus' havasıyla libre'den daha çok beğendim. Libreyi beğenenler bunu da beğenir. libreyi beğenmeyenler de bunu beğenebilir. Libre'yi kokladığında midesi bulanan arkadaşım bu parfüme bayıldı mesela. Kokuya gelirsek, fragrantica'da da notalarına bakıldığında  Pudramsı bir koku ama ben saatlerce üstümde olmasına rağmen pudra havası hiç alamadım. Üst notalarındaki bergamot ve Mandalinanın narenciye havası, armutun sulu havası direkt burna doluyor, saldırgan bir koku. Sıkar sıkmaz burnunuza dokuyor koku. Bekledikçe portakal çiçeği kokusu ve vanilya, yaseminden daha çok öne çıktı bende. O yüzden gayet beğendim. Bence sonbahar için uygun parfüm olmakla beraber içindeki narenciye ve çiçeklerden dolayı yaz ve ilkbahar için de uygun olur. Sulu, narenciyeli ve çiçeksi bir koku olduğu için sıcak yaz akşamlarında kullanılabilir.

  Genel bir koku, sıradan ve farklılığı yok. İmza koku olmaz ama mutlaka "ne güzel kokuyorsun, bu parfüm nedir?" Gibi sorular sordurtur. Gün içinde çoğu arkadaşım sordu. 

  Kalıcığı ve silajı fazlasıyla güçlü olduğu için 2-3 fıs sıkarak kullandığımdan uzun bi süre beraber takılacağız kendisiyle. Zira, param kalmadı artık parfüm alıp yorumlamak için... yaz geliyor ve kokuları koklayıp kendimi deniz kenarında hayal etmekle olmuyor asdg tatil lazım.

  28 şubat 19:18 28 şubat 19:21

  3

  6. geçtiğimiz günlerde hediye gelmesi ve benim de o an aaaayy bayıldım demem gerektiğinden değiştiremem sebebiyle başlayan birlikteliğimiz bir üstteki süslünün de söylediği gibi, yoğunluğu, kalıcılığı ve yayılımı sebebiyle uzun sürecek gibi duruyor. yeminle üçüncü fısta parfüm gidiyor, kılışdar geliyor, burdayım be burdayım diye bağırmaya başlıyor.

  şimdi bence özellikle ilk yarım saatte baskın bir armut notası var (fragrantica'da üzüm müzüm demişler ama ben hiç üzüm almadım) ve bence o armut notası parfümün başlangıçta araba kokusu gibi kokmasına sebep oluyor. armut notasından hiç hoşlanmıyorum ya, elimde bir de cacharel anais anais premier delice var, onda da yine aynı armut, yine aynı araba kokusu. sonra o armut geçiyor, bu defa yasemin çıkıyor ve ikinci çinko, ben parfümde yaseminden de hiç hoşlanmam. bi de üstüne vanilya koymuşlar, ay gerçekten tüm tuşlara basılmış gibi her şeyden var, sıcak, tatlı, meyveli, çiçekli, karman çorman birisi. ha kötü mü asssla değil ama nasıl anlatsam 90'larda yetişkin kadınlar böyle kokarlardı, o yüzden y kuşağı için eski bir koku bence bu. ama z'ler muhtemelen daha çok beğenecektir çünkü 90larda çocuk değildiniz ve bu yüzden de sevgili musa kadınlarla erkekler arkadaş olamaz sandığınız gibi bu 90'lar kokuları sizin için yeni. ha bu arada libre ve my way'e çok benzetilmiş fragrantica'da, bence de benziyor ama bu onlardan daha iyi, diğer ikisi ı ıh... z kuşağı bunları da beğeniyor, ilginç.

  kim kullanır bu parfümü derseniz ağırbaşlı ve mesafeli bir kadın kullanmaz gibi ama süslü püslü, fıkır fıkır kadınlar vardır ya, onlar böyle kokabilir. kötü anlamda söylemiyorum bu arada, neşeli insanlar > mahkeme duvarı taklidi yapanlar.

  bir de bence bu parfümü erkekler beğenir ya. zaten bana alan da erkek. mesela ben onu da pek sevmesem de armani code'da olan bir şey var (dantelli şişeyi diyorum, yeni şişelerde formülasyon farklı diyorlar), bi şekilde bütün erkekler çok beğeniyor, bu parfümde de aynısı var, çoğu erkeğin beğeneceği bir koku bu. portakal var ikisinde de, portakaldan mı acaba....

  2 haziran 14:11 2 haziran 14:13