yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  1. (Link: https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Schengen_Bölgesi şurada) tam listesi olan ülkelerden birine gitmek için gereken vizeyi almaktır.

  Turistik, ticari, eğitim amaçlı gibi farklı kategorileri var. turistik vize için hazırlanması gereken evraklar da çalışanlar, öğrenciler, emekliler gibi gruplandırılmış. Her grup için ortak ve farklılaşan belgeler oluyor.

  Artık schengen ülkelerinin çoğunun resmi bir vize kurumu var. Konsolosluk yerine randevu alıp hazırladığınız evrakları onlara teslim edip vize ücretini ve hizmet bedelini ödüyorsunuz. Sonra onlar size pasaportu teslim ediyor. En azından istanbul, ankara, izmir gibi büyük şehirlerde bu şekilde.

  Gideceğiniz tarihten 1 ay kadar önce başvurmak yeterli çünkü bazı ülkeler vizenin onaylandığı tarihten itibaren x ay vize verebiliyor sizin gideceğiniz tarihe kadarki süre boşa geçiyor. Eğer tek seferde birden fazla schengen ülkesine gidecekseniz en uzun süre kalacağınız ülkeye başvurmanız gerekiyor. Eskiden ilk giriş yapılan ülkeydi ama değişti. Örneğin ilk giriş yapacağınız ülke fransa olsun ve burada 3 gün, daha sonra da italya'ya geçip 4 gün kalacaksanız italya'ya başvurmanız gerekir. Eğer tek seferde bir ülkeye giriş yapacaksanız yine de başvururken "çoklu giriş" isteyin veriyorlar. Böylelikle vize süreniz bitmeden başka schengen ülkelerine de hiç bir ek evrak hazırlamadan veya ücret ödemeden gidebiliyorsunuz.

  İlk kez başvuranlar konsolosluğa görüşmeye çağırılabilir deniyor ama öyle bir şey hiç duymadım ve ben de çağırılmadım fakat ilk kez 2012'de schengen almama rağmen parmak izi uygulaması o dönem olmadığından bu sene yine bizzat başvurup parmak izi verdim. İlk sefer kısa süreli verip sonra coşuyorlar gibi efsaneler var ama bana ilk sefer 6 ay veren italya konsolosluğu ikinci sefer 3 ay vermişti mesela belli olmuyor.

  Resmi vize kurumlarından bildiklerim:

  (Link: www.vfsglobal.com fransa, hollanda, yunanistan, ispanya vs.)

  (link: http://idata.com.tr/tr/ italya ve almanya)

  Ukte (yazar: heidivancruel)

  7 aralık 2015 00:33

  2. İlk kez Schengen Vize Başvurusu yapacak olanların gereksiz bir korkuya kapılması gerekiyor izlenimi dolaşıyor ama durum öyle değil.

  İstenilen her şeyi dikkatlice yaptıktan ve hazırladıktan sonra, çekinecek ne olabilir ki? Kulaktan dolma ve ezber bilgilerle ilerlenecek bir konu değil.

  Bir tek, (link: https://fooduristik.com/ilk-kez-schengen-vize-basvurusunda-bulunacaklara-oneriler/ Vize Başvuru Merkezi'ne) kulak vermenizi tavsiye ederim. Aracı Vize Şirketleriyle pek hoş anım yok.

  9 mart 2017 10:42

  3. işkence gibidir, hatırladığım ilk önce 1 aylık multiple vize veriyolar, gidiyosun dönüyosun sonra tekrar gidiyosun bu sefer başvurduğunda 3 aylık, sonraki başvuruda 6 ay .... böyle böyle artıyo, ne sanıyolarsa kendilerini, güya onlar için kaçak olmayacağını güvenli yolcu olduğunu ispat etmen gerekiyo böylece, kıl olmuştum

  9 mart 2017 18:35


  4. neye göre süresini belirlediklerini anlayamadığım vize. hayatımda bir kere alman vizesi (eğer uzun süreli gidiyorsanız size 3 aylık alman vizesi veriyorlar. schengeni oturma izni alarak elde ediyorsunuz.) aldım, onu da yarım saatlik rekor bir sürede aldım (başvuru yaptıktan sonra ankara tunalı'da arkadaşımla öğlen yemeği için otururken birden telefon gelince koşa koşa gidip, alıp geri dönmüştüm.). Ablam beni ziyarete geleceği zaman uçuştan 3 gün önce başvurarak bizleri adrenalin bağımlısı haline getirmişti (aldı vizeyi). Yalnız ablam her başvuru yaptığında özellikle ben almanya'da yaşadığım için uzun süreli vize istemesine rağmen hep 1 aylık ya da haftalık vize verdiler. En son nikahıma gelmek için başvurduklarında birden 2 yıllık vize verdiler, bizler şok. Bazı ülkeler için 1 ay, 3 ay, 6 ay... şeklinde gidiyor olabilir ama almanya için ablam üzerinden diyebilirim ki yok öyle bir şey. Yukarıda yazılmış, evraklarınız tam ise korkacak bir durum yok, gidin alın.

  9 mart 2017 21:32 ed.10 mart 2017 10:46

  5. diğer göçmen ülkelere (abd, avusturalya, kanada vb.) gore çok daha kolay olan bir süreçtir. bir dönem profesyonel bir firmada baya süre yapmıştım bu işi sorunsuzca, yardıma ihtiyacı olan soruları olan süslüler varsa yardımcı olmaya çalışırım :)

  9 mart 2017 23:47

  6. çok yakın bir zamanda aldığım vize , isteyen süslülere yardım etmeye açığım.

  10 mart 2017 00:09

  7. kaçıncıya alıyorum hala daha 3 aylık sürenin fazlasını vermediler. uzun süredir çalıştığım işim, düzenli gelirim vb. kriterlerde sorun olduğunu sanmıyorum ama anlayamıyorum da! bir seferinde davet mektubum bile vardı yine süre 2 ayda kaldı.

  ben genelde fransa'dan alıyorum sonuç çıkma süresi 4 gün civarı.iş dolayısıyla aldığımdan aracı firma ile hallediyorum.seyahat tarihinin belirsiz olduğu durumlar uçak bileti ve otel rezervasyonu ile uğraşmamak adına aracı firma iyi oluyor.

  ilk schengeni italya için aldığımda tüm başvuru işlemlerini eşim yapmıştı.ben sadece pasaportu almaya gitmiştim ki ona bile gerek yokmuş aslında.

  10 mart 2017 10:44


  8. evrk toplaması osu busu, ücreti derken bıktığım şeydir. işyerinden belge al, yetmedi nufüs dairesinden ayrıntılı nufüs dokümanı al, yetmedi tapunu araba ruhsatını ekle, üstüne 85€ öde. bıktım vallahi bıktım. şimdiye dek 3 kere aldım en uzunu 6 aydı o da pek bi işe yaramadı. şöyle 2sene falan verse de uğraştığımıza değse diyorum

  10 mart 2017 22:42