yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. burnu iki eşit parçaya ayıran kıkırdak olan septumda muhtelif nedenlerle(gizlinot: alerji, sinüzit, kalıtımsal) meydana gelen yamukluk.

  nefes alışveriş kalitesini epey etkiler, sürekli yorgunluğa, uzun vadede kalp hastalıklarına, uyku apnesine neden olabilir.

  nadide ülkemizde septum deviasyon ameliyatı niyetine estetik ameliyatı yaptıran şahıslar olduğundan çoğunlukla özel sağlık sigortası kapsamında değildir.(gizlinot: tabii dışarıdan bariz bir yamukluğu olan burunların çoğunda da mevcuttur onlar ayrı.)

  genel anestezi ile bıçak altına yatılıp radyofrekans ile burun etleri-konkalar da küçülterek komple kurtulunur.

  artık tampon işkencesi de yok silikon tamponlar pıt diye çekiliveriyor.(gizlinot: bana silikon tampon bile takılmadı hemen hemen hiç kanamam olmadı hatta) otrivin bağımlığına son.(gizlinot: swh)

  24 eylül 2014 22:51 24 eylül 2014 22:51

  2. burnumun en büyük sorunlarından sadece bir tanesi. hiç tırsmıyorum. artık iyice kararttım gözümü. eskisini verip yenisini alacağım en kısa zamanda. yorumlarımı altına editlerim mutlaka.

  25 eylül 2014 09:36

  3. 2 gün oldu ameliyat olalı. 45 dakika sürdü. Narkozdan uyanmak sıkıntı yarattı ki gözlerimi saatler sonra zor açtım, akşamına hastaneden çıktım. Burnun ucuna akıntıyı kesmesi için konulan pamuklar sabahına ağlatacak seviyeye geliyor. Su içemiyorsunuz yemek yiyemiyorsunuz çünkü rahatsız ediyor. Bende aşırı bir damak ağrısı oldu hala da devam ediyor. Ağrı kesici iğne vurulmama rağmen ağrımaya devam ediyor. Gerçekten zor bir ameliyat. Nefeste sıkıntı yoksa olmayın.

  2 ekim 2015 09:20


  4. uykuda burun tıkanıklığından ötürü ağız kuruluğum had safhaya gelmişti, duş alırken, yüzerken, dalış yaparken ve en ufak sorunda burun tıkanıklığım nefes almamı güçleştirerek yaşam kalitemi etkiler olmuştu. orta kulak iltihabı geçirmeme de sebep olunca ve burun spreylerinin sağladığı geçici çözüm de yetmemeye başlayınca aniden ameliyat kararı alarak yirmi gün önce kbb uzmanına genel anestezi ile ameliyat oldum. kemikler alındı, düzeltildi, burun etlerim (gizlinot: konka hipertrofisi) radyo frekans yöntemi ile küçültüldü. operasyon yaklaşık bir buçuk saat sürdü. narkozdan uyanmam kolay ve sancısızdı ama nefes almam için boğazıma taktıkları aparat boğazımı tahriş etmişti, su içmek için yaklaşık dört saat beklemek de zor oldu.

  silikon tampon kullanıldığı için ameliyat sonrası az da olsa burnumdan nefes almaya devam ettim ta ki pıhtılar tamponu doldurana kadar. bu aşamadan sonrası biraz zor geçti. bir ağrı veya acı şeklinde tarif edemem sorunu, burnumun tamamen kapalı olması ve sadece ağızdan nefes almak zorlayıcıydı.

  ameliyat sonrası buz kompresi yaptığımız için yüzümde çok fazla morarma olmadı. dudak üstünde sargı bezi olduğu için o bölgeye kompres yapmamıştık (gizlinot: aklınızda bulunsun), o kısım morardı, bir iki hafta içinde geçecek hafif şişlikler oldu.

  hastanede bir gün kaldıktan sonra taburcu edildim. antibiyotik, alerji ilacı (gizlinot: hapşırmayı önlemek için, ilaca rağmen hapşırdım, kemiğim tüm gün ağrıdı), ağrı kesici-ateş düşürücü (gizlinot: ateşim çıktığında kullandım), burun damlası ve mukozayı nemlendiren krem kullandım (gizlinot: sicc nasal ) ve merhemi hala kullanıyorum. dikişler içte ve kendi kendine eriyecek.

  ameliyatın üçüncü gününde tamponlar çıkarıldı, bu işlem çok kolay ve acısız geçti (gizlinot: doktorum sen kesin bayılacaksın diye dalga geçti benimle )

  ilk on gün bir kaç kere kontrole gittim. ilk kontrolde doktor iyi bakamadığımı söylemişti ve ödem oluşmuştu. siz siz olun ameliyat sonrası doktor söylemeden burnunuzu bolca su ile yıkamayın. sadece merhemi yumuşatacak kadar su yeterliymiş (gizlinot: temiz olsun derken başıma iş açıyordum ).

  bugünlerde burnumun içini kurudukça merhem ile nemlendiriyorum.

  edit: ameliyatımın üzerinden yaklaşık iki ay geçti. sonuçtan çok memnunum. bu operasyonu olması gereken varsa ertelemesin, korkulacak bir durum yok. (gizlinot: aklında sorusu olan mesaj ile ulaşabilir )

  19 ekim 2015 13:04 23 kasım 2015 16:37

  5. 3 gün önce oldum ameliyatımı.burnumun sağ deliğinden nefes alamıyordum yani çok kısıtlıydı. Şu an tamponlar var ama nefes almamı çok fazla engelleyen bir tampon kullanılmamış anladığım kadarıyla. Şu an ağrım sızım hiç yok.ama beni çok sinirlendiren ve gerginleştiren birşey varki sol tarafımdan yine rahat nefes alabiliyorken sağdan yine kısıtlı nefes alıyorum. Annem orada yara var şu an ondandır diyor inanmak istiyorum. Zira benim için büyük karardı bu ameliyatı olmak.sonunda burnumda bir değişiklik olmadığını farketmem beni çok geriyor. Bu ameliyatı olup benim yaşadığımı yaşayanlar var mı?

  3 temmuz 2016 19:18

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar