yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (346)
  • medya (2)

  1. evet böyle bir olay var türkiyede.

  gidip özellikle bakım ürünlerinin testerini istiyorsun diyolar ki yok.

  sonra o alt çekmeceler bir açılıyor tester fışkırıyor resmen.

  online alışverişler ha keza öyle özellikle ürün istiyorsun yine de verilmiyor.

  mesela avrupada neredeyse tam boy ürün kadar tester verilir ki kullanıcı iyice deneyimlesin diye.

  makyaj ürünleride de ruj en azından ya da rımel.

  tester ürünleri talep ettiğimiz halde satıcı bayanların gazabından asıl ürünü almaktan bile vazgeçebiliyoruz bazen.

  bu kültür ülkemize nasıl gelir nasıl yerleşir bilmiyorum ama, markalar acilen satış elemanlarına yaptırımlar uygulamalı. kendine hiç bakım ürünü almadan testerlerden geçinen satış danışmanları tanıyorum. o testerleri satış elemanlarınız kullansın diye mi üretiyorsunuz? yoksa ürünün ve dolayısıyle markanızın tanıtımı için mi?

  bu kağıt ambalajlarda jelatin içinde tester vermekten de vazgeçin artık. veriyorsanız adam gibi 1 haftalık kullanıma yönelik testerler verin.

  emin olun bizler testerlerden geçinecek kadar aç insanlar değiliz. ciddi manada memnun kaldığımız ürünlerin tam boyunu verir parasını alırız.

  çok dertliyim madurum ve muzdaribim.

  eyyorlamam bu kadar.

  12 eylül 2014 08:18 12 eylül 2014 15:05

  2. bu konuda kiehl's en iyi marka. ben tester konusunda onlar kadar bonkörünü görmedim. siz daha hiç söylemeden avuç avuç veriyorlar. bence doğru satış stratejisi böyle olmalı. çünkü tester kullanıp memnun kalıp geri dönüp aklımda hiç yokken aldığım ürünler oluyor.

  12 eylül 2014 10:02 12 eylül 2014 10:02

  3. kişi karşısındakini de kendi gibi bilirmiş. bence olaya bedavaya ürün sahibi olmak gözüyle bakanlar tester vermekten de kaçınıyor. oysa hepimiz temel ihtiyaç maddesi olmayan renkli kozmetik veya cilt bakımı ürünlerine bir sürü parayı acımadan verebiliyoruz. buradan anlaşılması gereken kozmetik mağazasından veya online sitelerden ürün alan insanın bunu bir kez yapmayacağı hayatında yeni ürünlere de yer olabileceğidir. lilakutudan çıkan ürünleri kaç defa beğenip büyük boyunu almışlığım, hatta eşe dosta aldırmışılığım vardır mesela.

  seyahat boyu ürün de yaygın olarak üretilmiyor ki parasını verip denemek için alalım. tester istiyorsak bir nedeni var yani. insanı istemeye mecbur bırakmalarını hiç sevmiyorum kötü hissediyorum çünkü isterken. bu zihniyetin değişmesine ihtiyaç var.

  12 eylül 2014 10:38 12 eylül 2014 10:40


  4. gözü doymama problemi var ya ondan korusun allah hepimizi.

  yoksa bir testerdan ne kazancın ne kaybın olabilir ki?

  çalıştığın yerde aşağılık kompleksini süper bir ingilizcesi olmayan bir müşterinden çıkarmaya çalışamazsın. sen onun parasıyla maaş alıyorsun?? unutma!

  yaptığınız işe saygınız olsun müşteriler sizin havanızı kompleksinizi çakallığınızı çekmek zorunda değil.

  çalıştığınız için şükür edip güne güzel başlayacağınıza sizin hayaliniz olan ürünleri bir çırpıda alan kişiye fesatlık yapmamalısınız.

  12 eylül 2014 10:49

  5. Aslında tester ülkemize verildiği lakin bunu satış elemanlarının kendine stokladigi durumun sonucudur.

  Büyük bir kozmetik mağaza zinciri olan bir markada sırf testerla bütün islerini görüp bir de sağa sola dağıttığı kardeşlerini de böyle geçirdiğini biliyorum bir uzmanin. Yazık bu kadar mı görmedin, pes.

  12 eylül 2014 10:53 ed.12 eylül 2014 10:55

  6. Özellikle (gbkz: Sephora) avuç avuç verdiği tester ve neredeyse tam boy hediye ürünlerle biliniyor Avrupa ve Amerika 'da. ama bizim ülkemizde görmemiş ve kendini babasının mağazasındaymış gibi hisseden çalışanlar, herhangi bir ürünün tester ını sorduğumuz zaman öyle bir bakış atıyorlar ki ya da direk maalesef tester vermiyoruz ya da o ürünün tester ı yokk !!! aşağılama tepkileriyle insanı alışverişten soğutuyorlar. zaten markanın müşterisiyim belli yani sorduğum ürünü almasam bile illa ki gelip başka bir ürünü elbet alacağım. sen çalışansın ben müşteriyim neyin kafasındasın acaba ? ama ben de artık acımıyorum ve bu tarz hareketlerle karşılaştığım zaman direk markaların iletişim adreslerine bir güzel mail yazarak şikayetimi iletiyorum. bu konuda büyük markaların crm i çok hızlı cevap veriyorlar özür diliyoruz ya da uyaracağız tarzında. bu tarz konuları yetkili kişilere ne kadar çok iletirsek o kadar çok iyileşme olacağına inanıyorum. bir şeylerin düzelmesini umuyorsak üşenmeyelim ve bir kaç satır bir şeyler yazalım derim ben.

  12 eylül 2014 14:49

  7. evet türkiye'ye de bolca gönderiliyor ama eşe dosta dağıtılıyor bu testerlar. özellikle gratis, watsons ve sephora gibi yabancı menşeilerde.

  eğer şu ürünleri iade etme şansı varsa hobi olarak bu mağazalardan ürün alıp "testerı yoktu :/ deneyemedim merak ettim aldım ama beğenmedim :/" şeklinde iade edip uğraşabilirim aslında. ve inan genel müdürü gelse eğer haklarımı biliyorsam baş edemez benimle.

  bir diğer merak ettiğim şey yabancı gibi davranıp tester istesem ne yapacaklar? ispanyolca/ ingilizce kırması bir dille konuşup bana yabancı olduğum için tester vermedikleriyle ve ırkçılıkla suçlayabilirim çünkü. o zaman uluslarası mağaza konseptlerine uyarlar mı, hadi uydular diyelim o da ayrı bir şikayet konusu.

  edit. bu arada testerlar da yabancı ülkelerde iade edilen ürünlerden yapılan zararlara çözüm olarak kullanılır. bizim insanımız iade etmeye hakkını istemeye falan utanır tabii. sorun da buradan kaynaklanır. ciddi ciddi testerların bize ulaşmadığı bilinmiyor olabilir de.

  12 eylül 2014 17:17 12 eylül 2014 17:55


  8. Bir arkadaşımın kuzeni Kayseri'de ykm nin estee lauder markasında çalışıyormuş. Bir bayram tatilinde denk geldi tanışma fırsatımız oldu. Ben de kendisine sordum o kadar tester geliyor neden müşteriye vermiyorsunuz dedim. o da biz kendimiz kullanıyoruz ha çok yüklü miktarda alışveriş yapan olursa üzülüp bir iki şey veriyoruz ahaha diye sanki bu bir marifetmiş gibi anlatmıştı.

  bunun dışında benim deneyimlediğim sephora tester konusunda en gıcık firma. bu konuda diğer süslülerim benim yerime de yeterince gömmüş firmamızı çok bir şey dememe gerek yok ^^

  mesela kiehl's e gitmiştik sadece göz atmak için ilk gidişimizdi o zaman bu kadar da popüler değildi yani ve orada çalışan görevli bize tüm cilt bakım ürünlerinin testerını vermişti. şimdi ne durumdalar bilmiyorum.

  kızlar o yves rocher çekmeceleri tester dolu mutlaka ne alırsanız alın tester isteyin. istediğinizde gayet bonkör davranıyorlar bir tane krem testerı verip yollamıyorlar sizi.

  12 eylül 2014 17:46

  9. İlginç bir şekilde bunun mağzadan değilde markadan markaya değiştiğine inanıyorum örnek vermem gerekirse; clarins'den ne zaman bir şey alsam tam boya yakın bol bol tester veriyorlar ya da kiehls. Ama benefit den topluca yüklü bir alışveriş yaptığım halde hiç bir şey vermemişlerdi.

  12 eylül 2014 18:04

  10. Daha çok internetten alışveriş yapmamın nedeni. Çoğu site tester yolluyor, deneme şansımız oluyor. Yves rocher, flormar, estee lauder, Clinique bunlardan birkaçı...

  12 eylül 2014 18:35 13 eylül 2014 15:12