sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (167)
  • medya (3)

  1. Genellikle dudak kenarlarında çıkan virütik oluşum. Stres, korku, üzüntü, bazen de kötü beslenme uçuğa sebep olabilir.

  Uçuğa neden olan şey oldukça bulaşıcı olan herpes virüsüdür ve bu virüs bir kere vücudunuza girdi mi her an uçuk riski taşıyorsunuz demektir. Önce dudağınızda hafif bir acıma hisseder, ufak, kızarık bir çıkıntı görürsünüz: işte bu an uçuğa müdahale etmeniz gereken andır, aksi halde uçuk büyür ve üstü sarımtrak kabuğumsu ve tedavisi daha zor bir hal alır. Üstelik bir kere uçuk çıkardınız mı bu genellikle kronikleşir ve bu nedenlerle bir anda kendinizi yanınızda her daim uçuğa karşı bir ürün taşırken buluverirsiniz. Kocakarı yöntemlerini bir kenara bırakırsak piyasada uçağa karşı en popüler tedavi yöntemi (gbkz: zovirax)'tır. Ancak bu meret o kadar kurutucu bir etkiye sahiptir ki sürdükten kısa süre sonra dudağınız da uçuk ile birlikte kuruyup düşecek sanırsınız.

  Ben birkaç sene evvel iki üç ayda bir uçuk çıkarttığım bir dönem yaşadım. Uçuk tek bir noktada çıkıyor, fazla yayılmıyor ve ağrı sızı yapmıyordu ama elbette rahatsız edici idi. Önceleri zovirax kullanıyordum ama bir gün şans eseri elimin altında olduğu için antibiyotik içeren (gbkz: bactroban)ın yeşil tübünden çok az bir miktar sürüverdim. Şimdi ne umut tacirliği ne de şom ağızlılık yapmak isterim ama o gün bugündür bir tek uçuk çıkarmadım, yanımda uçuk ilacı taşımayı da bıraktım. En azından bir kere denemenizi tavsiye ederim. Dediğim gibi en önemli şey erken müdahale, ha bir de uçukla oynamama, kabuğunu henüz ıslakken kopartmama.

  Uktesi dolan (yazar: nylon) (gizlinot: ipadde tek elle yazdım değerini bil, swh)

  19 eylül 2013 22:58

  2. şu an hala dudağımda tam geçmek üzereyken sanırım şimdi ortasında da bir tane daha çıkacak olan, krem sürsem de sürmesem de aynı sürede geçtiğini düşündüğüm, kabuklarını koparmayı sevdiğim, belli zaman aralıklarıyla mutlaka tekrar çıkan, güneş ve korkuyla bağdaştırdığım minik tipsiz yara. çeşitleri vardır bazen kocaman olur yayılır hastalıklı gibi dolaşırsınız etrafta.

  28 şubat 2014 15:52

  3. Her adet dönemimde istisnasız çıkardığım nalet şey. Geçmiyor efendim bir de bende çıkan yayılıyor aynı anda dudağımda burnumda üç dört tanesi bağımsızlığını ilan ediyor. Ayrıca kurtuluşu yok netice virüsü yok edebilecek bir şeyi henüz tıp camiası bulamadı. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve sinir stresten uzak olmak lazım yoksa o şeytan virüsler en kötü anınızda meydana çıkar bi tekmede o vurur. Krem falan hikaye ben de hiç bi yöntem işe yaramadı (gizlinot: yeni önerilere açığım ama). Bi ara hapını kullandım en fazla bir yıl kesti. Uçuk konusunda çok dertliyim daha bir dolu yazabilirim ama kendimi tutuyorum sözlük.

  28 şubat 2014 16:03

  4. aseton basmanın kuruttuğu söylenir. sanırım dağlama mantığı. ben de yılda en az iki kez uçuklarım lakin asetona cesaret edemedim. (gizlinot: henüz)

  28 şubat 2014 16:31

  5. uçuk deyince bir arkadaşımın bana önerisi şyleydi. tahta kaşığa dudakları yapıştıryoruz. öpüyoruz yani. dudak tahtaya yapıştığı anda çekiyoruz dudakları. hayatta yapamam dedim. yapmadım gittim doktora. ama dudaklar olmuş anjelina jolie. şişmiş. bazıları sana bu dudaklar yakıştı diyordu. bense acıdan gülemiyordum. ilaç verdi doktor geçti. hakketten acısı olmasa yakışmıştı.

  22 mart 2014 19:37

  6. dev iltihaplı uçuguma aseton bastığımdaki korku hayatım boyunca top 5 im de kalacak.yılan kabuğu gibi bir anda büzülen ve hep öyle kalacak imajı veren dudağım beni epey korkutmuştu.denemeyiniz denetmeyiniz. ilaçlı tedavi en güzeli herkese sanırım.çok büyük değilse kendi haline bırakılması çok dokunulmaması taraftarıyım.merhem ya da krem bende hep iltihabı arttırıyor kendi kendıne kurumasıni bekliyorum malesef.

  23 mart 2014 06:00

  7. ahir ömrümde hiç sahip olmadığım, nasıl bir şey olduğunu merak ettiğim mikrop. insan nüfusunun yaklaşık yarısında çıkıyormuş halbuki.

  28 nisan 2014 03:15

  8. nedeni sinir hücrelerine yerleşen herpes simplex virüsüdür; insan vücuduna girip bir daha asla o vücudu terk etmeyerek, tekrar belirmek için bünyenin zayıf olduğu anları kollar. temasla bulaşır; genellikle çocuklukta, o an uçuk atağı yaşayan sevgi dolu bir ebeveyninizin sizi öpmesi ile elde edilen bir hediyedir. (mesela ben bunun için babamı suçluyorum, ailede sadece ikimizde var.)

  ateşli hastalık atlatmış olmak, yeterli beslenemediğiniz dönemler, stresli ya da aşırı üzgün olduğunuz dönemler, adet dönemleri, hatta dudaklarınızın aşırı kuru ve çatlak olması bile uçuk görülme nedenleridir.

  çözümüne gelince, kökten çözüm asla mümkün değildir. piyasada uçuğa özel gıda takviyeleri bulunmaktadır. ancak en etkilisi antiviral kremlerdir (asiviral, zovirax, vectavir vb.) piyasadaki en etkili ve en pahalı uçuk kremi zovirax olsa da, uzun süreli kullanımlarda bazı bünyelerin bu kremlere bağışıklık kazanması gibi durumlar söz konusudur ve arada bir kremlerin değiştirilmesi tavsiye olunur. kremin de yetmediği durumlarda baskılama tedavisine gidilebilir, ancak bunun için kesinlikle bir doktora danışılmalıdır. (bu yüzden ilaç adı vermiyorum)

  uzun yıllar sonucu edindiğim tecrübelere dayanarak benim çözümüm: uçuğun çıkacağını hissettiğim durumlarda (kaşıntı, yanma ve ağrı belirtileri) hemen bir adet bahsettiğim baskılama tedavisinde kullanılan ilaçtan alıp, uçuk çıkacak bölgeye sık sık antiviral krem uygulamak. hiç iz bırakmadan geçirmese de, uçuğu hemen kurutup sulu yara oluşturmadan sadece kabuk halinde iyileşmesini sağlıyor.

  sıcak tahta kaşık bastırmak ve aseton gibi yöntemler çok daha korkunç sonuçlar verebiliyor, denedim onaylamıyorum.

  benim gibi ayda en az 3-4 kez uçuk çıkarıyorsanız (1 ay boyunca her gün yeni bir uçuk çıkardığım da oldu) kesinlikle bir doktora danışın ve baskılama tedavisi uygulanabilir mi bunu sorun. yoksa sadece zovirax önerip geçiyorlar. zaten çok pahalı bir ilaç.

  28 nisan 2014 09:36

  9. sinir uçlarına yerleşen virüsler nedeniyle oluşan yaralar. ben hayatımda çıkarmadım, ama annem sürekli döker. belirgin iki nedeni var bunun: bağışıklık sisteminin zayıflaması ve üzüntü. çünkü o virüs aslında her zman oradadır, ama ne zaman ki bağışıklık sisteminiz zayıflar, hemen baş gösterir bu virisler. o nedenle beslenmeye dikkat etmek, derin üzüntüden ve stresten uzaklaşmak (bunlar dolaylı olarak bağışıklık sistemini zayıflatan şeyler aslında. bilimsel açıklaması da vardı da, hatırlayamadım şimdi). annem de ne zaman sağlığı bozulsa önden bi uçuk çıkarır, arkasından grip olur mesela ya da ölüm stresi (cenaze evi, üzüntü, keder) altındayken...

  bunu çıkaran anneler çok dikkat etmeliler ki çocuklarına bulaşmasın. bu dönemlerde çocuklara yakın temas etmemek, öpmemek alınacak en iyi tedbir olsa gerek. 30 yaşıma geldim, annem uçuk çukardığında hala "git sana da bulaşacak" diye başından savar beni ona sarıldığımda.

  11 ağustos 2014 09:31

  10. Kendimi bildim bileli uçuk çıkar ben de. Bazen kabus gördüğümde, bazen adet zamanlarımda, bazen iki kere hapşırdığımda....Yani ne zaman ki bağışıklık sisteminiz zayıflıyor o zaman hortluyor bu yakın dostum, hem kaşınıyor hem de ağlıyor. Bir cildiyeciye sordum kurtulmanın yolu yok mudur diye bana kesin bir tedavisinin olmadığını söylemişti.

  25 ağustos 2014 18:56 29 ağustos 2017 13:54