yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (2)

  1. gerçek (link: http://images.thevine.com.au/resources/VAR/000/028/meet-valeria-lukyanova---real-life-barbie-doll_h.jpg barbie).

  ona göre, barbie bebekler insanın mükemmel olmak için hayalinde kurduğu ölçülere sahip. kusursuzluğa ve mükemmel güzelliğe ulaşma yolunun, barbie'nin fiziği ve yüz hatlarına sahip olmaktan geçtiğini düşünüyor. binlerce estetik operasyon sonrası, onun yaşayan versiyonuna dönüşüyor valeria.

  o hepimize küçük yaştan itibaren dayatılan güzel algısının, büyüdüğümüzde nasıl sonuçlara dönüşeceğinin canlı kanıtı. (link: http://a3.ec-images.myspacecdn.com/images02/96/77e8b0fa0413428299ad9dea1dfb2eee/l.jpg eski hali)ni beğenmeyip, bir oyuncak bebek olarak hayatını sürdürmeyi seçen ve bu kararından pişman olmayan valeria'nın facebook'ta 1 milyona yakın takipçisi, youtube'da 30 milyon izlenme sayısı var.

  kendisine dair sayfalarca yazmak istediğim ama kelimelerimi tüketen mahlukat.

  bakın ona, sadece bakın.

  bazen eski bir (link: http://troglopundit.files.wordpress.com/2012/04/valeria-lukyanova_3.jpg fotoğraf), yazamadığım kelimelerin çoğunu ifade eder tek başına.

  (link: http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2133552/Valeria-Lukyanova-pictures-Real-life-Barbie-seeks-worlds-convincing-doll.html şimdiki hali)

  10 ocak 2014 01:48

  2. evet, düzinelerce estetik ameliyat geçirmiştir ama bu seçimini yargılayacak yetkiye sahip olduğumuzu düşünmüyorum. aynı şekilde görünümünden memnun olmayıp karşı cinse benzemek isteyen ve hormon tedavisi gören kişileri, burnundan memnun olmayıp estetik ameliyat olanları, yaşlanma belirtilerini yok etmek için botox'a başvuranları... hiçbirini yargılamak bize düşmez.

  bu dünyaya bir kere geliyoruz ve nasıl mutlu oluyorsak öyle yaşamaya hakkımız var. valeria bazılarımıza sığ gelen bir şekilde görünümünü değiştirmiş olabilir, ancak mutludur ve doğru olan da budur.

  valeria'ya bakıyorum ve güzel bir kız görüyorum. ne daha fazlası, ne daha azı.

  10 ocak 2014 08:27

  3. seçimleri konusunda yargılama ya da eleştirme hakkımızın olmadığı kişi. (iğneleme yok)

  ama seçimlerine neden olan toplumsal beğeninin kaynağını yani güzellik sektörünü eleştirebiliriz.

  öncelikle mutluluğa ulaşma yolunda yaptığımız bütün seçimler ve onların sonuçları bizi ilgilendirir. valeria'nın bu görünüşe sahip olma arzusu da bu açıdan sadece onun sorunudur.

  ancak eleştirilen nokta valeria ve onun seçimleri değil, güzellik sektörünün bu seçimlerdeki etkisidir. valeria'nın hayatta daha mutlu olmak adına yaptığı seçimlerin kıvılcımlanma noktasında toplumsal güzellik anlayışının bir etkisi olmadığını iddia etmek, en ince tabirle naiflik olacaktır.

  Zira bu noktada tuhaf bir kısır döngü içindeyiz. "(gbkz: kendini şımartmak)" gibi tabirlerle empoze edilen güzellik anlayışına kıstırılmak, bu sebeple güzelliğe ulaşmak için acı çekmek, bu acının sonunda bu yüzeysel güzellik anlayışının biçimlendirdiği toplum tarafından kabul görmek ve bu onaylanma sonrası maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde de bahsettiği kabul görme gereksinimimizin doyurulması ile mutlu hissetmemiz, hep birbirinine bağlı zincirleme tepkilerdir. valeria'nın kendisini mutlu hissetmesinin temelleri, ihtiyaçlar hiyerarşisindeki ilkel bir basamağın doyurulmasından kaynaklanır. ama en üst basamağa ulaşarak kendisini gerçekleştirmiş insanın bu tür kabul görme ya da kendini kanıtlama gibi çabaları yoktur, bundan mutluluk duymaz. mutlu olmak için bir onaylanma açlığı yaşamaz.

  sorulması gereken soru şu: Peki ya bu zincirleme tepkilerdeki bir zincir halka kırılsaydı? ya toplum, güzellik sektörünün daha fazla para kazanmak uğruna topluma pompaladığı "güzel" kavramının güzel olmadığının farkına varsaydı? Valeria, toplum tarafından beğenilip binlerce insanın takip ettiği sosyal platformlarda bu hayranlık ve beğeni yerine, nefret dolu hakaretlerle ve iğrenme tepkileriyle karşılaşsaydı, bu haliyle kabul görmeseydi, bu yola girdiğine pişman olmaz mıydı?

  pişman olmayıp "ben bunu kendi iç huzurum ve kendi zevkim için yaptım" diyebilecek kadar derin olduğunu düşünmüyorum valeria'nın. eleştirilen nokta da tam olarak bu. toplum tarafından kabul görmek uğruna yaptığı her şey, kendisini mutlu etse dahi onu sığ kılıyor ne yazık ki. daha önce de dediğim gibi, ihtiyaçlar hiyerarşisinin son basamağına ulaşan biri, mutlu olmak için bunlara ihtiyaç duymaz. mutludur zaten.

  valeria toplum tarafından kabul edilmeme riskini göze alıp güzellik kavramına çok daha farklı açıdan yaklaşabilseydi, "topluma iğrenç geliyor olabilir ancak ben 3 tane burun deliğine ya da kazıtılmış bir kafaya sahip olmaktan mutluyum" diyebilseydi mesela? toplumun güzellik anlayışını umursamadan sırf kendi güzellik anlayışını doyurmak için bu kadar estetik geçirmiş olsaydı? ya da bir adım öte gidip "ben barbie görünüşümle aslında güzellik sektörünün olmamızı talep ettiği mükemmel kadının canlı karikatürüyüm." diyebilen, bu rahatsız edici bakış açılarını eleştirebilecek cesaret ve aktivistliğe sahip olsaydı...

  o zaman güzel görebilirdim kendisini.

  11 ocak 2014 00:45


  4. yakında ölüm haberini alacağımız kız. zira kendisi yemek yemeyi tamamen bırakmış, hava ile yaşayacakmış.

  (bkz: akıl fikir)

  (link: http://www.milliyet.com.tr/fotogaleri/47134-yasam-gercek-barbie-kiz-ve-ailesi/1 haber linki)

  3 mart 2014 02:55

  5. ne barbie bebeğin aynısı olmuş ne de sindy bebeğin. bana turistik dükkanlarda satılan korkunç oyuncak bebekleri anımsattı. intihardan da ölebilir zira mutluluk barbie olmakta da değil be gülüm aradaki en büyük farkı atlıyosun senin bir beynin var.. remember?

  3 mart 2014 03:39

  6. Güzellik uğruna kafayı tırlatmış yazık. Hayır bu şekilde mutlu bırakın öyle kalsın nasıl isterse öyle yapsın düşüncesi de çok saçma çünkü günümüzde bu kadından feyz alıp kendini barbie bebeğe benzeten kızların sayısı artmakta hepsi de aynı tornadan çıkmış gibi. Valla kimse alınmasın gücenmesin ama ucubeye dönmüş bu da bi gerçek. Bu olayın da savunulası yanı yok hadi kızı geçtim onun akıl zaten yerinde değil bence ailesi, bi dostu arkadaşının kolumdan tutup kıza kendine gel demesi gerekirdi. Bi seveni de mi yok anlamadım ki.

  3 mart 2014 13:21

  7. barbie'nin sadece oyuncaklarda güzel olacağını ispatlayan kız. eski hali pek güzelmiş.

  3 mart 2014 14:15


  8. Herkes tarafından ucube ilan edildikçe sanal lincin hedefinin şaştığını gördüğüm kızcağız. Estetik ameliyatlarla Heidi Klum'un klonu olsa kimse bu kadar ayağa kalkmayacaktı. Güzellik standartlarını eleştirirken farkında olmadan yine onları yücelten, yapay olunacaksa bunun doğal/standart gözükmesini isteyen kitle tiksiniyor kendisinden aslında. Bu kitle Ajda Pekkan'ın taş gibi olduğunu düşünürken olan yine bizim gariban ucubelere oluyor. Bırakın artık insanlar canları istediği gibi çirkinleşsin. Ona güzel geliyor, bize güzel gelmediğinin de farkında -bunu farkedecek beyninin olmadığını düşünecek kadar kör olmamıza rağmen. Videomuza 1 dislike gelince ağlayan insanlarız, IQ'su düşük biri bile beğenilmediğini, sevilmediğini anlar. Gerçek hayatta kızı tanımadan etmeden ona gerizekalı, sığ muamelesi yaptık diye IQ'muz yükselse, müthiş bilinç seviyesine çıksak ne olur? Bu uzun yazılar o imrendiğimiz Korelilerin estetik ameliyatları ve öğrenmek için can attığımız 49 aşamalı bakım rutinlerini eleştirmek için değil de Valeria için yazıldığı sürece bir yere varacağımıza inanmıyorum. Bizimki bilinçlilik değil kibir.

  24 mayıs 2014 03:08