yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  yds

  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (26)
  • medya (0)

  1. Yarın sabah gireceğim sınav.

  Yapabileceğimi sanmıyorum sınav yerine kendime kahvaltı mı ısmarlasam -.-

  12 eylül 2015 22:33

  2. ösym tarafından, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere senede 2 kez yapılan yabancı dil sınavı. bu sınava genellikle yüksek lisans, doktora öğrenimi görmek isteyenler ya da kamu personeli girer. bildiğim kadarıyla ingilizce, almanca, fransızcanın dışında birçok farklı dilde de yapılıyor. 80 soru için 150 dakika süre veriliyor.

  sınavda genel olarak 10 bölüm var:

  1- kelime ve dilbilgisi ölçen cümlede boşluk doldurma soruları

  2- ingilizce-türkçe çeviri

  3- türkçe-ingilizce çeviri

  4- cümle tamamlama

  5- paragraf tamamlama

  6- eşanlamlı cümleler

  7- bütünlüğü bozan cümle

  8- diyalog tamamlama

  9- cloze test (gizlinot: en gıcık kısım) (gizlinot: boşluğa ne koysan olur gibi gelir)

  10- okuduğunu anlama

  yds sonbahar 2015 yarın gerçekleşecektir. girecek olan süslülere başarılar diliyorum. (gizlinot: sekseni verin bu iş huzur içinde çözülsün)

  not: başlığı doldurayım derken, benden önce açılmış. (gizlinot: swh)

  ekleme: bu sınavda yanlışlar doğruyu götürmüyormuş. kaynak: (link: http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2015/YDSSONBAHAR/2015-YDSsonbhrklv08072015.pdf kılavuz) sayfa 12, 3.8 Değerlendirme bölümü

  12 eylül 2015 22:35 13 eylül 2015 01:45

  3. seneye yds veya tıp dil sınavına girmeyi düşünüyorum. bir kaç sene önce meraktan yds sınav teknikleri diye bir kitap almıştım. şöyle dörtte birini okudum. ingilizce bilmekle pek bir alakası yok gibi. çünkü tekniğini çözdüğün zaman yapılabilir ama benim hiç pratikte kullanadığı kelimeleri, bağlaçları baya bol bol kullanıyor gördüğüm kadarıyla bakacağız ileride.

  26 mart 2016 21:58


  4. yarın gireceğim ama hiçbir şey bilmediğim sınav.

  ingilizce olarak değil, zaten ingilizce bilmiyorum da sinava giderken ne yanıma alayım, ne giyeyim onu da bilmiyorum..

  edit: yahu emanet alıyorlar mıdır biri cevaplandırsın. (gizlinot: akbil ve dolmuş parasını koyacağım küçük bir çanta götürücem de.)

  27 mart 2016 01:43 27 mart 2016 01:55

  5. bugün ilk kez girdim, stres yönetiminde pek başarılı olamadım ne yazık ki. bilmediğim kelimeler de gelince ilk bölümde batırdım sanırım. paragraflar, çeviriler, cümle tamamlamalar, yakın anlamlar vs kolay gibiydi. ve de ösym biyoloji konularına niye bu kadar hasta anlayamıyorum.

  27 mart 2016 16:46

  6. En az 50 almam gerekirken 49 aldığım sınav.

  (Bkz: thug life)

  14 nisan 2016 13:23

  7. Bir sonrakine 15 gün kalan sınav. İlk denemem olacak ve hedefim sınavı full çıkarmak. Kalan onbeş gün için çalışma planımı paylaşmak istedim girecek süslülerle;

  1. (Gbkz: els english grammar inside and out) kitabından tüm üniteleri yazarak not çıkarma şeklinde tekrar edeceğim.

  Bu kitap ingilizce öğrenmenin mukaddes kitabıdır arkadaşlar. Grammar eksiğiniz varsa, bir dahaki sınava hazırlanacaksanız, (gbkz: hazırlık sınıfı)nda grammar ya da writingle alakalı cümle bazında problem yaşıyorsanız mutlaka ama mutlaka edinin bu kitabı.

  Bu kitabı akmardan otuz - kırk lira gibi bi fiyata edinebilir ya da en yakın ingilizce öğretmeninden fotokopi ile edinebilirsiniz.

  Sıfır olsun derseniz grammar, reading, vocabulary kitapları, 30 küsür alıştırma dergisi ve denemeleriyle üç yüz ila dört yüz lira arasında fiyatı. Kadıköyde satan yayınevini ihtiyaç duyan olursa araştırıp bulabilirim. Morartırsınız.

  2. (Gbkz: els test your vocabulary) kitabında kalan 60 sorudan 7 adet testi bitireceğim.

  Aynı şekilde akmar pasajında bulabilirsiniz.

  3. (Gbkz: yargı yayınevi akın) (gbkz: 40 advanced tests) kitabında kalan 11 kısa ve 7 denemeyi çözeceğim. Yanlız bu kitapta bi miktar editoryal hata vardı. Soruların zorluk seviyelerini baya beğendim. Pratik yapmak için çok uygun bi kitap.

  Ben ümraniye kitapçı çarşısından sıfırını 40 liraya almıştım raf fiyatı 47 lira.

  4. (Gbkz: irem yayıncılık 5'i bi'yerde özgün deneme) kitabını da son hafta çözeceğim. Çözümleri olmadığı için bir de irem yayıncılığa güvenimden aldım bu kitabı. Soruları genelde ösym'den daha fazla zorluyor. Zaten rıdvan gürbüz, suat gürcan isimlerini görünce tamam dedim.

  Bunun da fiyatı 21 liraydı.

  Hadi bana kolay gelsin.

  19 ağustos 2016 20:17 19 ağustos 2016 20:19


  8. yarın ikinci kez gireceğim sınav. son denemelerimde istediğim puana erişemedim ama bakalım yarın biraz şans kısmet bu işler. olmadı ilkbaharda bir daha girerim. neyse umarım gayet iyi bir sonuç gelir 70 alsam yeter...

  3 eylül 2016 19:45

  9. Bu sınav benim içimi cız ettirir hep. Bir işte çalışırken bu tarz sınavlara hazırlanmak çok zordur çalışanlar bilir. Yoğun bir tempoda çalışan biri olarak her gün eve yorgun gelip eşşek gibi bi altı ay falan çalıştım bu sınava. Hedefim 70 di. Tabi bu bi hayaldi benim için ama hedef ya yüksek tutmam gerekiyodu. Neyse yemeyip içmeyip öyp için çalıştım ve 82.5 aldım. Sonucu ilk gördüğümdeki mutluluğumu tarif bile edemem. Sonra ne mi oldu öyp denen programı kaldırdılar. Ben de elimde nacizane bir 82.5 le kalakaldım. Bunları yazarken bile o baş ağrılı yorgun halimle gece yarılarına kadar çözdüğüm üds kpds denemeleri içimi acıtıyo resmen. Yeterli puanı alamayıp atanamasaydım üzülürdüm sadece ama hedeflediğimden de fazlasını alıp kullanamadan bir kenara koymak gerçekten fena koyuyomuş.

  3 eylül 2016 21:03 3 eylül 2016 21:04

  10. 2016 sonbahar seansı bu sabah gerçekleşen sınav.

  Sınav genel olarak ayırıcıydı. Hakim olanlar için kolay, pratiği az olanlar içinse kafa karıştırıcı buldum ben. Ösym'nin sevdiği iklim, ekonomi, sağlık, bilim gibi konular ağırlıklı ve kelime bilgisi nispeten kolaydı. En şaşırdığım şey ise İngilizce sorulara türkçe soru açıklaması koyulmuş olması. Wtf? İngilizce eğitiminden bi bok anlamadığımızın alameti gibi durdu öyle.

  Bir de 180 dakika anlaşılabilir olsa bile sınavdan 135. Dakikadan sonra çıkabilmek çok manasız olmuş. Bence daha erken çıkılabilmeliydi.

  Her neyse Bana gelince, sınavı yaklaşık 70 dakikada bitirdim. Hayal ettiğim gibi ful olmayacak çünkü bütün dingilliğimle play an important role sorusunu yanlış işaretlediğimi düşünüyorum. Yine de gelecek puan bana yetecektir o yüzden mutluyum.

  Giren herkese geçmiş olsun.

  Edit: doğru cevaplarla alakalı tartışmalara (link: http://www.akademikpersonel.org/44301-4-eylul-2016-yds-sonbahar-sinaviniz-nasil-gecti-soru-tartismalari-7.html Buradan) ulaşabilirsiniz.

  4 eylül 2016 13:12 4 eylül 2016 14:57