yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  1. açılın ben keldim.

  uzun süredir saç dökülme problemim vardı. zaten kel babadan olma ve kel anneden doğma olduğumdan, kendimi bildim bileli az ve ince telli saçlarım. özellikle bu sene dökülmeler avuç avuç olmaya başlayıp, saçlarımın üst kısmı bildiğin kelleşince ne yapcağımı saşırdım. artık alakasız insanlar haddini bilmeden gelip "sen kel mi kalcan", "ay bu renk saçını daha fazla göstermiş (gizlinot: ne alaka)" demeye başlayınca da tepem atıyodu. zaten aşırı yağlı saçlarım üst kısımda üç tel kalınca hemen birbirine yapışıyodu, bide her gün tekrar yıka yıkayınca dökülsün kısır döngüden çıkamıyodum.

  hiç bir zaman saçlarımı ayırdığımda keskin ve gür bi çizgi yoktu mesela ama son 1 sene saç derim te kafamın arkasına kadar görünebiliyodu ve tam üst kısımda avuç içi kadar bi yerde diğer kısımlardan daha fazla bi açıklık vardı ve fotolardan bu çok net görülüyodu.

  araştırmaya başladım ama bi yandan da dökülen saç geri çıkmaz da ölür de gibi şeyler okuyunca artık saç ekimi falan bakınıyodum çaresizce. bi gün internette sığır iliği kürüne denk geldim. enpratikkadın'dan okumuştum. kadından saç fışkırtınca tabiki de bir kel olarak ben de denedim.

  yani ilk başta umutsuzdum çünkü saç kökü öldüyse geri çıkmaz deniyodu. benimkiler de mi öldü diye düşünmedim değil aynaya bakınca. neyse aldık kasaptan sığırın kaval kemiğini. bazı kasaplar iliği çıkarıp veriyomuş ama bizimki çıkarmadı ortadan ikiye kırdı ama çıkarması çok kolay çatalın tersi veya kabak oyacağıyla aşşırı rahat çıkıyo içinden.

  uzatmamak adına diğer yapım aşamalarını yazmayayım ama siz dediğim siteden bakabilirsiniz fazlasıyla ayrıntılı anlatmış zaten enpratikkadın. orda 1 hafta aralıkla yapın demiş ama ilk başladığımda sabırsızlıktan haftada 3 sefer yapıyordum, zararı olduğunu da düşünmüyorum.

  bi yandan da youtube'dan neler çıkar diye da bakınırken soğan ve sarımsakla da saç ve sakal çıkarıldığını da keşfettim. sığır iliğine ek olarak rondoda biraz su ile 1 soğan ve 3-4 diş sarımsağı çektirip suyunu tülbentte süzüp biraz da zeytin yağı ile karıştırdıktan sonra saç diplerime sürdüm ve 1 saat kadar bekletip yıkadım.

  internette okuduğuma göre sonuç en erken 2 ayda alınıyormuş, ama benim 1 ayda minik minik saçlarım tepemden göz kırpıyodu. 28 haziranda başladım. bi süredir de haftada bir olarak devam ediyorum ancak sık yaptığım dönemlerde daha fazla saç çıkıyodu, hala devam ediyo yeni saçlar gelmeye ama daha az eskisinden.

  çevremde arkadaşlarım da fark ettiler çünkü saçlarım artık kafama basık değil, eskisi kadar az değil belirgin bi gürleşme var ve saçımın yağlanma süresini azalttı eski zamanlara döndürdü. önceden mesela bi model yapıcam yok asla yakışmıyo azıcık saçıma illa salık geziyodum. şimdi gerçekten daha iyi ve sağlıklı görünüyo rahat rahat topluyorum topuz yapıyorum oraya buraya atıyorum. saçın varsa rahatsın kardeş bunu gördüm ben.

  şuan yapamadım ama en kısa zamanda before-after fotişlerimi de ekliycem. sorunuz olursa seve seve cevaplarım gür saçlı günleriniz olsun süslüler

  18 ağustos 2017 13:01 30 ocak 2018 01:54

  2. dandik saç genlerim, yazın 8 saat bandanayla çalışmak ve yaz sonu yaşadığım ani hava değişimi sonrası "seni seviyorum kel kız" daki kel kız olmaya doğru giderken, karantinayı fırsat bilip zamanında işe yaradığına şahit olduğum saç maskeme geri döndüm. mart ayına girdiğimizden beri haftada 2 kez uyguluyorum. 1er tane evin ve bepanthen ampulu (isimleri bu olsun muadil olmasın) doğal yağlara kırıp saç diplerime yediriyorum. yıllar önce sadece badem yağıyla yapmıştım. bu sefer badem yağı bitince hint yağıyla devam ettim. şimdi hint de bitiyor bu sefer evdeki buğday yağıyla devam edicem. en etkilisi hint olur diye düşünüyorum çünkü hint yağı zaten kendi başına saç çıkaran bir yağ imiş. öyle yazıyordu internette.

  spor dışında duş almama gerek kalmadı, malum evdeyiz. o yüzden spor öncesi sürüp spordan sonra da yeşil çay dinlenme derken 2 saate yakın bekletmiş oluyorum.

  son saç kesimimin kötü olması ve iyice seyrekleşen saçlarımdan sonra moralim çok bozuluyor, saçlarım asla şekil almıyordu. çok az göründüğü için dışarı çıkarken hazırlanmam saatlerimi alıyordu. duş hacim verdiği için duş almadan zaten çıkamıyorum. şimdi 2 gece uyuyup uyansam yine dolu dolu duruyor. her tarafım minik minik saç doldu toplayınca ayağa kalkıyorlar :d önleri de kapanmaya başladı sanki. tabii ki normal insanların saçı gibi değil ama çok mutluyum.

  24 nisan 2020 01:17