yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (28)
  • medya (1)

  1. ekim 30 itibariyle hala yazlık kıyafetlerle gezdiğimiz insanı gibi sağı solu belli olmayan canım memleketim. aldığı göçler yüzünden çehresi değiştiyse de hala halis adanalı'ları bünyesinde barındırabildiği sürece bana göre türkiye'nin en yaşanası şehirlerindendir. ha bir de konut terörü ve hükümetin tarım politikalarının azizliğine uğradığından o meşhur verimli toprakları artık eskisi gibi verimli olamamaktadır. (gizlinot: nerde o eski tarlalar)(gizlinot: pamuklar)(gizlinot: çiftçiler )(gizlinot: aah ah)

  biraz ilgi gösterilirse turizm açısından takla atabilir. hala "aa adana'da deniz mi var?" diyebiliyor nsanlar. şehir merkezine 20-30 dk mesafede bulunan iki güzel sahili vardır (bkz: karataş) (bkz: yumurtalık) ayrıca şehir merkezinde deniz manzarasını aratmayan kocaman harika bir (gbkz: seyhan baraj gölü) vardır. tarihi saat kulesi, taş köprü, tarihi evleri sokakları, çarşısı ve dükkanlarıyla hala o eski dokuyu korur (gizlinot: şu sıralar suriyeli istilası uğramış olan bölgelerdir maalesef) turgut özal ve ziyapaşa bulvarı istanbul'un taksim'i nişantaş'ı, ankara'nın 7. caddesi, tunalı'sının en güzel alternatifidir. nisan'da adana'da, diğer adıyla geleneksel (gbkz: portakal çiçeği festivali) ile bütün şehri coşturur. baharda o mis gibi portakal çiçeği kokusuyla ve mutluluk verir, huzur verir.

  asla aç kalmazsınız. vejetaryen iseniz adım başı ve 24 saat açık börekçiler iyi bir alternatiftir. değilseniz zaten tam bir cennettir. ke.. derken kebabı önünüzde bulursunuz. gece içtiyseniz arkadasından adana'nın milli yiyeceği (gbkz: şırdan) şahane gider (gizlinot: onu da hava karardıktan aydınlanana kadar her köşede bulursunuz) çorbacılar, ciğerciler de cabası.. ama illa ki adanalı bir annenin elinden, bulamazsanız güzel ev yemekleri yapan biyerden geleneksel yemekleri de tatmalısınız. zaten bu şartlar altında kilo almamanız mümkün değildir. bundan sebeptir ki adanalı kızların en azından basenleri kalçaları mutlaka belirgin olur :) çok elit mekanlarda da yiyip içebilirisiniz, çok salaş mekanlarda da.. her keseye, her tabakaya hitab eder. hatta bazen bu mekanlar iç içedir ama kimse kimseden rahatsız olmaz. yalnız da olsanız kendinizi hiç yalnız hissetmezsiniz. kalabalığa karışın mekanlarda tek takılın.. kimse yadırgamaz. avrupai bir şehirdir.

  biraz zaman geçirdiyseniz, ekmeğini yiyip suyunu içtiyseniz nereye giderseniz gidin özlersiniz. öyle güzel, öyle sıcak, öyle samimi şehirdir. candır (gizlinot: allah'ına gurban)(gizlinot: swh)

  30 ekim 2014 12:12

  2. 2 kadının başbaşa oturup rakı içebileceği nadir şehirlerden biridir adana. ramazan ayında pasif agresif "yiyemezsin içemezsin" tavrı da bulunmaz orada. kıymeti bilinmesi gereken şehirlerden.

  13 şubat 2016 14:37

  3. bütün aşağılık kompleksi olanlar gidince tam bir cennet olacak şehir. yok artık denilmiş, nişantaşında öyle okkalı bir laf yedim ki o lafı ne dağlıoğlu'da ne de özal'da yemedim. isim önemli değildir. istemeyenler keşke gitseler bari onlar da mutlu olsa biz de.

  14 şubat 2016 00:31


  4. Burnumda tüten memleket.

  Kebabını, şalgamını, baraj yolunu, turgut özal'ı, şıkır şıkır ziyapaşa'yı, kazım büfe'nin muzlu sütünü, üniversitemi, çok ama çok özledim :'(

  14 şubat 2016 21:04

  5. 2 sene atamamdan dolayı yaşamak zorunda kaldığım, ne şehrin kendisini ne de insanını sevmediğim çukurova ili.

  insanları samimi gibi yapar ama asla değildir, 'hayırlı olsun'a cevapları asla teşekkür olmaz, "al senin olsun" derler bunu da samimmiyet adına yaptıkalrını iddia ederler. oysa bana hayatımda daha samimiyetsiz gelen bir davranış daha olmamıştır. efendi gibi teşekkür et geç arkadaş, "al senin olsun" nedir

  kendimi adana'da gibi hissetmediğim iki caddesi vardı; ziya paşa, atatürk.. zaten iki senenm de oralarda geçti.

  15 şubat 2016 12:34

  6. Uzun zamandır senede 1-2 kez ancak gidebildiğim; her daim burnumda tüten memleketim. Gecenin bir yarısı tek başına rahatça çıkabildiğin yerleri de var; akşam üzeri saat 5 civarı tek başına üstelik etek giymiş bir kadın gördüğünde uzaylı görmüş gibi bakanların bulunduğu semtleri de (gizlinot: misal eski çarşı akşam ezanından sonra rahatsız edicidir) gerçi bu aşağı yukarı her büyük şehirde olan bir şey; geçiniz.

  Ama İnsanları tartışmasız sıcak. Bunu başka bölgelerde başka şehirlerde yaşayınca daha iyi anlıyor insan. Bir de yazın nefes aldırmayan sıcağına rağmen bir Adanalı için dünyanın en güzel şehri siz ne derseniz deyin hep Adana olacaktır.

  Tüm üniversite arkadaşları Adanalı olan eşim ilk kez Adana 'ya geldiğinde ufak çaplı bir şok yaşamıştı mesela. Öyle övmüşler ki bizimki sanmış bir adet Dünyanın sekizinci harikası, şehir planlama olarak aşmış bir şehir görecek (gizlinot: swh ) bu mu yani demişti. Ben de önce bi Kazancılara gidelim; sonra bu dediğini hatırlatacağım sana demiştim. 6 senedir tam bir Adana sevdalısı (gizlinot: speyşıl tenks to kebap )

  15 şubat 2016 12:58 15 şubat 2016 13:00

  7. sırf yemeklerinden ötürü kendimi oralı saydığım memleketlerden biri. İlk kez geçen sene erkek arkadaşımın doğum gününde 2sı adanalı olmak üzere 7 arkadaşla gittik. (gizlinot: Benim can dostumda adanalıdır bu arada)Hayatımın en güzel günlerini geçirdim. Bir biçerde yaptığım ciğerli kahvaltının, koco da içtiğim rakının yediğim mezenin tadı hala damağımda.

  Böyle sulak böyle güzel bir memleket yok. Biz nisanda gittiğimiz halde çok sıcakladık fenalıklar geçirdik. Hele hava alanının yolunda ki o dizili turunç ağaçlarına ve o enfes kokuya bittim bittim. Ben gerçekten Adana'ya aşık oldum.

  Ama çok gariplikler var şehirde. Bir kere zengin fakir arasında uçurum var resmen. Ziyapaşada ki rolex mağazasını görüp şok oldum. O Ziya paşa'da sıra sıra dizilmiş ultra lüks araçlar falan aşırı çoklar. İstanbul'da yaşıyorum ama bende Eskişehirliyim mesela eskişehirde o kadar çok lüks araç görmedim ben hiç. Bir de köprünün öbür tarafı var yüreğir falan. Çok garip.

  Trafik ışıkları her yerde yanlış. Erkek arkadaşıma 2 kere araba çarpıyordu. Aynı anda hem yayaya hemde araca yeşil yanan yerler var. Mesela tam ziyapaşa parkının orda ki kavşak. İbis otelin onu ve teknosa nın önü.

  Yemekler falan inanılmaz ucuz masayı dehşet donatıyorlar. ama masalarda asla menü ve bıçak yok. Ben şahsen kahvaltıda bumbar yiyen bir tipim ama mesela yemeğe dokunmaktan hoşlanmam. Ellemeyi sevmem her şeyi çatal bıçakla tüketirim ki bu adana da hiç mümkün olmadı. Elle giriştik her şeye.

  İçkide gerçekten ucuz. Kaldığım otelde her gece martini içtim 2şer 3er tane ki İstanbul'da bu benim kırk yılda bir yapabildiğim bir şey.

  Özetle müthiş günler geçirdim Adana'da. Tekrar gitmeyi dört gözle bekliyorum. Adana'yı ve Adanalıları gerçekten çok seviyorum.

  15 şubat 2016 13:00 15 şubat 2016 13:01


  8. adana da yetişmek demek, artık bambaşka bir şehirde de olsan, iş yerinde erkek arkadaşlar ferdi tayfur'dan hakan taşıyan'dan cengiz kurtoğlu'ndan bahsederken sohbete dahil olmak demektir. ben en çok şu şarkısını seviyorum demektir. hatta seni bazen bu şarkıları dinlerken görmeleri demektir :d iş yerindekilerin nasıl yani ya bakışlarına maruz kalmaktır.

  her şey dolmuş ve otobüsçülerin suçuydu halbuki , şu an arap şükrü' den ayrılacağım' ı dinlememin başka bir açıklaması olamaz çünkü :d

  (gizlinot: kıro demeyin üzülürüm bak)

  18 mart 2016 14:40 18 mart 2016 14:40

  9. Yaşanan olaylar neticesinde malesef ki 9 nisanda düzenlenmesi planlanan karnaval korteji ve konserler iptal edilmiştir. Şehrin çeşitli yerlerinde karnaval kapsamında yapılması planlanan kültürel ve sanatsal faaliyetler devam etmektedir.

  Daha aydınlık günlerde daha çoşkulu daha eğlenceli daha mis kokulu karnavallarda buluşmak dileğiyle.. (Bu senelik seni kıskandırmayacağız sevgili (yazar: irdeleyen bayan) )

  23 mart 2016 13:01

  10. izlediğimden beri hayata çok farklı gözlerle baktığım şu fantastik olayın geçtiği memleket. ahahah:

  https://www.59saniye.com/adanada-cono-kavgasi/

  6 nisan 2016 22:50