yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  1. sabah programlarında oldukça sık görülen, ne idüğü belirsiz kişilik.

  19 eylül 2014 20:40

  2. ismini ilk duyduğumda sihirbaz zannetmiştim. programlarda manav gibi gösterilen insan.

  20 eylül 2014 14:07

  3. hakkında "(link: http://www.medicorium.com/tr/icerik/432/bunlar-da-diyetin-sahte-peygamberleri Diyetin sahte peygamberleri)" başlıklı şöyle güzel bir inceleme var:

  "Dini motifli diyet ve sağlıklı beslenme akımının son starlarından –endüstri mühendisi- Prof. Dr. Ahmet Maranki, katıldığı TV programlarında o kadar çok talep görüyor ki, başta Kanal 7 birçok TV kanalına 2-3 kez katıldı. Maranki ekranda bazen tıp, bazen de ilahiyat profesörü gibi konuşuyor. Sık sık Latince kelimeler kullanarak işin uzmanı görüntüsü veriyor. Eşiyle birlikte dört kitap yazan Maranki`nin yayınevi Mozaik`ten bir pazarlama müdürü, fiyatı 30 TL olan `Şifalı Bitkiler` kitabının `8 ayda 310 bin sattığını ve en çok satanlar listesinde yer almaya devam ettiğini` savunuyor. Maranki`nin söz konusu kitabının 60. sayfasındaki şu satırlar fikir verebilir: `Ey hasta kardeşler! Çok faydalı, her hastalığa iyi gelen, hakiki bir ilaç isterseniz; imanınızı geliştiriniz. Yani tövbe edip, namaz kılıp, kulluk yapmak ile imanı ve imandan gelen çareleri kullanınız.`

  Ahmet ve Elmas Maranki çiftinin bitkisel ürünleri `İlahi hükümler ışığında sağlıklı yaşam için manevi reçeteler` sloganıyla satılıyor. `Cosmic` markasıyla; yonca, soya, ısırganotu, narçiçeği gibi bitki ve meyvelerden üretilen tabletlerin fiyatları da bir hayli yüksek. Türkiye`de bu tür ürünler, `gıda takviyesi` başlığı altında ancak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı onayıyla pazarlanabiliyor. Oysa Maranki`nin `yüzde yüz doğal ve yerli` Olduğunu iddia ettiği ürünlerinin ruhsatlı olup olmadığı tam bir muamma. Zira ürün pazarlama hattını arayıp ruhsatlarını sorunca göndereceklerini söyledikleri belgeler, bir türlü ulaştırılamıyor! Tarım ve Köyişleri Bakanlığı`na ürünlerin ruhsatlı olup olmadığını sorduğumuzda, oradan da bir yanıt ulaşmadı. Ancak Marankiler sadece `cosmic` tabletleri değil, uyguladıkları tedavi yöntemleriyle de çok konuşuluyor.

  Hastalarını beş yıldızlı lüks otellerde tedavi ediyorlar. Afyon`daki bir termal otelde yapılan uygulamada en çok başvurulan yöntem lavman (yanlış okumadınız, lavman). Bir hafta gibi kısa sürelerde fazla kilo verme amacıyla, katılımcılar sirke ve zeytinyağından hazırlanmış bir karışım olan lavmanı anüsten –ince bir hortum yardımıyla- uygulayarak bağırsaklarını boşaltıyor. Yedi günlük programda kaç kilo verildiği hakkında net bilgi yok. Ama ödenen tutar, 7 günlük program için tek kişi 2100 TL, iki kişi 4000 TL ve üç kişi 5700 TL. Lüks oteldeki Mart ayı seanslarına 200 kişi katıldı. Nisan ve Mayıs başvurularına da yüksek ilgi var. Maranki, bu `mucizevi` yöntemi uygulamak için programa katılacak durumu olmayanları da düşünmüş. Kitaplarında ve internet sitesinde de `Kozmik Beden Temizliği için evde lavman` öneriyor.

  Bu tür önerileri ciddiye alanların sayısına dair ipuçları, bilim insanlarının kanını donduracak nitelikte. Örneğin Maranki`nin popüler olduğu çevrelerden İstanbul Başakşehir`deki eczanelerde 3 TL`lık lavman setleri –içinde hortum da var- tükendiği için pek çok kişinin 10 TL`ye satılan İngiliz tuzuna rağbet ettiğini söylüyor eczacılar. Maranki`nin ilgi alanı sadece tedavilerle sınırlı değil. Kitaplarında okuyucularına özel hayatlarını düzenleyecek bilgiler de öneriyor. Örneğin, Şifalı Bitkiler kitabının kimi sayfalarında erkek okurları için şu tür öneriler var:

  Genç ve güzel hanımlarla cima (cinsel ilişki) vücuda sıhhat verebileceği gibi acuze, hasta, küçük ve dullarla cima sağlıksız ve üzüntü verebilir.` Maranki`nin vücut temizliği kapsamında lavmanla birlikte önerdiği bir başka yöntem, karaciğeri temizlemek amacıyla tavsiye ettiği kırmızı pancar suyu. Maranki ve başka şifa satıcıları önerdikçe, kırmızı pancar son ayların en fazla talep gören sebze haline geldi. Hatta daha önce kilosu 1 TL`den satılan pancarin fiyatı, Konya Yaş Sebze ve Meyve Üreticileri Derneği`nin açıklamasına göre kentte 8 TL`ye çıktı. Maranki`nin internet sitesinde 12 yasında bir kız çocuğunun ya da hamilelerin lavmanla ilgili sorularını okuyabilirsiniz. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Metabolizma ve Endokrinoloji Bölümü`nden Prof. Dr. Taner Damcı`Lavman kimi hastalıklarda sadece doktor gözetiminde yapılması gereken bir uygulama` diyor. `Aksi halde uygulayanın bağırsakları parçalanabilir, kanama meydana gelebilir. Çok daha ciddi sorunlar yaratır, ayrıca sıvı ve tuz kaybına yol açar, tehlikelidir.` Telefonla ulaştığımızda sorulara tepki gösteren Maranki çiftine göre, ehliyet sahibi uzmanların söylediklerinin hiçbir önemi yok. Elmas Maranki, `Asıl onların kimyasal ilaçları daha zararlı` diyor. `Bir hafta boyunca günde iki kez lavmanla arınmayı öneriyoruz; bunu biz de uyguladık, hiçbir zararını görmedik.` Ahmet Maranki ise `sorularımızı tuhaf bulduğunu ve bugüne kadar hiçbir gazetecinin kendilerini sorgulamadığını` savunarak çok yoğun olduğunu ve yanıt veremeyeceğini ekliyor."

  9 aralık 2015 09:45 24 mayıs 2018 16:49


  4. lavman olayını ben de okumuştum. hatta marankiyle ilgili bir şikayet okumuştum. kadının biri annesi için yaptırmış lavman. kadıncağız artık kendini eskisi gibi hissetmiyor, güçsüz hissediyormuş. lavman, bağırsaklardaki yararlı bakterileri azaltıp, zararlıları artırıyor, diye okumuştum. zaten kabızlığa da kesin çare değil.

  doktorlara göre, karaciğeri ve bağırsakları temizleyici şeyler, 1den fazla yapıldığında zararlı olabiliyor.

  bir dönem çok duymuştum, detoks falan. hatta sosyetik bir kadın bu detoks denilen şeyden dolayı erken yaşta ölmüştü. pankreastan dolayı ölmüştü.

  9 aralık 2015 19:51

  5. bu ne olduğu belli olmayan, doktormuş gibi tavsiyeler veren adamın bir saçmalığına elifcan'ın(gizlinot: gürocak) zayıflamayla ilgili instagram sayfasında denk geldim. "12 saat katı besin yemezseniz, bağırsaktaki parazitler ölür"müş. ya böyle bir saçmalık olabilir mi? bağırsakta eğer zararlı olan bir parazit olursa zaten hastasın demektir ve doktora gitmen gerekir. yok eğer parazit olarak kastedilen şey bağırsakta k vit sentezine destek olan yararlı bakterilerse, yararlı bakterileri öldürmenin mantığı nedir? bu nasıl bir kafadır bilemedim. orda direkt yazmak istemedim buraya yazacağım için, çünkü burda yazdığım bu yazıyı daha çok okuyan olur.

  şu adamın dediklerine itibar göstermeyin lütfen. elifcan gibi akıllı olduğunu düşündüğüm bir kızdan da bunu beklemezdim ayrıca.

  30 temmuz 2016 00:06

  6. isminin başındaki "profesör" ünvanıyla milletin güvenini suistimal eden, aslında profesör falan olmayan insandır. sağlık alanında herhangi bir eğitim almışlığı yoktur, ekonomi ve siyaset bilimcisidir. "doktorluğu" ekonomi alanındaki doktorasından gelir. aynı zamanda bu alanda da bizim bildiğimiz anlamda profesörlük almış değildir; yurtdışında üniversitede hocalık yapan herkese "professor" diye hitap edilir. bu kişi bu hitabı alıp isminin başına eklemiş, aslında akademik bir statü olan profesörlük seviyesini kazanmak için gerekli yeterliliği göstermemiştir. yani karşımızda profesör olduğunu söyleyen ama olmayan, üstelik uzman olarak gösterildiği alanla ilgili herhangi bir eğitim almamış bir insan evladı var. bu nedenle tanım: uzman pazarlamacı.

  7 mayıs 2017 11:19 7 mayıs 2017 11:26

  7. kozmik yaşam, kozmik beden temizliği diyerek yıllardır herkesin az çok bildiği lavmanı katıldığı her televizyon programında, yetmeyip insanları termal otellerde kampa alarak detoks adı altında beden temizliği yapma amacıyla toplayıp yeni bir şey gibi anlatan, tıp alanında hiçbir eğitimi olmayan, kendi soyadıyla açtığı alışveriş sitesinde taş ve kişisel bakım ürünleri Satan bildiğin ticaret erbabı.

  MARANKİ denince ilk aklıma gelen, akp'den önce yerel seçimlerde, daha sonra da Kastamonu milletvekilliği için aday adayı olup seçilemediğiydi. iki lafından biri kainat eczanesi, sağlık turizmi olan, esasen endüstri mühendisliği alanında eğitim almış biri nihayetinde. uzaktan yakından hiçbir alakası, olmadığı halde, tıbbı kullanmak suretiyle girdiği her ortamda şifalı taşlardan girip, beden temizliğinden çıkarak televizyonlarda sıkça boy göstermesi kendisinin asıl ilüzyonu. her doktor unvanı olan kişinin önünde el pençe divan durmaya meraklı insanların, bu adam gerçekte kimdir diye araştırmadan etmeden, sözlerine itibar edip, kendisinden çare bekler durumda olmalarıysa toplum olarak geldiğimiz en acı durum aslında.

  7 mayıs 2017 15:15