yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (84)
  • medya (5)

  1. zambakgillerin en şifalı kuzeni. bunun hayırları saya saya bitmez ama ben sivilceli ciltlerdeki nemlendirici, yatıştırıcı etkisinden bahsetmek isterim. türkiye' de yüzde yüz aloe vera bulamadığım için direk saksısıyla almaya karar verip uzunca bir süre kullanmıştım.

  kullanımı şöyledir: bir adet tombul yaprak göze kestirilir. bıçak sağ ele alınır. dua okunur. arkasından yaprak bitkiye yakın yerinden kesilir. kesilen taraftan bir miktar daha kesilip dış yeşil kabuğu değil de, içindeki sümüğümsü aloe vera özü yüze sürülür. göz altına kullanan da varmış ama ben denemediğim için tavsiye edemeyeceğim. yaprağın sipsivri elinizde kalan kısmı itinayla buzdolabına konur. kestiğiniz dip kısmı kendi kendini iyileştirip kapatacaktır. aloe vera sivilceye, yanığa, kızarıklığa, hassasiyete de iyi gelen iyileştirici özelliklere sahip olduğunu böyle de mütevazi ispatlar size. bu şekilde bitirene kadar aynı yapraktan ihtiyacınız kadarını kesip kesip kullanabilirsiniz.

  isterseniz bunu balla karıştırıp nem maskesi olarak yüzünüzde bekletip yıkayabilirsiniz. her cilt tipine uygundur.

  tek başına nemlendirici olarak kullanabilmek için iş seyahatlerine falan saksıyla gitmeyi göze almanız gerekebilir. ya da sevgilinize yatıya gidecekseniz çantanızda aloe vera sivrisi gezdirmek zorunda kalabilirsiniz. onun dışında bir kusuruna tarafımdan rastlanmamıştır.

  14 ocak 2014 15:55

  2. (bkz: lr aloe vera concentrate)

  yüzümü-cildimi düzelten-güldüren tek krem.

  14 ocak 2014 16:02

  3. Nemlendirici olarak kullanıldığı doğrudur. Aynı zamanda,bu bitki bizim evde yanık kremi olarak kullanılır. Biryerinizi kestiğinizde veya yaktığınızda bitkinin jel kısmını o bölgeye sürdüğünüzde anında acıyı alacak ve iyileşmeye başlayacaktır. Tek kelimeyle mucizevi bir bitki.

  30 ocak 2014 18:43


  4. Özellikle epilasyon sonrası kızarıklık ve yanma hissini ortadan kaldıran, yanık tedavisinde de çok iyi sonuçlar veren şifa kaynağıdır. lakin jelini piyasada bulmak pek zor. oriflame pure natural versiyonunu kullanıp epilasyon sonrası beyaz tenimin 15-20 dk. içinde kızarıklıktan kurtulduğunu görmüş ve şaşkına dönmüştüm. zira yüzümdeki kızarıklık normalde akşama kadar geçmezdi. şimdilerde babe'ninkini kullanıyor olsam da ürün zaten kızarık ve iyice hassaslaşmış olan cildimi sürer sürmez yakıyor olmasıyla sınıfta kaldı. skin79'un kavanozda satılan ürünü de denenebilir. ancak maalesef piyasadaki çoğu ürün boyar madde ve bilimum gereksiz şey içeriyor. en güzeli evde yetiştirmek olsa gerek.

  Not: sorduğum bir aktar çalışanı piyasadaki üretimine sınırlama getirildiğinden söz etmişti.

  gene not: sanıyorum satışı avon gibi temsilci usulü yapılan ve bünyesinde aloe vera içerikli envai çeşit ürün barındıran bir marka da mevcut. ürünlerin pahalı olması akla doğal içeriğe yakın olduğu düşüncesini getirse de henüz deneme fırsatım olmadı.

  13 kasım 2014 23:05 13 kasım 2014 23:10

  5. eminönün'deki bitkicilere gitsek acaba orada bulabilir miyiz diye merak ettiğim, nem ve şifa bombası bitki.

  13 kasım 2014 23:12

  6. Bauhaus'da satılan bitki.

  Kullanması ihtiyacın olanı kes, dışındaki yaprağı attan ibaret.

  Jel kıvamında olanları neden satın alıyorsunuz anlamıyorum.

  *düzeltme: aloe vera jel bağımlısı oldum.

  14 kasım 2014 01:01 30 kasım 2017 12:37

  7. Aloe vera maalesef artık bana alerji yapıyor çok az ya da seyrek kullanırsam sorun yok. Oysa çok iyi geliyordu ve bir çok ürünün içeriğinde de var çok dikkatli olmak zorunda kalıyorum.

  Alerjik olmak çok zor ve belli bir yaştan sonra da çıkıveriyor bu illet...

  14 kasım 2014 01:33


  8. Eve giren her bitkiyi itina ile öldürdüğümden yetiştirmeye yeltenemediğim bitki.

  Holland&barrett marka olanını kullanıyorum ben de. 99.9 doğal olduğunu iddia ediyor, onların yalancısıyım.

  her şeye sür jeli bu benim için. Alerji oldum, sür, kaşınıyorum sür, bir yerim yandı sıva, vücut, yüz, göz altı, neresi denk gelirse artık. Pek seviyorum.

  Bir aralar saçlarıma da kullanıyordum, dermatitli saç derisini oldukça rahatlatıyor.

  Son günlerde aloe veralı içeceklere dadanmış durumdayım. Yabanmersini ve aloe vera parçacıklı olanı favorim.

  Bir şeyi sevmeye göreyim illa cılkını çıkaracağım.

  Not: kaktüs öldürmüş insanım. Bence sorun bende değil, evde.

  15 kasım 2014 00:54

  9. ikea'dan 15 tl gibi bir fiyata satın aldığım ve oldukça hızlı büyüyüp yavru veren bir bitki. içindeki jelini şimdiye kadar bir hafta arayla iki kez sürdüm. sürdükten sonra cildimdeki kızarıklığı ve hassasiyeti hafif yatıştırdı. henüz bir yan etkisini görmedim.

  30 aralık 2014 16:50

  10. Cildimdeki svilceleri hızla kurutan bitki. Karma bir cildim var ve yıllardır alnımdaki sivilcelerle/sivilce izleriyle mücadele ediyorum, denemediğim kullanmadığım şey kalmadı. En son la roche posay effaclar gel ve effaclar duo plus ikilisinin cildimde bir sivilce patlaması yaratmasıyla bunalıma girdiğimde kardeşim tarafından bu bitkiye yönlendirildim ve iyi ki de yönlendirilmişim. Gerçekten 2-3 gün içinde sivilcelerimi kuruttu, cildimin kızarıklığını hafifletti. Sivilce lekelerine bir etkisini henüz gözlemlemedim ancak kendisini her daim elimin altında bulundurmaya devam edeceğim.

  8 haziran 2015 10:18