yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  1. Yoğun ilgim var ve bu konuda eğitim almayı çok istiyorum. Bitkilerin şifasına ve dozunda kullanıldığında hiçbir zararının olmadığına da inanıyorum. Üst girdideki süslümüze çok imrendim ben de böyle doğal içerikli ürünleri kendim yapıp kullanmayı çok severim :) umarım bir gün (gizlinot: zaman ve imkan bulunca ) bana da nasip olur :)

  10 nisan 2017 11:40

  2. Aromaterapi, bitkilerden elde edilen uçucu yağlar sayesinde hastalıkları önlemek ya da olan hastalığı bağışıklığımızı güçlendirerek vücudumuzun savunma sistemini desteklemek için kullanılan bir yöntem. benim de eğitimini almayı çok istediğim bir şey. 2 3 yıl önce yabancı birkaç sitede denk gelip araştırmıştım türkçe kaynağa ulaşamamıştım. Ama sanırım ülkemizde de duyulmaya başladı. Instagramda bir bayanı takip ediyordum, aromaterapi ile ilginen. Fransa'dan falan ödül aldı. Sitesinin linkini bırakayım buraya, belki ilgilenen olur. Eczanelere bayiilik veriyor ürünleriyle. Ben kesinlikle inanıyorum, destekliyorum. (link: http://artdehuile.com/ )

  13 aralık 2017 09:13

  3. bu konuda dijital olarak ulaşılabilir en geniş türkçe kaynak sanıyorum çerçi yusuf'tur.

  bir çeşit veritabanı işlevi gören siteden birçok tıbbî ve aromatik bitki hakkında detaylı bilgi alınabilir.

  (link: https://www.cerciyusuf.org/tibbibitkiler çerçi yusuf)

  16 aralık 2020 16:01


  4. huzur veren buhurdanlık karışımı:

  -portakal yağı (2 damla)

  -lavanta yağı (2 damla)

  -günlük yağı (4 damla)

  -paçuli yağı (1 damla)

  -ylang ylang (1 damla)

  mutluluk veren buhurdanlık karışımı:

  -portakal yağı (5-6 damla)

  -tarçın yağı (1 damla)

  -karanfil yağı (1 damla)

  -sandal ağacı yağı ya da vanilya yağı (2 damla)

  enerji veren buhurdanlık karışımı:

  -limon yağı (4-5 damla)

  -lavanta yağı (2 damla)

  -zencefil yağı (1 damla)

  -ardıç yağı (1 damla)

  hangi kokunun öne çıkmasını istediğinize göre damla miktarını ayarlayabilirsiniz.

  deneme yaparken her defasında ayrı bir şişe kullanmak yerine denemeleri buhurdanlıkta yapmak daha makul oluyor. ben önce bir kağıt havluya deneme yapıyorum. ara ara kahve kokladıktan sonra kokluyorum, daha sonra duruma göre damla oranını değiştiriyorum. nihai oranı bulunca da bunu not alıp bir sonrakinde buhurdanlık ya da difüzörde bu oranı kullanıyorum. bu karışıma bir miktar sabit yağ (badem yağı gibi) ekleyip yağ bazlı bir parfüm elde etmek de mümkün. elbette kullandığımız parfümlerle aynı performansı vermesini beklememek lazım ama ara ara burnuma gelsin derseniz hoşunuza gidebilir.

  17 aralık 2020 22:26 17 aralık 2020 22:27

  5. 40 yaşında, profilinde kendini alanında oldukça tecrübeli olarak takdim etmiş bir üye tarafından (bkz: bir üstteki girdi) kerizlik olarak tarif edilmiş olan terapi yöntemi.

  neden bu dil?

  3 tane uçucu yağ alsanız ömrü bitene dek parasının damla damla hakkını veriyorsunuz ki bir sürü kullanım alanı bulabilirsiniz bu yağlar için. ha, 3 tane yağı karıştırıp fahiş fiyatlara satanlara dil uzatacaksanız buyrun, hakkınız var.

  neden bu dil yahu neden bu dil?

  fikir belirtmekle insanlara hakaret etmek arasında fark vardır.

  18 aralık 2020 17:58

  6. Huzur karışımı falan bilmiyorum ama gerçek lavanta yağı kesinlikle çok rahatlatıyor. Uyumadan önce damlatıyorum yastığıma vs. Kaşlarımın çatık kaldığını fark ederim genelde kokladığım an gevşer. Çoğu türk markası resmen sabun kokan şeyler satıyor lavanta yağı diye bir tek gebece'den verim aldım.

  18 aralık 2020 20:52

  7. karşıt fikir belirtip pseudoscience olduğunu söylemenin suç olduğu büyük çoğunluğu yalan ve abartılı iddialardan oluşan alan.

  "koku" duyusu ve bazı kokuların sizi rahatsız ettiği gibi bazılarının rahatlatabileceği kısmı doğru. ama bunun pek de ötesine giden bilimsel hiçbir veri yok. beyinde koku ve hafıza ile ilgili aktivitesi daha yoğun olan alanlar birbirine yakın ve bize iyi veya kötü anılarımızı hatırlatan kokular o hisleri yeniden yaşayarak farklı duygular hissetmemize sebep olabilir anlık olarak. Zevklerimizi de belirleyebilir bu nostaljik çocukluk anılarımız. Bunları reddetmiyor bilimsel metot. Aromatik ve uçucu olmayan bazı yağlar, özler falan faydalı olabiliyor, doğal halleriyle kullanması yoğunluk ve alerjen yönünden riskli olduğundan bunlar da ilaçlarda veya çeşitli formülasyonlara uğramış ürünlerde kullanılıyor zaten. Hiçbir ilaç, kimyasal ürün vs tamamen doğadan bağımsız uzaydan gelmiş korkunç şeyler değil.

  Haa, ama aromatik özlerin "terapi" "tedavi" "hastalık önleme" iddiaları koskoca birer yalan. Hacamat veya doğal taş endüstrisi gibi, ağaçlara paçavra bağlamanın, türbelerde dua etmenin laciverti. günümüzde bu işler duyusal olarak hoşumuza giden basit şeylerin içine iki üç tane anlamı ve yöntemi açıklanmayan, kulağa bilimsel gelen kelime sıkıştırılması ile yaratılmış keriz avı endüstriler. Zevk için tabii ki alın. Cildinizi mahvedebilir esanslar ama kendi sorumluluğunuzda isterseniz içinde banyo yapın. Kokusu rahatlatıyorsa koklayın sorun değil. Ama binlerce insanın okuduğu yere gelip hastalıklardan koruyor, antibiyotik etkisi yapıyor, doğal, kimyasal değil, antidepresan yerine bilmemne otu yağı koklayın, çocuğu olmayan şunu sürsün bu taşı ellesin falan gibi deli saçması şeyler yazıp yeterince bilgisi olmayan böyle bilgilere açık insanın aklını da bulandırmayın lütfen.

  araştırma laboratuvarları, bunların uzantısı olan enstitü ve birimler, dahi kimyacılarla formüle edilen ürünler, ilaçlar, aşılar, tedaviler... bunları yapan insanlar boşuna ter dökmüyor 3. dünya ülkelerinden litresini 15 cente aldığı lavanta yağını şişeleyip satan "doğal" "el yapımı" "temiz içerikli" olduğunu iddia eden işletmelerdeki uyanıkların aksine.

  18 aralık 2020 21:57 19 aralık 2020 08:17


  8. günümüz modern tıp dünyasının temelini oluşturan ayurveda, çin tıbbı gibi kadim sistemlerin işlevsel bir koludur. buraya ne olduğunu yaz yaz bitmez. sadece sözlük için faydalı olacağını düşünerek şunu belirtmek istiyorum. aromateripiden fiziksel ve mental olarak fayda sağlayabilirsiniz. günümüz ilaç teknolojisi ilhamını doğadan aldığının güvencesiyle modern tıp ile birlikte, yanyana, uyum içinde sürece katkı sağlayıp hızlandıracağına inanabilirsiniz. kendiniz araştırarak veya bir uzmandan destek alarak. aromaterapinin sanki bir magazin sansasyonu gibi ''yalan'' veya ''palavra'' olduğunu idida etmek benim için doğaya saygısızlıktır. ilk gelişen duyumuzun koku olduğunu da ekleyeyim. anne karnında ışığı sesi ısıyı algılamadan önce içerdeki plesentanın kokusunu alabiliyormuşuz. ilk gelişen duyumuz koku alma iken aromaterpinin fiyasko olduğunu iddia etmek, 20'lerde kırmızı ruj süren tüm kadınların hayat kadını olduğunu sanmak gibi.

  21 aralık 2020 20:26