sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (11)
 • medya (1)

1. sevgili (yazar: nisisa) ukteyi doldurmam için vermiş teşekkür ederim. bildiğim kadarıyla ukteyi doldurmaya çalışayım. beden olumlama hareketi (body positive movement veya body positivity) kısaca açıklamak gerekirse şişman, zayıf, uzun boylu, kısa boylu, kıllı, kılsız gibi bütün beden tiplerini olduğu gibi kabul etme anlamına geliyor. ilk ortaya çıkışı "fat acceptance movement"a dayandığı için bu hareketin sadece şişmanlara yönelik olduğu algısı var ama dediğim gibi aslında her beden tipini kapsayan, günümüzde insanlara dayatılan "standart güzellik algısı"na uymayan bedenlerin de aslında var olduğu ve bu bedenlere sahip insanların da olduğu gibi kabul edilmesi gerektiğini anlatan bir hareket.

televizyonlarda, intenette sürekli insanlara neyin güzel olup neyin olmadığı anlatılıyor. insanlar da hayatları boyunca sürekli anlatılan bu güzel ve ideal bedenlere kavuşmak için kilo alıyor, veriyor, makyaj yapıyor vs. bu hareket diyor ki "ben böyleyim kardeşim, sana ne?"

böyle söyleyince aslında ne kadar kolaymış gibi görünse de insanın kendisini olduğu gibi kabul edip ben böyle güzelim demesi aslında çok zor. hangimiz bedenimizle ilgili öz güvensizlikler yaşamıyoruz ki? çok şişmanım, çok zayıfım, cildim kötü, boyum kısa vs diye hemen herkesin bedeni ile ilgili bir takıntısı veya sıkıntısı vardır. makyaj yaparken uyguladığımız bazı yöntemler de hep bize dayatılan "ideal" olana benzemek için değil mi? yanaklarım şişman -köntür yap, gözlerim yuvarlak- eyeliner la badem göze benzet gibi.

ben kendi bedeni ve cildiyle ilgili çok fazla gelgitler yaşayan bir insanım. bir kere cildimi asla sevmiyorum. lekeler, gözenekler, komedonlar, göz altı morlukları vs vs yüzünden ten makyajı yapmadan sokağa çıkmamaya alıştım. çünkü insanların "hasta mısın?" sorularını duymak istemiyorum. çünkü öyle çıkınca "güzel" görünmüyorum. bedenime gelirsem boyuma göre kilom düşük. göğüslerim tahta gibi. köprücük kemiklerim 10 km öteden görünüyor. bacaklarım ve popom selülitli. ayaklarım çirkin. bu liste böyle gider. o yüzden bu hareketi ilk duyduğumda ben de böyle olmalıyım dedim. kendimi olduğum gibi kabullenmeliyim. ama maalesef 1 günde olabilecek bir şey değil. bence bu harekette esas olan "ben böyle çok güzelim" algısını yerleştirmekten önce "ben böyleyim" algısını yerleştirmek. çünkü kendi bedeninizi olduğu gibi kabul etseniz bile kendinizi bu şekilde güzel bulmanız bence çok daha zor. çünkü bu televizyon ve internet var olduğu sürece "standart güzellik algısı"nı gözümüze sokmaya devam edecekler.

konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen arkadaşlar sevgili berrak'ın (link: https://berraque.com/tag/beden-olumlama-hareketi/ blogunu) takip edebilirler.

9 haziran 2017 09:26

2. canim suslum (yazar: buffy ) ye tesekkur ediyorum. Bu aralar cok populer bi hareket ama aslinda 2008den beri hatri sayilir bir kitlesi zaten vardi. Soyleee ki;

Moda ve medya endustrisinin bize dayatmaya calistigi "ideal beden" algisina karsilik, tek bir beden tipinin ideal, cekici ve degerli dusuncesine karsi cikmaktir. Bedenini baskalarinin idealine gore degil, kendi bedenini sevdigin sekilde yasamaktir.

Ve bedenini sevdigin sekli (gizlinot: sisman) (gizlinot: zayif) (gizlinot: sivilceli) (gizlinot: killi ) kimseye yargilama hakki vermez.

“Eğer kadınlar yarın sabah uyanıp bedenlerini sevdiklerine karar verselerdi, kaç işletmenin iflas edeceğini bir düşünün.” Gail Dines

10 haziran 2017 00:21

3. Feminist filmler başlığının yaptığı çağrışımla bkz. Real woman have curves ve little miss sunshine

11 eylül 2017 16:01

4. Bir çağrışımla daha karşınızdayım, sevgili süslüler. Bkz. Sugababes - ugly. Çağrışıyor, öyleyse varım.

Dipnot. Video çok sevimli, muhakkak izleyin.

17 eylül 2017 14:43

5. Yapanları takdir ediyorum ama ben katılmıyorum maalesef. İçimden kilolu beni beğenmedikçe iki yüzlü davranıp beden olumlayalım hepimiz böyle çok güzeliz laylaylom diyemiyorum. 

Kendimi bir on kilo eksik halimle daha çok seviyordum. Şimdiki dış görünüşümden yürürken nefes nefese kalmamdan ve alışveriş yapamamamdan memnun değilim.  O yüzden ben olumlamak istemiyorum, çaba gösterip rahat ettiğim bedene dönmek istiyorum. 

6 şubat 2018 22:39

6. kilo konusunda konuşacak olursam balık ete veya hafif kilo fazlasına asla takılan biri değilim hatta bazı insanlara çok yakıştığını da düşünüyorum. ama bu kilo sizin sağlığınıza etki etmeye başladığı an onun beden olumlamadan çok kendine eziyet etmeye yol açtığını düşünüyorum. şeker, kolesterol, kalp damar rahatsızlıkları, nefes nefese kalmalar falan bunlar normal şeyler değil. sağlıklı olduğunuz kiloda olun, ondan gayrısını yüceltmeyin lütfen.

7 şubat 2018 16:29

7. (link: https://youtu.be/Lh7WCvYlomU Berrak tuna'nın bu konu hakkında güzel bir videosu var) 

Süslüsözlükte sürekli güncel olması gereken başlık. 

Soru sorma aparatına baktığımda halimize üzülüyorum. Kısacık jiletle bile alınamayacak kıllarını sorun eden, cinsel organını beğenmeyen, çatlak, selülit ya da başka basit bir sorunu mutsuzluk sebebi yapmış pek çok kadın var. Ulaşmamız mümkün olmayan bir hedefe doğru koşup hep yeniliyoruz. Bu da daha çok stres sağlık problemini yanında getiriyor.

Özellikle kilo konusunda insanlar sağlık duyarı kasmayı bırakmalılar. Sağlıklı olup olmadığımı dışardan bakarak bilmen mümkün değil. Ayrıca sağlıksız diye bir insan onu suçlayamazsın. Kendimize ve çevremize hoşgörülü olmamız gerektiğini hatırlamalıyız.

Edit: Berrak'ın takipçileri zaten bu altta yazanı biliyor. Kadın kendi paylaştı ben de eskiden böyle saçma sapan düşünen bir insandım diye. Fikirler değişebilir insan kendini geliştirebilir arkadaşlar. Bunu göstermekten de hiçbir zaman çekinmedi Berrak. 

29 mart 2018 22:36 1 nisan 2018 21:55

8. üstteki girdiyi okuyunca berrak adına üzüldüm açıkçası kızı da hiç tanımıyorum ilk kez bugün izledim ama zorbalığa uğrayan herkes önce savunmaya geçer, zamanla zorbalaşmaya başlar, belli ki kendisi de benzeri bir şey yapmış. bu kısır döngüyü kırıp, nefreti nefretle hakareti hakaretle bastıramayacağını anlayınca yani büyüyünce, doğruyu görünce değişmeye başlarlar ve aksine kendisi bizzat o 'zorba' olan kişi olduğundan konu hakkındaki en iyi söylevi de yine o çekebilir.

o zaman alkolü bırakanlar sonra diğer insanlara yardımcı olmasın çünkü öncesinde alkoliktiler, kilo verenler kendi tavsiyelerini paylaşmasın çünkü öncesinde şişkolardı, uyuşturucu mücadelesini verip kazananlar benzer durumdakilere destek vermesin çünkü öncesinde bağımlılardı, homofobik birisi nefretinin sebebini çözüp lgbt bireylerini savunmalıyız diye konuşmalar yapmasın çünkü eskiden homofobikti. örnekleri çoğaltabilirim, keza yukarıdaki girdiyi yazan arkadaşın örneği üzerinden de giderek eski kkk üyesi pişman olarak sonra siyahilerin hakları için mücadele edebilir ve lider dahi olabilir ama olmamalıymış çünkü daha önce ekstrem saçmalamış, artık düzelse bile konuşmaya hakkı yokmuş, var mı böyle bir şey?

o yüzden hem kendi bedenini hem başkasının bedenini kötüleyen biri de doğru yolu bulup, beden olumlama adına konuşabilir, bilgiler paylaşabilir, öncü de olabilir. beden olumlama başlığı altında dahi olumsuz tavırlara gerek yok sanırım, nezaket, hoşgörü güzel şeyler.

31 mart 2018 07:23 31 mart 2018 07:24

9. Bazılarınca tam anlaşılmadığını düşünüyorum. Arkadaşlar beden olumlama hareketi kilolu olmayı övmez ya da savunmaz; herkesin kendini sevdiği bedende olmasını savunur. Sen 45 kiloluk halini seviyorsundur öyle olursun; başkası 80 kiloluk halinden memnundur öyle yaşar. Doktorunuz dışında da kimse size "çok zayıfsın/çok kilolusun" diyemez. Sadece kilo için değil; kıl, tüy, çatlak, selülit, sivilce vb. için de geçerlidir. En azından benim beden olumlamadan anladığım bu.

1 nisan 2018 02:46

10. Tess holliday’in cosmopolitan ekim 2018 sayısı için verdiği kapak çekimini gördüm.

Elbette herkes zayıf olacak değil. 

Ama 150 kilonun üzerindeki bir kadın bence güzel görünmüyor. Dışardan görünmeyi bırakalım, beraberinde getirdiği sağlık sorunlarına değinmiyorum bile.

İnsanları sağlıklı beslenmeye, spor yapmaya yönlendireceği yerde bu tarz akımlardan kaymak yemek için olayı abartmak artık bu.

Beden olumlama bu değil.

Görseli ekleyeceğim.

ilgili medya:
1
5 eylül 2018 19:24