sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  5. Öncelikle şunu söyleyeyim, starbucks prestij satıyorsa sıçayım sizin prestij anlayışınıza.

  Ulan bir mekanda 10 liralık kahveyle 5 saat oturuyorsun, ve prestijli mi oluyorsun? Ben kendimi ezik ve fakir hissediyorum starbucksta otururken. Gittiğin cafe midpoint değil starbaks.

  Gelelim versusumuza.

  Ortam; Nero bana hep bir tık daha elitist gelmiştir. Sebebi işte şu prestij satma muhabbeti. Ay starbaks kahve tarlasındaki işçisini bla bla, aman starbaks bi kahveyi şu fiyata mal ediyormuş bla bla fak da sistım diyen nedense nero'da oturuyor. Hâlbuki aynı bokun laciverdi o da. Sistemi eleştirirken sistem köpüşü olmuş herkes nero'da. Bakın geçen gün moda nero'da bir grup hararetli hararetli tekelleşme ve ülkenin geleceği ile ilgili tartışıyordu. Ee ablacım abicim neden o zaman modada bilimum cafe varken gidip bir zincir mekan tercih ettin. Otursana cherry bean cafe'ye.

  Neyse yine konudan saptım.

  Kahve; Starbucks kahvelerini çok kavuruyor ki standart bir tat elde edilebilsin. Bence kötü bir özellik, mesela filtre kahvede ben o gün hangi çekirdeği kullanmışlarsa onun karakteristik tadını almak isterim. Bu konuda nero daha iyi. Ama bunun yanında seçenek ve boyut olarak starbucks daha tatmin edici, haklarını yiyemem.

  Çay; starbucks bunu direk aldı.

  Barista; heh ortam başlığı altında konuşulan konuya geri dönüyorum. Beşiktaş ve kadıköy'de nero baristaları biraz ne bileyim, insana şöyle bakıyorlar gibi "sen bura için fazla düz bir tipsin" diye bakıyorlar gibi. Ya en son moda olan göbeği açık bluzları bereleri takacaksın,ya saçını renkli boyayacaksın, ya da parka ve çadır bezi çanta kullanacaksın. Nero bunu ister stereotipleşeceksin. Mor saçlıyken saygı gördüğüm mekanda saçlarım örgülüyken çiçekçi muamelesi gördüm neredeyse. Tabi ki insanın günü gününü tutmaz ama starbucks'ın kuralı o kim gelirse gelsin gülümsemek. 10 yaşındaki velete de 50 yaşında takım elbiseli abiye de aynı şekilde hitap edip aynı tavırla işlem yapıyorlar. Starbucks'ın profesyonellik algısı bu çünkü.

  Bir de starbucks'ta birçok kez filtre kahve bedavaya verdiklerini bilirim. Muhtemelen günlük demledikleri için ya satılmayanı kendileri içiyorlar ya da böyle dağıtıyorlar. Müşteriye sample vermeyen mağazalara alıştığımız için bir şeye para vermeden alınca benim götüm başım ayrı oynuyor, istemsizce o şubeyi sever oluyorum.

  Bence ikisi de çekirdek kahve satan iyi mekanlar. 3ü bir aradayı suya karıştırıp önünüze koyan tüm mekanlardan bir adım öndeler. Fakat gerçekten kahve yapan zincirleşmemiş bir çok mekanlardan da gerideler. O sebeple sokağa çıkıp kahveci keşvedin bu versuslara takılmadan, ama bir avmde falansanız ikisinden boş olana girin(gizlinot: Swh).

  31 ocak 12:14

  4. Kahve için nero, şekerli sütlü sıcak / soğuk içecek için sbx.

  25 eylül 2018 01:03

  3. sert ve keskin aromalı kahvelerden hoşlandığım için kahve lezzeti açısından nero bana daha uygun, boyut olaraksa starbucks kesinlkle daha avantajlı. tuzlularda daha çokm neronun yiyeceklerini beğensem de tatlılarda starbucks daha çok hoşuma gidiyor.

  24 eylül 2018 21:01

  2. Oley, bilimsel olarak değerlendirebileceğim bir versus. Heyecan içinde alt kategorilere ayırıyorum şimdi.

  Not: girdi uzun oldu.

  Dekorasyon: bu bence her zaman ideal şartlar sağlanmadığı için çok geçerli bir parametre değil, açıldıkları mekanın sağladığı koşulları da göz önüne almak lazım, mesela şöyle bir genel olarak bakacak olursam beşiktaş barbaros bulvarı'ndaki nero mükemmel, starbucks meh, bahariye caddesi'nde tam tersi. Ama şimdi kapalı olan tünel starbucks'ta içtiğim dönemsel lattelerin tadını da almanlıktan bile alamam gibi geliyor, o yüzden burun farkıyla starbucks.

  Çalışanlar: objektif olamayabilirim, nero baristaları ya bana hep öyle denk geldi ya da çalışma şartları ağır, hep biraz kaba ve enerjisiz idi oysa starbucks'ta pek tatlı deneyimlerim oldu. Çok önemli değil, kahvenizi alıp geçiyorsunuz en nihayetinde ama bir yanda yatağından zorla "bana hizmet edeceksin" diyerek kaldırmışım gibi suçlu hissettiren nero baristası, öbür yanda dışarısı türkiye değilmişçesine medeniyet sanrısı yaşatan nüktedan starbucks baristası. Hmm.

  Yiyecekler: sandviçler nero, tatlılar starbucks. Bunun sebebi nero biraz daha sağlıklı geliyor bana (ne kadar sağlıklı olabilirse artık) o yüzden sandviçte evet, yetişkin bir insan gibi kaliteli içerik arayabiliyorsunuz ama zincir kahvecide tatlı yenilecekse sağlık bir kenara itilmiş, bazı şeyler göze alınmış demektir, şeker ve yağı abartan kazanır.

  Kahve: öncelikle ben kahveyi kovalarca içmeyi seviyorum. Bu bağlamda starbucks'ta zerafetten ödün vermeden bir grande americano alabilirken, nero'da aynı eylem gözü dönmüş bir hayvanın doymak bilmeden sulandırılmış espresso içme açlığına çare araması gibi geldiğinden, kişisel saygımı kaybediyorum bu doğru. Diğer doğru ise soğuk kahveler ve sade içtiğimden tad farkını anlayabildiğim americano, filtre kahve için nero. Latte ve flat white'ı çok tarçınlı içtiğimden tad farkını zaten anlayamıyorum. Ama. Buz gibi havalarda mecburi kahvelikten çıkmış şerbetli içeceklerin lebron'u gingerbread latte, çöl gibi sıcaklarda zaruri kahvelerin jordan'ı cold brew bilin bakalım nerede yok.

  Sonuç olarak starbucks'ın köpeği çıktım görüyorsunuz. Ancak bu noktada starbucks'ın pazarlama tekniğini takdir ederken bir de öz eleştiri yapmam gerekiyor. bir kitap okuyordum the power of habit adında, kişisel gelişim olduğu için hafifçe dandik ama okunabilir. kitapta starbucks'ın mutluluk ve prestij satmayı bir anlamda alışkanlık nesnesi haline getirmesi gibi bir şeyden söz ediyordu. (çok oldu okuyalı yanlış hatırlıyorsam affediniz) aslında bu çok doğru, benim yorumlarımda da görülüyor örneğin, kahvenizi size hazırlayıp ücretini alan kişinin neşeli olması hiç de gerekli olmamasına rağmen bir taşlama sebebi oluverdi benim nezdimde, işte bu temel olarak starbucks'ın sadece kahve satmadığının o yüzden rakiplerinden hep bir miktar sıyrılacağının göstergesi, bu taktik birebir taklit edilse dahi sonucun değişeceğini düşünmüyorum.

  23 eylül 2018 23:09

  1. bu karşılaştırmada bence nero çünkü kahvelerinin tadı daha yoğun ve güzel geliyor bana. aynı zamanda mekanlarının iç dekorasyonunu çok daha ferah buluyorum. bir de nero kart’ta 9 damgaya 1 kahve olayını starbucks’ın app olayından daha pratik buluyorum.

  olumsuz özellik olarak ise kahve boyları starbucks’ınkinden daha küçük

  23 eylül 2018 11:27