sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (8)
 • medya (0)

1. Ukte (yazar: cipskola)

Diş hekiminde yaptırabileceğiniz en basit, acısız ve zevkli işlemdir :d daha önce anestezili ve anestezisiz sayısız dolgu işlemim oldu. Diş taşı temizliği anestezi olmadan yapılıyor, kesinlikle hiç bir acı hissetmiyorsunuz. Ağız içi asitler, tükürük, vs. Sebeplerle diş aralarındaki taşlaşmış kalıntılar temizleniyor. İlk defa yaptırıyorsaniz birazcık fazla kanama olabiliyor. Bu işlemi bir kere yaptırdıktan sonra kurtuldum bitti gibi bir durum olmuyor, zamanla kalıntılar yine taşlaşıyor ve siz yine temizletiyorsunuz; diş hekimi altı ay sonra tekrar gelmenizi tavsiye ediyor zaten. Eğer ilk kez yaptıracaksiniz söyleyeceklerim gerçekten hiç acıtmadığı ve korkacak en ufak birşey olmadığı (gizlinot: Ben doktora nolur uyuşturujn diye ağlamıştım korkudan :d) temizleyince sürekli dişlerimin arasında boşluk mu varmış diye şaşırıp dilinizi o boşluklarda gezdiriyorsunuz, ayrıca işlem sonrası dişleriniz parlatılıyor ve temiz temiz geziyorsunuz. Doktor ne yapıp ne yapmamaniz gerektiğini söylüyor zaten, yaptırınız efendim (gizlinot: swh)

12 mart 2018 16:10

2. bu prosedürü uygulatmayı planlıyorsanız asla ama asla ne ekşi sözlükte yazanları okuyun ne de youtube'taki diş taşı temizleme videolarına bakın. dişçiden nefret eden biri olarak rüyalarıma girmişti.

diş taşlarınız çok büyük değilse zaten çok kanama olmuyor ve çok acımıyor.

yaptırmaktan korkmamayı tavsiye edeceğim.

12 mart 2018 17:29 12 mart 2018 17:30

3. bunun çok zararlı olduğuyla ilgili söylentiler duyuyorum. hayatımda bir kere temizlettim. öyle korkulacak bir tarafı yok uyuşturmadan 2 dakikada yapıyorlar. hafif bir kanama oluyor, diş fırçalarken olan kanama gibi düşünün. diş aralarım boşaldığı için sızlama yaşadım ilk 2 gün. başka da bir şey yok sonra düzeldi. aşırı rahatlama ve hafifleme oluyor sonrasında fakat zararlı mı değil mi? bu konuda aydınlatılmak istiyorum. değilse tekrar yaptıracağım.

14 mart 2018 09:05

4. 6 ayda bir yaptırılması önerilen uygulama. Doktorlar daha fazlasını önermiyor. Ayrıca bu işlemi devlette yaptıracaksanız, senede 2 tanesini devlet karşılıyor bildiğim kadarıyla. bu işlem uygulanırken diş etlerinizde kanama olması diş eti iltihabına işaret edebilir. Bende hiç kanama olmadı. Ayrıca çıktıktan sonra dilinizi dişlerinizin arasında gezdirmek harika bir duygudur. Korkmadan yaptırın asla bir can acısı söz konusu değil.

14 mart 2018 09:41

5. uzmanını yaptırınca gayet güzel olan uygulama. ben yanlış bir dişçide yaptırmıştım ilk olarak ve günlerce diş etlerim sızlamıştı. 6 ayda bir yaptırınca hem işlem kısa sürede bitiyor hem de zorlanmadan ağrı sızı çekmeden takılıyorsunuz.

14 mart 2018 14:55

6. Bugün ilk defa yaptırdım. Korka korka gitmiştim. Doktor bir zararı olmadığını hatta yaptırılmazsa diş sorunlarına sebep olabileceğini söyledi. Teknoloji gelişmiş zaten, böyle giremediği diş araları için değişik bir şey kullanıyor vs, zedelemiyor -anlattı tabi ama anlamadım- Uzun lafın kısası korktuğum gibi değildi. Yalnız diş teli yapıştırıcı madde tam çıkmadığından bir kere daha gideceğim onlar için. O diş aralarındaki, diplerindeki koyulmalar gitti, baya da bir şey çıkıyor cidden. Ferahladım, şuanda da sızlamıyor bile, bir on dk sızladı geçti. Tavsiye ederim.

13 nisan 2018 20:21

7. Bugün temizlettirdim. Senelerdir korkudan gidemiyordum fakat böyle kolay ve acısız bir işlem olduğunu bilseydim hiç beklemeZdim. Doğal olarak hafif sızlamalar oluyor işlem sırasında ve sonrasında ama dişlerimin güzelliğine baktıkça unutuyorum onuda. 

6 kasım 2018 15:58

8. Kanal tedavisi için gittiğim Diş hekimim senin diş etlerindeki kanamayı da halletmemiz lazım dediğinde bu adam nereden anladı acaba diş eti kanamam olduğunu demiştim ama sormamıştım tabi uzman anlamıştır bir yerden diye. Meğer diş taşlarım yüzündenmiş. Önceden böyle bir problemim yoktu ama yediğim içtiğim çok değişti son bir iki senede. Ne kadar temizliğe dikkat etsem de diş taşının önünü alamadım. bu yaşım için çok fazla olduklarını ve temizletmezsem bana gelecekte büyük problem yaratacaklarını söyledikleri için ikilemde kalsam da yaptırdım. İki hafta oldu ve şimdiden çok memnunum. Hatta neden daha önce yaptırmadım diye aşırı pişmanım. Öncelikle diş eti kanamam hemen kesildi. Ağız kokusu neredeyse yok oldu. Çekilen damaklarım tekrar düzelmeye başladı. Dişim ile diş etlerimin arasındaki boşluklar kapanmaya başladı resmen bütün ağız yapım değişti. Eğer benim gibi ileri derecede diş taşı oluşumu varsa temizleme aşamasında acıyor hem de çok acıyor gözümden yaş geldi. Ama bu acıya kesinlikle değer. Üstelik eminim az olsaydı ya da ikinci kez yaptırsaydım böyle acı hissetmezdim. Diş etlerimde çok fazla kanama olduğu için diş hekimim üç seferde halletti. Tabi ki oluşumlarını engellemek en sağlıklısı ama oluşmuşsa da temizletmekten başka yapacak bir şey yok. O diş etlerinin çekilmesi ve zamanla dişlerin teker teker dökülmesindense minesi falan zarar görsün varsın napalım :(

26 ocak 21:08 26 ocak 21:10