yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (16)
  • medya (0)

  1. Haftasonu test sürüşünü yaptığım, bugün ise işyerine gelirken kullandığım şey. Umarım gün sonuna kadar dayanır, dayanmak zorunda hatta. Haftasonu beni gayet memnun etmiş 24 saat dayanmıştı.

  Benim uyguladığım formül şöyle: üç tatlı kaşığı karbonat, üç tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı, bir iki damla bergamot yağı küçük cam kavanoza konur; iyice karıştırılır; her bir koltukaltına nohut kadar uygulanır.

  Edit 21:38 :

  15:30-16-00 arasında sağ taraf error vermeye başladı. An itibariyle sağ taraf berbat kokarken; sol tarafta hafif hafif başladı(ybkz: bu arada eve yeni geldim :( )Bu durumda ya terbezlerim dengesiz çalışıyor ya da sağ tarafa az sürmüşüm. Riske girmeye değmez ama haftasonları daha güçlü formüller(ybkz: nerde bulacaksam artık ) deneyebilirim.

  Not: çok terleyen biriyim ve soğan sarmısak severim (ybkz: Gözünüzde korkunç biri canlandı biliyorum ama bunları söylemekzorundayım)

  Yıllar sonra Edit: doğru formülü buldum: bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı birbuçuk yemek kaşığı karbonat ve on damla çay ağacı yağını iyice karıştırıp fındık kadar kullanıyorum, bir buçuk gün dayanıyor :) yaklaşık altı aydır kesintisiz kullanıyorum ve çok mutluyum

  Bir edit daha: karbonat bir ara tahriş yaptı. Bu aralar karbonatın uzerini hafif geçecek kadar kaynamış soğumuş su koyup biraz bekletip fazlasını süzüyorum. Böylece karbonat hafif eriyor. Hindistan cevizi ve çay ağacı yağını sonra ekleyip karıştırıyorum. Bu şekliyle tahriş de yapmıyor. Ve hala çok memnunum

  24 mart 2014 10:03 24 eylül 2018 23:25

  2. Naturalive der susarim. Doğal deodorant da ondan daha iyisini tanimadim. Netten sipariş verdim ben.

  25 mart 2014 15:15

  3. Benim için sodyum bikarbonattır. Yani ingiliz karbonatı. Duştan sonra elime biraz söküp koltuk altıma pat diye yapıştırıyorum:) anlatamadım ama bence gözünüzde canlandı. Burada kullanıp memnun kalanları gördükten sonra denedim neredeyse 1 aysır normal deodorant kullanmıyorum. Eskiden duştan çıkınca hemen deodorant kullanırdım kullanmadığım zaman acayip terlerdim yapış yapış olurdu ve kokardı. Karbonata alıştıktan sonra kullanmayı unutsam bile o kadar ıslaklık da olmuyor koku da.

  25 ağustos 2015 04:25


  4. girdiyi sildim editi: ailecek senelerce kullandığımız doğal deodorant olayın vazgeçmiş bulunuyoruz. sebebi, hepimizde olan aşırı kötü koltukaltı kokusu. muhtemelen karbonat yüzünden cilt phımızı bozduk ve bakteri floramız değişti, bunun mantara kadar yolu var. yaptığımızın hata olduğunu yeni yeni farkediyorum. gerçekten kokuyu önleyen, ph uyumlu ve deneysiz deodorant bulana kadar niveadan devam.

  4 mart 2017 21:35 13 eylül 2021 16:44

  5. Lavanta yağı kullanıyoruz biz ailece, çok memnunuz. İki damla yetiyor, terlemeyi engellemese de tüm gün missss gibi kokuyorsunuz.

  4 mart 2017 22:03

  6. teyzemin tavsiyesi üzerine bir ara karbonatı kullanmaya başlamıştım. evet, bildiğimiz karbonat. bir çay tabağına döküp banyoda aynanın önüne koydum ve sabahları elimi yüzümü yıkadıktan sonra ıslak parmaklarımı çay tabağına batırıp direkt olarak koltuk altıma uyguladım. üzerinizde kıyafetler varken biraz zor oluyor çünkü karbonat tanecikleri sağa sola dökülebiliyor birazcık da olsa. ama sonuç cidden inanılmazdı. başta "hadi canım sen de" diyerek başladığım karbonat, ciddi ciddi ter kokumu ortadan kaldırdı. terlemeyi engellemiyor, sadece ter kokunuzdan kurtarıyor sizi. kış için, yani fazla terleyeceğinizi gerektirmeyen zamanlar için hem doğal hem de ucuz bir yöntem bu karbonat. fakat eğer yazın kullanırsanız ya da "bana zaman farketmiyor ben her türlü çok terlerim" diyen biri iseniz, kıyafetlerinize elveda demeniz gerekebilir. çünkü inanılmaz derecede kıyafetleri beyaza boyuyor eğer çok terlerseniz. tabii koltuk altlarına iz bıraktığı için bir bluzu birden fazla kez giyemiyorsunuz doğal olarak... bir ara bütün bluzlarımın koltuk altında beyaz halkalar oluşmuştu. yıkayınca geçiyordu en başlarda ama bir süre sonra yıkasam da çitilesem de lekesinden kurtulamamıştım. kırmızı bluzum yer bezi oldu bu karbonat yüzünden...

  karbonat hakkında konuşmuşken bir faydasından daha bahsetmek istiyorum. karbonat çok güzel bir ayakkabı kokusu önleyici olarak da kullanılıyor sevgili süslüler. kokan ayakkabınıza bir tutam kadar karbonat döküyorsunuz ve bir gece kadar bekletiyorsunuz. fazlasını döküp giyiyorsunuz ve ta taaa sonuç: burnumuzun direğini kıran kokusundan arınmış ayakkabılar. ama çok sık denemediğimiz için ayakkabılara bir zarar veriyor mu bilemeyeceğim.

  bu yazılanların hepsi bizzat tarafımdan denendi ve onaylandı.

  5 mart 2017 15:02

  7. Koltuk altı kokusu konusunda takıntılı bir insanım. Genel olarak koku konusunda takıntılıyım hatta. Yüksek oranda meme kanseri riskim bulunduğu için anti-perspirant ürünleri doktorum tarafından bilinçlendirildiğimden beri kullanmıyorum. Uzun bir süre gnc den aldığım tuzları kullandım ancak gün içinde temizleyip tekrarlamama rağmen asla istediğim randımanı alamadım. Yabancı bir blogda rastadım bu tarife ve dünyam değişti. En az 4 yıldır kullanıyorum. Küçük kaplara koyup yanımda taşıyorum. Asla terlemeyi engellemiyor-zaten istediğim bu değil. Terlemek çok doğal bir şey ve bunu baskılamak doğru değil.

  3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 2 yemek kaşığı karbonat, 5 damla lavanta yağı, birkaç damla çay ağacı yağı(antibakteriyel özelliği var). sadece çay ağacı koyduğum da oldu ama yukarıda (yazar: venus justbutterfly trap)'in bahsettiği gibi korkunç oluyor, lavantayla hafifletmek iyi sonuç veriyor.

  Bu karışımı güzelce ezerek karıştırıyoruz, kışın Hindistan cevizi yağının doğası gereği biraz katılaşabiliyor, yazın daha kremsi oluyor.

  Rastladığım bazı başka tariflerde “arrowroot” adında nişasta benzeri bir madde kullanılıyordu, arrowroot bulunamayan yerde organik nişasta da kullanılabileceği belirtilmişti. Bu şekilde de denedim, yukarıdaki karışıma bir yemek kaşığı mısır nişastası ekledim, biraz Hindistan cevizi yağını arttırdım ama çok kumlu bir yapısı oldu ve biraz leke bıraktı. Bu şekilde tercih edenler de mutlaka vardır ama klasik yağ+karbonat karışımı benim sorunumu kökünden çözdü.

  Hoşçakal ter kokusu, seni hiç özlemiyorum.

  24 ağustos 2017 16:43


  8. Bu sonbahar-kış sezonu sadece limon sürerek kokudan ve karartıdan kurtulmayı planlıyorum. Terleyen bir insan değilimdir zaten.

  24 ağustos 2017 16:48

  9. Tek başına karbonat yeterli oluyor. Hepsi aynı etkide oluyordur herhalde, ben eczanelerde paket paket olan ingiliz karbonatından kullanıyorum. Sabah ve gece yatmadan uyguluyorum.

  Evet abartmıyorum tüm yazı karbonatla geçirdim. Bir gram koku, iz olmadı ki inanılmaz takıntılıyımdır. Koku konusunda da benim kadar iyi alan pek insan tanımadım diyebilirim.

  25 ağustos 2017 15:51

  10. Dün yaptım bugün denedim, onaylayınca eski loccitane deodorant kabını temizledim içine döktüm.

  Formülasyonum şöyle bir kaşık karbonata üç kaşık hindistan cevizi, iki üç damla lavanta yağı, altı yedi damla çay ağacı yağı. 

  Bugün terledim terim soğudu terledim koku yapmadı. Sabah banyodan sonra azıcık masaj yaparak yedirdim o kadar. Tek kuşkum hindistan cevizi yağının koltukaltımda kıl köklerini beslemesi..

  Edit: aynı formülasyonu kullanan süslüler de olmuş hadi bakalım

  13 mart 2018 00:26 13 mart 2018 00:31