sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
0.0
girdi yaz
medya ekle
değerlendir
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (9)
 • oylar (0)
 • medya (1)

1. Hemen hemen 9 yıldır kullandığım ilaç.Ara verip başkasına geçtiğim oldu ama bana iyi gelen bu.Şimdiye kadar kullandıklarım arasında en az uyku vereni.Her bünye bu ilacı kaldırmıyor biraz ağır bir ilaç.Doktor bana verirken yaşıma göre ağır bi ilaç olduğunu söylemişti.Üstünden yıllar geçmesine rağmen bi tık ağır geldiği doğrudur.Aniden kesilecek bi ilaç değildir.Yoksunluk belirtisi insanı acillik eder(şahsen bi kaç kere bana oldu)Kullanmaya devam ediyorum daha iyisi çıkana kadar bununla idare etmekten başka şansım yok:/

26 ocak 2016 17:29

2. - (gbkz: majör depresyon)un tedavisinde,

- Majör depresyonun nüksünün ve yeni episodların engellenmesinde,

- (gbkz: yaygın anksiyete bozukluğu) (YAB) tedavisinde,

- (gbkz: sosyal fobi) tedavisinde kullanılır.

etken maddesi: venlafaksin hcl.

ssri değil, snri türü bir antidepresan olduğu için daha farklı etki gösterir çünkü hem serotonin hem de noradrenalin geri alım inhibitörüdür. kişisel fikrimce, ssri türü antidepresanlardan daha kuvvetli bir etkisi var. rahatsız edici bir yan etkisini ise ben yaşamadım. her gün düzenli olarak aynı saatlerde içmek lazım.

(link: http://pdf.ilacprospektusu.com/3741-efexor-xr-75-mg-mikropellet-kapsul-kt.pdf http://pdf.ilacprospektusu.com/3741-efexor-xr-75-mg-mikropellet-kapsul-kt.pdf)

26 ocak 2016 23:39 27 ocak 2016 01:16

3. Mide bulantısı yapar, iştah keser, insanın canı değil yemek yemek, yiyecek düşünmek bile istemez. Sayesinde 8 kilo verdim diyeyim ve etkisini siz tahmin edin. Çene ağrısına sebep olur, öylesi bir ağrıdır ki konuşmak işkence olur. Ve uykusuz bırakır, gecede dört beş defa ayağa diker.

9 şubat 2016 00:52

4. Bugün itibariyle kullanmaya başladım. Bitmek bilmeyen baş ağrılarım sebebiyle nöroloji doktorunun bana verdiği ilaç. 15 gün sonra tekrar gel belirtiler hala devam ediyorsa dedi. Bir yanım ilacın etki etmesini istiyor ki böylelikle kötü bişi olduğunu düşünmeyeceğim. Öte yanım antidepresan ilaçlara karşı, kullanmak istemiyorum. Özellikle ilacın adını yazıp internette okuduğum yorumları görünce. İnsan korkuyor. Umarım kötü bişi olmaz. :(

Edit: İlaç gerçekten işe yarıyor. O dönemdeki migren ağrılarıma resmen çözüm oldu. 1 kutudan fazla kullanmadım ama.

14 kasım 2016 16:35 15 ağustos 2018 21:17

5. Merhaba efenim, bu ilacı neredeyse 1.5 aydır kullanıyorum ve artık görüşlerimi, yaşadıklarımı vs yazmak istedim. Ben kendisine panik atak ve depresyon için başladım, en başta en düşük dozuyla başlamama rağmen sonrasında doktorum dozu arttırdı. İlk 1 hafta yan etkileri o kadar fazla ki sakın ola ki bu yüzden bırakmayın. Geçiyor. Bende anormal derecede göz bebeği büyümesi, baş ağrısı, ağız kuruluğu, ve terleme yapmıştı. sadece ellerim terliyordu ama. En dayanamadığım göz bebeği büyümesi oldu, insanlar gerçek anlamda uyuşturucu bağımlısı olduğumu düşünüyorlardı jhgjkjg. Bende uyku yapmadı, aksine hiperaktif gibiyim sabahın 7.30'unda falan uyanıyorum. Çok enerjiğim. En düşük dozu 37.5 mg, ve içinde 14 tane hap bulunuyor. 75 mg olanın içinde ise 28 tane hap var. sonra 150 mg, ve 225 mg olanı geliyor. Dozumu arttırdığımda yan etkileri tekrardan yaşadım, ama benim için sorun değil. Gerçekten ilaç kullanmamak adına psikologumla geçirdiğim 1.5 yılın sonunda, ilacada ne kadar ihtiyacım olduğunu anlamış oldum. Kesinlikle kişinin kendisinin kafasında biten rahatsızlıklar bunlar ama, insanın bazen gücü kalmıyor ve bir desteğe ihtiyac duyuyor. Bitmek bilmeyen panik atak ve depresyon belirtilerimden beni çıkardı. kafamın içindeki ses sustu resmen. Kendimi daha değerli, daha iyi hissetmeye başladım. eğer ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız kullanmaktan çekinmeyin. fakat dediğim gibi ben psikologtan sonra ilaca yöneldim, ve psikologa gitmeyi de bırakmayacağım. Bence en başta sorunun kökenini bulmaya çalışın. Bir de dip not olarak sedef hastaları her ilacı kullanamıyormuş, çünkü bu tarz ilaçlar yan etki olarak ciltte kuruluk ve egzama vari yaralar yapabiliyorlarmış. O yüzden cilt doktoruma danışarak ilaca karar verdik. Efexor bende herhangi bir yara artışı yapmadı, hatta stresi azalttığı için iyi geldi bile diyebilirim *-*

29 temmuz 2017 11:18

6. başlanmaması gereken ilaç.

Kesinlikle ve kesinlikle başlamayın. 3 sene önce 150 mg ile başladım anca 75'e düşebildim. tamamen bırakmak mı? asla,çünkü bir iki saat bile geciktirsem midem bulanıyor beynime elektrik çarpıyor içmek zorunda kalıyorum. kara kara nasıl bırakacağımı düşünüyorum,bunu bana yazan doktorun allah belasını versin.

25 ocak 2018 01:53

7. 75 mg kullandığım ilaç. İlk günlerim çok zor geçti çenemi zangır zangır titretti kafayı yiyordum resmen. Ama gerçekten pamuk gibi oldum ve bırakırken o kadar zorlandım ki. Her şeyim ona bağlıydı sanki bir gün içmesem her şey eskisi gibi olacak diye korkardım ve bırakınca ciddi anlamda zorlandım. Ağır bir ilaç ağır olduğu kadar da etkili ve bir o kadar da bırakması zor. Uyku konusunda da uykusuzluk değil aşırı uykuya sebep oldu. Uyumaya doyamadım defalarca akşamüstü 5-6 gibi yatıp öğlen zor uyandığımı bilirim ölü gibi uyuturdu beni.

25 ocak 2018 01:57 25 ocak 2018 01:59

8. 1.5 yıldır sosyal anksiyete ve depresyon şikayetiyle 150 mg olarak kullandığım ilaçtır. Yan etkileri kişiden kişiye göre değişir, benim için başladığımdan beri hiç yan etkisi olmadı. Sadece bir kere almayı bir 6 saat geciktirdiğimde (unutmuştum) çok şiddetli baş ağrısı yapmıştı, kendini unutturmuyor. Verdiği etkiler ilk başta mükemmeldi, sosyal anksiyetemi çok azaltmıştı. Daha sonra başka sorunlardan ötürü depresyonum tekrar nüksetti. Doz artırmayı bekliyorum okul açılmadan önce. Umarım tekrar eskisi gibi etkilerini görebilirim ya da daha ağır bir ilaca geçebilirim diye umuyorum. Aman neyse hissiyatı yaratır. Normalde aşırı üzüleceğim şeyleri takmamaya başlamıştım, sosyal olarak biraz daha girişken bir insan olmuştum. 

15 ağustos 2018 12:20

9. Bu tür ilaçlar genelde bağımlılık yapması nedeniyle bırakılması çok zor. Mümkün olduğunca kullanmayın.

15 ağustos 2018 19:14