yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  5.0
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • oylar (1)
  • medya (0)

  1. Hemen hemen 9 yıldır kullandığım ilaç.Ara verip başkasına geçtiğim oldu ama bana iyi gelen bu.Şimdiye kadar kullandıklarım arasında en az uyku vereni.Her bünye bu ilacı kaldırmıyor biraz ağır bir ilaç.Doktor bana verirken yaşıma göre ağır bi ilaç olduğunu söylemişti.Üstünden yıllar geçmesine rağmen bi tık ağır geldiği doğrudur.Aniden kesilecek bi ilaç değildir.Yoksunluk belirtisi insanı acillik eder(şahsen bi kaç kere bana oldu)Kullanmaya devam ediyorum daha iyisi çıkana kadar bununla idare etmekten başka şansım yok:/

  26 ocak 2016 17:29

  2. - (gbkz: majör depresyon)un tedavisinde,

  - Majör depresyonun nüksünün ve yeni episodların engellenmesinde,

  - (gbkz: yaygın anksiyete bozukluğu) (YAB) tedavisinde,

  - (gbkz: sosyal fobi) tedavisinde kullanılır.

  etken maddesi: venlafaksin hcl.

  ssri değil, snri türü bir antidepresan olduğu için daha farklı etki gösterir çünkü hem serotonin hem de noradrenalin geri alım inhibitörüdür. kişisel fikrimce, ssri türü antidepresanlardan daha kuvvetli bir etkisi var. rahatsız edici bir yan etkisini ise ben yaşamadım. her gün düzenli olarak aynı saatlerde içmek lazım.

  (link: http://pdf.ilacprospektusu.com/3741-efexor-xr-75-mg-mikropellet-kapsul-kt.pdf http://pdf.ilacprospektusu.com/3741-efexor-xr-75-mg-mikropellet-kapsul-kt.pdf)

  26 ocak 2016 23:39 27 ocak 2016 01:16

  3. Mide bulantısı yapar, iştah keser, insanın canı değil yemek yemek, yiyecek düşünmek bile istemez. Sayesinde 8 kilo verdim diyeyim ve etkisini siz tahmin edin. Çene ağrısına sebep olur, öylesi bir ağrıdır ki konuşmak işkence olur. Ve uykusuz bırakır, gecede dört beş defa ayağa diker.

  9 şubat 2016 00:52


  4. Bugün itibariyle kullanmaya başladım. Bitmek bilmeyen baş ağrılarım sebebiyle nöroloji doktorunun bana verdiği ilaç. 15 gün sonra tekrar gel belirtiler hala devam ediyorsa dedi. Bir yanım ilacın etki etmesini istiyor ki böylelikle kötü bişi olduğunu düşünmeyeceğim. Öte yanım antidepresan ilaçlara karşı, kullanmak istemiyorum. Özellikle ilacın adını yazıp internette okuduğum yorumları görünce. İnsan korkuyor. Umarım kötü bişi olmaz. :(

  Edit: İlaç gerçekten işe yarıyor. O dönemdeki migren ağrılarıma resmen çözüm oldu. 1 kutudan fazla kullanmadım ama.

  14 kasım 2016 16:35 15 ağustos 2018 21:17

  5. başlanmaması gereken ilaç.

  Kesinlikle ve kesinlikle başlamayın. 3 sene önce 150 mg ile başladım anca 75'e düşebildim. tamamen bırakmak mı? asla,çünkü bir iki saat bile geciktirsem midem bulanıyor beynime elektrik çarpıyor içmek zorunda kalıyorum. kara kara nasıl bırakacağımı düşünüyorum,bunu bana yazan doktorun allah belasını versin.

  25 ocak 2018 01:53

  6. 75 mg kullandığım ilaç. İlk günlerim çok zor geçti çenemi zangır zangır titretti kafayı yiyordum resmen. Ama gerçekten pamuk gibi oldum ve bırakırken o kadar zorlandım ki. Her şeyim ona bağlıydı sanki bir gün içmesem her şey eskisi gibi olacak diye korkardım ve bırakınca ciddi anlamda zorlandım. Ağır bir ilaç ağır olduğu kadar da etkili ve bir o kadar da bırakması zor. Uyku konusunda da uykusuzluk değil aşırı uykuya sebep oldu. Uyumaya doyamadım defalarca akşamüstü 5-6 gibi yatıp öğlen zor uyandığımı bilirim ölü gibi uyuturdu beni.

  25 ocak 2018 01:57 25 ocak 2018 01:59

  7. yan etkilerini başlarken de bırakırken de çok fazla hissettiren ilaç.

  bir de bunun muadili sulinex var. yan etkisi daha az oluyor.

  25 ocak 2018 19:39


  8. 1.5 yıldır sosyal anksiyete ve depresyon şikayetiyle 150 mg olarak kullandığım ilaçtır. Yan etkileri kişiden kişiye göre değişir, benim için başladığımdan beri hiç yan etkisi olmadı. Sadece bir kere almayı bir 6 saat geciktirdiğimde (unutmuştum) çok şiddetli baş ağrısı yapmıştı, kendini unutturmuyor. Verdiği etkiler ilk başta mükemmeldi, sosyal anksiyetemi çok azaltmıştı. Daha sonra başka sorunlardan ötürü depresyonum tekrar nüksetti. Doz artırmayı bekliyorum okul açılmadan önce. Umarım tekrar eskisi gibi etkilerini görebilirim ya da daha ağır bir ilaca geçebilirim diye umuyorum. Aman neyse hissiyatı yaratır. Normalde aşırı üzüleceğim şeyleri takmamaya başlamıştım, sosyal olarak biraz daha girişken bir insan olmuştum. 

  15 ağustos 2018 12:20

  9. Bu tür ilaçlar genelde bağımlılık yapması nedeniyle bırakılması çok zor. Mümkün olduğunca kullanmayın.

  15 ağustos 2018 19:14

  10. 2015 yılında major depresyon tanısı ile reçete edildikten sonra hayatıma giren, 2018 sonuna dek kullandığım antidepresan. Bu 3 yıl içinde eskiden cesaret edemeyeceğim çokça şeyi başarmış olmamda katkısının büyük olduğuna inanıyorum. 3 yıl önce tanıdığım ve olmak istemediğim kişi ile ilacı bıraktığımda dönüştüğüm kişi ben değildim sanki. Bırakırken kendime ne kadar güveniyor olsam da o günlere geri dönmekten içten içe korktum hep. Gelgelelim ki Şu anda hayatımda ciddi parçalanmaların olduğu bir dönüm noktasındayım. İlaç tedavimi sürdürmüş olan doktor ile son 4 aydır görüşemedim çeşitli sebeplerden ötürü. Bu ay farklı bir doktora danıştım olan biteni özetleyerek, efexor'a eski kullanımımdan daha düşük bir dozla tekrar başlamamı tavsiye etti. Günlerdir içim içimi yiyordu bunu yapmalı mıyım gerçekten, ne kadar doğru olur diye. Dün gece ani bir kararla gecenin 12sinde nöbetçi eczane arayıp gitti aldırdı bana efexor'u bu ani dürtü. Bu sabah 8'de tekrar geri dönmüş bulundum kendisine. Öğlen 2'ye kadar her şey normal seyrindeyken saat 2'de öğle yemeği yedikten sonra tuhaf bir rehavetle aniden ve ağır şekilde vurdu etkisi. Bu sırada iş yerindeydim. Bu arada oldukça stresli bir ortamda, haftasonlarının tam bir kaos şeklinde geçtiği bir işte çalışıyorum. Saat 3 sularında stresten göğsümde oluşan ağırlığın havalanıp uçtuğunu gördüm resmen. Etrafımdaki konuşmalar silikleşip anlamsızlaşmaya başladı. Sanki uykudan yeni uyanmış, yarı uyanık ama dinlenmiş gibi, ya da belki de hala rüyada gibi. Çok garip bir histi ve şu saate kadar o anki yoğunluğunda olmasa da hafif bir baş dönmesi eşliğinde devam ediyor az çok. Bu durum biraz korkuttu beni. Efexor'a ilk başladığımda kalp çarpıntısı ve nefes darlığı yaşardım ancak psikolojik olarak böyle bir etkiyi bu denli baskın şekilde hissettiğimi hatırlamıyorum hiçbir ilaçla. Yıllarca kullanıp artık üstümdeki etkisini tanıdığımı zannederken ters köşe yaptı bana. Şimdi bu koşturmacanın içinde tekrar efexor'a başlama sürecini atlatabilecek miyim kara kara düşünüyorum. Kısacası demem o ki hafife alınacak bir ilaç kesinlikle değil ve kontrollü tedavinin, süregelen hasta-doktor ilişkisinin önemi de oldukça büyük.

  14 nisan 2019 01:09